Dziś zapraszam na pyszny zapiekany naleśnik z mięsem i pieczarkami. Do tego prosta, acz wartościowa i całkiem efektowna sałatka i… posiłek gotowy;)
Podpytujecie o smaczny sposób resztki, więc prezentuję jeden z moich patentów, który sprawdza się zawsze: smakuje, syci, pięknie wygląda i znika bardzo szybko, zbierając pochwały.
Taki zapiekany naleśnik bowiem to całkiem treściwy obiad lub kolacja na ciepło, a także właśnie niebanalny sposób na smaczne zagospodarowanie resztek;) Dla dzieci i dorosłych!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zapiekany naleśnik z mięsem i pieczarkami Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Zapiekany naleśnik z mięsem i pieczarkami. I prosta sałatka
Zapiekany naleśnik z mięsem i pieczarkami. I prosta sałatka
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje dla 4 osób/
- 4-5 naleśników z dowolnego sprawdzonego przepisu
– np. mąki orkiszowej (mogą być pełnoziarniste):
– ja zwykle smażę tak: https://skutecznie.tv/2010/12/nalesniki-pelnoziarniste-na-sniadanie-i-nie-tylko, ale w prezentowanej wersji podmieniłam mąkę na mieszankę mąki orkiszowej oraz mielonej kaszy gryczanej i jaglanej
– …oczywiście to mogą być dowolne ulubione naleśniki np.:- naleśniki gryczane (bezglutenowe, nie łamią się): https://skutecznie.tv/2016/05/nalesniki-gryczane-bezglutenowe-nie-lamia-sie/
- najprostsze naleśniki gryczane (z kaszy): https://skutecznie.tv/2019/03/najprostsze-nalesniki-gryczane-z-kaszy/
- z kaszy jaglanej: https://skutecznie.tv/2017/10/nalesniki-kaszy-jaglanej-slodkie-i-wytrawne/
- z ciecierzycy: https://skutecznie.tv/2017/07/proste-placki-ciecierzycy-lub-nalesniki-domowa-maka-ciecierzycy/
- naleśniki ryżowe (bezglutenowe): https://skutecznie.tv/2015/09/nalesniki-ryzowe-z-jablkiem-i-cynamonem-bezglutenowe/
- 400 g filetu z indyka (pierś) lub udek drobiowych bez skóry i kości
/w prezentowanej wersji filet w domowej marynacie, więc już uprzednio doprawiony, ale spokojnie można doprawić po swojemu –proponowany zestaw przypraw poniżej/ - przyprawy do mięsa np.:
– 1/2 łyżeczki soli
– 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
– 1/2 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
– 1/2 łyżeczki oregano
– 1 łyżeczka suszonego czosnku
– 2-3 łyżki oleju - 400 g pieczarek
- starty żółty ser o łagodnym smaku, np. gouda (2 łyżki na 1 naleśnik)
/można podmienić na inny ulubiony ser/ - masło klarowane –do smażenia
- dodatki i sosy –w prezentowanej wersji:
- sos czosnkowy
- sałatka: liście sałaty, papryka czerwona, marchew, oliwa z oliwek, sól i pieprz, czarny sezam
- awokado (1/4 awokado na porcję) + świeżo wyciśnięty sok z cytryny do skropienia
Wstęp
W prezentowanej wersji sięgnęłam po wcześniej przygotowane półprodukty, więc ten obiad zajął mi naprawdę niewiele czasu;)
Patrz przykładowy MealPrep, gdzie pokazuję moją filozofię przygotowywania półproduktów na konkretnych przykładach: https://skutecznie.tv/2020/02/mealprep-jak-gotowac-wygodniej-teoria-praktyka-przyklady/
Oczywiście taki naleśnik można zrobić od podstaw i jeśli nie mam półproduktów, to szykowanie takiego dania to ok. 30 minut pracy, pod warunkiem, że działam równolegle tj. wykonuję wymagane czynności w międzyczasie (dla zainteresowanych takim podejściem do efektywności mój sposób pracy opisałam poniżej).
Naleśniki
Najpierw smażę naleśniki –wg dowolnego sprawdzonego przepisu. W prezentowanej wersji: orkiszowe, robione wg tego przepisu (tylko podmieniłam mąkę na mieszankę mąki orkiszowej oraz mielonej kaszy gryczanej i jaglanej): https://skutecznie.tv/2010/12/nalesniki-pelnoziarniste-na-sniadanie-i-nie-tylko
Naleśniki smażę na największej domowej patelni (śr. 28 cm) oraz robię je ciut grubsze (z 2 chochelek ciasta), dzięki czemu wystarczą 1-2 naleśniki na porcję. Jeśli mam mniejszą patelnię, to dostosowuję ilość do niej, ale naleśniki powinny być ciut grubsze niż standardowe tak, by utrzymać farsz.
Jeśli robię posiłek dla kilku osób, to smażę wszystkie naleśniki od razu, układam warstwowo jeden na drugim (co jakiś czas zmieniam ułożenie góra-dół, tak, by dolny naleśnik nie leżał cały czas na spodzie i nie zaparował za mocno).
Z uwag praktycznych:
– To mogą być naleśniki z mąki pszennej, pełnoziarnistej, orkiszowej, ryżowej czy inne jakie lubicie lub na jakie macie ochotę –kilka sprawdzonych przepisów, w tym bezglutenowych wstawiłam w sekcji powyżej.
– Naleśniki spokojnie można usmażyć na także poprzedniego dnia, a potem krótko podgrzać na gorącej patelni z odrobiną masła klarowanego i obkładać już podgrzany (bardziej elastyczny) –szczegóły w dołączonym video przepisie.
Nadzienie
Mięso kroję w mniejsze kawałki na jeden kęs (paski, kostka), dodaję przyprawy i olej, mieszam, starannie osnuwając przyprawami i olejem. Wkładam na gorącą patelnię i co jakiś czas mieszając podsmażam, aż się zetnie i straci surowość.
W prezentowanej wersji sięgnęłam po zamarynowane wcześniej mięso.
W tym czasie szykuję pieczarki. Obieram i/lub oczyszczam, po czym kroję w mniejsze kawałki (ósemki, plasterki, itp.). Dokładam do mięsa, mieszam i podgrzewam na średnim ogniu, aż puszczą sok, a ten sok odparuje.
W tym czasie szykuję resztę dodatków.
Sałatka: to mogą być dowolne ulubione warzywa pokrojone na mniejsze kawałki i skropione oliwa lub olejem. Proponuję dodać zielone liście dla lepszego efektu wizualnego oraz odżywczego. Sałatkę można przygotować w misce i podzielić na porcje, ja rozkładam składniki od razu na talerzach i skrapiam oliwą. W prezentowanej wersji: sałatę porwałam na mniejsze kawałki, dołożyłam pokrojoną w paski paprykę oraz strużyny marchwi (strugałam obieraczką do warzyw). Na koniec skropiłam oliwą i przyprószyłam solą oraz pieprzem.
Awokado obieram, kroję w plastry i skrapiam świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
Sos: od razu szykuję też zimny sos np. tatarski lub czosnkowy –w prezentowanej wersji czosnkowy tj. gęsty jogurt naturalny, odrobina majonezu, czosnek (suszony lub świeży przeciśnięty przez praskę), oregano, ostra czerwona papryka.
Ser ścieram na tarce o grubych oczkach.
Sposób przygotowania:
Smażę naleśniki –w czasie, gdy dochodzą z jednej strony mam czas na inne czynności.
Zatem równolegle szykuję mięso z pieczarkami –wg opisu powyżej.
A gdy mięso jest już na patelni szykuję dodatki tj. sos czosnkowy i prostą sałatkę –wg opisu powyżej. Oraz ścieram ser.
Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością masła klarowanego. Na gorącą wkładam naleśnik i krótko podgrzewam.
Gdy już jest gorący, to nie wyłączając grzania obkładam go nadzieniem. Na połowie naleśnika układam porcję tartego sera (1 łyżka), na nim konkretną porcję mięsa z pieczarkami (tyle, by dało się złożyć naleśnik), posypuję serem od góry (1 łyżka). Składam naleśnik na farszem i krótko podpiekam tak, by od spodu był zrumieniony i lekko chrupiący oraz, by ser w środku stopił się, scalając nadzienie. Po 2-3 minutach przewracam na drugą tj. podtrzymuję od góry dłonią i przewracam po zamkniętym boku naleśnika (złożony środek naleśnika jest „osią obrotu”). Dopiekam kolejne 2-3 minuty, po czym przekładam na przygotowany wcześniej talerz z sałatką.
Dokładam awokado oraz sos czosnkowy i można się częstować.
Powtarzam z kolejnymi naleśnikami, zmieniając warzywa i sos według uznania.
Jeśli chodzi o wielkość porcji, to również według uznania i własnych potrzeb –taki zapiekany naleśnik z dodatkami jest całkiem sycący;) W naszym domu wystarczy 5 na posiłek: ja i dzieci po jednym, mąż zwykle zjada dwa.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Danuta
Magdo super danie i wyglada apetycznie
Ewa
Wygląda apetycznie