Dziś robimy serniczek z wiśniami i chia na makowym spodzie: prosty, trochę zaskakujący, ale pełen smaku.
Mniejsza porcja, bo piekę w airfryerze –ostatnio chyba tylko tak piekę ciasta na domowe potrzeby. Kiedy przychodzą goście i trzeba większej porcji, uruchamiam piekarnik, ale dla naszej czwórki forma 20×20 cm jest wystarczająca. A co najlepsze, ciasto to powstało według prostego schematu, który opracowałam, aby pieczenie było szybkie, łatwe i zawsze udane. Dzięki temu schematowi możesz tworzyć dziesiątki różnych domowych wypieków, zmieniając w odpowiedni sposób składniki i formę, a efekt za każdym razem zadowala. A czasem wręcz zachwyca:)
To jeden z przykładowych przepisów z eBooka „Generator wypieków: Cudowne ciasto” – idealnego przewodnika, który pomoże Ci w kilka chwil przygotować ciasta zarówno we frytownicy na gorące powietrze, jak i w piekarniku (więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem). A teraz czas na pieczenie – zobacz jakie to może być proste!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić serniczek z wiśniami i chia na makowym spodzie (na Sylwestra i nie tylko) :
Serniczek z wiśniami i chia na makowym spodzie. Na Sylwestra i nie tylko!
czas przygotowania: 10 minut + czas pieczenia: 40 minut
/proporcje na formę 20 x 20 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach np. tortownica o śr. 20 cm)/
Serniczek z wiśniami i chia na makowym spodzie –SKŁADNIKI
info: szklanka o poj. 250 ml
suche:
- 1 szklanka mąki orkiszowej lub pszennej
- 1/3 szklanki cukru
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 1/4 szklanki maku
mokre:
- 1/4 szklanki oleju o neutralnym smaku
- 1/2 szklanki mleka (+ew. dodatkowe 1/4 szklanki, jeśli ciasto za gęste)
- odrobina aromatu rumowego
ser:
(składniki wyjąć wcześniej, by były w temperaturze pokojowej)
- 250 g twarogu półtłustego
- 1 jajko
- 1 opakowanie (40 g) budyniu waniliowego (proszek)
- 1-2 łyżki cukru
- opcjonalnie: 1 łyżka płatków jaglanych (do posypania masy serowej już na cieście)
wiśnie:
- 1/4 szklanki wiśni bez pestek (mogą być mrożone)
- 1 łyżeczka nasion chia
- 1 łyżka kaszy manny lub mąki ziemniaczanej
Serniczek z wiśniami i chia –AIRFRYER, PIEKARNIK
Jeśli piekę w piekarniku, zaczynam od jego rozgrzania. Rozgrzewanie airfryera spokojnie można pominąć (ale można też rozgrzać przez 1-2 minuty tak, by ciasto wstawiać do już gorącego).
Formę o wymiarach 20×20 lub taką, która mieści się do frytownicy wykładam papierem do pieczenia, papier lekko natłuszczam.
Serniczek z wiśniami i chia –MASA SEROWA, WIŚNIE, CIASTO
Najpierw masa serowa: do misy blendera wkładam pokruszony twaróg, dodaję jajko, proszek budyniowy i cukier. Blenduję na gładko, można też po prostu starannie rozgnieść widelcem. Zblendowana masa będzie bardziej puszysta, a w dołączonym filmie pokazuję, że widelcem też można:) Gotową masę odstawiam na bok.
Ponieważ o tej porze roku biorę mrożone wiśnie, to wyjmuję je z zamrażarki. Nie rozmrażam, ale niech już czekają w temperaturze pokojowej.
Teraz ciasto: do miski wsypuję mąkę, cukier, sodę, sól i mak, starannie mieszam.
Do szklanki lub do kubka wlewam oleju, mleko (po wymieszaniu składników na ciasto, można dolać dodatkowe 1/4 szklanki, gdyby było za gęste) oraz aromat. Starannie mieszam, dolewam do składników suchych. Mieszam krótko, tylko do zawiązania się gęsto-płynnego ciasta.
Serniczek z wiśniami i chia –SERNIK
Masę przekładam do przygotowanej formy, wyrównuję. Z wierzchu przyprószam manną lub mąką ziemniaczaną oraz chia (wchłoną sok z wiśni podczas pieczenia) i układam wiśnie.
Owoce przykrywam masą serową –najwygodniej z pomocą łyżki, małymi porcjami, a na koniec rozsmarować ozdobnie po całości. Ja rozgniatałam ser widelcem, więc jest mniej puszysty niż taki blendowany. Dlatego nie dociskam go za mocno do ciasta, tylko lekko rozkładam z wierzchu.
I to opcjonalne, ale na koniec –dla wartości odżywczych i ciekawszego wyglądu posypuję z wierzchu płatkami jaglanymi.
Serniczek z wiśniami i chia –PIECZENIE
Piekę we frytownicy na gorące powietrze lub w piekarniku:
– frytownica: 160 st.C, 40 minut, mniejszy termoobieg (lub 155 st.C, jeśli nie ma wyboru z termoobiegiem)
– piekarnik: 180 st.C, 40 minut, grzanie góra-dół.
Upieczone wyjmuję, odstawiam na 3-5 minut, po czym delikatnie wyjmuję z formy, chwytając za końce papieru i przekładam na raszkę. Zostawiam do całkowitego ostygnięcia.
Serniczek z wiśniami i chia –DEKORACJA, PROPOZYCJE PODANIA, PRZECHOWYWANIE
Kiedy ostygnie, można polukrować lub przyprószyć pudrem. Ja zwykle pomijam ten etap, ale można. Całkiem ciekawie w roli posypki sprawdziłoby się też ciemne mocne kakao.
Porcjuję i podaję –u mnie standardowo przy tej wielkości 4×4, więc uzyskuję 16 kawałków serniczka. Przekładam na talerz i można siadać do kawy.
W przekroju prezentuje się tak… Ciasto jest wilgotne, z delikatną rumową nutą, do tego wiśnie i waniliowy serniczek z wierzchu. Nie jest to taki klasyczny sernik, ale smakuje wyśmienicie i u nas zwykle raczej długo nie stoi:)
Ze względu na ser, przechowuję go w lodówce, w pojemniku z pokrywką i każdy z domowników częstuje się samodzielnie lub bierze sobie taki serniczek na wynos –do pracy lub do szkoły. Ciasto jest stabilne, dobrze się trzyma (nie rozwala się), więc jest super w transporcie.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i z niego wkrótce skorzystasz. Jeśli lubisz szybkie ciasta, zerknij też na ►Pyszne wilgotne BROWNIE: 5 minut pracy, bez jajek, bez mąki, bez cukru oraz na ►Prosty keks z makiem i bakaliami –szybkie ciasto na święta, do kawy i herbaty!
INFORMACJA:
Jeśli chcesz samodzielnie tworzyć tego typu ciasta, możesz to zrobić z łatwością –sięgnij po mojego najnowszego eBooka „Generator wypieków: Cudowne ciasto”, gdzie bazując na 1 schemacie przygotujesz dziesiątki przepisów na proste domowe ciasta. Ciasta udadzą się i we frytownicy na gorące powietrze (airfryer), jak i w piekarniku😊 A po szczegóły zapraszam tu: eBook „Generator wypieków: Cudowne ciasto”Obecna cena może Cię przyjemnie zaskoczyć –jest powitalna, ale po świętach wraca do ceny regularnej, więc jeśli planujesz zakupy, to… chyba jasne:) Niech eBook Ci służy!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Elzbieta
Czy może być ser z wiaderka?
MaGda
Nie sprawdzałam, ale myślę, że tak (właściwie jestem niemal pewna, że tak).