(Wigilijna) Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami. Bigos bez mięsa?

z Brak komentarzy

Dzisiaj przepyszna (ale tak serio przepyszna!) kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami ze śliwką. (Wigilijna) Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami. Bigos bez mięsa?

Z racji użytych składników jak najbardziej pasuje na Wigilię obok lub zamiast klasycznej kapusty z grzybami. U nas w tym roku także w te święta pojawi się na stole, a ja z przekonaniem ten przepis polecam. My wprawdzie jadamy mięso, ale powiem, że tę akurat kapustę w ciągu ostatniego roku robiłam dobrych kilkanaście razy, bo jest zwyczajnie smaczna.

To, że jest bez mięsa jest akurat na plus, bo nie potrzebujemy go jadać codziennie, a smakowo jest to praktycznie niewyczuwalne. Stawiając tę kapustę obok klasycznego bigosu na rodzinnych spotkaniach, powiem, że najczęściej to właśnie ona znika najszybciej, wygrywając ze swoim klasycznym bratem;) Także niezdecydowanym polecam przynajmniej wypróbować –kilka prostych czynności na początku, potem na małym ogniu gotuje się sama i gotowe.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kapustę z grzybami, wędzonym tofu i powidłami vel bigos bez mięsa (super na Wigilię i o każdej porze roku):

(Wigilijna) Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami. Bigos bez mięsa?

czas przygotowania: 20-30 minut pracy własnej + gotowanie na wolnym ogniu: 1-2 godziny
/proporcje na 4-6 porcji/

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami SKŁADNIKI

  • 30 g suszonych grzybów + 200 ml wrzątku
  • 1 kostka (200 g) wędzonego tofu
  • 1 duża cebula
  • 1 marchew
  • 4-5 łyżek oleju
  • 3 liście laurowe
  • 10 ziaren jałowca
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 750 g kiszonej kapusty
  • 200 ml wody z winem lub kapuścianym sokiem wg poniższych proporcji:
    – 100 ml czerwonego wytrawnego wina (ew. soku z kiszonej kapusty, jeśli jest)
    – 100 ml wody
  • 10-12 suszonych śliwek
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki
  • 200 g koncentratu pomidorowego
  • 2 łyżki powideł śliwkowych
  • opcjonalnie:
    – 2 łyżki whisky
    – cukier lub ksylitol do smaku
  • sól i pieprz do smaku

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –GRZYBY, CEBULA, TOFU, MARCHEW

Suszone grzyby płuczę zimną wodą, zalewam szklanką wrzątku i odstawiam, aż zmiękną. Wtedy odcedzam (zachowuję wodę po moczeniu), grzyby z grubsza siekam lub kroję. Ja mam suszone w plastrach, więc tak je zostawiam, bez dodatkowego krojenia.

W czasie, gdy grzyby się moczą, obieram cebulę i kroję drobno kroję lub siekam. Wędzone tofu kroję w kostkę. Marchew ścieram na tarce o grubych oczkach.

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –SMAŻENIE

W większym garnku rozgrzewam olej. Na gorący wkładam liście laurowe, jałowiec i ziele angielskie, mieszając krótko podsmażam. Dodaję cebulę, smażę, aż się zeszkli.

Wtedy dokładam pokrojone tofu i smażę, aż lekko się zrumieni. I na koniec dodaję osączone grzyby –wyjmuję je z wody z pomocą sitka lub widelca. Ważne: wodę po grzybach odstawiam na bok, nie wylewam, będzie potrzebna za chwilę. Mieszając, smażę całość przez około 5 minut. Następnie zmniejszam grzanie, przykrywam i duszę na małym ogniu przez kolejne 10 minut.

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –KISZONA KAPUSTA, SOK/WINO

W tym czasie kiszoną kapustę odcedzam (jeśli jest sok, to go nie wylewam) –bardzo kwaśną, można przepłukać i osączyć, ja tego nie robię, bo korzystam z domowej kiszonej kapusty i ona nigdy nie jest za kwaśna, plus chcę zachować jej wszystkie wartości odżywcze

Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Tu zobaczysz jak prosto zrobić kiszoną kapustę domowym sposobem.

Kapustę przekładam na deskę i kroję nożem, skracając kapuściane nitki. Pokrojoną dokładam do garnka. I od razu dodaję startą marchew, całość mieszam, chwilę razem podgrzewając. Następnie dolewam wodę z namaczania grzybów oraz szklankę soku z kiszonej kapusty (jeśli go nie mam, to podlewam samą wodą, jeśli sok z kapusty jest bardzo kwaśny, to rozcieńczam go pół na pół z wodą). Ja zwykle w mojej domowej kapuście nie mam dużo soku, więc dolewam czerwone wytrawne wino pół na pół z wodą –wnosi fajny posmak i kolor do finalnego dania.

Przykrywam i gotuję na dużym ogniu przez 8-10 minut, po tym czasie zmniejszam grzanie.

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –ŚLIWKI, POWIDŁA, DODATKI

W międzyczasie suszone śliwki kroję w paski lub z grubsza siekam. Pokrojone śliwki dokładam do garnka, starannie mieszam.

Na koniec dodaję przyprawy i mocniejsze nuty smakowe, czyli wędzoną paprykę, koncentrat pomidorowy i powidła. Starannie mieszam.

Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Gdzieś kiedyś podpatrzyłam, że do takiego bigosu opcjonalnie można dodać whisky, więc czasem ją dodaję –alkohol odparuje, a whisky wnosi ciekawą nutę smakową. ALE jeśli dodaję czerwone wino, to whisky pomijam. Wspominam tylko o tej opcji, bo też świetnie mi się tu sprawdza.

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –GOTOWANIE NA WOLNYM OGNIU, PRZYPRAWY

Przykrywam i gotuję na małym ogniu przez minimum godzinę, spokojnie można przez dwie. Co jakiś czas mieszam, ale nie jakoś tak religijnie, trzymając się zasady, że dobry bigos musie się przypalić;)  A tak serio: do przypalenia nie doprowadzam, ale jeśli przywrze do dna, to jest ok, ściągam łopatką i wg moich doświadczeń to tylko wpływa na lepszy smak kapusty. W trakcie tego gotowania mieszam zatem tylko 2-3 razy, bardzo mały ogień i to wystarcza.

Pod koniec sprawdzam smak i jeśli trzeba doprawiam do smaku solą, pieprzem. Jeśli trzeba, dosładzam (np. cukrem czy ksylitolem). Dosładzanie zwykle pomijam, bo i śliwki, i powidła są słodkie. ALE trzeba skosztować i samodzielnie ocenić, bo smak zależy od tego jak kwaśna była kapusta.

Wyłączam grzanie i gotowe.

Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami –PROPOZYCJE PODANIA, PRZECHOWYWANIE

podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami, u nas najczęściej z żytnim lub z ciemnym pieczywem.

(Wigilijna) Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami. Bigos bez mięsa?

PRZECHOWYWANIE:
– Jeszcze gorącą można przełożyć do słoików, zostawiać aż ostygnie i zawekuje, wtedy wstawić do lodówki, gdzie przechowuje się do 2-3 tygodni.
– Taka kapusta świetnie się także mrozi –wtedy studzę, porcjuję i do zamrażarki.
– Najczęściej gotuję na bieżąco, więc kiedy ostygnie po prostu wstawiam do lodówki (lub o tej porze roku wystawiam na balkon) i podaję następnego dnia po podgrzaniu.

Według nas, jak każda kapusta i ta –najlepiej smakuje na drugi dzień (lub w kolejnych dniach) po przygotowaniu.

(Wigilijna) Kapusta z grzybami, wędzonym tofu i powidłami. Bigos bez mięsa?

Wspaniały, głęboki smak, dobrze dobrane przyprawy no i z racji użytych składników jak najbardziej pasuje na Wigilię, zamiast (lub obok) klasycznej kapusty z grzybami. U nas na pewno w tym roku zawita na stole, a na razie podaję ją na obiad z pajdą żytniego chleba.

Mam nadzieję, że przepis się przyda i wkrótce z niego skorzystasz. Jeśli lubisz wigilijne dania, które sprawdzą się o każdej porze roku, zerknij na: Zupa z boczniaków z kaszą (na co dzień i na Wigilię) lub na: Śledzie w oleju lnianym z musztardą i cebulką.
A jeśli cenisz sobie czas i lubisz proste, odżywcze dania, zapraszam do eBooka „14 szybkich obiadów w 20 minut. Przepisy na 2 tygodnie!”, myślę, że obecna cena może Cię przyjemnie zaskoczyć.

Smacznego!

Informacja:

Domowy obiad może być prosty, szybki i jednocześnie odżywczy.

Jeśli chcesz od czasu do czasu tak właśnie gotować, oszczędzając czas (lub ugotować obiad w deficycie czasu), to przypominam, że wciąż jeszcze trwa promocja na eBook „14 szybkich obiadów w 20 minut”.

Ja bardzo lubię gotować, ale też doświadczam dni, gdy takie szybkie obiady są dosłownie na wagę złota. Nie mam wtedy czasu ani zastanawiać się co by tu ugotować, ani stać długo przy garach. A zamawiać jedzenia za bardzo nie chcę, bo wolę domowe (czasem kupuję gotowe, ale to raczej wyjątek niż reguła).

I na takie dni właśnie mam w zanadrzu pakiet sprawdzonych i lubianych przez nas obiadów –wystarczy, że po któryś z nich sięgnę. Nie chodzi o to, by tych pomysłów było dużo, ale by były sprawdzone, żeby gotowało się szybko i żeby wszystkim smakowały.

Z tych naszych pewniaków wybrałam 14 uniwersalnych przepisów. Wszystkie do przygotowania w około 20 minut, wszystkie z dostępnych, niedrogich składników i wszystkie smakują każdemu w rodzinie. Stworzyłam z nich eBooka, do którego link wstawiam poniżej (KLIK W FOTĘ) –zapraszam: zerknij, jeśli to temat także dla Ciebie.

eBook 14 szybkich obiadów w 20 minut

Kusiło mnie, żeby wstawić tam więcej przepisów, skoro już je mam i z nich korzystam. Tylko, że z doświadczenia WIEM, że ilość często zabija decyzyjność. Tymczasem, jeśli chcesz zacząć gotować, a nie masz czasu, to taki sprawdzony i dobrze skomponowany przepis może być dobrym pierwszym krokiem.

14 przepisów oznacza obiady na 2 tygodnie (a czasem i na dłużej, bo jeśli obiad jest pyszny, to można ugotować więcej, np. od razu na 2 dni). Przez te 2 tygodnie spokojnie można przetestować gotowanie z szybkich przepisów i przekonać się czy idea tego sprytnego podejścia jest dla Ciebie dobra. Ja jestem przekonana, że tak, ale nie namawiam:) Po prostu sprawdź jak to zadziała u Ciebie i oceń. Zapraszam –sięgnij po eBooka, ugotuj wybrane obiady i przekonaj się czy w Twoim domu zadziała to tak doskonale jak u nas. (Czego Ci gorąco życzę.)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj