Syrop imbirowy z cynamonem. Oraz imbir w syropie

z 43 komentarze

Syrop imbirowy z cynamonem. Oraz imbir w syropie

Słodki, lekko ostry, rozgrzewający…

Idealny do herbat, kaw, napojów, drinków czy deserów. Prosty do przygotowania i niesamowicie smaczny. Dla mnie idealny na tę porę roku:) Jeśli lubicie smakowe syropy, spróbujcie. I kawa, i herbata, i np. kakao z jego dodatkiem smakują zupełnie inaczej.

Dodatkowo, poniekąd jako efekt uboczny, powstaje przy jego produkcji pyszny, acz oryginalny smakołyk, czyli imbir w syropie –im dłużej w tym syropie leży, tym lepszy;) Można go jeść jak cukierek, ale uwaga, bo jest bardzo, ale to bardzo ostry i słodki jednocześnie. Mój starszy synek go uwielbia, ale je nie za często i po małym kawałeczku, a młodszy spróbował tylko raz i na powtórkę nie ma ochoty;) Ja też lubię –i podgryźć (bo odpowiada mi jego ostro-słodki smak), i dodać np. do różnych potraw czy do kawy, którą gotuję w tygielku.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić syrop imbirowy z cynamonem i imbir w syropie:) Zapraszam do obejrzenia!

Syrop imbirowy z cynamonem. Oraz imbir w syropie

czas przygotowania: ok. 15 minut (w tym 5-10 minut gotowania syropu)
/proporcje na 1 mały słoiczek, ale ilości spokojnie można proporcjonalnie zwiększać, robiąc więcej syropu/

  • ok. 50 g świeżego imbiru (waga po obraniu)
  • 1 laska cynamonu (1 kawałek kory w całości)
  • 100 g cukru
  • 100 ml wody

Syrop:

Imbir obieram –najszybciej i najwygodniej oskrobać go łyżeczką do herbaty. Kroję w mniejsze kawałeczki, najlepiej w cienkie plastry lub takie kawałeczki, jaki chcecie potem podgryzać czy wykorzystać do różnych dań w postaci dodatku „imbir w syropie”;)

Imbir i cynamon wkładam do garnka, wsypuję cukier i zalewam wodą.

Włączam grzanie i gotuję, co jakiś czas mieszając, aż cukier się rozpuści, a woda zacznie się gotować. Wtedy zmniejszam grzanie i gotuję na małym ogniu przez 5-10 minut, by smaki imbiru i cynamonu przeszły do syropu;)

Wyłączam grzanie, przelewam przez sito do butelki lub słoika i syrop gotowy. Przechowuję zamknięty w lodówce. Zużywam na bieżąco (2-3 tygodnie może stać, dłużej nie próbowałam).

Podaję do napojów gorących np. kawy, herbaty, kakao, itp., jak i do zimnych np. do wody, herbaty czy kawy mrożonej bądź innych ulubionych. Sprawdzi się też do deserów, generalnie wszędzie tam, gdzie dodawalibyśmy syrop smakowy.

Imbir w syropie:

Czyli poniekąd produkt uboczny, ale dla niektórych bardzo smaczny;) To po prostu ten imbir ugotowany w syropie.

Jeśli decyduję się na jego zachowanie i późniejsze użycie, to po odcedzeniu syropu i przelaniu do słoika, wkładam do niego ugotowany wcześniej imbir i w ten sposób go przechowuję. Jeśli chcę syrop, to biorę sam syrop, jeśli potrzebuję imbir, to wyławiam go czystą łyżeczką.

Przechowuję tak, jak syrop tj. w zamkniętym słoiczku w lodówce. Zużywam na bieżąco (2-3 tygodnie może stać, dłużej nie próbowałam).

Można podjadać po małym kawałeczku jak cukierki –jest ostry i słodki jednocześnie, naprawdę ciekawe zestawienie. Lub dodawać do potraw wzbogacając ich smak –np. do mięs, pieczeni, dań słodko-kwaśnych, deserów itp. Ja np. lubię wrzucić mały kawałeczek (lub dwa kawałeczki) do gotującej się w tygielku kawy i wtedy nie dodaję już syropu, a kawa uzyskuje nowy ciekawy posmak.

Spróbujcie, może i Wam ten nietypowy smakołyk przypadnie do gustu:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

43 Komentarze

  1. Felicja
    | Odpowiedz

    Karolina, ja nigdy nie robilam syropu z cukrem, mialam przepis taki: takie same ilosci objetosciowe imbiru, wody i miodu (dodany do ochlodzonego lekko imbiru). Trzymal sie dosc dligo w lodowce. Tym razem na zime dodam cynamonu, ale skromnie. Pare dni temu kupilam zurawine do mies z dodatkiem imbiru i cynamonu i nie da sie jesc. Boje sie ,ze na jakis czas cynamon idzie w odstawke.

  2. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Czy można pominąć cukier i po przestudzniu wody z przyprawami dodać miód?

  3. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Czy można ograniczyć cukier do minimum lub w ogóle z niego zrezygnować , a po przstudzeniu dodać miodu? Proszę o odpowiedź.

  4. Joanna
    | Odpowiedz

    robie ten syrop na okragło i uzywam codziennie do kawy i herbaty.Cała zime obyło sie bez przeziebienia i waga sie ustabilizowała:)

  5. Joanna
    | Odpowiedz

    jak zwykle swietny przepis

  6. Lidka
    | Odpowiedz

    Madziu, jestem zakochana w Twoich przepisach. Bardzo usprawniających i umilajacych gotowanie. Moja rodzinka uwielbia dania że „skutecznej”☺. Zaczynalam od pizzy, później były rogaliczki krucho-drozdzowe i to są nasze najbardziej ulubione Dzięki wielkie za tego bloga!

  7. Aurelia
    | Odpowiedz

    Dzięki za ten imbirowy syrop, mam już swoje lata i ten produkt był do mnie mało znany teraz zaczynam doceniać go w mojej kuchni, a na zimowy okres jest rewelacyjny !!! 🙂

  8. Jasminum
    | Odpowiedz

    Hej
    Bardzo fajny pomysł mam jednak pytane jak poradzić sobie jeśli ktoś nie używa cukru czy można go pominąć ewentualnie czymś zastąpić ?

  9. Ela S.
    | Odpowiedz

    Witam P.Madziu.
    Trafiłam na Twój Blog przypadkiem,jest naprawdę super.Polecam go wszystkim znajomym jak i w rodzinie.Wszyscy są zachwyceni(jak ja).Mam pytanie czy można do tego syropu dodać cytrynę w plastrach?
    Pozdrawiam cieplutko

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dzień dobry, cieszę się, że blog się podoba (korzystając z okazji zapraszam oczywiście do częstych odwiedzin, będzie mi bardzo miło). Dziękuję także za ciepłe słowa oraz za polecanie:)
      Co do cytryny: teoretycznie można -smakowo chyba bardziej pasowałaby mi pomarańcza, ale cytryna też powinna być ok, tylko smak będzie zupełnie inny (wiem, to głupia uwaga, bo chyba masz tego pełną świadomość:))
      Pozdrawiam serdecznie,
      MaGda

      • Ela S.
        | Odpowiedz

        Dobry wieczór (:
        Dziękuję za odpowiedź.Zrobiłam dziś syrop w trzech wersjach.Imbirowy z cynamonem,do drugiego dodałam cytrynę,a do trzeciego tak jak podpowiadałaś pomarańcze. Wszystkie są pyszne.No i oczywiście każdy ma inny smak
        Pozdrawiam cieplutko i życzę miłej nocki (:

  10. Grażyna
    | Odpowiedz

    Syrop wspaniały i nietuzinkowy! Wykorzystuję do „dosmaczenia” kawy i herbaty, a kawałki imbiru dodałam ostatnio do kurczaka przed pieczeniem. Razem z cebulką, papryką i powstałym sosem z mięsa, utworzył ciekawe połączenie i dodał charakteru kurakowi. Pozdrawiam

  11. Ela
    | Odpowiedz

    Nie miałam cynamonu w laskach więc dodałam mielony ( ok.1 łyżeczki – może za dużo?) i gotowałam 10 min. Syrop jest pyszny tylko mam pytanie – czy cynamon w proszku powoduje tak wielkie gęstnienie bo mój jest wręcz zawiesisty?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, mielony cynamon może zagęścić, choć to oczywiście zależy od dodanych ilości;) Sam syrop cukrowy jest już taki lekko gęsty, a do tego dochodzi jeszcze cynamon, z którego pod wpływem gorąca robi się taka „galaretka”. Mi to osobiście nie przeszkadza (cynamon powinien opaść z czasem na dno), ale właśnie dlatego lepszy jest ten w laskach, bo… nie funduje dodatkowych atrakcji:)

      • Ela
        | Odpowiedz

        Dziękuję za odpowiedź. Mnie to również nie przeszkadza bo jest pyszne. Jak dostanę cynamon w laskach to zrobię i porównam smaki.

