Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

z 10 komentarzy

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

Dziś dwa serniki. Sernik w paski (zebra) i sernik czekoladowy.

Jakiś czas temu pokazywałam sernik z szybkowaru i wspominałam, że będę się nim bawić. Otóż melduję, że jest rewelacyjny do modyfikacji oraz zmian smakowych;) Wypróbowałam już kilka wersji i dziś zaprezentuję dwie chyba nasze dotychczas najbardziej ulubione.

Przepis bazuje na serniku nowojorskim, omawianym dokładnie we wcześniejszym wpisie: https://skutecznie.tv/2018/08/sernik-z-szybkowaru-sernik-nowojorski-szybki-pyszny-wilgotny/ i do niego odsyłam po ewentualne bardziej szczegółowe dopowiedzenia… oraz po smaczny przepis rzecz jasna;)

Dziś 2 wersje, czyli 2 serniki i oba są super. Chyba po prostu sernik ten w każdej wersji jest przepyszny: wilgotny, dobrze ścięty, ale jednocześnie niezwykle delikatny i smakowity…

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić dwa serniki z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

czas przygotowania: 10-15 minut pracy własnej + 30-35 minut w szybkowarze (łącznie ok. 40 minut, licząc z czasem podniesienia i opadnięcia zaworu) + czas stygnięcia i schłodzenia w lodówce (3-4 godziny, można przez noc)
/proporcje na tortownicę o średnicy 18 cm (szybkowar 6L)/

SERNIK W PASKI (ZEBRA)

 • 400 g 3-krotnie zmielonego twarogu (tłusty lub półtłusty)
  /może być z wiaderka/
 • 3 jajka
 • 1-2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
 • 100 g cukru
  /można dać mniej np. 80g, jeśli lubicie mniej słodkie ciasta/
 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 2-3 łyżeczki ciemnego mocnego kakao
 • do przyprószenia z wierzchu przed podaniem: kakao lub… nic;)
  /opcjonalnie: polewa czekoladowa? ;)/

SERNIK CZEKOLADOWY

masa:

 • 400 g 3-krotnie zmielonego twarogu (tłusty lub półtłusty)
  /może być z wiaderka/
 • 3 łyżki ciemnego mocnego kakao
 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 3 jajka
 • 80 g cukru
  /można dać więcej np. 100g, jeśli lubicie bardziej słodkie ciasta/

spód:
w prezentowanej wersji:

…OPCJONALNIE: inny dowolny składnik/-i na spód, które pasują do czekolady np. pokruszone:
– herbatniki
– lub oreo
– lub płatki czekoladowe
– lub sucharki z kakao, itp.
w ILOŚCI takiej, by przykryć dno tortownicy cienką warstwą


UWAGI:
Przed robieniem sernika sprawdzam czy tortownica mieści się w szybkowarze (patrz dołączony do przepisu film). Będę pokazywała 2 przepisy, które różnią się wykonaniem masy serowej, a sama obróbka termiczna, czyli gotowanie w szybkowarze jest już identyczne. Struktura przepisu będzie zatem taka, że najpierw opiszę 1) jedno ciasto, potem 2) drugie, a potem 3) sposób gotowania, wspólny dla obu serników. W dołączonym filmie prezentuję oba ciasta standardowo tj. krok-po-kroku, by przekaz był bardzie czytelny.

1. SERNIK ZEBRA, CZYLI SERNIK W PASKI

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

Dopowiedzenie: Wcześniejszy sernik (nowojorski) robiłam na spodzie z herbatników i w zebrze można ten spód powielić, ale w prezentowanym wariancie robię samą masę serową, czyli sernik bez spodu.

Tortownicę cienko natłuszczam. I szykuję masę serową.

Twaróg mielę lub odmierzam gotowy z wiaderka.

Jajka można ubić osobno z cukrem lub dodać od razu do sera i połączyć wszystkie składniki razem.
Wbijam jajka do miski (całe), dodaję cukier oraz ekstrakt waniliowy i miksuję, aż składniki się połączą.

Sięgam po drugą miskę i dzielę masę serową na dwie równe części (bez ważenia, odmierzam na oko).
Do kubeczka wsypuję kakao, dokładam część masy z jednej z misek (2-3 łyżki). Starannie mieszam, rozprowadzając kakao i kiedy nie będzie już grudek dolewam tę czekoladową bazę do reszty masy i mieszam, łącząc w czekoladową masę serową –najlepiej trzepaczką, by ładnie się rozprowadziło. Uzyskuję w ten sposób masę jasną (waniliową) oraz ciemną (kakaową).

I nakładam je naprzemiennie do tortownicy, tworząc ciasto w paski –tj. na środek wykładam równą porcję (np. dwie łyżki) masy jasnej, następnie kakaowej, i tak, aż do skończenia się obu mas. Każdą kolejną porcję dokładam zawsze w środek tortownicy –dzięki czemu powstaną paski, na których mi w tym cieście zależy. Na koniec wyrównuję, delikatnie potrząsając tortownicą na boki. W razie wątpliwości odsyłam do filmu dołączonego do przepisu.

