Dzisiaj prosty, szybki i pyszny gulasz z łopatki i cukinii oraz kopytka pełnoziarniste, czyli kłania nam się obiad weekendowy, którego dawno tu nie było;)
Przy dobrej organizacji pracy do zrobienia w sumie bez większego zamieszania i nawet całkiem sprawnie. Taki gulasz z kopytkami to danie pełne smaku, odżywcze, gorące i o tej porze roku smakuje naprawdę wybornie. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić gulasz z łopatki i cukinii oraz kopytka pełnoziarniste 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: GULASZ z łopatki i cukinii. KOPYTKA pełnoziarniste
GULASZ z łopatki i cukinii. KOPYTKA pełnoziarniste
czas przygotowania: ok. 60 minut
/proporcje dla 4-6 osób/
Gulasz z łopatki i kopytka –SKŁADNIKI
gulasz:
- 800 g łopatki wieprzowej
- ulubione przyprawy do mięsa –w prezentowanej wersji:
– sól (np. 3/4 łyżeczki)
– czarny pieprz, mielony (np. 3/4 łyżeczki)
– zioła prowansalskie (np. 1/4 łyżeczki)
– suszony czosnek (np. 1/2 łyżeczki)
– suszona natka pietruszki (np. 3/4 łyżeczki) - 1 cukinia
- 1 cebula
- 2 gałązki selera naciowego
- 1 łyżka oliwa z oliwek –do smażenia
- płyn –do podlania (do duszenia):
– 1/2 szklanki wody
– 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina (pomijam, jeśli sos ma być gęstszy, bo cukinia puści sok) - 1-2 łyżeczki ziół toskańskich
- przyprawy końcowe –do finalnego doprawienia do smaku:
– sól
– czarny pieprz, mielony - do zagęszczenia:
– 1/4 szklanki śmietanki (np. 18% lub 30%)
– 1-2 łyżeczki mąki pełnoziarnistej (żytnia lub pszenna lub orkiszowa)
kopytka:
- 1 kg ziemniaków (waga przed obraniem)
- mąka (1/4 objętości ziemniaków –patrz opis w przepisie poniżej)
ja wzięłam mieszankę 2 mąk, po połowie każdej:
– mąka ziemniaczana (połowa potrzebnej ilości)
– mąka pełnoziarnista (dopełniłam do pożądanej ilości) - 3/4 łyżeczki soli
- 1 całe jajko
- do „zaciągnięcia” wody do gotowania (kluski są gładkie, lepiej się gotują):
– 1/2 szklanki zimnej wody
– 1 łyżka mąki pełnoziarnistej - sól –do gotowania (ziemniaki, pyzy)
Gulasz z łopatki i kopytka –PREP
Wszystkie czynności można wykonać w dniu gotowania lub część rzeczy przygotować sobie dzień wcześniej. Ja dzień wcześniej obieram ziemniaki, kroję w mniejsze kawałki i gotuję w osolonym wrzątku lub na parze –chodzi o to, by mieć już ugotowane ziemniaki. W prezentowanej wersji gotowałam na parze, korzystając z szybkowaru. Ugotowane odcedzam, studzę, wkładam do lodówki i czekają na następny dzień, gdy będę z nich robić kopytka.
Z wyprzedzeniem doprawiam też mięso. Łopatkę kroję w gulaszową kostkę. Mięso rozkładam na desce i od razu doprawiam –w zasadzie w dowolny ulubiony sposób;)
W prezentowanej wersji bardzo prosto: posypałam solą, czarnym pieprzem, odrobiną ziół prowansalskich, suszonym czosnkiem i natką pietruszki. Mięso mieszam z przyprawami i jednocześnie krótko ugniatam, rozprowadzając je na każdym kawałku. Przekładam do miski, przykrywam i wstawiam do lodówki. Tyle na dzisiaj;)
Gulasz z łopatki i kopytka –GULASZ: MIĘSO I WARZYWA
Następnego dnia zaczynam szykować obiad. Zaczynam od gulaszu.
Mięso wyjmuję z lodówki. Cukinię obieram, usuwam gniazda nasienne i kroję w mniejsze kawałki –ja obraną płuczę, osuszam, po czym kroję w plastry, wykrawam środki.
ZOBACZ► Ze środków cukinii można zrobić pyszną domową zupę: https://skutecznie.tv/2019/08/zupa-ze-srodkow-cukinii-lub-z-calej-cukinii/
Cukiniową kostkę przekładam do malaksera, po czym blenduję, rozdrabniając. Przekładam do miski.
Seler naciowy kroję na kilka mniejszych części, cebulę obiera, i kroję w połówki lub ćwiartki –warzywa wkładam do malaksera, rozdrabniam, drobno siekając.
Gulasz z łopatki i kopytka –GULASZ: GOTOWANIE
Rozgrzewam szybkowar z niewielką ilością oliwy, na gorącą (ale nie dymiącą) wkładam przygotowane mięso i co jakiś czas mieszając podsmażam, aż zacznie się ścinać.
Wtedy dokładam cebulę i seler, mieszam osnuwając mięso, krótko podgrzewam. Dokładam przygotowaną cukinię, mieszam.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: ta cukinia spokojnie zastąpiłaby płyn w gulaszu i gdybym planowała gęstszy sos, to nie dodawałabym już żadnych dodatkowych płynów. W prezentowanej wersji zaplanowałam kopytka z mięsem w sporej ilości sosu, więc zmieniłam nieco podejście do gulaszu, dolewając wodę i wino.
Podlewam niewielką ilością wody lub czerwonego wytrawnego wina (tu: sosu miało być sporo, więc dałam pół szklanki czerwonego wytrawnego wina i pół szklanki wody). Z grubsza mieszam i na koniec posypuję ziołami toskańskimi Mieszam, z pomocą łopatki zanurzam mięso w warzywach, przykrywam i gotuję do pożądanej miękkości.
SZYBKOWAR: zamykam szybkowar, ustawiam drugi, ten wyższy poziom gotowania, czekam, aż zawór się podniesie, po czym zmniejszam grzanie i duszę mięso w warzywach przez 30-40 minut. Chcę, żeby cukinia się rozgotowała, a mięso ma być miękkie i rozpadać się pod naciskiem widelca.
ZWYKŁY GARNEK: jeśli nie mam szybkowaru, to sięgam po zwykły garnek. Wszystko dokładnie tak samo, tylko co jakiś czas podnoszę pokrywkę i sprawdzam czy nie trzeba uzupełnić płynu oraz duszę tak długo, aż mięso będzie miękkie (np. 1-1,5h).
W czasie kiedy gulasz się gotuje (a w zasadzie robi sam;)), ja szykuję kopytka.
Gulasz z łopatki i kopytka –KOPYTKA: CIASTO
Zagotowuję wodę w dużym garnku.
Ugotowane zimne ziemniaki przeciskam przez praskę. Tak uzyskaną masę ziemniaczaną dzielę na 4 równe części. Wyjmuję jedną część i w jej miejsce wsypuję mąkę/-i (w ten sposób można odmierzyć idealną ilość mąki na dowolną ilość ziemniaków). W prezentowanej wersji wzięłam mieszankę 2 mąk: mąka ziemniaczana (mniej więcej połowa potrzebnej ilości) i mąka pełnoziarnista, którą dopełniłam do pożądanej ilości. Dodaję sól i mieszam, z grubsza łącząc mąkę z ziemniakami. Wtedy wbijam całe jajko. Całość najpierw mieszam, po czym zagniatam na gładkie ciasto –nie powinno kleić się do rąk i powinno ładnie się formować.
Gotowe przekładam na podsypaną mąką stolnicę. Ciasto dzielę na 4 części i z każdej formuję cienkie wałeczki (średnica 2-3 cm).
Delikatnie je spłaszczam, po czym kroję ukośnie w kopytka. Gotowe układam na czystym ręczniku kuchennym (ew. kroję partiami i na bieżąco od razu wkładam do gotowania).
Gulasz z łopatki i kopytka –KOPYTKA: GOTOWANIE
Wodę do gotowania solę i zaciągam wodą z mąką, robiąc bardzo delikatny „kisiel”, dzięki czemu kluski ładniej się ugotują. To opcjonalne, dokładnie pokazuję to w przepisie na pyzy z farszem bezmięsnym: https://skutecznie.tv/2021/10/pyzy-ziemniaczane-z-farszem-bezmiesnym/
Przygotowane kopytka wkładam porcjami do wrzącej, osolonej wody i gotuję, delikatnie mieszając.
Od chwili wypłynięcia daję im jakąś minutę, maksymalnie dwie i są gotowe. Od razu wyjmuję łyżką cedzakową, przekładam na cedzak i przelewam zimną wodą. A do garnka wkładam kolejną porcję kopytek. Powtarzam, aż do ugotowania wszystkich.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Z tej ilości ziemniaków uzyskałam 3 duże talerze kopytek. Ja układam je jedną warstwą na talerzu, dlatego na 3 osobnych, żeby się nie posklejały. Jeśli zostaną, to wkładam do lodówki i następnego dnia można podgrzać, na przykład podsmażając na oliwie z cebulką lub szczypiorkiem i chili lub z boczkiem lub ze smalcem i cebulką, to już według uznania. Można je też przełożyć do woreczków i zamrozić na później.
Gulasz z łopatki i kopytka –SPOSÓB PODANIA
Jeśli trzeba, gulasz doprawiam do smaku –solą i czarnym pieprzem.
Na koniec zagęszczam niewielką ilością śmietanki z mąką pełnoziarnistą, posypuję siekaną natką pietruszki i gulasz gotowy.
Podaję z gorącymi kopytkami: kopytka, porcja gulaszu, do tego ulubione dodatki.
Gdybym robiła gęstszy sos, to świetnie pasowałyby tu np. buraczki lub kiszone ogórki.
W prezentowanej wersji wymyśliłam inaczej: do misek wkładam kopytka, jeszcze gorące zalewam gorącym sosem z warzyw i z mięsem. Posypuję świeżo tartym parmezanem i siekaną natką pietruszki. Serwuję na gorąco.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Jeden komentarz
Marta
Zrobiłam sam gulasz, kopytka kupiłam gotowe, ale wyszło pysznie, wino nadało fajny posmak. Na pewno zrobię ten gulasz jeszcze nie raz. Do tej pory moim faworytem był gulasz z łopatki z jabłkiem i grzybami ale teraz ma konkurencję 🙂