  12. Ela
    | Odpowiedz

    Bardzo fajny pomysł, chętnie wypróbuję, ale nie wykorzystam całego imbiru.Masz jakiś pomysł jak przechowywać świeży imbir żeby nie wysechł ( oprócz zamrażania)?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja zawijam bez obierania w folię spożywczą i trzymam w lodówce. Wykorzystuję na bieżąco, w miarę możliwości szybko i nie trzymam w nieskończoność:)

      • Ela
        | Odpowiedz

        Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

  13. Ziga
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo
    jutro kupuję imbir bardzo go lubię i cynamon też to połączenie musi być ciekawe w smaku, a tak z innej beczki to zadziwiające jak wielkość garnka może pewnych ludzi nakręcić, ale trudno taki już ten świat pełny dziwnych istot, bardzo serdecznie pozdrawiam i zapewniam – ma Pani kolejnego fana

  14. Pawel
    | Odpowiedz

    Do Joanny,
    Zakladam, ze jestes kulinarna cwiercinteligentka i Magda pewnie cerwieni sie czytajac twoje komentarze. Mam dziecko, 50-ioletnoa praktyke kulinarna i wem co mowie. W moim kraju (Kanada) pokazanie czegos takiego co zrobila Magda byloby zenujace.
    Mimo wszystko zycze wam wesolych swiat!!!
    Pawel

    • Joanna
      | Odpowiedz

      Dziecko drogie, nie dość że masz palące rumieńce na samą myśl o tym, że mama pozwoliłaby ci drugi raz w życiu przewrócić naleśnika na patelni, to jeszcze przyznajesz się, że nie masz zielonego pojęcia o wykorzystywaniu naczyń w przygotowaniach przedświątecznych.
      Chłopcze, Magdzie to ty możesz co najwyżej palnik pod garnkiem włączyć. Nic poza tym, nie dorastasz jej do pięt.
      Całe szczęście, że siedzisz w tej kanadzie, bo miec takiego buca w kraju to dopiero Magda i wszyscy jej czytelnicy czerwienili by się ze wstydu.
      Wyrazy współczucia dla twojego dziecka.

      Tyle ode mnie dla ciebie – trolla internetowego dłużej karmić nie będę.

  15. Katarzyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo super przepis i wcale mi nie przeszkadza w jakim garnku został przygotowany liczy się zawartość która jest pyszna 🙂 zawsze musi się znaleźć ktoś kto nie jest zadowolony ze swojego życia i szuka dziury w całym ale cóż 🙂 JA JESTEM ZADOWOLONA:)) i uwielbiam z Panią gotować

  16. janina
    | Odpowiedz

    Przepis na syrop super, jak zresztą i wszystko
    idę robić.
    Pozdrawiam.

  17. Renata
    | Odpowiedz

    Do Paweł: WON KONKURENCJI Z TEJ STRONY!!! Jesteś bezczelny i żenujący. Nie podoba Ci się coś to po prostu nie zaglądaj, ale PANI MADZIU to zwykła konkurencja, zazdrosna o to, że Pani JAKO JEDYNA potrafi nauczyć Wszystkich gotować. Ten żenujący Pawełek to tylko konkurencja, zazdrosna o Pani sukcesy dydaktyczne i kulinarne. Jestem zirytowana sposobem walki takich płytkich ludzi jak ten Pawełek. Jak takimi prymitywnymi sposobami walczy konkurencja to tym bardziej będę teraz Panią promować, żeby nigdy taki płyciutki kucharzyna jak „Paweł” nie wypłyną na Pani barkach. Jest Pani świetna!!!!

