Dziś zupa kurkowa z selerem i pietruszką. Pyszna domowa zupa, w sezonie na kurki przynajmniej raz musi się u nas pojawić;) Czasem podmieniam seler na ziemniaki, ale od dłuższego czasu zdecydowanie wolimy wariant z selerem, więc ten poniżej prezentuję.
Zupa kurkowa smakuje wybornie zarówno z dodatkami, jak i bez dodatków, więc na końcu proponuję kilka sprawdzonych domowych, z którymi lubię ją podać dla domowników, ale… sama najchętniej jem ją bez żadnych dodatków, bo tak też naprawdę świetnie się broni;)
Spróbujcie i dajcie znać jak u Was w temacie!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zupę kurkową z selerem i pietruszką 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Zupa kurkowa z selerem i pietruszką
Zupa kurkowa z selerem i pietruszką
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje dla 4 osób/
- 400 g kurek
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 bulwy selera (200 g)
/można podmienić na ziemniaki, wtedy: 400 g ziemniaków/ - 1 średnia marchew
- 2 łyżki masła klarowanego
- 1 litr rosołu, bulionu lub wywaru warzywnego
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
- 2 łyżki siekanej pietruszki
- 1 łyżka siekanego szczypiorku
- 200 g śmietanki (kremówka lub 12% bądź 18%)
→ można podmienić na:
• gęstą kwaśną śmietanę np. 12% lub 18%, wtedy: mniej, bo ok. 150 g i hartuję ją przed dodaniem do zupy/
• mleko orzechowe: https://skutecznie.tv/2017/08/domowe-mleko-orzechowe/
Kurki myję i oczyszczam, osuszam.
Jak sprawnie oczyścić kurki pokazuję tutaj: https://skutecznie.tv/2015/07/jak-oczyscic-kurki/
Obieram i oczyszczam warzywa. Cebulę kroję w drobną kostkę lub drobno siekam. Od razu dodaję do niej drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Seler kroję w niezbyt dużą kostkę (jak do zupy). Marchew ścieram na tarce o grubych oczkach.
Rozgrzewam garnek z masłem klarowanym. Na gorącym podsmażam pokrojoną cebulę i czosnek, podsmażam 1-2 minuty, aż cebula się zeszkli, a czosnek zacznie aromatycznie pachnieć.
Wtedy dokładam przygotowane kurki (większe kroję na połówki lub ćwiartki, mniejsze zostawiam w całości). Co jakiś czas mieszając, podsmażam przez kilka minut (8-10 minut).
Dokładam seler oraz marchew, mieszam, osnuwając masłem i kurkami. I od razu dolewam gorący rosół/bulion/wywar. Doprawiam kurkumą i pieprzem, mieszam i doprowadzam do zagotowania.
Zmniejszam grzanie, przykrywam i gotuję na małym ogniu przez 15-20 minut, aż seler zmięknie (czas zależy od wielkości kostki).
Siekam natkę i szczypiorek. Dodaję je na koniec, gdy warzywa są już dobre (ugotowane, ale nie rozgotowane). Mieszam, jeśli trzeba doprawiam do smaku np. świeżo mielonym pieprzem.
Dolewam śmietankę, mieszam i zupa gotowa.
W wersji z kwaśną śmietaną do zup i sosów przed wlaniem do gorącej zupy najpierw ją hartuję tj. mieszam w osobnym naczyniu z niewielką ilością zupy i dopiero taką ogrzaną dolewam do garnka.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami np. z pieczywem (pajda razowca, chrupiąca bagietka, pieczywo czosnkowe), chlebem z kaszy czy np. z kaszą. Taka zupa świetnie jednak smakuje także bez żadnych dodatków;)
Przydane przepisy:
- Domowy chleb razowy: https://skutecznie.tv/2015/03/chleb-pelnoziarnisty-razowy/
- Chrupiące pieczywo czosnkowe: https://skutecznie.tv/2013/08/chrupiace-pieczywo-czosnkowe/
- Chleb z kaszy:
– https://skutecznie.tv/2016/05/chleb-z-kaszy-gryczanej-i-jaglanej/
– https://skutecznie.tv/2018/02/super-chleb-kaszy-gryczanej/
– https://skutecznie.tv/2016/10/plaski-chleb-gryczany-z-miodem-i-ziarnami/
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Dorota
Dzień dobry Pani Magdo,
Bardzo chętnie oglądam Pani przepisy. Z biegiem lat zauważyłam tendencję w kierunku zdrowego, przemyślanego żywienia. Jeśli gotuje Pani niektóre posiłki, które już zostały na tym blogu publikowane, inaczej, np z ograniczeniem tłuszczu czy cukru, chętnie obejrzę już znane nam potrawy.
To tylko propozycja. Może istnieją aktualnie w Pani repertuarze tradycyjne, aczkolwiek w nowej wersji odnalezione potrawy.
Cieszę się na nowe video,
Z pozdrowieniami
Dorota.
Karolina
Kolejna udana zupa 🙂 Dziękuję 🙂 Czy można liczyć na przepis na łazanki zarówno w wersji bezmięsnej (z pieczarkami) jak i mięsnej (z kiełbaską)?? Interesował by mnie też przepis na ziemniaczki po cabańsku – teraz właśnie czas wykopków więc byłby bardzo na duży PLUS ❤