Omlet z boczniakami i pomidorem to szybka i pyszna propozycja na śniadanie, kolację czy nawet lekki obiad.
U mnie akurat omlet z boczniakami i pomidorem, ale taki omlet to kwestia przygotowania odżywczego, dobrze doprawionego kilkuskładnikowego farszu, omleta oraz sałatki;) I tak naprawdę farsz może być dowolny, czyli taki, jak proponuję lub z tego, co akurat mam w lodówce. W prezentowanej wersji boczniaki oraz pomidory, pietruszka i całkiem sporo pieprzu –wyszło przepysznie! Podobnie z sałatką –prezentuję moją, ale składniki można również podmieniać, tworząc za każdym razem inny wariant… lub powielać dzisiejszą propozycję do woli, bo jest naprawdę smaczna i świetnie pasuje do omletów.
Podsumowując: dzisiejszy omlet z boczniakami to przepis zarówno do wiernego odtworzenia, jak i do potraktowania jak inspirację, gdzie jedyną stałą rzeczą jest omlet;) To co? Może na najbliższe śniadanie lub kolację? Zapraszam!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić omlet z boczniakami i pomidorem, i z pyszną zieloną sałatką:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Omlet z boczniakami i pomidorem. I zielona sałatka
Omlet z boczniakami i pomidorem. I zielona sałatka
czas przygotowania:ok. 10 minut
/proporcje na 1 omlet/
omlet:
- 2 całe jajka
- 3-4 duże boczniaki
/można podmienić na pieczarki/ - 1 duży pomidor
- 1-2 łyżeczki masła klarowanego
- 1-2 łyżki siekanej natki pietruszki
- sól i czarny pieprz –do smaku
sałatka:
- 1 garść szpinaku
- 1 garść rukoli lub roszponki
- 1 średni świeży ogórek
- 1 łyżka oleju lnianego
- sól i świeżo mielony pieprz –do smaku
Grzyby oczyszczam, pomidor myję i osuszam. Boczniaki kroję w paski, pomidor w mniejsze kawałki (plastry, kostka), po czym przyprószam solą i czarnym, świeżo mielonym pieprzem.
Na patelni rozgrzewam niewielka ilość masła klarowanego. Na gorące wkładam boczniaki i co jakiś czas mieszając podsmażam, aż zmiękną i lekko się zrumienią (2-3 minuty). Wtedy dokładam pomidory, zwiększam grzanie, mieszam i podgrzewam, aż zmiękną, rozpadną się, a nadmiar soku odparuje (3-4 minuty). Wyłączam grzanie, posypuję natką (część odkładam do posypania przed padaniem), mieszam i zawartość patelni przekładam na talerz.
Patelnię myję lub oczyszczam papierowym ręcznikiem i ponownie rozgrzewam niewielką ilość masła.
Jajka wbijam do naczynia, dodaję sól i czarny pieprz, mieszam, rozkłócając widelcem.
Na rozgrzaną patelnię wlewam masę jajeczną i rozprowadzam na dnie.
Ważne, by patelnia była gorąca, wtedy wlana na nią masa jajeczna zetnie się od spodu i omlet łatwiej będzie zsunąć na talerz w stanie nieuszkodzonym.
Podważam brzegi omletu łopatką i przechylając patelnię zlewam płynną masę z góry ku brzegom, wyrównując omlet tak, by smażył się równomiernie –w razie wątpliwości pokazuję to w video przepisie dołączonym do tekstu.
Kiedy omlet się zetnie i widzę, że można go przy brzegach podważać łopatką, to delikatnie te brzegi podważam i ruszając patelnią przesuwam omlet po dnie –jeśli patelnia była dobrze rozgrzana i natłuszczona, uda się bez problemu. Teraz można:
- obłożyć połowę omleta przygotowanym farszem, po czym złożyć na pół, chwilę podgrzać i zsunąć na talerz
- lub przewrócić omlet na drugą stronę, by dopiec go delikatnie z drugiej –przewracam szybkim zdecydowanym ruchem z pomocą łopatki, krótko opiekam (niepełna minuta), po czym zsuwam na talerz, gdzie obkładam farszem i:
– składam na pół
– zwijam w rulon
– jem jak pizzę;)
W prezentowanej wersji położyłam gorący jeszcze farsz na połowę gorącego omleta i złożyłam na pół.
I teraz szybka sałatka, którą można zrobić na początku tak, by to ona czekała na omlet, a nie odwrotnie;) Ja zwykle mam gotowe składniki w lodówce (umyte liście, ogórek, itp.), więc czasem robię ją na końcu.
Do miski wkładam liście roszponki i szpinaku, szybko tnę nożyczkami na mniejsze kawałki. Ogórek obieram i kroję w grubsze półplastry. Dolewam olej, przyprószam sola i pieprzem, mieszam i sałatka gotowa. Dokładam ją do omleta i posiłek w ok. 10 minut gotowy.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami. Moje najczęstsze dodatki to:
– zaprezentowana powyżej sałatka
– sałatka z pomidora z solą, pieprzem i oregano plus pełnoziarniste pieczywo
– sok z pomidora z pieprzem i chili plus pełnoziarniste pieczywo
– sam omlet z sałatką (w wersji białkowej / bezwęglowodanowej)
Inne farsze, które mogę zaproponować:
– pieczarki, dynia, roszponka, parmezan
– papryka (p. 3 kolory), pomidory i natka pietruszki
– szpinak, feta, oliwa
– boczek, pomidory, szpinak
– itp. 😉
Czasem biorę 3 jajka, reszta bez zmian. Omlet jest prosty i pyszny i z przekonaniem polecam.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
2 Komentarze
Kasia
W sałatce jaki jest drugi składnik? Podana jest tylko 1 garść ale nie wiem czego.
MaGda
Tak, rukola lub roszponka -chochlik wyciął słowo w składnikach, ale było w treści przepisu. Dziękuję za info, bo już dopisałam!