Chleb pełnoziarnisty razowy

z 123 komentarze

Chleb pełnoziarnisty razowy

Domowy i pyszny pełnoziarnisty chleb razowy…

U mnie ze słonecznikiem i siemieniem lnianym, ale ziarna można wybrać w zasadzie dowolne i wszystko, co pasuje do chleba tutaj także się odnajdzie.

Pytaliście nie raz o chleb z mąką razową lub pełnoziarnistą, to jest jedna z propozycji, czyli chleb który bardzo mi smakuje. No i co ważne jest banalnie prosty do przygotowania;) Tym razem z drożdżami instant (dla odmiany do tego prezentowanego wcześniej, bazującego na mące pszennej).

Jeśli Wam się spodoba, to można od razu zerknąć na ten przepis: https://skutecznie.tv/2010/09/fenomenalnie-prosty-chleb/ Jest starszy, video-przepis zrobiłabym i zmontowałabym teraz zupełnie inaczej, ale składniki i sposób wykonania są jak najbardziej aktualne, więc przepis jest jak najbardziej OK;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić chleb pełnoziarnisty razowy:) Zapraszam do obejrzenia!

Chleb pełnoziarnisty razowy

czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + 60 i 25 minut na wyrastanie + 85-90 minut pieczenia
/proporcje na 1 bochenek pieczony w mniejszej keksówce (moja o wymiarach 25 cm x 11,5 cm); można robić z podwójnej porcji, wówczas wychodzą 2 bochenki, wtedy 1 zamrażam i tak jest nie tylko praktyczniej, ale i ekonomiczniej/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej typ 1850 pełnoziarnistej lub graham
  • 1 szklanka maki pszennej razowej typ 2000
  • 1/2 szklanki siemienia lnianego
  • 1/2 szklanki łuskanych ziaren słonecznika
  • 1/3 szklanki (solidna garść;)) otrębów pszennych lub żytnich
  • 1 łyżka cukru
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 paczuszka drożdży instant (7-8 g w zależności od producenta) -takie na 0,5 kg mąki
    /ten chleb zawsze piekłam z instant, ale sądzę, że świeże też jak najbardziej się sprawdzą. Precyzyjnych ilości nie podam, bo nie mam wypróbowanych, ale zaczęłabym od 30g na 1 bochenek, a gdyby było za mało, to przy następnym pieczeniu dałabym 50g/
  • 500 ml letniej/ciepłej wody
  • do posypania z wierzchu: mąka, otręby lub ulubione ziarna (w prezentowanej wersji: ziarno słonecznika

Dopisek by MaGda z dn. 25.04.2020 r.:

ANNA (komentarz pod przepisem z dn. ROBIĄC TEN CHLEBEK, PRZY KAŻDYM ODMIERZANIU SZKLANKĄ WAŻYŁAM SKŁADNIKI:
MĄKA 1850 – 320g
MĄKA 2000 – 130g
SIEMIĘ LNIANE – 90g
ŁUSKANY SŁONECZNIK – 75g
OTRĘBY PSZENNE – 13g
DROŻDŻE ŚWIEŻE – 50g
DODATKOWO SŁONECZNIK DO POSYPANIA – TO JUŻ WEDŁUG UPODOBAŃ
MOŻE KOMUŚ BARDZIEJ PODPASUJE TAKIE ODMIERZANIE.
A CHLEBEK – PYSZNY!
POZDRAWIAM!

Blachę natłuszczam i przyprószam tartą bułką (natłuszczam smalcem, wówczas po upieczeniu idealnie wychodzi z blaszek) lub wykładam papierem do pieczenia.

Do miski wsypuję mąkę, siemię lniane, słonecznik, otręby i cukier, sól i drożdże. Składniki suche dokładnie mieszam, rozprowadzając je równomiernie w misce.

Wlewam wodę i dokładnie mieszam do połączenia składników –łyżką lub mikserem.
Spokojnie można to zrobić łyżką, ale ja lubię je wyrobić mikserem z nakładkami do ciasta drożdżowego („haki”), bo uważam, że wtedy jest lepsze i tę metodę polecam.

