Dzisiaj zupa z kurek. Przepyszna zupa grzybowa i właśnie z kurek smakuje wyśmienicie, bo ma ten jedyny, niepowtarzalny smak:) Jak w przypadku każdej grzybowej i tę można podać z ziemniakami, z makaronem bądź z ziemniakami i makaronem lub po prostu z samymi tylko kurkami, a obok dobre pieczywo –szczegóły w przepisie.
Zupa nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale przede wszystkim smakuje. Pełna kurek, delikatna, a jednak wyrazista –na pewno dużo wnosi tu sposób smażenia grzybów, a szczególnie dodane pod koniec masło. Dla nas rewelacja, więc po prostu zachęcam do wypróbowania przepisu, gdy tylko będziecie mieć kurki. Robi się ją bardzo szybko, szczególnie, jeśli mam już ugotowany rosół lub wywar warzywny. Jeśli nie mam, ratuję się kostką warzywną (link do przepisu na domową poniżej), choć przyznam, że na klasycznym wywarze zupa z kurek jest dużo lepsza.
Linki do sprawdzonych wywarów/rosołów (można ugotować więcej i zawekować lub zamrozić w porcjach na jeden raz lub trzymać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni, gotując różne zupy):
– Wywar warzywny -lekki i esencjonalny: https://skutecznie.tv/2013/11/wywar-warzywny-lekki-i-esencjonalny
– Tradycyjny domowy rosół (klarowny): https://skutecznie.tv/2015/03/tradycyjny-domowy-rosol-klarowny
– LUB szybszy: Domowy rosół drobiowy -z szybkowaru: https://skutecznie.tv/2013/06/domowy-rosol-drobiowy-z-szybkowaru
– Baza do zup i sosów, czyli domowa kostka warzywna vel bulionetka: https://skutecznie.tv/2014/03/baza-do-zup-i-sosow-czyli-domowa-kostka-warzywna-vel-bulionetka
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zupę z kurek:) Zapraszam do obejrzenia!
Pyszna zupa z kurek
czas przygotowania: ok. 20 minut
/proporcje na ok. 1 litr zupy/
- 3 szklanki wywaru warzywnego lub domowego rosołu (ew. woda z kostką warzywną)
/wg dowolnego ulubionego przepisu; linki do moich podaję powyżej, we wstępie do przepisu/ - 200 g już oczyszczonych kurek
- 1/2 średniej cebula
- 2 średnie ziemniaki
- + opcjonalnie: 1/4 szklanki b. drobnego makaronu (np. orzo lub krótkie kolanka)
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżeczka masła
- 2-3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
/czasami podmieniam na jogurt, ale to już kilka minut po wyłączeniu grzania, też najpierw hartuję i już nie zagotowuję/ - sól
- czarny pieprz
- opcjonalnie: 1/2 przeciśniętego przez praskę ząbka czosnku dla lepszego smaku
- 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki (ew. koperku)
Kurki dokładnie oczyszczam tak, by później nie chrzęścił piach w zębach. Moją metodę prezentuję tutaj: https://skutecznie.tv/2015/07/jak-oczyscic-kurki. Jest o tyle dobra, że nie szkodzi smakowi kurek w finalnym daniu, a są one rzeczywiście dobrze oczyszczone. I od razu krótko je sparzam, dzięki czemu nie ma ewentualnej goryczki. Oczyszczone odsączam na cedzaku i rozkładam np. na papierowym ręczniku, by je lekko osuszyć.
Cebulę obieram i kroję w drobną kostkę.
Ziemniaki obieram, płuczę w zimnej wodzie, kroję w niezbyt dużą kostkę (ok. 1 cm) i tej kostki już nie płuczę.
Podgrzewam wywar lub rosół. Na tę ilość kurek biorę 3 szklanki, czyli jakieś 3/4 litra. I niech się gotuje, bo za chwilę będzie potrzebny gorący, a sama podsmażam grzyby.
