Dziś lahmacun: tureckie chlebki z mięsem, u mnie z patelni.
A to oznacza, że będzie dość szybko i sprawnie, pod warunkiem, że w planie nie ma jakiejś szalonej ilości chlebków na wyjątkowo liczną biesiadę. U mnie na obiad dla 3-4 osób i przyznam, że choć nie jadam często pieczywa, to jest to jeden z wyjątków (obok pizzy, lobiani, itd.), który od czasu do czasu robię.
Uwielbiam te chlebki za smak, teksturę, sposób jedzenia i raz na jakiś czas naprawdę z chęcią je robię i zjadam. O tej porze roku i sałata, i ogórki, i pomidory są sezonowe: świeżutkie i pachnące. Dlatego danie to smakuje wyjątkowo dobrze. To co, zaczynamy?
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem (z patelni)
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem (z patelni)
czas przygotowania: 30-40 minut (czas zależy od wprawy i przyjętej kolejności działań, patrz przepis)
/proporcje na 4-6 chlebki/
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –SKŁADNIKI
ciasto:
- 200 g mąki pszennej lub orkiszowej (dziś: jasna orkiszowa typ 630)
- 1/2 łyżeczki soli
- ok. 100 ml wody
- opcjonalnie: mąka do posypania, jeśli trzeba
mięso:
- 500 g mięsa mielonego (może być dowolne ulubione, choć w oryginale jest wołowina)
/w prezentowanej wersji biorę pól na pół mielone udka i mielone serca drobiowe: mielę sama z pomocą maszynki lub blendera bądź malaksera/ - 2 pomidory
/ważne: pomidory pomijam, jeśli biorę mielone serca, bo one puszczą więcej płynu, wtedy podmieniam na dodatkową łyżkę koncentratu pomidorowego/ - 1 papryka (czerwona, zielona lub żółta)
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki
- przyprawy do smaku –u mnie dość ostro i zwykle są to: sól, pieprz, chilli, słodka wędzona papryka i kumin (po 1/2 łyżeczki każdej)
dodatki:
- sałata
- cebula
- ogórki
- pomidor
- sok z cytryny
- ajran (do popicia)
- itp.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –CIASTO
Do miski wsypuję mąkę oraz sól, mieszam, po czym dolewam letnią wodę. Proporcje są bardzo proste, bo 2:1, czyli na 200 g mąki ok. 100 ml wody (250 g mąki, 125 ml wody, 500 g mąki ok. 250 ml wody, itp.). Na 4 większe chlebki biorę zwykle 200 g mąki.
Mieszam, aż składniki się z grubsza połączą, po czym wyrabiam na miękkie, elastyczne ciasto. Jeśli trzeba, podlewam odrobinką wody lub podsypuję mąką. Można wyrabiać ręcznie i idzie to w sumie sprawnie. Ja najczęściej korzystam z pomocy miksera z hakiem, bo wiadomo: jednak szybciej i bez wysiłku z mojej strony. Gotowe ciasto wyjmuję z misy, chwilkę zagniatam na stolnicy (lubię czuć ciasto pod dłonią, więc niemal nigdy nie pomijam tego zagniatania).
Dzielę ciasto na tyle części, ile chcę mieć placków –np. 4 większe lub 6 mniejszych. Formuję kulki, układam na przyprószonym mąką talerzu. Szczelnie przykrywam i odstawiam na 5-10 minut, by ciasto nieco odpoczęło.
W tym czasie przygotuję farsz mięsny.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –FARSZ MIĘSNY
Mięso mielę i przekładam do miski.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH:
To może być dowolne ulubione mięso, ALE w oryginale jest wołowina. Ja mam dość swobodne podejście do tego typu przepisów, więc serio, podmieniam mięso na takie, jakie akurat mam lub na jakie mam ochotę. W prezentowanej wersji wzięłam nasz ulubiony zestaw tj. pół na pół mielone udka drobiowe i mielone serca drobiowe. Mielę je sama z pomocą maszynki lub blendera bądź malaksera.
