Dziś gryczany placek z jabłkami: prosty, pyszny i domowy.
Do upieczenia tego ciasta zainspirował mnie post jednej z czytelniczek bloga (a konkretniej jednej grupowiczek z grupy FB). Wprowadziłam drobne modyfikacje i piekę raz na jakiś czas: za każdym razem znika za szybko!
…piszę „za szybko”, bo gdy robię ciasto gryczane nastawiam się, że to głównie dla mnie (ograniczam pszenicę), ale rodzina, a w szczególności dzieci nie chcą współpracować;)
Smakuje taki jeszcze lekko ciepły (jak każdy z jabłkami zresztą), ale i po ostygnięciu. Dla mnie najlepszy z domowym kefirem lub maślanką, ale rzecz jasna sprawdzi się i jako ciasto do kawy, herbaty czy mleka, i jako przekąska np. zamiast kupnej drożdżówki…
W filmie poutykałam jabłka leciutko, bo zależało mi na wizualnym efekcie „dużo jabłek”, ale zazwyczaj utykam je głęboko w cieście, więc od razu podpowiem, że w obu wersjach jest ok. Spróbujcie, bo taki gryczany placek z jabłkami robi się naprawdę szybko.
Z uwag praktycznych: jabłka można podmieniać na inne owoce np. na śliwki, morele, brzoskwinie, gruszki.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić prosty i pyszny gryczany placek z jabłkami:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Gryczany placek z jabłkami
Gryczany placek z jabłkami
czas przygotowania: ok. 10 minut + 40 minut pieczenia
/proporcje na formę 20×20 cm lub inną o zbliżonych wymiarach/
- 1 szklanka (250 ml) zblendowanej na mąkę niepalonej kaszy gryczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 łyżki nasion chia
- 6 łyżek zimnej wody
- 2 łyżki miodu (najlepiej płynny)
/można podmienić na inną substancję słodzącą np. syrop daktylowy, cukier, itp./ - 2-3 łyżki oleju kokosowego
- 1/2 szklanki (125 ml) mleka roślinnego (u mnie migdałowe)
/zobacz jak prosto zrobić domowe mleko orzechowe: https://skutecznie.tv/2017/08/domowe-mleko-orzechowe/ - 2 jabłka
- 1 łyżeczka cynamonu
- opcjonalnie: rodzynki, orzechy jako dodatek do jabłek
/jeśli orzechy, to raczej ich nie piekę, tylko siekam i posypuję jabłka już po upieczeniu/
Chia wsypuję do kubka, zalewam wodą, mieszam i odstawiam na bok, aż spęcznieje i zrobi się żel (gęsta konsystencja, jak kisiel).
Kaszę mielę na mąkę (w blenderze lub partiami w młynku do kawy), wsypuję do miski. Dodaję proszek do pieczenia, szczyptę soli i starannie mieszam, rozprowadzając równomiernie składniki.
Jabłka myję, osuszam, po czym kroję w ćwiartki, wykrawa gniazda nasienne. Obieram ze skórki, po czym kroję w plastry lub w ósemki. Posypuję cynamonem, mieszam i odstawiam na bok.
Rozgrzewam piekarnik do 180 st. C
W tym czasie chia powinny już spęcznieć. Dodaję do nich miód oraz olej kokosowy, starannie mieszam. Mieszankę dodaję do miski z mąką i dolewam mleko. Mieszam na gęste ciasto, spokojnie można łyżką. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstego błota –jeśli trzeba dolewam odrobinę mleka.
Formę natłuszczam lub wykładam papierem do pieczenia. Jeśli natłuszczam, przyprószam mąką gryczaną. Do tak przygotowanej formy przekładam ciasto, wyrównuję. W cieście utykam jabłka (oraz rodzynki –w wersji z rodzynkami;)).
Wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 40 minut.
Upieczone wyjmuję, zostawiam na kilka minut w blaszce, po czym delikatnie wyjmuję i przekładam na raszkę, by stygnąc nie zaparowało od spodu. W wersji z orzechami: siekam orzechy (np. włoskie) i posypuję ciasto tuż po wyjęciu z piekarnika.
Kiedy ostygnie można kroić i podawać.
Podaję lekko ciepłe lub po całkowitym ostygnięciu –w zasadzie tak, jak podawałabym każde ciasto z jabłkami.
Ze względu na składniki takie ciasto dobrze odnajdzie się nawet na śniadanie –w mojej ulubionej wersji z kefirem, ale rzecz jasna będzie smakować do kawy, herbaty, mleka, jak i w roli przekąski na wynos np. zamiast kupnego ciastka czy drożdżówki.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Ola
Czy zamiast maki gryczanej mogę użyć maki z płatków owsianych?
MaGda
Nie sprawdzałam, ale myślę, że powinno być ok
Alania
Pani Magdo, czy mogę podmienić na zmieloną kaszę ja gotową mąkę gryczaną ?
MaGda
Nie próbowałam, ale myślę, że można (w sensie: ja pewnie bym sprawdziła na połowie ilości).
Danuta
Witam Magdo ! twoj gryczany placek z jablkami wyglada oblednie i znajac Twoja kuchnie napewno jest przepyszny, natomiast sledzac Twoje przepisy i korzystajac z nich widze ze duzo uzywasz oleju kokosowego, szperajac w komputerze czytalam ze olej kokosowy jest niezdrowy. skusze sie zeby upiec ten placek , podpowiedz mi prosze czym moge zastapic olej kokosowy, jestem diabetykiem typu 1 i musze uwazac na wszystko. Pozdrawiam i dziekuje
Nikola
Ma Pani błędne informacje. Olek kokosowy jest jednym z najzdrowszych 😉