Na patelni rozgrzewam olej, dodaję cebulę, przyprószam szczyptą soli i mieszając, smażę, aż się zeszkli (jakieś 2-3 minuty). Wtedy dodaję kurki, zwiększam grzanie i co jakiś czas mieszając, smażę do czasu, aż grzyby puszczą sok, a ten sok odparuje. Czekam, aż kurki lekko się zrumienią, po czym dodaję masło, mieszam i krótko smażę (niepełna minuta). Dzięki takiemu smażeniu wydobywa się ich smak, bo smażę dość długo na oleju, aż cebulka lekko się skarmelizuje, a potem krótka chwila w maśle, które uwydatni ich smak i nada przyjemnej głębi.
Wyłączam grzanie i zawartość patelni dodaję do gorącego wywaru. Od razu dokładam też ziemniaki. Zagotowuję, po czym zmniejszam grzanie i gotuję, aż ziemniaki będą odpowiednio miękkie tj. ugotowane, ale nierozgotowane –kilka minut wystarczy. Jeśli decyduję się na wersję z makaronem, to dodaję go pod koniec tak, żeby gotował się wg wskazówek na opakowaniu –np. jeśli ma się gotować 4 minuty, to 4 minuty przed końcem, czyli praktycznie zaraz po ziemniakach;)
Pod koniec hartuję śmietanę. Do osobnego naczynia dodaję 2-3 łyżki śmietany do zup i sosów, dodaję kilka łyżek gorącej zupy i dokładnie mieszam. Kiedy ziemniaki są już miękkie, do gotującej się zupy wlewam rozprowadzoną śmietanę, mieszam, zmniejszam grzanie i czekam, aż powoli się zagotuje. I wyłączam grzanie.
Śmietanę czasami podmieniam na jogurt, ale to już kilka minut po wyłączeniu grzania, też najpierw hartuję i już nie zagotowuję.
Na koniec dodaję posiekaną pietruszkę oraz do smaku: pieprz i połowę przeciśniętego przez praskę ząbka czosnku (czosnek można pominąć, ale naprawdę fajnie podkręca smak zupy). Raz jeszcze mieszam, po czym przykrywam i zostawiam na kilka minut, by smaki się przegryzły. I gotowe, można podawać. Świetnie smakuje sama, jak i z pieczywem np. ze świeżym pełnoziarnistym chlebem z masłem lub z tostem.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
8 komentarzy
Kitton
Moj maz pomrukiwal i stwierdzil, ze zupa KONIECZNIE do repertuaru :), porownal do jednej z francuskich restauracji :). Syn tak zajadal, ze chcial dokladke, uszy sie trzesly :). Zrobbilam krem, domowy rosol w bazie i ziemniaczki. Twoja metoda czyszczenia to istny cud, nareszcie moge sie cieszyc kurkami :). Wielkie, super dzieki. Zupa delikates :)!
Karina
Przepyszna zupa, zwłaszcza dla wielbicieli kurek. Prosta i szybka !! Na stałe wchodzi do naszego menu.
Magda
Zupa fantastyczna. Delikatna i pełna smaku. Domowa a jednocześnie wykwintna. Uwielbiam tego bloga!
Ania
Dodałam jeszcze szczyptę kurkumy dla apetyczniejszego koloru i tartą marchewkę. Pyszna zupa!
Monika
Dzisiaj zrobiłam pierwszy raz. Zupa cudowna,przepyszna. Polecam. Dziękuję za wspaniały przepisPozdrawiam
Giovanna
Nigdy w życiu nie robiłam zupy z kurek, chociaż w sklepie pojawiały się nie raz. Zniechęcało mnie żmudne czyszczenie tych grzybów oraz brak tradycji gotowania takiej zupy w moim rodzinnym domu. Dzięki Magdzie i jej cudownym poradom na pewno to się zmieni 🙂
Kasia
Zrobiłam dzisiaj, robi się raz dwa i jest naprawdę przepyszna 🙂
Ania
Bajecznie proste i smaczne. 🙂 Uwielbiam zupę kurkową z łazankami. 🙂