Warzywa szykuję jak do krojenia tj. myję, osuszam, obieram…
Paprykę i cebulę kroję w mniejsze kawałki, wkładam do blendera. Dodaję 2 ząbki czosnku. Jeśli biorę zwykłe mielone mięso (bez serc drobiowych), to dodaję jeszcze 2 pomidory. W prezentowanej wersji je pomijam, bo sięgam mielone serca, a one puszczają więcej płynu. I w takim przypadku soczyste pomidory podmieniam na dodatkową łyżkę koncentratu pomidorowego o dobrym, krótkim składzie –o koncentracie za chwilę. Warzywa blenduję, rozdrabniając niemal na papkę, dokładam do mięsa.
Dodaję natkę pietruszki oraz przyprawy do smaku –u mnie dość ostro i zwykle są to: sól, pieprz, chilli, słodka wędzona papryka i kumin (po 1/2 łyżeczki każdej). Starannie mieszam, równomiernie rozprowadzając przyprawy i dodatki w mięsie. Masa powinna być dobrze doprawiona i niezbyt gęsta –patrz dołączony video przepis. Odstawiam na bok.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –CHLEBKI
Z każdej kulki ciasta wałkuję cienki placek w kształcie mniej więcej koła (tak, jak na tortille).
Rozgrzewam patelnię, lekko ją natłuszczam oliwą (z pomocą pędzla). Na rozgrzaną patelnię wkładam podpłomyk. Dociskając łopatką, opiekam na średnim ogniu przez 1-2 minuty. Kiedy ciasto zetnie się i lekko zrumieni od spodu, przewracam placek na drugą stronę.
Na środek wykładam 2-3 łyżki masy mięsnej, Przytrzymując placek łopatką, rozsmarowuję mięso po całości: niezbyt grubo, ale tak, by farsz był widoczny i wyczuwalny podczas jedzenia. W razie wątpliwości –patrz: dołączony video przepis.
Zmniejszam grzanie i podpiekam, aż mięso zetnie się na placku, po czym szybkim ruchem przewracam go na drugą stronę –najwygodniej:
– z pomocą dużej pokrywki, na którą zsuwam placek z patelni, a następnie szybkim ruchem odwracam pokrywkę spodem do góry tak, żeby placek opadł stroną z mięsem do dołu na patelnię (pokazuję to w filmie).
– Moją ulubioną metoda jest jednak druga patelnia. Delikatnie ją natłuszczam i rozgrzewam na sąsiednim palniku, a następnie dnem ku górze przykrywam nią placek jak pokrywką. I szybkim energicznym ruchem zamieniam patelnie miejscami tak, żeby górna patelnia znalazła się na dole. Odstawiam ją z plackiem już mięsem na dole na drugi palnik. Podgrzewam kilka minut na niezbyt dużym ogniu, żeby mięso się zrumieniło.
Gotowy lahmacun przekładam na raszkę, by lekko odparował. Po czym jeszcze gorący przekładam na duży talerz, na którym układam kolejno następne chlebki z mięsem.
Ja mam wypracowaną kolejność działań, którą się z Wami podzielę, bo dzięki temu szykowanie posiłku idzie mi naprawdę raz dwa. Oczywiście można zrobić inaczej, np. najpierw rozwałkować i opiec wszystkie chlebki, a potem smarować je mięsem, opiekać i gotowe układać jeden na drugim na przygotowanym obok talerzu.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –MOJA LOGISTYKA DZIAŁAŃ
- Rozgrzewam patelnię, lekko natłuszczam.
- Rozgrzewam drugą patelnię, lekko natłuszczam, trzymam na małym ogniu.
- Rozwałkowuję kulkę ciasta na cienki chlebek/podpłomyk.
- Chlebek nr 1 kładę na patelnię, opiekam przez ok. 1-2 minuty, aż ciasto się zetnie i lekko zrumieni od spodu, smaruję cienko masą mięsną, opiekam 2-3 minuty na średnim ogniu, aż mięso się zetnie.
- W tym czasie wałkuję kolejny chlebek (nr 2).
- Patelnię z chlebkiem nr 1 z mięsem na górze przykrywam drugą gorącą już patelnią. Przewracam szybkim zdecydowanym ruchem tak, by placek mięsem do dołu znalazł się na drugiej patelni. Odstawiam ją na drugi palnik, by mięso opiekało się od spodu.
