Prosta nalewka wiśniowa

z 17 komentarzy

Prosta nalewka wiśniowa

Mocna, o ciemnej wiśniowej barwie i aromatycznym smaku…

Na nalewki wiśniowe mam (przynajmniej na razie) trzy ulubione sposoby –to jeden z nich, najprostszy:) Nastawiłam też owoce drugim sposobem, więc w tym roku pokażę jeszcze jeden przepis na wiśniówkę. Prezentowany dzisiaj jest najmniej problemowy, bo wszystkie przygotowania dzieją się w jednym etapie, a po kilku miesiącach dojrzewania nalewki można ją filtrować do butelek.

I na chłodne miesiące jak znalazł. Smak dojrzałych owoców zamknięty w butelce;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić prostą nalewkę wiśniową:) Zapraszam do obejrzenia!

Prosta nalewka wiśniowa

czas przygotowania: ok. 20 minut (w tym drylowanie wiśni) + 6 miesięcy odstania/dojrzewania przed przelaniem do butelek
/proporcje na ok. 2 litry nalewki/

  • 2 kg wiśni (najlepiej mocno dojrzałych, słodkich i soczystych)
  • 500 g cukru
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
    /lub 10 ziaren kardamonu w całości (można lekko zmiażdżyć)/
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
    /lub 1-2 laski kory cynamonowej w całości/
  • 2-3 łyżki cukru waniliowego (ale prawdziwy waniliowy, nie wanilinowy)
    /lub 1/2 laski wanili, którą przekrawam jeszcze wzdłuż na pół, by lepiej oddawała aromat/
  • 1 litr spirytusu
    /uprzedzając pytania, nie podam ile finalnie ma %, ale jest „nalewkowo” mocna; ja zazwyczaj taką robię i jest ok, ale jeśli ma być nieco słabsza, można wymieszać spirytus pół na pół z wódką;/

Wiśnię myję, odsączam i dryluję. W kilkunastu wiśniach zostawiam pestki (nadadzą nalewce charakteru i takiej lekko wytrawnej nuty).

Tak przygotowane przekładam do dużego słoja/słojów lub gąsiora.
Najlepiej szykować ją w jednym dużym naczyniu, ale jeśli nie mam akurat takiego, to wiśnie dzielę na kilka równych słoi i dodatki rozdzielam proporcjonalnie na każdy słój.

Owoce zasypuję cukrem, dodaję kardamon, cynamon oraz cukier waniliowy lub wanilię, po czym całość zalewam spirytusem. Delikatnie mieszam i słój szczelnie zamykam.

Wstawiam w chłodne miejsce na 6 miesięcy. Co kilka dni wstrząsam słojem, mieszając delikatnie jego zawartość.

Po tym czasie jest gotowa do filtrowania. Wszystkie naczynia i akcesoria (miska, sito, łyżka, butelka/-i), z których będę korzystać dokładnie myję i wyparzam (nie wiem czy wyparzanie jest konieczne, ale ja tak robię;)).

Otwieram słój i zlewam nalewkę do większego naczynia (miska, dzbanek), a owoce dokładnie odciskam z soku. Ten sok także dolewam do nalewki.
Owoce można odcisnąć przez gazę (czyste ręce!), przez gęste sito lub innym ulubionym sposobem;) To, co zostanie wykorzystuję do ciast lub deserów np. do tego: https://skutecznie.tv/2014/05/wisnie-w-czekoladzie-czyli-ciasto-mon-cheri),

Tak przygotowaną nalewkę rozlewam do umytych i wyparzonych butelek –ja przelewam przez lejek, wyłożony gęstym sitem, jeszcze lepiej kilkukrotnie złożoną gazą lub bibułą/filtrem do kawy, dzięki czemu nalewka jest czysta i klarowna:) Butelki zakręcam i przechowuję w ciemnym miejscu.

Podaję w kieliszkach do likieru –do kawy, deserów, ciast lub po prostu przy spotkaniach towarzyskich.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

17 komentarzy

  1. Natan
    | Odpowiedz

    Nalewka jest wysmienita. Pierwszy raz zrobilem ja w 2016 roku, i teraz, 3 lata pozniej, jest po prostu nie to przebicia. Robie ja co roku i za kazdym razie wychodzi cudownie. Dzieki za przepis!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że przepis się przydał!

  2. Jadzia
    | Odpowiedz

    Czy wiśnie już wydrylowane mogą w lodówce poczekać przez noc na zalanie spirytusem ?

  3. Kaśka
    | Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Zrobiłam nalewkę tydzień temu, według powyższego przepisu, w jednym dużym słoju. Cukier opadł na dno (i mimo dość mocnego potrząsania słojem), nie rozpuszcza się, nawet nie drgnie. Nie wiem, czy mogę teraz otworzyć słój i czymś pomieszać, czy czekać cierpliwie aż być może sam się rozpuści?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam : )

  4. Viola
    | Odpowiedz

    Witam,bardzo podoba mi sie Twoja strona.Mieszkam za granica wiec czasami wpadam na You Tube po rady Milo ogłada sieTwoje filmiki a przepisy których szukam są faktycznie łatwe,szybkie i smaczne Bede piekła ciasto muffinowe z wiśniami ,wyglada smakowicie.Wlasnie dzisiaj skończę robić sok z wiśni. W związku z tym mam pytanie .Czy można zrobić nalewkę alkoholowa z tych wiśni które zostały odsączone z soku? i jak? Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!!!

  5. […] Takie wiśnie są bardzo smaczne i podnoszą walory dań, do których są dodatkiem. Dzięki mrożeniu nie zmarnują się, bo nie trzeba ich wykorzystywać od razu. Jeśli robiliście w tym roku nalewkę/-i z wiśni, to może patent Wam się przyda. Przykładowe nalewki z wiśni: – http://gotuj.skutecznie.tv/2014/07/nalewka-wisniowa-z-wanilia-i-gozdzikami/http://gotuj.skutecznie.tv/2014/07/prosta-nalewka-wisniowa/ […]

  6. nana
    | Odpowiedz

    Dziękuje Magda za szybką odpowiedz. A już myślałam ze to jakiś Twój trik. Naleweczka zrobiona, wiśnie w syropie też zrobione. Czekają na moje wnuki bo mam zamiar ich rozpieszczać i będą mufinki, ciasto drożdżowe z wiśniami i wiele innych Twoich Magda przepisów od kurczaka po wołowinę. Ziemniaki będą pieczone, dania jednogarnkowe itd Kocham Cię Magda Pozdrawiam

  7. nana
    | Odpowiedz

    Witam Magda! Powiedz mi czy można zakręcić słoik zakrętką, bo widzę ze Ty założyłaś folię. Czy ma to jakieś znaczenie. Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Można. Założyłam folię, bo nakrętka mi się zbiła i nie zdążyłam dokupić nowej:(

  8. Paulina
    | Odpowiedz

    Nalewka truskawkowa już dojrzewa, wiśniówka przed chwilą zamknięta w szczelnym słoju, brakuje mi tylko do kompletu na długie zimowe wieczory smaku nalewki malinowej. Czy są szanse, że pojawi się takowy przepis?

    Pozdrawiam,
    Paulina

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie obiecuję. Nie wiem czy będę w tym roku robić malinową:(
      …ale malinówka coś w tym stylu: 2 kg dojrzałych, jędrnych owoców + 1kg cukru + 1L spirytusu +0,5L wody -> Opłukać owoce, pozostawić do obeschnięcia. W dużym słoju układać maliny (warstwami), przesypując cukrem, delikatnie ucisnąć. Odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni, by puściły dużo soku. Po czym go zlać, wlać do niego spirytus, wymieszać i odstawić na 2 tygodnie. Po tym uzupełnić wodą, przefiltrować przez gazę/filtr do kawy. Rozlać do butelek, trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu przez min. 6 miesięcy.

      • Paulina
        | Odpowiedz

        Dziękuję serdecznie za przepis, oczywiście go wypróbuję 🙂

        Pozdrawiam i życzę wielu inspiracji na nowe, szybkie i skuteczne przepisy!

        Paulina

  9. Kaja
    | Odpowiedz

    Bardzo dziekuje za odpowiedz:-) a co Pani sadzi w kwestii tej wodki? 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z samą wódką nie próbowałam wiśniówki robić, więc się nie wypowiem:( Można pół na pół ze spirytusem, to wiem, bo sprawdzone, każdy inny wariant trzeba przetestować.

      • Kaja
        | Odpowiedz

        ok, bardzo dziękuję za sugestię i odpowiedź:)

        Pozdrawiam

  10. Kaja
    | Odpowiedz

    Bardzo dziękuję, że realizację mojego ’ życzenia ’ ! 🙂

    Mam tylko pytanie. Ja z założenia nie piję alkoholu i boję się, że nawet jeśli złagodzę spirytus wódką, to i tak będzie dla mnie za mocna.

    Czy mogłabym użyć samej wódki ?

    I drugie pytanie, czy mogę pominąć kardamon? Czy on bardzo dużo wnosi do nalewki ?

    Uwielbiam smak nalewki babuni i najbardziej chciałabym dążyć do takiego smaku 🙂

    Jeśli kardamon jest potrzebny to ok, tylko pytam, bo normalnie go nie lubię i nie dodaję:))

    Pozdrawiam z topniejącego od upałów Śląska:)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, jeśli nie lubisz, spokojnie można pominąć. Albo podmienić na inne dodatki (np. skórka pomarańczowa, goździki). Ja lubię eksperymentować, więc często próbuję jak nowy składnik zmieni smak tradycyjnej nalewki, ale kardamon nie jest tu obowiązkowy:)