  18. Pawel
    | Odpowiedz

    Magda jest tolerancyjna, co zapisuje Jej na plus, ale te wszystkie przydupaski sa zenujace!!!
    Ja jestem domowy kucharz i nigdy nie przygotowalbym cwierclitrowej potrawy w pieciolitrowym garze, ale pewnie co kraj, to obyczaj!!!
    To jest pewnie problem z iloscia garnkow w kuchni – jak sie ma dwa (pol litra i 5 litrow, to sprawa wyglada jak wyzej). Jak dojdziecie do etapu posiadania 5 – 7 garnkow zmienicie zdanie!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Pawle, garnków mam zdecydowanie więcej niż 2 czy ba 5-7. Chyba przeskoczyłam już wskazany przez Ciebie etap posiadania, bo ledwie w szafie się mieszczą. (Stąd na pewno nie dokupię nowych, ew. wymienię na inny komplet, ale to nie teraz, bo jestem z moich na razie zadowolona.) Po prostu małych mam tylko 2 i nie czuję potrzeby posiadania ich więcej. W chwili nagrywania były zajęte. To tyle w temacie:)
      Ale powtórzę, skoro to aż tak kluczowa kwestia: Twoje bystre oko pomyliło się w ocenie pojemności garnka. On zdecydowanie nie jest 5-litrowy:) Ps. I sądzę, że to nie kwestia kraju, tylko praktycznego podejścia do życia (tu: do gotowania). A z jakiego jesteś kraju?

    • Joanna
      | Odpowiedz

      „…nigdy nie przygotowalbym cwierclitrowej potrawy w pieciolitrowym garze…”, bo nawet nie umiem zagotowac wody na herbatę 😀

      Widac gołym okiem, że nie masz zielonego pojęcia o domowym gotowaniu i stanie naczyń kuchennych przed Świętami.

      Magdo, to typowy internetowy troll. Najlepiej nie komentować wcale lub jeszcze lepiej – usuwać nic niewnoszące wpisy małego chlopca, któremu mama pozwoliła raz w życiu przewrócić naleśnika na patelni i się chłopcu w głowie poprzewracało od tego kucharzenia 😀

    • Ania
      | Odpowiedz

      Ale z Ciebie inteligent! Rzeczywiście wiekość garnka jest elementem najważniejszym. Ciekawe jak Cię toleruja w Kanadzie, bo sama mam tam rodzine, która odwiedzam, a co za tym idzie spotykam Kanadyjczykòw, i sa bardzo pozytywnymi ludźmi, ktòrzy by w życiu nigdy nie doczepili sie do takiej trywialnej błahostki. Widać Twoje malkonteństwo jest tak wrośniete w kości, że nawet inny kraj Ci nie pomògł. Musisz mieć ciężko w życiu z takim podejściem. Wspòłczuję Ci !!!

  19. Honorata
    | Odpowiedz

    Syrop bardzo dobry dziękuje za przepis 🙂 🙂

  20. Renata
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,

    Uwielbiam Pani przepisy, a szczególnie sposób, w jaki Pani przekazuje, jak to przygotować.
    Mam do Pani ogromną prośbę, czy może Pani umieścić na swojej stronie, jak przygotować takie podstawy jak np. zupa pomidorowa, kalafiorowa, koperkowa itp. Brakuje mi tylko u Pani takich normalnych, standardowych przepisów na obiad, szczególnie zupy, dania zdrowe, dietetyczne ale smaczne :-). Pani Madziu, bardzo proszę o umieszczenie takich właśnie rzeczy na swoim blogu. Tylko i wyłącznie jak przygotuje coś wg Pani przepisu i wytycznych wychodzi mi bardzo smaczne, stąd ta powyższa prośba.
    Przy okazji życzę Pani Zdrowych i Wesołych Świąt. Niech Pani nigdy nie rezygnuje z prowadzenia tego bloga, bo nam, młodym żonom, matkom, ratuje on życie :-). Pozdrawiam

  21. Pawel
    | Odpowiedz

    Magda,
    Nie obrazaj swoich odbiorcow! Masz w sumie 250g skladnikow i gotujesz w pieciolitrowym garze?! Totalny wstyd!!! Stac Cie chyba na pare dodatkowych garnkow, pasujacych obietoscia do potrzeby. Twoja aktualna zagrywka, to totalne lekcewazenie ludzi, ktorzy ogladaja Twoj blog.
    Popraw sie!
    Pozdrowienia + Wesolych Swiat,
    Pawel