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

I teraz już -tak jak we wcześniejszym serniku- pozostaje tylko ugotowanie w szybkowarze.
…a że sposób jest identyczny w obu dzisiejszych wariantach, to prezentuję go na końcu przepisu…

2. SERNIK CZEKOLADOWY (na spodzie z czekoladowym amarantusem)

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

Szykuję masę serową.
Twaróg mielę lub odmierzam gotowy z wiaderka. Dodaję kakao, mąkę ziemniaczaną, cukier oraz jajka (całe). Miksuję, aż składniki się połączą. Ja najpierw mikserem (na wolnych obrotach) i gdy masa jest już gotowa, mieszam jeszcze dokładnie łopatką, upewniając się, że kakao jest równo rozprowadzano i nie ma nigdzie czekoladowych smug.
Jajka można ubić osobno z cukrem lub dodać od razu do sera.

Odstawiam na bok i teraz spód.

 • Spód może być inny (patrz propozycje w sekcji Składniki), można np. pokruszyć ciastka lub płatki czekoladowe (np. z masłem), można też spód pominąć.
 • W prezentowanej wersji sięgam po czekoladowy amarantus, domowy (z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2018/05/czekoladki-z-amarantusem-domowe-cienkie-chrupiace/).
  /w skrócie: to po prostu stopiona czekolada wymieszana z ekspandowanym amarantusem i całość wstawiona do lodówki, by zastygła w blat, z którego następnie można kroić czekoladki/batony./
 • Kruszę go i wysypuję na dno blachy –tyle, by cienką warstwą przykryć spód. Nie wylepiam, bo amarantus jest sypki, posypuję po prostu dno i rozprowadzam równą warstwą (czekolada z amarantusa pod wpływem temp. się stopi i wypełni ładnie dno blachy, tworząc zwarty spód).

Na tak przygotowany spód delikatnie wylewam część masy serowej, rozprowadzam wyrównuję (zamykając amarantus na dnie) i wylewam resztę masy.

I sernik wędruje do szybkowara.

Sernik z szybkowaru: w paski i sernik czekoladowy (2 serniki)

3. GOTOWANIE W SZYBKOWARZE (wspólne/identyczne dla obu serników)

Tak przygotowane ciasto starannie otulam/przykrywam folią aluminiową (patrz: dołączony do przepisu film). Dociskam ją do krawędzi blaszki tak, by folia nie przesunęła się podczas wkładania formy do garnka.
Drugi kawałek folii zwijam kilkukrotnie w szeroki pasek tj. urywam pas folii o długości ok. 2x średnica tortownicy, po czym składam go 2-3 razy wzdłuż dłuższego boku. Układam na nim tortownicę i z pomocą tego paska włożę formę do garnka;)
W razie wątpliwości z opisem wszystko krok po kroku pokazuję w dołączonym do przepisu filmie.

Na dno szybkowaru wkładam podkładkę do parowania (stelaż) –jeśli nie mam, może być jakiś stabilny garnuszek lub metalowa miska –tak, żeby tortownica nie pływała w wodzie.
I jak do parowania: wlewam wodę pod poziom tego stelaża (tak, by dno formy jej nie dotykało),  wkładam tortownicę do garnka i ustawiam na tym stelażu z pomocą zrobionego z folii paska. Paska NIE wyjmuję, tylko składam nad krawędziami blaszki, bo będzie jeszcze potrzebny do wyjęcia sernika.

Zamykam szybkowar, ustawiam 2-gi najwyższy pozom gotowania i gotuję na średnim ogniu do czasu, aż zawór się podniesie (kilka minut). Wtedy zmniejszam grzanie, ale tak, by zawór nie opadł i aby ciśnienie cały czas się utrzymywało. Czas gotowania liczę od chwili podniesienia zaworu i gotuję sernik przez 30-35 minut (dłużej niż w tej wcześniejszej wersji, bo do tych przepisów wzięłam więcej sera (=więcej masy)).

Ważne: Czas podaję przedziałowo, bo może on zależeć od sera (nie wiem czy od rodzaju czy od stopnia schłodzenia, ale stawiam na schłodzenie), więc w razie potrzeby, gdyby nie ściął się  stosownie, można dogotować jeszcze przez kilka minut. Masa powinna być ścięta, ALE jeśli sernik ma mieć delikatną, kremową konsystencję, to jak przy pieczeniu: pośrodku powinna być „galaretkowata”. WAŻNE: dojdzie jeszcze, stygnąc poza garnkiem.

Po tym czasie wyłączam grzanie, ustawiam szybkowar na innym palniku, by już nic go od spodu nie grzało i czekam, aż ciśnienie samoistnie opadnie i zawór pójdzie na dół.
Ostrożnie otwieram pokrywę. Z pomocą paska wyjmuję tortownicę i ustawiam na raszce. Delikatnie zdejmuję folię z blachy, odkrywając sernik –ale tak, by go nie pokapać wodą;)
Od razu obwodzę nożem brzegi odkrawając masę od brzegów formy. Absolutnie jednak nie otwieram jeszcze blachy. Zostawiam bez przykrycia aż ostygnie, po czym wstawiam do lodówki na minimum 30-40 minut lub jeszcze lepiej na 3-4 godziny, a najlepiej na noc.

Przed krojeniem można ozdobić wiórkami kokosowymi, tartą czekoladą lub musem owocowym. Albo np. polewą czekoladową, roztopioną czekoladą czy sproszkowanym kakao czy cukrem pudrem. U mnie:

 • w wersji w paski bez żadnych dodatków, na życzenie przyprószałam ciemnym kakao
 • w wersji czekoladowej: przyprószone dość obficie (jak tiramisu) ciemnym mocnym kakao.

Sernik ten w każdej wersji jest przepyszny: wilgotny, dobrze ścięty, ale jednocześnie niezwykle delikatny i smakowity. Jak każdy sernik, przechowuję w lodówce i wyjmuję 20-30 minut przed podaniem. I jak każdy sernik, najlepszy jest po nocy w lodówce;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj

10 komentarzy

 1. Elżbieta
  | Odpowiedz

  Czym można zastąpić folie aluminiowa? Czy można przykryć folią spożywczą?

 2. Danuta
  | Odpowiedz

  Pani Magdo czytalam w komentarzu, ze Pani nigdy nie piekla tych serniczkow w piekarniku, mam piekarnik elektryczny wiec prosze o porade czy zaryzykowac i upiec w piekarniku, lubie przegladac Pani strone i video z danymi przepisami, ktore sa przygotowywane , na te Swieta Bozego Narodzenia bede przygotowywala potrawy z Pani strony, wedlug mnie sa przepyszne.
  Pozdrawiam Swiatecznie.

 3. Szymon
  | Odpowiedz

  Zebra wyszła mega dobra:) Przepis dla mnie idealny ponieważ nie posiadam piekarnika. A mam 2 szybkowary:D
  Jedynie problem wystąpił podczas próby podania kawałka sernika, a mianowicie przywarł do dna.
  Jakaś rada na przyszłość czym potraktować można dno aby nie przywarło? Myślałem nawet o wycięciu kółka z papieru do pieczenia:)

  PS. Dodam dla tych którzy zaczynają, że do małego szybkowaru forma nie wejdzie. Musi być wysoki czyli ten pojemniejszy.
  Blacha 18cm do kupienia w Duka jeżeli ktoś szuka sklepu stacjonarnego. W normalnych sklepach tak małych blach nigdzie nie mieli.

 4. Magdalena
  | Odpowiedz

  Witam! Czy można upiec ten sernik zebra normalnie w piekarniku bo nie posiadam szybkowaru? Jeżeli tak to przez ile minut i w jakiej temperaturze? Pozdrawiam, Magda.

 5. Beata
  | Odpowiedz

  Madziu, mam takie trochę nietypowe pytanie, ale zastanawia mnie to już od dawna. Gdzie kupiłaś tą wysoką kratkę/raszkę do studzenia ciasta? Poszukuję takiej już od dłuższego czasu i nigdzie nie mogę znaleźć takiej wysokiej, a przydałaby mi się szczególnie do biszkopta. Zapewne to znacznie wygodniejsze niż ustawianie raszki na słoikach 🙂
  Poza tym uwielbiam Twoje przepisy, z wielu z nich korzystam, nawet bym powiedziała, że stanowią większość przyrządzanych przeze mnie dań! No i szczerze podziwiam Twoje zorganizowanie.
  Pozdrawiam 🙂

 6. Beata
  | Odpowiedz

  Madziu, mam takie trochę nietypowe pytanie, ale zastanawia mnie to już od dawna. Gdzie kupiłaś tą wysoką kratkę/raszkę do studzenia ciasta? Poszukuję takiej już od dłuższego czasu i nigdzie nie mogę znaleźć takiej wysokiej, a przydałaby mi się szczególnie do biszkopta. Zapewne to znacznie wygodniejsze niż ustawianie raszki na słoikach 🙂
  Poza tym uwielbiam Twoje przepisy, z wielu z nich korzystam, nawet bym powiedziała, że stanowią większość przyrządzanych przeze mnie dań! No i szczerze podziwiam Twoje zorganizowanie.
  Pozdrawiam 🙂

 7. Jola
  | Odpowiedz

  Pani Magdo super przepis.Na pewno wypróbuję.Martwię się bo od kilku dni nie mogę odtwarzać pani filmów umieszczonych w przepisach.Nigdy do tej pory nie było z tym problemów.Pozdrawiam Jola.

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Poproszę o więcej szczegółów, spróbuję zerknąć o co chodzi. U mnie jest ok. Jaka przeglądarka? Co znaczy, że nie można? Nie widać player’a? Nie da się włączyć? Prośba o jakiś opis, ok?

   • Jola
    | Odpowiedz

    Dzień dobry przepraszam że dopiero odpisuję ,ale musiałam zapytać syna o szczegóły związane z komputerem.w tej sprawie mam małą wiedzę.Przeglądarka najnowszy CHROME,ADOBE FLASH PLAYER.Wyświetla się także komunikat strona Niezabezpieczona.Pozdrawiam Jola.