Dzisiaj chyba najprostsze domowe kebaby –dobrze doprawione soczyste mięso z cebulą i przyprawami, opieczone na patelni.
Tak przygotowane domowe kebaby kroję w cienkie plastry i podaję w sałatkach, z frytkami, ryżem lub tortilli, a najchętniej w domowych lawaszach.
Lawaszy jeszcze nie nagrywałam, ale wkrótce planuję, więc zainteresowanych już teraz serdecznie zapraszam.
Tak przygotowane domowe kebaby są oczywiście mega uproszczoną wersją, na zabiegane dni lub wtedy, gdy w miarę szybko chcemy podać smaczny, domowy, acz nie do końca codzienny posiłek;) Mięso jest soczyste, dobrze doprawione i świetnie smakuje, ale nie jest klasyczne. Bardziej „klasycznie” przygotowane mięso prezentuję ►TUTAJ: https://skutecznie.tv/2018/09/domowy-kebab-drobiowy-z-piekarnika/ oraz ►TUTAJ: https://skutecznie.tv/2019/12/domowy-kebab-wolowy/ lub ►TUTAJ: https://skutecznie.tv/2019/01/szybki-obiad-oszukany-kebab-i-kasza-jaglana-z-kapusta/
Super obiad lub kolacja na ciepło, jedno z bardziej ulubionych dań nastolatków i dzieci… i dorosłych również;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić najprostsze domowe kebaby (w cienkim lawaszu) 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Najprostsze domowe kebaby (w cienkim lawaszu)
Najprostsze domowe kebaby (w cienkim lawaszu)
czas przygotowania: ok. 20 minut
/proporcje dla 4 osób/
Najprostsze domowe kebaby (w cienkim lawaszu) –SKŁADNIKI
kebaby z patelni:
- 500 g mielonego mięsa
/w prezentowanej wersji: łopatka wieprzowa, można podmienić na inne ulubione/ - 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- przyprawy do smaku –można podmienić na ulubione, w prezentowanej wersji:
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 1/2 łyżeczki ostrej czerwonej papryki
sałatka:
- 4-6 garści roszponki
- 1 czerwona papryka
- 1 marchew
- oliwa (np. 1/2 łyżki)
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie: musztarda (np. 1 łyżeczka) i świeżo wyciśnięty sok z cytryny (np. 1 łyżeczka)
sos czosnkowy:
- 1/3 szklanki majonezu (może być domowy)
- 2/3 szklanki gęstego jogurtu naturalnego lub skyru
- 1-2 ząbki czosnku
- 1/3 łyżeczki oregano
- 1/2 łyżeczki ostrej czerwonej papryki (można podmienić na słodką)
domowe lawasze:
/można podmienić na tortille (np. kupne), ale cienkie domowe lawasze naprawdę wnoszą dużo do smaku/
- 300 g mąki
- 200 ml gorącej wody (wrzątek)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oleju
Najprostsze domowe kebaby –TYTUŁEM WSTĘPU
- Lawasze zrobiłam poprzedniego dnia wieczorem i przechowałam w odpowiedni sposób. Wkrótce nagram film jak je zrobić i omówię je szczegółowo, a tymczasem przepis pisany wstawiam na końcu tego wpisu.
- Lawasze można podmienić na tortille (domowe tu: https://skutecznie.tv/2018/07/jak-zrobic-tortille-pelnoziarniste-cienkie-miekkie-domowe/). Mogą być też kupne. Czasem podmieniam na tortille, stąd mogę napisać, że według nas cieniutko wywałkowane ciasto i domowe lawasze wnoszą bardzo dużo do smaku i tak podane kebaby są zdecydowanie lepsze niż w kupnej tortilli.
PRZEPIS i kolejność działań ↓
Poszczególne składowe dania opisuję w sekcjach poniżej.
Lawasze (ew. tortille) mam już gotowe. Zaczynam od przygotowania kebabów. W czasie, gdy mięso się opieka doglądam je i jednocześnie szykuję sałatkę oraz sos. Pod koniec rozgrzewam opiekacz –u mnie dwustronny grill, może być gorąca patelnia. Lawasz smaruję pośrodku sosem czosnkowym, na nim układam porcję sałatki, na to mięso, ponownie sałatka i skrapiam sosem czosnkowym. Zawijam farsz w ciasto:
• w rulon: składam lawasz nad nadzieniem, delikatnie dociskam i zawijam w ścisły rulon, układam do opiekania
• w burrito: zawijam jak krokiety tj. składam boki lawasza nad nadzieniem, następnie zawijam w ścisły rulon, układam do opiekania
• w rulon zamknięty od spodu: jak burrito tylko zamykam z 1 strony tj. składam 1 bok lawasza nad nadzieniem, następnie zawijam w ścisły rulon, układam do opiekania
Wszystkie trzy sposoby zawijania pokazuję w dołączonym video przepisie.
Tak przygotowane lawasze układam opiekam po 2-3 minuty z obu stron. Można opiec na patelni (2-3 minuty z każdej strony). Podaję na gorąco z porcją sałatki.
Poszczególne SKŁADOWE dania ↓
Najprostsze domowe kebaby –KEBABY
Mięso mielę i przekładam do miski. Cebulę obieram i ścieram na tarce na tarce o grubych oczkach (nie kroję w kostkę, bo ścierając uzyskuję cebulową „papkę”, która pięknie integruje się z mięsem).
Cebulę i przyprawy dodaję do mięsa, starannie mieszam i wyrabiam przez kilka minut, porządnie mieszając je dłonią (jak ciasto). Z masy mięsnej formuję płaskie podłużne batony –najpierw rolki, potem spłaszczam porządnie ubijając mięso tak, by był ścisłe i zwarte.
Rozgrzewam patelnię. Na suchą i gorącą układam przygotowane batony mięsne. Opiekam na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony tak, by apetycznie się zrumieniły, a w środku straciły surowość.
Gotowe mięso przekładam na talerz i odstawiam na kilka minut. Następnie kroję w cienkie plastry (aby nie ostygły, można je ułożyć na patelni i trzymać na małym ogniu do czasy, aż wszystkie składniki będą gotowe).
Jeśli mięso zostanie, przechowuję w pojemniku w lodówce i wykorzystuję w kolejnych dniach na ciepło (po podgrzaniu) lub na zimno do sałatek, kanapek czy wrapów.
W czasie, gdy mięso się opieka szykuję sos i sałatkę.
Najprostsze domowe kebaby –SAŁATKA
Roszponkę myję i osuszam, przekładam do miski. Marchew i paprykę myję, osuszam. Marchew obieram, po czym kroję w cienkie paski (ja strugakiem do julienne, można nożem lub zwykłym obierakiem do warzyw w strużyny lub na tarce o grubych oczkach). Paprykę przekrawam na pół, usuwam pestki, po czym kroję w cienkie paski. Pokrojone warzywa dodaję do miski, skrapiam oliwą, dodaje przyprawy i starannie mieszam.
Najprostsze domowe kebaby –SOS CZOSNKOWY
Do miski dodaję majonez oraz jogurt lub skyr. Dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, oregano i paprykę. Starannie mieszam.
Najprostsze domowe kebaby –LAWASZE
► Video przepis na domowe lawasze tutaj: „Domowy lawasz. Miękkie i cienkie lawasze”
Mąkę przesiewam z solą przez sito. Dolewam gotującą wodę, zaparzając ciasto. Mieszam –najpierw widelcem, bo mąką gorąca, następnie ręką, z grubsza łącząc mąkę z wodą. Dolewam olej i wyrabiam porządnie na miękkie elastyczne ciasto. Ja zwykle robię to mikserem z hakiem do ciasta, ale spokojnie można ręcznie, mikserem rzecz jasna szybciej.
Miękkie, elastyczne i jeszcze lekko ciepłe ciasto przykrywam folią lub wkładam do woreczka. Odstawiam na 15-20 minut, by odpoczęło (ważne, nie pomijam).
Po tym czasie dzielę na 10 części, formuję z nich kulki i przykrywam folią lub ręcznikiem. Wałkuję kolejno po 1 kulce, reszta czeka pod przykryciem. Kulkę spłaszczam, po czym wałkuję na cienki placek –można podsypać stolnicę mąką lub natłuścić wałek i stolnicę olejem, by placki się nie kleiły. Mają być cienkie, bardzo cienkie, niemal jak papier. Wielkością dostosowuję je do wielkości patelni lub płyty, na której będę je opiekać (im większa, tym lepsza).
Opiekam na suchej gorącej patelni –u mnie płaska płyta grillowa (plancha) lub patelnia o średnicy 30 cm (może być mniejsza, ale wtedy lawasze tez będą mniejsze). Cienko rozwałkowane ciasto kładę na gorącej patelni i opiekam po kilkadziesiąt sekund z każdej strony.
Gotowy lawasz przekładam na deskę, smaruję wodą z pomocą pędzla lub spryskuję atomizerem, przykrywam czystym ręcznikiem kuchennym i opiekam kolejny.
Kolejne lawasze układam jeden na drugim, każdy spryskując wodą z obu stron. Woda jest bardzo ważna, jeśli chcemy uzyskać miękkie, elastyczne lawasze, bo po opieczeniu będą suche.
Przechowuję owinięte ręcznikiem kuchennym oraz w torbie foliowej, dzięki czemu zachowują miękkość i elastyczność przez kilka dni (patrz dołączony video przepis).
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Lucyna
A te lawasze to serio kilkadziesiąt minut trzeba na patelni opiekać, czy to jakieś niedopatrzenie? Może o sekundy chodzi, bo to trochę nieprawdopodobne.
A poza tym bardzo lubię Pani przepisy.
MaGda
sekund -już poprawiłam, dzięki;)
Michalina
Już sobie wyobrażam, jakie to pyszne… Ale strasznie długie przygotowanie – czy faktycznie trzeba aż tak? „Cienko rozwałkowane ciasto kładę na gorącej patelni i opiekam po kilkadziesiąt minut z każdej strony.” 😀
Gabi R.
zrobiłam z tortillami pełnoziarnistymi, właśnie spałaszowaliśmy 🙂 PYCHA!!!
Marta
Czym tak właściwie różnią się lawasze od tortilli? Ja widzę tylko, że w pierwszym przypadku woda jest gotująca, a w drugim gorąca. Czy to o to chodzi?
Izabela
Czy te lewasze można po usmazeniu zamrozić? Myślę o takich bez nadzienia.