Miskę przykrywam czystym ręcznikiem kuchennym i zostawiam w ciepłym nieprzewianym miejscu do wyrośnięcia na jakieś 60 minut.
W miesiącach chłodniejszych można wstawić do większej miski z ciepłą wodą lub do rozgrzanego do 50 st. C piekarnika, w cieplejszych stawiam np. na słońcu (ale w pomieszczeniu, nie na zewnątrz;))

Wyrośnięte przekładam do przygotowanej keksówki. Ugniatam starannie łyżką zamoczoną w wodzie, by „wygładzić ciasto” z wierzchu i docisnąć ciasto do dna tak, by w chlebie nie było pustych przestrzeni.

Posypuję z wierzchu obficie ziarnem słonecznika i zwilżoną w wodzie łyżką dociskam go do ciasta tak, by się dobrze trzymał. Ponownie przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na kolejne 20-30 minut, a tak naprawdę do czasu, aż wyrośnie do brzegów keksówki.

Przed upływem tego czasu nagrzewam piekarnik do 200 st. C.

Wyrośnięty bochenek spryskuję wodą (wlana do atomizera lub po prostu dłonią) i wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół (bez termoobiegu) przez 80-90 minut. Tak naprawdę czas pieczenia zależy od piekarnika, więc trzeba obserwować –np. u mnie piecze się 85 minut i jest ok. Nie otwieram piekarnika podczas spieczenia!

Upieczony wyjmuję z piekarnika i od razu z foremki. Studzę na raszce/ruszcie z piekarnika, dzięki czemu ostygnie szybciej i nie zawilgotnieje od spodu. Nie kroić, nie ruszać przed upływem co najmniej godziny, bo musi dobrze wystygnąć!
Na czas studzenia można przykryć czystym ręcznikiem kuchennym, by stygnąc lekko parował, skórka wtedy lekko zwilgotnieje i będzie nadal chrupka, ale przyjemniejsza do jedzenia. Ja czasem przykrywam, czasem nie, więc powiem, że to przykrycie naprawdę robi różnicę.

Kiedy ostygnie, można kroić i podawać.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

123 Komentarze

  1. Jerzy B.
    | Odpowiedz

    Już drugi raz próbuję i się nie udaje chociaż postępuję wiernie w/g przepisu. Pięknie wyrósł w misce, to samo w foremkach, ale już wcale nie porósł w piekarniku, a nawet „siadł”. Jest twardy, ścisły i chyba będę dwa bochenki jadł sam, bo reszta domowników nie chce. Gdzie tkwi błąd ? Stracone składniki, czas, prąd, chyba poszukam innego przepisu.

    • Bożena
      | Odpowiedz

      Jakie siemię lniane użyłeś? Jak robiłam ze zwykłym to chleb opadał lub był surowy w środku. Z odtłuszczonym jest pycha!

  2. Anna
    | Odpowiedz

    Witam a jakie wymiary formy

    • Zdenerwowanypiekarz
      | Odpowiedz

      Kto dopuścił do tego żeby bez poprawek dodać do przepisu komentarz MaGda z dn. 25.04.2020 r.?
      50g drożdży? Teraz mi się chleb wylewa z foremki!
      Przecież tych drożdży nie powinno być więcej niż 15g. A ja głupi zaufałem temu co podaliscie

  3. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Jak zwykle sie nie zawiodlam Pani kolejnym przepisem.Chlebek pyszny.

  4. Beata
    | Odpowiedz

    Okazało się, że 50g świeżych drożdży spokojnie wystarcza na 2 bochenki. Sprawdzone! 🙂

  5. Bożena
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie! Bardzo dziękuję za tak wspaniały przepis na chleb. Zrobiłam go pierwszy raz i wyszedł wspaniały. Stosowałam się ściśle według Pani wskazówek. Trochę miałam problemów z mąką, bo o ile typ 1850 kupiłam bez problemów, w Lidlu i Biedronce,to z mąką typu 2000 był problem w końcu kupiłam. Teraz będą tylko taki chlebek piekła. Dziękuję bardzo

  6. Michał
    | Odpowiedz

    Trafiłem na ten przepis i jest super 🙂 Zrobiłem już 2 razy i chyba wejdzie do naszego stałego „menu” 😉 Dziękuję i serdecznie pozdrawiam 🙂

  7. Beata
    | Odpowiedz

    30g świeżych drożdży zdecydowanie wystarcza! Sprawdzone!

  8. Jaroslaw
    | Odpowiedz

    =czy powyższy przepis można wykorzystać w maszynie do pieczenia chleba?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Trzeba sprawdzić, więc nie podpowiem:( Te maszynowe są jednak ciut inne i nawet lekka zmiana w gramaturze może wpłynąć na wypiek, stąd trudno mi strzelać w ciemno, bo nie próbowałam tego przepisu w maszynie.

  9. Beata
    | Odpowiedz

    Czy może być mąka pełnoziarnista orkiszowa?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, z orkiszową powinno się udać.

  10. Tomasz
    | Odpowiedz

    Użyłem 25 gramów świeżych drozdzy i wyrosło w pełni.

  11. Patrycja
    | Odpowiedz

    Witam . Zrobiłam pyszny chlebek z mąką pszenną – pelnoziarnista i z mąki razowej żytniej . Nie wiem czemu sie on szybko pali. Po 40 minutach musiałam go przykryć i wyciągnełam go po 60 minutach. Piekłam przy 200 stopni , góra dół . Moze musze zmniejszyć na 180 stopni ?? Był na drugiej półce od dołu. Utrzymuje pare dni świerzość. Właśnie robie drugi? Jest pyszny ??

  12. Małgorzata
    | Odpowiedz

    A ile nalezaloby piec z termoobiegiem ten chlebek – mam tylko taką możliwość;/ prosze o pomoc bo nigdy nie piekłam chlebka a teściowa patrzy mi na rece 😉

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Chleby rzadko (prawie nigdy) piekę z termoobiegiem, więc podpowiem co bym zrobiła, ale nie rekomenduję:( Wszystko zależy od piekarnika: obniżyłabym temperaturę o 20 st.C, obserwowałabym wypiek i gdy skórka zacznie się rumienić, przykryłabym formę np. folia alu. Lub od razu piec pod przykryciem z natłuszczonej foli (np. pierwsze 20-30 minut), potem zdjąć, piec w niższej temp. i pod koniec obserwować. Po pierwszym pieczeniu będzie już wiadomo co ewentualnie jest do modyfikacji (czas, temperatura), ale przed pierwszym nieznanym to zawsze eksperyment i test piekarnika będzie.

  13. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Witam, aktualnie mam w domu mąkę żytnia razowa typu 2000, i żytnia pytlowa typ 720 oraz maka pszenna typ 450.Czy jest szansa użyć tych mak do tego chlebka?? Jeśli tak to w jakich proporcjach?? Jestem ” zielona” w temacie wypieku chleba i proszę o pomoc. Pozdrawiam

  14. Marzena
    | Odpowiedz

    Obejrzałam. Wygląda smacznie.
    Zastanawiam się, czy jeśli nie chcę otrębów i ziaren do środka, to co z proporcjami składników?

  15. Karolina
    | Odpowiedz

    Witam nie zwróciłam uwagi na to że dodałam mąkę przenna pelnoziarnisto plus żytnia a nie razowa czy mogę liczy że chlebek mi się uda

    • Beata
      | Odpowiedz

      Przepis super. Chlebek obłednie pyszny..wyszedł mi trochę niższy ponieważ miałam dłuższą keksówkę ale następnym razem zrobię tak żeby było dobrze 🙂 Ten chlebek jest genialny. Dziękuję :))

  16. ANNA
    | Odpowiedz

    ROBIĄC TEN CHLEBEK, PRZY KAŻDYM ODMIERZANIU SZKLANKĄ WAŻYŁAM SKŁADNIKI:
    MĄKA 1850 – 320g
    MĄKA 2000 – 130g
    SIEMIĘ LNIANE – 90g
    ŁUSKANY SŁONECZNIK – 75g
    OTRĘBY PSZENNE – 13g
    DROŻDŻE ŚWIEŻE – 50g
    DODATKOWO SŁONECZNIK DO POSYPANIA – TO JUŻ WEDŁUG UPODOBAŃ

    MOŻE KOMUŚ BARDZIEJ PODPASUJE TAKIE ODMIERZANIE.
    A CHLEBEK – PYSZNY!
    POZDRAWIAM!

    • Patrycja
      | Odpowiedz

      Anna dziękuję, to bardzo ułatwiło sprawę! Chleb wyszedł przepyszny 🙂

  17. Anna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, serdecznie dziękuję za ten przepis! Jestem zachwycona tym chlebem, smakuje wyśmienicie, choć to mój pierwszy chleb z mąki. Lekko wilgotny, z chrupiącą skórką. Zrobiłam od razu ciasto na 2 chleby i trochę pozmieniałam rodzaje użytej mąki: szklankę żytniej 2000, pół szklanki ryżowej. Spróbuję również inne kombinacje. Zachęcający początek. Będę polecać Pani stronę wszystkim znajomym!

  18. Mariola
    | Odpowiedz

    Czy siemie lniane/slonecznik w tym przepisie mozna zastąpic innymi ziarnami? jesli tak to jakimi?

  19. Karolina
    | Odpowiedz

    Dziś debiut chlebka. Robiłam z 30g świeżych drożdżdy, mąka pszenna pełnoziarnista typ 1850 (razowa) z mąką żytnio-razową typ 2000. Chlebek wyszedł cudowny, chrupiący na zewnątrz (uwielbiam to) a miękki w środku. W smaku wyśmienity.
    Dodałabym zdjęcie jak wyszedł ale chyba nie ma takiej możliwości. Pychotka

  20. Karolina
    | Odpowiedz

    Czy mąka pszenna pełnoziarnista typ 1850 to mąka razowa?
    I czy mąka przenna razowa 2000 to to samo.co żytnia?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, może być pszenna razowa i żytnia razowa -to 2 różne mąki. Razowa oznacza „raz mielona”.

  21. Beata
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, mieszkam w Kanadzie i w tutejszych sklepach nie ma duzego wyboru maki. Kupuje make w polskich sklepach ale niestety sa dostepne tylko maki typu: zytnia do wypieku chleba, pszenna orkiszowa, pszenna razowa. Tylko na mace orkiszowej jest podany typ maki. Maka luksusowa typ 550 itp. Oczywiscie pierwszy moj chleb na zakwasie byl smakowo dobry ale skora byla bardzo twarda dlatego zeby sie calkiem nie zniechecic, na razie robie chleby na drozdzach, ktore sa dobre.
    Pani ma racje, ze wszystko zalezy od piekarnika i maki.
    Czy mogla by Pani doradzic z jakich mlynow powinnam kupowac make?
    W Kanadzie sa maki poznanskie, gdanske, Basia, Melvit. Kiedys byla maka Szymanowska ale ostatnio nie widze tej maki w sprzedazy.
    Dziekuje za porady. 🙂
    Dla tych co czytaja komentarze, moge dodac, ze czasem nie kazdy chleb sie uda ale wole juz swoj nie udany niz nie udany kupny. Pani Marlenie doradzialbym, aby dobrze wymieszala skladniki. Ja jak nie zapomne to dolewam do zaczynu odrobine oleju aby chleb nie byl taki suchy.
    Prosze mi uwierzyc, ze nasze polskie chleby sa najlepsze 🙂

    • Arkadiusz M.
      | Odpowiedz

      Zrobiłem dziś ten chlebek, choć dodałem mąkę przenną wieloziarnistą i mąkę zytnią wieloziarnistą. Wyszedł piekny i przepyszny!
      Dziękuję za przepis, teraz już nie kupię chleba ??

  22. marlena
    | Odpowiedz

    Niestety u mnie wyszedł „dziurawy”. Bardziej nadaje się do bigosu, gdyż kanapki z niego nie zrobię. U mnie zdecydowanie wystarczy 60 minut pieczenia, moc piekarnika nawet mnie zaskoczyła.

  23. Michał
    | Odpowiedz

    Mi niestety w czasie pieczenia „wyszedł” z foremki i część ciasta wylądowało na brytfannie. Może za długo wyrastał? W takie upały godzina czasu może za długo. Już po przełożeniu do keksowki dosięgał jej brzegów a nawet wystawał trochę. Aj tam. Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz. Następnym razem będę na to zwracał uwagę. ?
    Może ty masz jakieś rady?

    • Sebastian
      | Odpowiedz

      Robiłem ten chleb bardzo dużo razy, na początku był problem, rozwarstwiał się, wychodził dziurawy , góra odchodziła i kruszył się. Testowałem wszystkie możliwości i okazało się że to wina drożdży. Na wszystkich dostępnych w marketach oczywiście suchych był jakiś problem. Po kupnie drożdży „Suszone drożdże piekarskie marki Browin” nie ma zadnych problemów. Polecam przetestować.

  24. Karina
    | Odpowiedz

    Przepis super. Chlebek dobry ale wyszedl trochę za mokry

  25. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Pani Magdo jak do pszennej mąki dodam mala żytnia razowa typ 2000 to mi również taki dobry chlebek wyjdzie??

  26. andrzej
    | Odpowiedz

    Bardzo smaczny i latwy w przygotowaniu ,cala rodzina sie zajada
    Mam pytanko:czy mozna go zamrozic bo moglbym piec dwa na raz

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jak najbardziej można mrozić, wielokrotnie sprawdzone;)

  27. Ania
    | Odpowiedz

    Akurat zajadam się piętką 🙂 pyszny choć nie dodałam otrębów, bo akurat nie miałam…

  28. Mirosłąw
    | Odpowiedz

    Magdo proszę odpisz mi czy ten chleb pełnoziarnisty można zrobić z żurawiną i suszoną morelą zamiast ziaren, lub z niewielkim ich dodatkiem???

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie robiłam z takimi dodatkami, ale to takie ciasto, że można.

  29. Maria
    | Odpowiedz

    Bardzo dobry chleb !!!! Super przepis !! Dziękuję za przepis!!!

  30. Beata
    | Odpowiedz

    Witam czy ten chleb upieczemy na zakwasie żytnim?

    • Maryta
      | Odpowiedz

      Pani Beato ja robiłam na zakwasie zytnim pełnoziarnistym i czas wyrastania jest o wiele dłuższy ale wyszedł. .pozdrawiam ?

  31. Kamil
    | Odpowiedz

    Witam , mam pytanie , czy ten chlebek wyjdzie tylko z samej mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000 ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, z samej żytnie obawiam się, że nie wyjdzie. Takie „czysto żytnie” robię jednak tylko na zakwasie i sposób z zakwasem właśnie tu bym polecała.

  32. Ewa
    | Odpowiedz

    Chlebek latwy w przygotowaniu, rosnie pieknie, pachnie oblednie. Jedyny problem to bardzo spiekla mi sie skorka czy temperatura za duza? Jak tego uniknac, oraz troche pod koniec pieczenia zapadl mi sie. Pieklam tylko 75 min ale w srodku byl upieczony. Dzieki za przepis

  33. Ewa
    | Odpowiedz

    Przepraszam ze tak zawracam Pani głowę ale to mój 1 chlebek. Czyli jak wymieszam mąkę żytnią razową z mąką pszenną pełnoziarnistą (niewiem jaki TYP ponieważ nie ma inf) to będzie ok? Czy mogę go piec z termoobiegiem, ponieważ mój piekarnik nie ma funkcji pieczenia góra-dół?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Mąki: ja też czasem tak mieszam i jest ok. Z termoobiegiem dałabym chyba ciut niższą temperaturę i ew. pod koniec przykryłabym folią alu, by nie zrumienić/przypiec skórki za bardzo (trzeba obserwować).

    • Agata
      | Odpowiedz

      Ja też robię z mieszanki pszennej i orkiszowej i wychodzi fantastyczny. To naprawdę świetny przepis – bardzo dziękuję, serdecznie pozdrawiam

  34. Ewa
    | Odpowiedz

    Chce upiec chlebek a nie mogę znaleźć maki pszennej razowej typ 2000 czy mogę dodać żytniej razowej 2000?
    Pozdrawiam

  35. Iwona
    | Odpowiedz

    U piekłem i jest pyszny! Tylko u mnie 80 min to chyba za długo. Muszę spróbować krócej albo mniejszą temperaturą, bo mi się mocno przypiekł?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, to możliwe, bo każdy piekarnik piecze jednak nieco inaczej. Ale cieszę się, że smakuje! 🙂

  36. Asia
    | Odpowiedz

    Jak zrobić chleb żytni?? Bo ten chlebuś jest MEGA!! 🙂

  37. Lucyna
    | Odpowiedz

    Chlebek upiekłam na spróbowanie ,Okazał się rewelacyjny . Cała moja rodzina uwielbia go.Dziękuję Pani Magdo.

  38. Lucyna
    | Odpowiedz

    Chlebek rewelacja .Upiekłam raz , miał być na spróbowanie i od tamtej pory nie kupuje chleba tylko piekę .Moja rodzina uwielbia go. Dziękuję Pani Magdo .