Zapraszam dziś na pieczone bataty z papryką i jarmużem.
W tytule przemyciłam informację, że to szybka przekąska (lub danie główne!). Dlaczego szybka –bo wydarza się przy okazji pieczenia i niemal żadna z przy niej praca;)
Gdy mam już rozgrzany piekarnik i tak czy tak piekę w nim mięso, to często planuję takie dodatki, by oszczędzić sobie i czasu, i dodatkowej pracy właśnie. Kroję wtedy warzywa, nacieram szybką marynatą na bazie jakiegoś dobrego oleju i aromatycznych przypraw i wsuwam do piekarnika.
A potem tylko wyjmuję oba dania i -wśród ochów i achów- podaję na stół, póki gorące. Pachnie bowiem obłędnie i stołownicy zwykle nie mogą się już doczekać posiłku. Obiad znika szybko, smakuje super, no i jest wartościowy oraz dobrze zbilansowany. Takie warzywa sprawdzą się jako danie główne, jako przystawka i jako przekąska.
Smakują też na zimno, więc z powodzeniem można je zabrać w roli przekąski na wynos np. do pracy. Do tego prosty sosik (np. jogurtowo-ziołowy, czosnkowy, musztardowy) i mmmm…
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pieczone bataty z papryką i jarmużem. Szybka przystawka lub danie główne:) Zapraszam do obejrzenia!
Pieczone bataty z papryką i jarmużem. Szybka przystawka lub danie główne
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje na 2-4 porcje (zależy czy jako dodatek czy jako danie główne)/
- 2 bataty
- 1 czerwona papryka
- 2 garście jarmużu
- 1-2 łyżeczki oleju –w prezentowanej wersji kokosowy (pierwotnie w postaci stałej, pod wpływem mieszania roztopi się), może być tez czosnkowy np. ten: https://skutecznie.tv/2016/03/oliwa-grzybowa-i-czosnkowa/
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu (lub do smaku)
- solidna szczypta soli (lub do smaku)
- 1 łyżeczka oregano
- opcjonalnie: płatki chilli (ja pominęłam, bo dałam dość sporo pieprzu)
Bataty obieram i płuczę w zimnej wodzie, po czym kroję w grube frytki (najpierw grube plastry, a z nich grube paski). Paprykę myję, osuszam, usuwam gniazdka nasienne i kroję w paski mniej więcej wielkości pokrojonych batatów. Jarmuż myję, osuszam i rwę na mniejsze części (lub tnę nożyczkami).
Tak przygotowane warzywa przekładam do miski i szykuję marynatę.
Do osobnego naczynia dodaję olej, musztardę, sok z cytryny oraz przyprawy. Starannie mieszam na pastę, którą następnie dokładam do warzyw. Warzywa i jarmuż nacieram/masuję marynatą –najlepiej i najszybciej czystymi dłońmi tak, by każdy kawałek dobrze pokrył się przyprawami.
Przekładam do naczynia żaroodpornego i wstawiam do pieczenia.
Wersja bez mięsa
Piekę w 200 st. C na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 30 minut.
– Czas pieczenia zależy od wielkości kawałków, na jakie pokroiłam bataty, więc po 20 minutach zwykle sprawdzam i oceniam pozostały czas.
– Jeśli chcę skrócić ten czas, to piekę pod przykryciem (może być folia aluminiowa) i odkrywam na ostatnie 10 minut pieczenia.
Upieczone wyjmuję i od razu podaję. Takie bataty z dodatkami świetnie smakują skropione domowym sosem czosnkowy (np. 1 łyżka majonezu + 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego + oregano/siekana natka pietruszki/koperek).
Serwuję jako danie główne (i naprawdę dobrze można się tym najeść, tylko wtedy robię z podwójnej porcji) lub jako dodatek do dania głównego np. do pieczonych mięs, sałatek, itp.
Tak przygotowane warzywa smakują też na zimno i są świetne w roli przekąski, także na wynos np. do pracy czy do szkoły.
Dla nas: super pyszne!
Wersja z mięsem
Wszystko tak samo, tylko logistyka inna:
- Mięso i ziemniaki piekę razem, więc wybieram takie naczynia, które zmieszczą się jednocześnie do piekarnika
- Zaczynam od mięsa: kawałki kurczaka myję i osuszam, po czym doprawiam.
Np. z obu stron przyprószam solą, czarnym pieprzem, roztartym w dłoniach oregano, kurkumą i ostrą czerwoną papryką (do przypraw można dodać drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać na pastę i wcierać/wmasować ją w mięso razem z przyprawami). - Doprawione mięso układam w naczyniu skórą do góry, przykrywam i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny (można też na noc), by mięso przegryzło się z przyprawami.
- Kiedy jestem gotowa do pieczenia, wyjmuję naczynie z lodówki, wstawiam do zimnego piekarnika i rozgrzewam do 200 st. C z naczyniem w środku. Piekę przez godzinę od chwili, gdy piekarnik osiągnie temperaturę 200 st. C, a tak naprawdę tak długo, aż mięso będzie dobre.
Trudno tu podać precyzyjny czas, bo zależy on od wielkości kawałków mięsa –u mnie zwykle trwa to godzinę - Warzywa szykuję, gdy mięso już się piecze –wszystko wg opisu powyżej. I dostawiam do piekarnika później, np. na ostatnie 30 minut pieczenia.
- Upieczone wyjmuję i od razu podaję.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Wiesława
zamiast płatków chili dodałam 1/4 łyżeczki przyprawy harrisa , pasty harrisa. wyszło bardzo smacznie. Podałam z ciecierzycą ugotowana osobno i zieloną sałatą.
Małgorzata
Podziwiam Panią! Za to, że ciągle się Pani chce, że swoją pasją dzieli się Pani z nami. Do tego po prostu lubię Panią słuchać. Pani przepisy nie tylko są super smaczne, faktycznie skutecznie uczą gotować, do tego pięknie Pani mówi, nie przegaduje tematu, konkretnie i wszystko jest powiedziane. Dziękuję bardzo!!!