    • MaGda
      | Odpowiedz

      O matko, ale kamera przekłamuje -on nie był 5-litrowy:) Lekceważenie?? Wkładam to między przed-bożonarodzeniowe żarty. Mam nadzieję, że nikt poza Tobą nie czuje się obrażony, ale na wszelki wypadek od razu wyjaśniam…:P
      Gary mam pozajmowane m.in. dlatego, że gotuję na Wigilię długo przed Wigilią po to, by pokazać przepis na czas na blogu. Małych garnków mam tyle, ile potrzebuję (jak u każdego kwestia ograniczonych szafek), no i przepis udowadnia, że taki syrop można ugotować dosłownie w każdym garnku, więc wymówek nie ma. Jak dla mnie: nie obraza, tylko kwintesencja praktycznego podejścia do kulinarnego życia.
      Również zdrowych i wesołych życzę;)
      MaGda

    • Joanna
      | Odpowiedz

      Totalnie absurdalny komentarz….
      Pomyliłes blogi kolego. To nie jest blog szefa kuchni a filmy nie są kręcone w wielkiej na 70 metrów kw., restauracyjnej kuchni na 100 garów.
      Gdybyś choć trochę pomagał w swoim domu w przygotowaniu Świąt to wiedziałbyś, że wiele naczyń jest już w tym momencie pozajmowanych przez różne marynowane i peklowane potrawy.
      Ogarnij się.

    • Kasia
      | Odpowiedz

      Typowe szukanie dziury w całym… Mnie za to irytują programy kulinarne w których Pan/Pani dodaje śmietanę/jogurt/margarynę itp. z fikuśnych słoików/pojemniczków. To bardzo naturalne, bo w każdym przeciętnym domu przekłada się wszelakie zakupione produkty do czegoś takiego przed użyciem…

    • Honorata
      | Odpowiedz

      Jak ci nie pasuje to nie czytaj jej blogu gotuj po swojemu i w garnkach z wyższej półki pozdrawiam

    • Ewa
      | Odpowiedz

      Ooo!Ktoś tu wstał lewą nogą :)Na szczęście Magda jest bardzo tolerancyjna:)

  22. Kinga
    | Odpowiedz

    Hej Magda! A robisz może taki „syrop” cytrynowy do herbaty właśnie ?? To była raczej taka konfitura.. z kawałkami cytryn. Kiedyś gdzieś znalazłam przepis na taki, zrobiłam i to było pycha:) Tylko ze nie pamiętam skąd go wygarnęłam ;/ a ze jestem wierną fanką twoich poczynań kulinarnych to chętnie zrobiłabym taki z twojego przepisu 🙂 Ten również wypróbuje 🙂 Pozdrawiam!!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, tylko z pigwy taką „konfiturę” do herbaty znam. Moja mama robiła -na zimę świetna sprawa. Pytanie mnie jednak zaintrygowało -popytam znajomych, może znajdzie się gdzieś sprawdzony przepis:)

  23. Kasia
    | Odpowiedz

    Pijemy z herbatą podobny syrop w sezonie zimowym – ze względu na jego przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie. Tylko bez cynamonu ale za to z cytryną. Cynamon w nim jest mielony więc nasz syrop nie jest tak pięknie klarowny.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z cytryną nie próbowałam:) A z mielonym też czasem robię, jak nie mam kory, więc wiem o co chodzi. W smaku jednak -bardzo dobry;) Podobnie czasem imbir świeży zamieniam na sproszkowany -dobre, ale to już jednak nie to samo.

  24. Karolina
    | Odpowiedz

    Brzmi dobrze 😀
    Próbowałaś może z innym słodzikiem niż cukier? Nie wolno mi, a zrobiłabym 😀 mam prawdziwy miód i erytrol, co o tym sądzisz?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie próbowałam, więc trzeba po prostu sprawdzić.
      Wiem, że miód podczas podgrzewania traci właściwości, no ale nadal jest słodki, więc jeśli tak możesz, to może jest to rozwiązanie:) Jak zrobisz, daj proszę znać, by i inni skorzystali z cennej porady -z góry dziękuję:)