Dziś pyszna pasta z ciecierzycy z porem!
Czyli zapraszam na pastę z ciecierzycy idealną na kanapki (lub do pieczywa), jak i na gęsty dip do warzyw czy chipsów lub nachos. W obu wersjach smakuje wyśmienicie, no i jest banalnie prosta do zrobienia. Ciecierzycę można ugotować samodzielnie, a w ostateczności sięgnąć po kupną ze słoika;)
Pasta jest dość gęsta, treściwa i smakuje naprawdę dobrze. Także osobom, które bez mięsa nie wyobrażają sobie żadnego dania –spróbujcie;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszną pastę z ciecierzycy z porem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pyszna pasta z ciecierzycy z porem
Pyszna pasta z ciecierzycy z porem
czas przygotowania: ok. 10 minut (+ czas namaczania i gotowania ciecierzycy, jeśli gotuję ją w domu; można ugotować z wyprzedzeniem)
/proporcje 450 g pasty/
- 400 g już ugotowanej i odsączonej ciecierzycy
/gotowana domowym sposobem np. tu: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ lub ze słoika czy z puszki/ - 1 średni por
- 1-2 łyżeczki masła –zwykłego lub klarowanego
/u mnie zwykłe masło, można podmienić na ulubiony olej do smażenia np. rzepakowy czy kokosowy/ - 1-2 łyżki majonezu
/można pominąć/podmienić na gęsty jogurt naturalny lub grecki/ - 1 -2 łyżeczki ostrej musztardy (np. rosyjska lub dijon)
- 1 łyżeczka zielonego pesto
- sól i czary pieprz –do smaku
- opcjonalnie: gęsty jogurt naturalny do rozcieńczenia (jeśli pasta ma być rzadsza i ma być np. dipem)
Ciecierzycę można ugotować na parze lub w wodzie lub sięgnąć po już ugotowaną ze słoika.
Jak gotować ciecierzycę pokazywałam w osobnym filmie np. tu: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ Bardzo lubię też gotować ją na parze.
Ugotowaną odsączam na sicie i przesypuję do miski.
Por myję, osuszam i kroję w drobne ćwierć-talarki. Rozgrzewam patelnię z masłem, na rozgrzane wkładam por, mieszam i doprawiam do smaku solą oraz czarnym pieprzem. Co jakiś czas mieszając podsmażam na niezbyt dużym ogniu przez 2-3 minuty, aż por delikatnie zmięknie.
Wtedy wyłączam grzanie i przekładam na talerz.
Ciecierzycę rozgniatam widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków –to będzie baza pasty.
Rozgniatam tak, jak lubię –jeżeli pasta ma być bardziej rustykalna i kuleczki ciecierzycy mają być gdzieniegdzie widoczne/wyczuwalne, to miażdżę tylko z grubsza. Można też rozgnieść zupełnie na gładko (jak hummus). U mnie najczęściej taka jak na zdjęciu tj. bardziej rustykalna, bo taka smakuje nam najbardziej.
Do tak przygotowanej ciecierzycy dodaję por, z grubsza mieszam, po czym wzbogacam majonezem, musztardą oraz pesto (dla smaku i lepszej konsystencji) oraz solą i pieprzem (dla smaku).
Uwagi:
- Ilości tych dodatków według własnego uznania i preferencji –majonez, musztarda i pesto wpłyną na smak oraz konsystencję pasty (im więcej, tym bardziej mazista, mniej gęsta), a sól i pieprz –na smak;)
- Jeśli pasta ma być dipem, to można rozcieńczyć ją nieco o gęstym jogurtem naturalnym.
Gotową przekładam do miski i można podawać.
Najczęściej serwuję z ulubionym pieczywem –jako dodatek lub po prostu robię kanapki (patrz dołączony do przepisu film).
Pasta jednak świetnie nadaje się jako farsz czy nadzienie (np. do naleśników), jako dodatek do kasz czy ryżu (mieszam z gorącym i uzyskuję pyszny, odżywczy dodatek do dań głównych), a także jako wspomniany wcześniej dip do surowych warzyw (rozcieńczam wtedy jogurtem i podaję z pokrojona marchewką, papryką czy ogórkiem).
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
10 komentarzy
klaudia
Pani Magdo pasta jest genialna ! Polecam! Przepyszna !
Irek
Zrobiłem tę pastę ale dodałem jeszcze gałkę muszkatołową 1/3 łyżeczki i 1/2 łyżeczki roztartego majeranku, masło w ilości 1/3 kostki (na tym tłuszczu dusiłem pora) wyszło pysznie, złudzenie pasztetu mięsnego w 99,9 % 🙂 muszę jeszcze popracować nad kolorem i chrupiącą skórką 😉 dzięki za przepis.
Joanna
Robiłą tą pastę, ale por duszony na olej kokosowym przeszedł zapachem kokosa i zipełnie nie pasował do całości. Niestey pasta do wyrzucenia. następnym razem bedzie na oleju.
krystyna
robilam paste z baklazana pyszna!!!!!!!
Felicja
uwielbiam pora, a z produktami kokosowymi nie nalezy przesadzac (jadlonomia) . Pasta MagDy jest bardzo dobra, cenie bardzo uzywanie produktow lokalnych, im wiecej tym lepiej.
Ania
Jadłonomia (świetny blog jeśli ktoś lubi warzywa) jest wegańska, dlatego masło często zastępuje się tam olejem kokosowym. Jeśli chodzi o wpływ oleju kokosowego na zdrowie – jest w tej chwili dyskusyjny, ponieważ w świecie zachodnim jest nowością i nie został jeszcze przebadany na tyle, aby naukowcy byli zgodni co do jego wpływu na zdrowie – dlatego zaleca się rozwagę, za bardzo przypomina tłuszcze zwierzęce.
Magdalena
Pyszna polecam!
Weronika
z innej beczki, choc tez z warzywem straczkowym-zostalo mi polecone, jeszcze nie gotowalam, ale mam zamiar.moze tez cos dla Was:
http://www.jadlonomia.com/przepisy/dal-z-kalafiora/
Ania
Czy da się czymś zastąpić pesto bo chciałabym zrobić wersję bez nabiału a w pesto jest zwykle jakiś ser?
MaGda
Można pominąć lub dodać domowe „pesto” bez nabiału (np. zioła, oliwa i orzechy) lub po prostu siekaną zieleninę;)