Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

z Jeden komentarz

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

Dziś chłodnik z gotowanych buraków –najprostszy, ale pyszny. Głównymi składnikami są buraczki i koperek, a do jego przygotowania wykorzystałam domowy kefir, który wręcz uwielbiam. Przepis na kefir tu: https://skutecznie.tv/2015/11/domowy-kefir/ Oczywiście można sięgnąć po ulubiony kupny lub podmienić go na zwykle mniej kwaskowy jogurt naturalny –szczegóły w przepisie.

Chłodnik z gotowanych buraków, więc najpierw trzeba ugotować buraki. Ja zwykle gotuję je z wyprzedzeniem (np. wieczorem, gotuję na parze i korzystam z szybkowaru), dzięki temu gdy szykuję chłodnik, całość idzie już szybko, bo to tylko kwestia starcia buraków (nie muszę czekać, aż się ugotują i ostygną). Dlatego zwykle planuje tę zupkę z lekkim wyprzedzeniem;)

To co? Zapraszam:) Będzie pysznie i prosto!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!):) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

czas przygotowania: do 15 minut + czas ugotowania buraków (np. szybkowar: ok. 20 minut), można ugotować wcześniej i schłodzić przez noc
/proporcje dla 4 osób/

  • 3-4 średnie buraki
  • 1 świeżo wyciśniętego soku z cytryny (ew. octu jabłkowego)
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz –do smaku
  • 800 ml kefiru (kupny lub domowy: https://skutecznie.tv/2015/11/domowy-kefir/)
    LUB:
    800 ml jogurtu naturalnego (+ więcej soku z cytryny do smaku, jogurt jest słodszy, więc lubię go zakwasić)
  • 1 pęczek koperku (u mnie dość spory, można dać mniej)

Buraki dokładnie myję i szoruję skórkę, po czym gotuję do miękkości (w wodzie, na parze, można też upiec). Ja zazwyczaj gotuję na parze i korzystam z szybkowaru –gotowanie idzie dużo szybciej (czas zależy od wielkości buraków, ale ok. 20 minut od podniesienia zaworu zwykle wystarcza). Ugotowane studzę.
Można ugotować wieczorem, ostudzić i przechować w lodówce do następnego dnia.

Buraki obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Skrapiam świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek i doprawiam solą i pieprzem. Mieszam, po czym wstawiam do lodówki na 20 minut (jeśli buraki są jeszcze ciepłe). Jeśli są zimne, bo ugotowałam wcześniej, to od razu można łączyć z kefirem lub jogurtem.

Pęczek koperku myję, osuszam, po czym drobno siekam.

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

Do schłodzonych buraków dodaję kefir lub jogurt naturalny (jogurt jest zwykle ciut „słodszy” niż kefir (nie tak kwaskowy), więc po przemieszaniu z burakami kosztuję i jeśli trzeba lekko go zakwaszam np. sokiem z cytryny). Dodaję posiekany koperek, ale część zostawiam do posypania przed podaniem. I ponownie mieszam –do połączenia składników. Sprawdzam smak, jeśli trzeba doprawiam finalnie solą i pieprzem.

Gotowy chłodnik wstawiam do lodówki –na mniej więcej godzinę.
W prezentowanej wersji wszystkie składniki były już schłodzone, więc ten czas w lodówce to właściwie czas na przegryzienie się smaków i składników. W sytuacji, gdy się spieszę, pomijam ten etap i nalewam od razu.

Jeśli chcę, by chłodnik był pełnowartościowym i bardziej sycącym posiłkiem podaję go z jajkami na twardo: 1 jajko na porcję. Jajka gotuję w czasie, gdy chłodnik schładza się w lodówce. Można je także ugotować z wyprzedzeniem i tylko sięgnąć po nie do lodówki, by je obrać. Ugotowane hartuję, obieram i kroję na ćwiartki lub połówki.

Nakładam porcję chłodniku, układam pokrojone jajka i posypuję odłożonym wcześniej koperkiem. Ja lubię jeszcze przyprószyć świeżo mielonym czarnym pierzem. Można podać bez jajka.

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

I chłodnik z gotowanych buraków gotowy. Szybka, uproszczona wersja, a jednak jest to absolutnie pyszne! Nawet w takiej banalnie prostej wersji składnikowej smakuje doskonale:) Zatem –skrajnie prosto i szybko, niesamowicie smacznie i wciąż odżywczo.

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

Z uwag praktycznych:
– Ja lubię kwaskowy posmak kefiru, więc chętnie robię ten chłodnik na kefirze właśnie. Spokojnie można podmienić go na jogurt
– …podobnie jak lubię dużo koperku: można dać mniej i np. bez łodyżek (u mnie prócz smaku, wniosły one lekką jędrność i chrupkość, więc spełniły dodatkową rolę zamiennika np. rzodkiewki czy ogórka;))
– Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do buraczków dodać starte świeże ogórki lub cukinię, rzodkiewki itp. i właściwie często je dodaję (ścieram na tarce grubych oczkach).

Najprostszy chłodnik z gotowanych buraków (pyszny!)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

Jeden komentarz

  1. Łucja
    | Odpowiedz

    Pyszny, ja robię na maślance ?