- Na pustą pierwszą patelnię wykładam przygotowany chlebek nr 2. Opiekam przez ok. 1-2 minuty, aż ciasto się zetnie i lekko zrumieni od spodu.
- W tym czasie wałkuję kolejny chlebek nr 3 (opieka się pusty chlebek nr 2 i chlebek nr 1 z mięsem do dołu)
- Pusty chlebek nr 2 na pierwszej patelni przewracam, smaruję cienko masą mięsną. Opiekam 1-2 minuty na średnim ogniu, aż mięso się zetnie.
- Chlebek nr 1 z drugiej patelni przekładam mięsem ku górze na raszkę, by placek odparował. Patelnię przecieram ręcznikiem papierowym (ostrożnie, bo gorąca) i cienko natłuszczam. Odstawiam na mały ogień na palnik.
- Patelnię z chlebkiem nr 2 z mięsem na górze przykrywam drugą gorącą patelnią, przewracam szybkim zdecydowanym ruchem tak, by placek mięsem do dołu znalazł się na drugiej patelni. Odstawiam ją na drugi palnik, by mięso opiekało się od spodu.
- Na pustą pierwszą patelnię wykładam przygotowany chlebek nr 3. Opiekam przez ok. 1-2 minuty, aż ciasto się zetnie i lekko zrumieni od spodu.
- W tym czasie wałkuję kolejny chlebek (nr 4)
- Odparowany chlebek nr 1 z raszki przekładam na duży talerz mięsem ku górze.
- Chlebek nr 2 z drugiej patelni przekładam mięsem ku górze na raszkę, by placek odparował. Patelnię przecieram ręcznikiem papierowym (ostrożnie, bo gorąca) i cienko natłuszczam. Odstawiam na mały ogień na palnik.
Brzmi to skomplikowanie, ale jak łatwo zobaczyć to kilka tych samych, powtarzalnych czynności, powtarzanych w odpowiedniej sekwencji, by zachować ciągłość działań. Dzięki temu przygotowanie wszystkich chlebków idzie naprawdę bardzo sprawnie.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –DODATKI
Na koniec (lub w międzyczasie, jeśli macie wprawę;)) kroję dodatki, z którymi podam lahmacun.
Czyli np. sałata, cieniutkie plastry cebuli, pomidor, ogórek, itp. My lubimy też skropić całość świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, więc bardzo często kroję też cytrynę.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –SPOSÓB PODANIA
Jak jemy? Na gorący placek wykładam porcję warzyw np. trochę sałaty, cebulki i ogórka, skrapiam cytryną… Zawijam jak tortillę i można się wgryzać. Przepyszne!
Cieniutki prosty chleb z dobrze doprawionym pikantnym mięsem i soczystymi dodatkami. W Turcji najprawdopodobniej popilibyśmy go ajranem;)
Proste, niby niewyszukane jedzenie, ale dla mnie to niebanalne, intrygujące i wyjątkowo udane połączenie smaków, więc z przekonaniem polecam.
LAHMACUN. Tureckie chlebki z mięsem –BEZ ROBIENIA CHLEBKÓW
Czasem nie chce mi się robić chlebków lub zwyczajnie nie mam na to czasu –wtedy sięgam po gotową tortillę (lub po domowe przygotowane wcześniej np. domowe ►TORTILLE lub ►LAWASZE).
Wtedy wszystko robię dokładnie tak samo, ale kładąc farsz na gotową już tortillę. Czyli: opiekam z jednej strony, przewracam na drugą, smaruję mięsem, podsmażam, aż mięso się zetnie i straci surowość, przewracam i podsmażam z drugiej strony. Gotowe przekładam na talerz, obkładam dodatkami, zawijam i… smacznego;)
Mam nadzieję, że przepis się przyda i zechcesz z niego skorzystać. Jeśli lubisz tego typu dodatki do obiadu, zerknij też na ►Lobiani. Gruzińskie chlebki z fasolą vel chaczapuri z pikantnym farszem (pyszne!), a jeśli wolisz pełne obiady, to na ►Najprostsze domowe kebaby (w cienkim lawaszu).
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj