Dzisiaj prosty gulasz warzywny z papryką i soczewicą.
Gotując gulasze warzywne najczęściej sięgam po prostu po takie warzywa, jakie mam domu (im więcej, tym lepiej), kroję w większe kawałki, wkładam do garnka i duszę do miękkości z przyprawami. Dzisiaj jeden z takich gulaszów właśnie –ze względu na dodane przyprawy i część składników kojarzy mi się z daniem meksykańskim, więc można powiedzieć, że jest w stylu meksykańskim, choć w Meksyku pewnie jednak gotują inaczej;)
Danie jest zaskakująco pyszne, dobrze doprawione, delikatnie ostre, ale przede wszystkim banalnie proste do zrobienia i jednocześnie sycące i bardzo wartościowe. Doskonale można się takim gulaszem najeść i wspaniale odżywić, i mam nadzieję, że posmakuje wam co najmniej tak, jak nam smakuje!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić gulasz warzywny z papryką i soczewicą 🙂 Zapraszam do obejrzenia!
Gulasz warzywny z papryką i soczewicą (w stylu meksykańskim)
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje dla 4 osób/
- 1 duża cebula
- 2 gałązki selera naciowego
- 2 marchwie
- 1 zielona papryka
- 1 czerwona papryka
- 1 cukinia
- 1 szklanka suchej czerwonej soczewicy
- 400 g pokrojonych pomidorów z puszki lub domowych przetworów: https://skutecznie.tv/2015/09/pomidory-jak-z-puszki-krojone-i-w-calosci/
- 100 g czerwonej fasoli (biorę wcześniej ugotowaną, może być z puszki)
- 400 ml wody lub wywaru np. warzywnego jeśli chcecie iść w kierunku wege
/w prezentowanej wersji dodałam wywar z pieczonego kurczaka (z kości pieczonego kurczaka), ale można dodać taki wywar jaki macie lub po prostu wodę (z wywarem więcej smaku)/ - 2 łyżki przyprawy do chili con carne
/kupiłam taką z naturalnych składników, same przyprawy i suszone warzywa/ - 3/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
- 1 łyżeczka oregano
Warzywa myję i osuszam, jeśli trzeba obieram. Marchew i cukinię porządnie szoruję, zostawiam w skórce, bez obierania, tylko odcinam końcówki.
Tak przygotowane warzywa kroję i wkładam od razu do garnka –będę je po prostu dusić bez podsmażania w odpowiednio doprawionym płynie.
Zatem kroję:
– cebulę w grubszą kostkę
– seler naciowy w dość drobną kostkę
– marchew w grubszą kostkę
– obie papryki w niezbyt drobne kawałki
– cukinię w większe kawałki
Warzywa, które gotują się szybciej kroję w większe kawałki, te, które gotują się dłużej –w mniejsze tak, żeby ugotowały się równomiernie.
Pokrojone doprawiam –do garnka dodaję przyprawę do chilli con carne, sól, paprykę i oregano, po czym mieszam, osnuwając warzywa przyprawą. Dokładam opłukaną i osączoną na sicie czerwoną soczewicę, pomidory i wywar/wodę.
Starannie mieszam, po czym włączam grzanie i gotuję przez 15 minut pod przykryciem na średnim ogniu –tak naprawdę do czasu, aż warzywa zmiękną, ale się nie rozgotują. Co jakiś czas zaglądam pod pokrywkę i mieszam, by gotowały się równomiernie.
Na koniec dokładam ugotowaną odsączoną fasolkę, mieszam i można podawać. Lub zostawić do ostygnięcia i podać następnego dnia po podgrzaniu;)
Serwuję z kaszą lub pieczywem.
…ale przyznam, że ja najchętniej jem takie gulasze na gorąco i bez żadnych dodatków (czasem z jakąś grubą kaszą), a reszta rodziny chętnie sięga po pajdę razowca.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
9 komentarzy
Monika
Niestety nigdzie nie znalazłam przyprawy do chili con carne 🙁 jakimi przyprawami można ją zastąpić?
Joanna
Pani Magdo, za kazdym razem jak ogladam przepisy to zastanawiam sie jak Pani robi te wywary. Tu w przepisie wywar z pieczonego kurczaka… moze Pani przygotowac rowniez filmik o takich „podstawach”? ja jestem troche zielona i nawet nie wiem jak sie za to zabrac, a zaloze sie, ze ten przepis wyjdzie milion razy lepiej z takim wywarem niz z woda. Jeszcze jakby Pani mogla wpomniec jak przechowywac taki wywar. Moze pani odpisac na komenatrz jesli uzna, ze nie warto robic o tym filmiku 🙂
MaGda
Zdecydowanie warto;) Mam go na liście i planuję nagrać przy okazji gotowania.
[Tylko 2 ostatnie razy musiałam gotować „na szybko” tj. bez kamery, więc po prostu muszę poczekać na sprzyjające okoliczności do nagrania.]
Anna
Przez pomyłkę kupiłam seler korzeniowy a nie naciowy. Czy też się nada? 🙂
MaGda
Ja bym próbowała -wg mnie będzie bardzo ok, choć smak pewnie wyjdzie nieco inny;)
Anna
Z selerem korzeniowym też wyszło dobre 😉 A jakie jeszcze warzywa dodawała Pani do tego gulaszu?
Jeanette
Pani Magdo, nigdy nie przepadałam za rybami ze względu na ich charakterystyczny zapach. Chciałabym jednak urozmaicić dietę i choć trochę się do nich przekonać. Stąd moje pytanie – które z przepisów na obiady z rybą mogłaby mi Pani polecić najbardziej? Zastanawiałam się nad klasyczną rybą po grecku. Myśli Pani, że będzie dobrą opcją? 😉 Pozdrawiam.
MaGda
Proponuję tę zupę rybną:https://skutecznie.tv/2017/12/super-smaczna-zupa-rybna-warzywami/ (zupa wskoczyła na 4-te ulubione danie mojego syna, co może być dowodem na to, że smakuje też wymagającym dzieciom;)) Ryba po grecku jest SUPER OK -uwielbiam;)
Jeanette
Zupa rybna bez sosu rybnego – uff, jak dla mnie bomba! Ślicznie dziękuję za podpowiedź 😉