Duszona łopatka w sosie chrzanowym

z Jeden komentarz

Dzisiaj duszona łopatka w sosie chrzanowym.

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

Banalnie proste i szybkie do zrobienia danie, u mnie jeszcze szybsze dlatego, że korzystam z szybkowaru;) …oczywiście spokojnie można je przygotować w zwykłym garnku, o czym więcej w filmie i poniższym przepisie. Mięso jest pięknie podduszone, mięciutkie, do tego prosty, acz pyszny sos chrzanowy oraz ziemniaki gotowane w przyprawach i buraczki w musztardzie i cytrynie.

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

No cóż, mieliśmy naprawdę pyszny i pożywny obiad. Mam nadzieję że ten prosty i szybki przepis przypadnie Wam do gustu. Zachęcam do jego wykorzystania, bo jak sami widzicie: banalne składniki, ale w tym zestawieniu wszystko smakuje naprawdę bardzo dobrze, plus jest to całkiem wartościowy odżywczo posiłek.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić duszona łopatka w sosie chrzanowym:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Duszona łopatka w sosie chrzanowym

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

czas przygotowania: ok. 15 minut + czas gotowania (szybkowar: 30 minut, zwykły garnek: 1-2 godziny, wolnowar: 6-8 godzin)
/proporcje dla 4-6 osób/

mięso:

  • 800 g łopatki wieprzowej
  • 1 łyżeczka soli –do przyprószenia mięsa (sucha marynata)
  • 1-2 łyżki masła klarowanego –do smażenia
  • 100 ml wody –do podlania
    /ew. więcej w razie potrzeby, zależy od wielkości i rodzaju garnka, ma być na dnie/

sos:
/może być też jeden z tych przepisów: • https://skutecznie.tv/2013/12/sos-chrzanowy-do-mies-i-pieczeni/ lub • https://skutecznie.tv/2018/03/klopsiki-drobiowe-sosie-chrzanowym-mascarpone/

  • 1/2 łyżki masła klarowanego
  • 1 łyżka mąki orkiszowej (lub pszennej czy np. gryczanej czy żytniej (ale ciemniejszy sos)
  • 100 ml wody (koniecznie zimna lub letnia)
  • 2-3 łyżeczki tartego chrzanu
  • 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 12% lub 18% (ew. gęstego jogurtu naturalnego)
  • przyprawy do smaku: sól, pieprz, plus ew. więcej chrzanu, jeśli ma być bardziej chrzanowy
  • 1-2 łyżeczki suszonego koperku

dodatki
w zasadzie dowolne ulubione –w prezentowanej wersji:

  • 2-3 ugotowane buraki + dodatki: cebula, sól, pieprz, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, musztarda, olej lniany
  • 4-6 ziemniaków + dodatki: sól, czosnek, oregano, kurkuma, czarny pieprz (do gotowania), masło klarowane, jogurt naturalny (do puree)

Z uwag praktycznych:
– W prezentowanej wersji korzystam z ►szybkowaru (bo szybciej i mięso ma więcej smaku), ale spokojnie można sięgnąć po ►zwykły garnek lub np. ► wolnowar –w takim przypadku wszystko robimy tak samo, tylko należy dostosować czasu duszenia: do pożądanej miękkości mięsa (np. garnek: 1-2h, wolnowar: 6-8h).
– Łopatka za takie trochę twardsze mięso i wymaga dłuższego duszenia –stąd lubię sięgnąć po szybkowar lub wolnowar, bo tak duszone mięso bez większego nakłady pracy będzie mięciutkie i przyjemne do jedzenia, no i smakuje naprawdę znakomicie. Zwykły garnek też da radę, ale trzeba doglądać, oceniać miękkość i w razie potrzeby uzupełniać płyn na dnie.

Mięso myję, osuszam, odkrawam zbędny tłuszcz i ewentualne błony, po czym kroję w średniej wielkości kotlety (grubość ok. 1,5 cm). Bez rozbijania przyprószam je z jednej strony gruboziarnistą solą (np. morską), po czym układam w szklanym lub ceramicznym pojemniku (może być jeden na drugim) i pod przykryciem wstawiam na noc do lodówki. Następnego dnia wyjmuję i można gotować.

Mięso można podsmażyć od razu w garnku, ja robię to na patelni i podsmażone kotlety przekładam kolejno do garnka. Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością masła klarowanego, na gorące kładę kotlety, podsmażam po 2-3 minuty z każdej strony tak, żeby z zewnątrz lekko się zrumieniły (w środku nie muszą dojść, bo za chwilę będą jeszcze duszone). Podsmażone przekładam do szybkowaru, a na patelni obsmażam kolejną porcję.

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

Włączam grzanie pod garnkiem, kotlety podlewam niewielką ilością wody (np. 100 ml –tyle, ile wymaga Twój szybkowar), przyprószam czarnym, świeżo mielonym pieprzem i duszę bez żadnych dodatków (typu cebula, czosnek, itp.). Zamykam pokrywę, ustawiam 2-gi, ten wyższy poziom gotowania, zwiększam grzanie i czekam aż w garnku wytworzy się ciśnienie tj. zawór się podniesie. Wtedy zmniejszam grzanie i od tego momentu liczę czas. Gotuję przez 20 minut, po tym czasie wyłączam grzanie, czekam aż zawór samoistnie opadnie i dopiero wtedy otwieram pokrywę garnka.

W zwykłym garnku wszystko tak samo, tylko czas duszenia dłuższy –tj. do pożądanej miękkości mięsa. Nie jestem w stanie podać precyzyjnego czasu, bo to zależy od upodobań oraz od tego, jakie macie mięso (40 minut, czasami 60 minut, aż łopatka będzie miękka i dokładnie taka, jaką lubicie lub na jaką macie ochotę). Dodatki i sos robię nie po 20 minutach, tylko pod koniec duszenia.

W czasie, gdy łopatka się dusi, szykuję pozostałe składniki obiadu –w 20 minut zdążę w sam raz:
– ziemniaki: obieram, kroję na ćwiartki i gotuję w osolonym wrzątku z solą, czosnkiem, oregano, kurkumą i pieprzem. Ugotowane odcedzam, rozgniatam z masłem klarowanym i jogurtem na rustykalne puree (tj. nie gładkie i maziste, tylko takie „rozgniecione ziemniaki”);

Duszona łopatka w sosie chrzanowym -ziemniaki
– buraczki: ugotowane ścieram na tarce o grubych oczkach, doprawiam solą, pieprzem, sokiem z cytryny, musztardą i olejem lnianym, mieszam i gotowe. Buraki miałam już ugotowane z wyprzedzeniem, więc ten dodatek poszedł raz, dwa;)

Duszona łopatka w sosie chrzanowym - buraczki

Po 20 minutach wyłączam grzanie pod szybkowarem i czekam aż zawór opadnie.  Wtedy szykuję szybki sos. Na patelni, na której podsmażałam kotlety rozgrzewam masło klarowane, na gorące dodaję mąkę, szybko mieszam i przez chwilę zasmażam na jasną, złocistą zasmażkę (2-3 minuty, tak naprawdę do czasu, aż mąka straci surowość i zacznie apetycznie pachnieć). Dolewam 100 ml wody (zimnej lub letniej) i szybko mieszam tak, żeby nie było grudek. Gdy zgęstnieje, dodaję 2-3 łyżeczki chrzanu, mieszam, rozprowadzając równomiernie i wyłączam grzanie.

Zaglądam do mięsa –kotlety powinny być już miękkie i pięknie uduszone. Wyjmuję je z garnka, przekładam na talerz, a do sosu z gotowania dodaję przygotowaną chrzanową zasmażkę (jeśli po wyjęciu kotletów sosu jest za dużo tj. więcej niż 1 szklanka, odlewam nadmiar, zachowując ew. do rozcieńczenia na później). Gotując na małym ogniu szybko mieszam, żeby nie było grudek, oceniam gęstość oraz smak i jeśli trzeba dodaję odrobinę mąki rozprowadzonej w niewielkiej ilości wody lub rozcieńczam. Doprawiam do smaku solą, pieprzem i chrzanem. I teraz dodaję śmietanę: najpierw ją hartuję tj. podbieram z garnka niewielką ilość gorącego sosu, dodaję śmietanę, mieszam i dopiero taką zahartowaną dodaję do sosu, po czym mieszam, łącząc w gładki sos bez grudek.

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

Do sosu dokładam mięso, osnuwam sosem i na koniec posypuję siekanym koperkiem.

Duszona łopatka w sosie chrzanowym

Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami np. jak w dołączonym video przepisie: z ziemniakami i buraczkami.
Duszona łopatka w sosie chrzanowym super smakuje także z kaszą czy ryżem i np. marchewką z groszkiem, albo z komosą ryżową i zieloną szparagową fasolką (może być gotowana z mrożonki). Jeśli zostanie, świetnie smakuje następnego dnia po podgrzaniu np. z innymi dodatkami.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

Jeden komentarz

  1. Ania
    | Odpowiedz

    Witam,
    Czy można użyć szynki wiepszowej zamiast łopatki?