Przepis na prosty wrap z siemienia lnianego (lub cieniutki pulchny omlet), w który można zawinąć ulubione wytrawne dodatki i/lub nadzienie np. szynkę, sałatę i pomidorki, jak i duszone mięso, warzywa czy pasty.
Super na śniadanie, obiad i kolację, jak i w roli przekąski na wynos. Smakuje na ciepło i na zimno. Do zrobienia w kilka minut;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić wrap z siemienia lnianego:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Wrap z siemienia lnianego
Wrap z siemienia lnianego
czas przygotowania: do 10 minut
/proporcje na 1 wrap/
- 2-3 łyżki mielonego siemienia lnianego
/można zmielić siemię w młynku do kawy lub kupić gotowe (mielone na świeżo: lepsze)/ - 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
/można pominąć, wrap nie będzie pulchny (coś jak omlet)/ - przyprawy:
- 1/4 łyżeczki suszonego czosnku lub cebuli
- 1/4 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
- solidna szczypta (mniej niż 1/4 łyżeczki) kurkumy
- solidna szczypta czarnego mielonego pieprzu
- solidna szczypta soli
- 1 duże jajko
- 1-2 łyżki płynu np.: wody, mleka lub np. soku pomidorowego czy warzywnego (2 łyżki, jeśli ciasto ma być bardziej płynne)
/w prezentowanej wersji: woda/ - opcjonalnie: 3/4 łyżki oliwy (do ciasta)
/w prezentowanej wersji: pomijam/ - niewielka ilość masła klarowanego do posmarowania patelni
Do miski wsypuję zmielone siemię, proszek do pieczenia oraz przyprawy, starannie mieszam, równomiernie rozprowadzając składniki. Wbijam jajko, dodaję płyn oraz oliwę (jeśli się na nią decyduję), starannie mieszam na gładkie, gęsto-płynne ciasto.
Rozgrzewam patelnię, dodaję niewielka ilość masła klarowanego i natłuszczam z pomocą pędzla (tak, by dno patelni było delikatnie natłuszczone, a nie skąpane w oleju). Na porządnie rozgrzaną wylewam ciasto i rozprowadzam równo na dnie –można pomóc sobie zwilżoną w wodzie łyżką lub łopatką albo rozprowadzić je, energicznie poruszając patelnią (patrz dołączony video przepis).
Zmniejszam grzanie i opiekam na niezbyt dużym ogniu przez 2-3 minuty, aż jajko się zetnie, a wrap zacznie odchodzić od dna. Delikatnie podważam przy brzegach łopatką, sprawdzając czy ładnie odchodzi od dna –jeśli patelnia była porządnie rozgrzana, wrap ładnie się zetnie i będzie się bezproblemowo przesuwał po dnie.
Przewracam na drugą stronę:
– albo szybkim zdecydowanym ruchem, wsuwając łopatkę pod spód i szybkim, delikatnym przewracając na wrapa
– albo z pomocą talerza: zsuwam wrap na duży, płaski talerz (tak, by spoczął na nim opiekaną stroną na spodzie), po czym ponownie ustawiam patelnię na ogniu i szybkim, zdecydowanym, acz delikatnym ruchem odwracam talerz do góry dnem, umieszczając wrapa na patelni górą do dołu, dzięki czemu opieka się z drugiej strony (patrz dołączony video przepis).
Opiekam na niezbyt dużym ogniu przez 1-2 minuty, aż jajko się zetnie, a wrap będzie się przesuwał na dnie podczas poruszania patelnią. Gotowy przekładam na talerz, daję mu 2-3 minuty, by odpoczął i lekko zaparował (będzie bardziej elastyczny), a w tym czasie szykuję dodatki.
Nadzienie może być dowolne –w prezentowanej wersji podałam z roszponką i prosciutto. Smaruję placek cienko musztardą, układam porcję rukoli, na to porwaną na mniejsze kawałki szynkę prosciutto. Zawijam w rulon: składam placek nad nadzieniem, delikatnie dociskam i zawijam w ścisły rulon, przekrawam ukośnie na pół i od razu podaję.
Lub pakuję do pudełka, dokładam prostą sałatkę na bazie zielonych liści i zabieram w roli przekąski na wynos.
Z uwag praktycznych:
- sprawdzi się tu praktycznie każde nadzienie, jakie lubimy do wrapów: farsze mięsne, warzywne, rybne, jak i różnego rodzaju pasty czy mieszanki sałat lub sałatek.
- Wrapy smakują na ciepło i na zimno, więc spokojnie można je zrobić z wyprzedzeniem.
- Przyprawy w cieście można podmieniać na dowolne ulubione zestawy i mieszanki smakowe;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
7 komentarzy
grash
…skąd czerpie pani takie wspaniałe pomysły ? genialny przepis, a przy tym prosty.
10 minut i pyszny, sycący i wartościowy dla organizmu posiłek gotowy. Nie wiem tylko dlaczego mój był mniej elastyczny, dałam łyżkę wody i łyżkę „mleka migdałowego” i po zawinięciu, mój wrap pękając w wielu miejscach, pochwalił się całą swoją zawartością.
Nie umniejszyło to jego smakowitości, nie mniej jednak, wolałabym, żeby następnym razem był bardziej dyskretny.
Jeżeli wpadnie pani do głowy pomysł jak pokonać ten problem – będę wdzięczna.
Serdecznie pozdrawiam
MaGda
Ważne, by wrap po zdjęciu z patelni poleżał chwilę na talerzu i lekko zaparował/zawilgotniał, to właśnie pomaga w nabraniu większej elastyczności. Ale być może ciasto zgęstniało za bardzo (siemię mocno chłonie płyn)? Ja później robiłam też wersję z dodatkową łyżką wody (2-3 łyżki) oraz oliwy (1 łyżka) i wyszło chyba nawet smaczniej, wrap nie pękał -dopiszę ten wariant w przepisie, bo może komuś się przyda.
Joanna
Dobrze jest robić takiego wrapa z gotowego (kupnego) mielonego siemienia.
Takie kupne siemie jest „odpadem” z tłoczenia oleju lnianego i zawiera w sobie już bardzo niewiele tłuszczu a tym samym kwasów omega-3.
To ważne, bo podgrzewane kwasy omega-3 zmieniają się w kwasy nasycone i ze zdrowotnych zmieniają się w szkodliwe dla naszego zdrowia.
grash
…ponieważ ryby zawierają dużo omega-3, to proponuje je pani odessać, czy jeść na surowo?
Joanna
Wszystkie informacje, dotyczące zawartości kwasów omega-3 w rybach, dotyczą ryb w stanie surowym. To,co jest w rybie po jej usmażeniu czy upieczeniu, to jest zupełnie inny temat i o tym trzeba czytać odrębne artykuły. Pan o tym nie wie?
A wie Pan chociaż o tym, dlaczego olej lniany polecany jest jako tłoczony na zimno? Czy tez dla Pana żadna różnica kupić olej z lodówki czy taki z półki w sklepie, gdzie stoi od 5 miesięcy?
Damian
Przy pieczeniu lub gotowaniu ryby temperatura w środku rzadko przekracza 70 stopni mimo dużo wyższej temperatury w piekarniku. Można to sprawdzić nawet termometrem do mięsa a co za tym idzie kwasy omega nie ulegają niekorzystnym przemianom co wykazano już w licznych badaniach. Z siemieniem lnianym jest podobnie. Mimo że smażenie jest procesem bardziej niekorzystnym to jednak nie smażymy tu z użyciem oleju z siemienia i robimy to przez 1-2 minuty. Zmiany są niewielkie o ile w ogóle zachodza.
Ralph
Wrap super,szybko,zdrowo….ekstra przepis !!!