Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie prosty przepis

z Brak komentarzy

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie prosty przepis

Zapraszam na ciasto korzenne z imbirowym lukrem – smakowite, pachnące i banalnie proste.

Można je piec we frytownicy na gorące powietrze, jak i w piekarniku. Ja najczęściej korzystam z frytownicy, bo serio, zakochałam się w tym sposobie pieczenia:) Ciasto jest aromatyczne, puszyste i świetnie sprawdza się zarówno na świątecznych stołach, jak i do kawy czy na prosty deser. Mało pracy, proste składniki, super smak. Takie prosty, oszukany piernik…

Dlaczego piekę ciasta we frytownicy? Bo mniejsze, bo szybciej, bo przy okazji, bo bez rozgrzewania piekarnika: robię ciasto, do formy i od razu piekę. A że mniejsze, to piecze się krócej, więc za ok. 30 minut mam gotowy domowy wypiek. Wszystko jest tak proste, że praktycznie nie mam żadnych oporów na wejściu, więc jeśli tylko zechcę, mogę piec codziennie. Jeśli nie masz frytownicy, ciasto uda się też w piekarniku! Myślę, że piekłabym je z podwójnej porcji, skoro i tak już go rozgrzewam.

To co, zaczynamy piec?

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie proste i PRZE-pyszne:

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie prosty przepis

czas przygotowania: 5-10 minut + czas pieczenia: ok. 35 minut
/proporcje na formę 20 x 20 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach np. okrągła o śr. 20 cm)/

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem SKŁADNIKI

ciasto:

  • 1/2 szklanki krojonych pomidorów z domowych przetworów lub z puszki
  • 1 mały banan (najlepiej dojrzały)
  • 1/4 szklanki oleju
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka mąki (u mnie zwykle orkiszowa pełnoziarnista
    (OPCJA: można podmienić połowę na mąkę owsianą, co daje jeszcze pyszniejszy wypiek:
    – 1/2 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
    – 1/2 szklanki mąki owsianej (u mnie: zmielone płatki owsiane górskie)
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia (czasem pomijam i też wychodzi)
  • 1 łyżeczka przyprawy korzennej do pierników
    /jeśli nie mam, podmieniam na cynamon/
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
    /jeśli przyprawa korzenna jest mocna, bywa, że imbir pomijam/
  • szczypta soli

lukier:

  • 4 łyżki cukru pudru
  • 1/4 łyżeczki suszonego imbiru (lub przyprawy do piernika)
  • odrobina:
    – ciepłej wody (jeśli lukier ma być bardziej szklisty) lub
    – mleka (jeśli lukier ma być bardziej mleczny)

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –PRZED PIECZENIEM

Jeśli piekę w piekarniku, rozgrzewam go do 180 st.C. Piekąc we frytownicy na gorące powietrze, jej uprzednie rozgrzewanie często pomijam, choć też można ją podgrzać (1-2MIN)

Natłuszczam formę, w której będę piec ciasto. Metalową wykładam papierem do pieczenia, co ułatwia wyjmowanie wypieku. Jeśli piekę w formie silkonowej, to tylko ją natłuszczam, spryskując olejem/oliwą dno i boki.

Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Mój sposób wyjmowania z formy silikonowej omawiam poniżej i pokazuję w dołączonym video przepisie. Sposób z papierem pokazywałam np. przy okazji nagrywanego niedawno brownie (link na końcu przepisu).

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –CIASTO

Do blendera przekładam odmierzone pomidory z domowych przetworów lub z puszki, dodaję banana (łamię na mniejsze kawałki), olej oraz cukier. Miksuję na gładką, gęsto-płynną, puszystą emulsję.

Do osobnej miski wsypuję mąkę (lub mieszankę mąk, patrz: Składniki), sodę, proszek do pieczenia, przyprawę korzenną do pierników, imbir i szczyptę soli. Starannie mieszam, równomiernie rozprowadzając składniki.

Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ostatnio najczęściej podmieniam część mąki na zmielone płatki owsiane (pół na pół, patrz dołączony video przepis), które sprawiają, że ciasto jest wilgotne i super przyjemne do jedzenia, wnoszą też trochę dodatkowych wartości odżywczych oraz sytości do ciasta.

Do suchych składników dolewam mokre, krótko mieszam –tylko do połączenia i zawiązania się w ciasto. Przekładam do przygotowanej formy, wyrównuję i wstawiam do pieczenia.

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –PIECZENIE

Piekę w piekarniku lub we frytownicy na gorące powietrze:
piekarnik: wstawiam do gorącego piekarnika i piekę w 180 st.C, przez 35-40 minut do suchego patyczka
frytownica na gorące powietrze: piekę w 160 st.C, przez 35 minut, z mniejszym termoobiegiem.

Upieczone wyjmuję i zostawiam do ostygnięcia. Ja zwykle zostawiam na kilka minut w formie, aż lekko przestygnie, po czym delikatnie wyjmuję i studzę na raszce, dzięki czemu odparuje i zbyt mocno nie zawilgotnieje.

Tu nie ma jajek, więc ciasto jest delikatne –wyjmuję więc ostrożnie:
– piekąc na papierze, chwytam za jego końce i delikatnie przenoszę ciasto na raszkę;
– forma silikonowa: ustawiam formę na raszce, przykrywam ciasto talerzem i z pomocą tych 2 usztywnień szybko (ale delikatnie!) przewracam ciasto do góry nogami tak, by opadło na talerz. Przykrywam raszką jego spód i ponownie: szybko i delikatnie przewracam górą do góry. I już nie ruszam, zostawiam na raszce, aż ostygnie.

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –LUKIER I PODAJEMY!

Pod koniec szykuję imbirowy lukier. Do naczynia wsypuję cukier puder i mielony imbir, mieszam rozprowadzając równomiernie.  Dodaję odrobinę •ciepłej wody (jeśli lukier ma być bardziej szklisty) lub •mleka (jeśli lukier ma być bardziej mleczny). Płyn dodaję stopniowo, żeby uzyskać gęsto-płynny lukier. Zawsze można go rozcieńczyć, a gdy wyjdzie za rzadki, to dosypać cukru pudru (ja lubię, gdy jest gęsty, wtedy szybciej zastyga).

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie prosty przepis

Polewam nim ciasto z wierzchu: albo po całości, albo strużynami, dekorując według uznania. Można posypać kandyzowaną skórką lub ulubionymi siekanymi orzechami. W prezentowanej wersji: domowa kandyzowana skórkę pomarańczowa, która doda do korzennego smaku trochę pachnących cytrusowych akcentów.

Kiedy lukier zastygnie, można kroić i podawać. Pachnie przecudownie!

Takie ciasto można podać na święta, ale też do popopołudniowej kawy czy na deser po obiedzie –jak sami widzicie, jest proste i szybkie. Tak prezentuje się w przekroju i smakuje bardzo, bardzo dobrze. Wspaniała, lekko wilgotna konsystencja ciasta, przyjemny korzenny posmak. A imbirowy lukier jest cudną „kropką nad i” –i naprawdę tu pasuje.

Ciasto korzenne z imbirowym lukrem –banalnie prosty przepis

Z przekonaniem polecam ten przepis –wprawdzie bez jajek, ale ciasto jest miękkie, pulchne i pełne smaku. Dobrze zachowuje świeżość i następnego dnia też cieszy podniebienie.

Mam nadzieję, że przepis się przyda i wkrótce z niego skorzystasz. Jeśli lubisz szybkie ciasta, zerknij na Pyszne wilgotne BROWNIE: 5 minut pracy, bez jajek, bez mąki, bez cukru, no chyba, że jednak ciasta korzenne i może w te święta zawoła Cię: Kostka piernikowa? 😉
A jeśli cenisz sobie czas i lubisz proste, odżywcze dania, zapraszam do eBooka „14 szybkich obiadów w 20 minut. Przepisy na 2 tygodnie!”, myślę, że obecna cena może Cię przyjemnie zaskoczyć.

Smacznego!

Informacja:

Jak sami widzicie, ciasto korzenne z imbirowym lukrem jest proste i szybkie. Również obiad może być prosty i szybki! I jednocześnie odżywczy.

Jeśli chcesz od czasu do czasu tak właśnie gotować, oszczędzając czas (lub ugotować obiad w deficycie czasu), to przypominam, że wciąż jeszcze trwa promocja na eBook „14 szybkich obiadów w 20 minut”.

Ja bardzo lubię gotować, ale też doświadczam dni, gdy takie szybkie obiady są dosłownie na wagę złota. Nie mam wtedy czasu ani zastanawiać się co by tu ugotować, ani stać długo przy garach. A zamawiać jedzenia za bardzo nie chcę, bo wolę domowe (czasem kupuję gotowe, ale to raczej wyjątek niż reguła).

I na takie dni właśnie mam w zanadrzu pakiet sprawdzonych i lubianych przez nas obiadów –wystarczy, że po któryś z nich sięgnę. Nie chodzi o to, by tych pomysłów było dużo, ale by były sprawdzone, żeby gotowało się szybko i żeby wszystkim smakowały.

Z tych naszych pewniaków wybrałam 14 uniwersalnych przepisów. Wszystkie do przygotowania w około 20 minut, wszystkie z dostępnych, niedrogich składników i wszystkie smakują każdemu w rodzinie. Stworzyłam z nich eBooka, do którego link wstawiam poniżej (KLIK W FOTĘ) –zapraszam: zerknij, jeśli to temat także dla Ciebie.

eBook 14 szybkich obiadów w 20 minut

Kusiło mnie, żeby wstawić tam więcej przepisów, skoro już je mam i z nich korzystam. Tylko, że z doświadczenia WIEM, że ilość często zabija decyzyjność. Tymczasem, jeśli chcesz zacząć gotować, a nie masz czasu, to taki sprawdzony i dobrze skomponowany przepis może być dobrym pierwszym krokiem.

14 przepisów oznacza obiady na 2 tygodnie (a czasem i na dłużej, bo jeśli obiad jest pyszny, to można ugotować więcej, np. od razu na 2 dni). Przez te 2 tygodnie spokojnie można przetestować gotowanie z szybkich przepisów i przekonać się czy idea tego sprytnego podejścia jest dla Ciebie dobra. Ja jestem przekonana, że tak, ale nie namawiam:) Po prostu sprawdź jak to zadziała u Ciebie i oceń. Zapraszam –sięgnij po eBooka, ugotuj wybrane obiady i przekonaj się czy w Twoim domu zadziała to tak doskonale jak u nas. (Czego Ci gorąco życzę.)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj