Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

z 2 komentarze

Dzisiaj pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania. Prosty, smaczny, odżywczy i całkiem uniwersalny, bo sprawdzi się w wielu rolach np. tradycyjnie: do pieczywa czy zimnych sosów, ale też jako dip do warzyw czy np. zagęstnik zup i sosów.

Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

Robię go w 2 wariantach: pieczony i do smarowania, i oba smakują dobrze.

► Naszym faworytem jest jednak pasztet pieczony, bo ciut gęstszy, ma lepszą konsystencję i bardziej skoncentrowany smak (jest taki bardziej pasztetowy;)).
Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

►Ten do smarowania jednak ma także swoją rolę do odegrania! Robię go zwykle, gdy nie mam ochoty lub czasu na pieczenie i smakuje doskonale z każdym chyba pieczywem (ja najbardziej lubię z plackami żytnimi). Dodatkowo jest świetnie odnajduje się jako pełen smaku dodatek do surowych warzyw oraz nachosów (swoisty dip), a także do wzbogacania zup czy sosów: dodaję 3-4 łyżki i pięknie integruje się z daniem, podbijając jego smak i wartościowość odżywczą;)
Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

Dlatego w dzisiejszym przepisie prezentuję oba warianty. Spróbujcie! Jestem bardzo ciekawa który bardziej przypadnie Wam do gustu.

…przy okazji to danie wege, bezmięsne, a jednak wartościowe odżywczo, domowe oraz całkiem sycące. No i w sumie z banalnie prostych i ogólnie dostępnych składników, więc myślę, że z powodzeniem mogę ten przepis polecić, śmiało zakładając, że przypadnie wielu osobom do gustu. My uwielbiamy!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

czas przygotowania: ok. 15 minut + 50 minut pieczenia (pomijam w wersji do smarowania)
/proporcje na keksówkę 21,5 × 6 cm lub inną o zbliżonych wymiarach/

  • 200g ciecierzycy suchej (ok. 600 g ugotowanej lub z puszki)
    – ze świeżo gotowaną ciecierzycą jest oczywiście lepsze, ale wersja z ciecierzycą w puszce jest po prostu szybsza:)
    – jak ugotować ciecierzycę w domu: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/
  • 1 średnia cebula
    /w prezentowanej wersji: biała, może być czerwona/
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 marchwie
  • 2 łyżki oleju
  • 2 całe jajka (biorę w wersji do pieczenia)
    lub w wersji do smarowania:
    4 łyżeczki mielonego siemienia lnianego + 1/3 szklanki wody (ew. mleka roślinnego)
  • przyprawy:
    • 3/4 łyżeczki soli
    • 3/4 łyżeczki białego pieprzu
    • 1 łyżeczka czerwonej ostrej papryki
    • 1 łyżeczka majeranku
    • 1 łyżeczka tymianku
    • 1 łyżeczka mielonej kozieradki (można podmienić na lubczyk, koncentrat pomidorowy)
    • 2-3 łyżeczki pasty miso
      /można pominąć, choć zmieni to rzecz jasna smak pasztetu; nie jest to jednak składnik kluczowy, po który od razu należy biec do sklepu/
  • oregano –do przyprószenia z wierzchu przed pieczeniem

Z uwag praktycznych:
– Pasztet można upiec lub zostawić masę bez pieczenia, tworząc z niej pasztet/pastę do smarowania.
– Naszym zdaniem wersja pieczona jest dużo smaczniejsza, ale tę w wersji bez pieczenia też lubię i robię ją, gdy nie mam czasu/ochoty na pieczenie.
– Wersja do smarowania (bez pieczenia) jest świetna do pieczywa, jako dip warzyw lub zagęstnik zup czy sosów i sprawdza się w tej robi bardzo smacznie.
– Jeśli robię pasztet tylko w wersji do smarowania i nie planuję pieczenia, to robię go z połowy składników, bo nie przejemy takiej ilości. Pieczony wymaga większych ilości ze względu na keksówkę, w której jest pieczony;)
– Wersja pieczona smakuje dobrze i z jajkami, i z siemieniem (każda ciut inaczej).

Ciecierzycę płuczę, odsączam, namaczam na noc w dużej ilości zimnej wody (na kilkanaście godzin), po czym gotuję wg przepisu na opakowaniu.
Więcej informacji o gotowaniu takiej bazowej ciecierzycy (w zwykłym garnku i w szybkowarze) tutaj: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ Ostatnio lubię ją jednak gotować na parze, czyli również namaczam, a potem paruję –czas taki sam jak do gotowania. Zatem ugotowana w wodzie, gotowana na parze, a trzecia, najprostsza opcja to można sięgnąć po ciecierzycę z puszki, wtedy całość idzie nawet jeszcze szybciej, bo nie trzeba uprzednio myśleć o jej gotowaniu. Kiedy mam już ciecierzycę, całość idzie w zasadzie raz, dwa.

Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

Warzywa można rozdrobnić ręcznie np. nożem na desce, z pomocą tarki lub blenderem.
Cebulę i czosnek siekam lub kroję w kostkę. Marchewkę obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Ja kroję je na mniejsze kawałki, wkładam do misy blendera i rozdrabniam pulsacyjnie.

Na patelni rozgrzewam olej. Na gorący wkładam przygotowane warzywa, przyprószam solą, mieszam i smażę 5-6 minut, aż zmiękną. W tym czasie odmierzam przyprawy. Wyłączam grzanie i odstawiam na bok.

Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

I teraz decyzja:) Pasztet można upiec lub zostawić masę bez pieczenia, tworząc z niej pasztet/pastę do smarowania. Jeśli szykuję pasztet z myślą o pieczeniu, biorę jajka, jeśli z myślą o smarowaniu lub dzielę masę dwie części (do pieczenia i smarowania), biorę zamiennik jajka (ja: siemię lniane).

Jajka: rozbijam do miseczki i mieszam widelcem, łącząc żółtka z białkami.
Siemię lniane: wsypuję do naczynia, zalewam wodą (ew. mlekiem roślinnym lub pół na pół mleko z wodą), mieszam i odstawiam na bok.

Ugotowaną i starannie odsączoną ciecierzycę przekładam do misy blendera i rozdrabniam (można też przecisnąć przez praskę, starannie rozetrzeć widelcem lub np. tłuczkiem do ziemniaków tak, żeby masa była mazista). Dodaję warzywa z patelni, siemię lniane lub jajka oraz odmierzone przyprawy, starannie mieszam, równomiernie rozprowadzając składniki. Sprawdzam smak (w wersji z jajkami przed dodaniem surowych jajek!) i jeśli trzeba doprawiam według własnych kubków smakowych –masa ma nam smakować;)

Wersja do smarowania
Przekładam do pojemnika z pokrywką i wstawiam do lodówki, będzie gotowa po schłodzeniu.

Wersja do pieczenia
Keksówkę natłuszczam i dno przyprószam mielonym siemieniem lnianym lub wykładam pergaminem i lekko natłuszczam, by  ładnie odszedł po pieczeniu, najlepsza byłaby tu silikonowa keksówka (nie trzeba natłuszczać). Przekładam masę, wyrównuję, starannie ubijając do dna. Przyprószam od góry suszonym oregano.

Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania

Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę w 180 st.C na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 50 minut. Upieczony pasztet z ciecierzycy wyjmuję, zostawiam aż ostygnie, po czym wstawiam do lodówki, by porządnie się schłodził (np. na noc).

Kroję schłodzony. Super do pieczywa, placków żytnich, jak i w samych plastrach z zimnymi sosami (np. tatarskim, chrzanowym, ćwikłą). Przechowuję w lodówce.

↓↓ wersja: pieczony – na domowym chlebie orkiszowym (pyszny!)Pasztet z ciecierzycy - chleb orkiszowy

↓↓wersja: do smarowania – pasta kanapkowa
Pasztet z ciecierzycy: do pieczenia lub smarowania
↓↓ wersja: pieczony – w farszu naleśnikowym z papryką i pieczarkami, patrz video-przepis)Pasztet z ciecierzycy -naleśniki

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

2 Komentarze

  1. Andrzej
    | Odpowiedz

    Wspanialy przepis, ja robie inny tez fajny pasztet według mojego przepisu…1 kg czarnej fasoli żółwi, 300 gramów wątroba wieprzowa 1.25 kg łopatka wieprzowa, 200 g sloniny, 10 ziaren zmielone ziele angielskie, 1 łyżeczka kajenna, 4 łyżeczki
    ostrej papryki, 2.5 łyżeczki czosnek w proszku, 2.5 łyżeczki cebula w proszku, 4 łyżeczki majeranku, 5 łyżeczek suszonej
    natki pietruszki, 1 łyżeczka imbir, 7 łyżeczka soli morskiej, 7 łyżeczek skrobia ziemniaczanej, sześć łyżeczek mąki, 3/4 startej gałki muszkatołowej, 3/4 szklanki czerwonego wina, fasolę ugotować do miękkości i wychłodzić, wszystko zmielić przez małe oczka i wymieszać z przyprawami, porcjami kutrować w malakserze dodając lodowatej wody aby uzyskać konsystencję jak przy robieniu parówek, nabijać osłonki poliamidowe lub specjalne plastikowe ok 5 centymetrów średnica, parzyć w wodzie 78 stopni az wewnątrz
    bedzie 76 st, ok 2 godz., chlodzić pod zimna woda z kranu do 25 st, pasztetowa kurczy się ale w lodówce spowrotem wyrośnie ..

  2. Danuta
    | Odpowiedz

    Dzień dobry Pani Magdo. Na pewno będzie pyszny. Jestem na etapie pieczenia chleba na zakwasie. Zrobiłam już kilka razy ale wczoraj wyszedł idealny i jeszcze ciepły został w większości zjedzony. Dziś rano piekłam bułeczki też szybko zniknęły. Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych dla Pani i całej rodzinki. Pozdrawiam.