Dzisiaj turecki kumpir…
…choć ja spolszczyłam nieco to danie, jako, że 1) nie miałam dużych ziemniaków oraz 2) miałam ochotę na polskie dodatki:) Nazwa zatem zostaje oryginalna –dodałam tylko przedrostek „mini” ze względu na rozmiar ziemniaków. Cała reszta jest dość swobodna i w zasadzie chyba to właśnie w tym daniu najbardziej mi się podoba: swoboda, różnorodność oraz fakt, że za każdym razem kumpiry mogą smakować i wyglądać inaczej.
Zazwyczaj do przygotowania kumpiru potrzeba przede wszystkim dużych ziemniaków (na porcję dla jednej osoby wystarczy jeden ogromny ziemniak). W sklepach z żywnością turecką zapewne można kupić takie okazy, jednak w normalnym sklepie często mam z tym problem. Rozwiązaniem jest wybranie jak największych egzemplarzy lub po prostu zrobienie małych kumpirów. I to właśnie dzisiejsze danie:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kumpir w wersji spolszczonej, czyli pyszne mini-kumpiry:) Zapraszam do obejrzenia!
Spolszczony kumpir. Pyszne mini-kumpiry
czas przygotowania: 10-20 minut (czas zależy od wybranego farszu) + czas pieczenia/gotowania/parowania ziemniaków (np. jeśli gotowanie i podpieczenie, to ok. 20 minut)
/proporcje na 4 średniej wielkości ziemniaki; ilości składników można proporcjonalnie zwiększać/zmniejszać/
Można powiedzieć, że kumpir to turecki fast food;) Próbując bardziej opisowo, to po prostu pieczony ziemniak, z odpowiednio doprawionym miąższem, z przeróżnymi dodatkami. Szczegóły poniżej.
baza, czyli pieczony ziemniak/-i
…z braku dużego sięgam zazwyczaj po mniejsze ziemniaki i tak na 4 średniej wielkości ziemniaki potrzeba:
- 2-4 łyżeczki masła
- 4 łyżki tartego żółtego sera
/ser: dowolny ulubiony np. łagodna gouda czy mozzarella lub bardziej ostre i zdecydowane w smaku typu cheddar, parmezan, kozi, sprawdzą się też sery pleśniowe typu rokpol/
LUB
2 łyżki tartego sera + 2 łyżki hummusu
/domowy hummus: https://skutecznie.tv/2015/07/jak-zrobic-hummus-krotki-poradniki-od-podstaw/ (w prezentowanej wersji: hummus z masłem orzechowym i chilli)/ - sól i pieprz do smaku
dodatki do kumpiru
według upodobania, smaku lub zawartości lodówki: dowolne:) –np.:
- z kiełbasą, cebulką i majerankiem:
– kawałek dobrej gatunkowo kiełbasy (np. wiejskiej)
– mała cebula
– 1 łyżeczka majeranku
– sól i pieprz do smaku
– ogórek konserwowy
– prażona cebulka
– sos pomidorowy lub harissa (ostra pasta z papryki) - z pikantnym twarożkiem i jogurtem/śmietaną:
– twaróg (chudy, półtłusty lub tłusty)
– odrobina gęstego jogurtu lub kwaśnej śmietany (tyle, by twaróg był spójny i mazisty, a nie płynny)
– siekana natka pietruszki lub szczypior
– drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek (do smaku)
– sól i pieprz (do smaku) - z mięsem, warzywami i serem
– 200 g mielonego mięsa
– 1/2 cebuli
– drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek
– 1/2 czerwonej papryki
– 2 duże pomidory
– ulubione przyprawy np.: sól, pieprz, oregano, ostra papryka lub chilli
– tarty żółty ser (do posypania przed podaniem)
LUB: - w stylu włoskim: salami lub tuńczyk, szpinak, mozzarella, oliwki, zioła
- w stylu greckim: feta, oliwki, świeży ogórek, pomidor, kapusta pekińska, oregano
- w stylu meksykańskim: z chilli con carne (smażone mielone mięso z czosnkiem i warzywami)
- po chłopsku: smażony boczek z cebulką z wiejską kiełbasą i majerankiem
- po poznańsku: z gzikiem (ostry twarożek z cebulą i czosnkiem)
- z sałatkami: dowolna ulubiona sałatka (która pasuje do ziemniaków)
- i wiele innych (kurczak, szynka, łosoś, tuńczyk, warzywa, jajko sadzone z boczkiem, to może być kumpir wegetariański, mięsny, rybny, itp.)
Zaczynam od przygotowania ziemniaków –można je 1) upiec, 2) podgotować i potem dopiec lub 3) po prostu ugotować na parze. Korzystam ze wszystkich 3 wariantów, ale moja ulubiona wersja to ziemniaki pieczone, czyli wariant 1 i 2. W prezentowanej wersji podgotowałam na parze (w szybkowarze na II stopniu przez 5 minut), a następnie dopiekłam do miękkości w piekarniku (200-220 st. C przez 10-15 minut, aż ziemniaki zyskają zrumienioną skórkę oraz miękkie wnętrze).
Precyzyjnych czasów pieczenia czy gotowania nie jestem w stanie podać, bo zależą one od wielkości ziemniaków –trzeba sprawdzać.
W czasie gdy ziemniaki się gotują lub pieką, szykuję dodatki. Mogą być różnorodne i za każdym razem inne, a ograniczeniem jest tu w zasadzie fantazja (oraz zawartość lodówki/szafek;)). Poniżej podam zatem 3 propozycje (po więcej inspiracji odsyłam do sekcji Składniki), ale oczywiście może być ich dużo więcej.
No i dodatki gotowe, a ziemniaki ugotowane/upieczone. Teraz trzeba je przygotować.
BAZA, czyli ziemniak:
– w wersji z wielkim ziemniakiem: nakrawam tj. odkrawam górną część lub przekrawam wzdłuż na pół, ale nie do końca i rozchylam, tworząc z ziemniaka miseczkę (dokładnie pokazuję to na Gotuj.Skutecznie.Tv w dołączonym do przepisu filmie, czas: 04:05). Nakładam porcję masła, tartego sera oraz ewentualnie przyprawy i spulchniam widelcem, rozbijając/spulchniając ziemniaczany miąższ i jednocześnie mieszając go z masłem i serem (prezentacja w filmie: 04:38).
– w wersji z mniejszymi ziemniakami można postąpić dokładnie tak samo lub ułatwić sobie sprawę i z pomocą łyżeczki wydłubać gorący ziemniaczany miąższ/wnętrze do miski tak, by nie uszkodzić łupinek, dodać masło, ser i ew. przyprawy, wymieszać i tak przygotowaną, nadal gorącą masą wypełnić ponownie ziemniaczane łupiny, na koniec spulchnić widelcem.
W prezentowanej wersji postąpiłam właśnie tak, ale połowę sera podmieniłam na ostry hummus, zmieniając ziemniaczaną masę na smaczniejszą i chyba ciut zdrowszą:)
Wypełnione doprawionym ziemniaczanym farszem łupiny są stałym elementem dania +coś jak spód do pizzy:) I na tak przygotowanych gorących (i przepysznych!) ziemniakach układamy przygotowane wcześniej dodatki.
Przykładowe DODATKI:
Z kiełbasą, cebulką i majerankiem:
Kiełbasę obieram i kroję w drobną kostkę i podsmażam na patelni. Do zrumienionej daję pokrojoną drobno cebulę i chwilę smażę, aż się zeszkli. I na konie doprawiam: majerankiem, solą i pieprzem (ew. innymi przyprawami) i zdejmuję z ognia. Ogórek kroję w kostkę.
Na kumpirach układam porcję kiełbasy z cebulką, posypuję pokrojonym ogórkiem i prażoną cebulką. Podaję od razu. Świetnie smakują z ostrym sosem pomidorowym, sosem tatarskim lub z harrisą.
Z pikantnym twarożkiem i jogurtem/śmietaną:
Rozgniatam twaróg z jogurtem/śmietaną na gęstą, spójną twarogową masę (raczej gęstą niż płynną). Dodaję czosnek, pietruszkę/szczypior oraz przyprawy: ma być raczej ostre i zdecydowane w smaku. Starannie mieszam.
Na kumpirach układam solidną porcję twarożku, z wierzchu posypuję pietruszką/szczypiorkiem i od razu podaję, póki ziemniaki gorące (co świetnie kontrastuje z ostrym, zimnym twarożkiem).
Z mięsem, warzywami i serem:
Podsmażam mielone mięso, dodaję pokrojoną cebulę, czosnek oraz przyprawy, mieszam i smażę kilka minut. W tym czasie drobno kroję paprykę i blenduję pomidory. Po kilku minutach dodaję je do mięsa, przykrywam i duszę, aż papryka zmięknie, a na patelni powstanie gęsty sos mięsno-warzywny o zdecydowanym smaku.
Na kumpirach układam solidną porcję sosu z mięsem i warzywami, posypuję tartym serem oraz siekanym oregano (świeżym lub suszonym). Podaję od razu, póki gorące.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
14 komentarzy
Giovanna
Bardzo ciekawa propozycja. Muszę wypróbować. Serdecznie pozdrawiam 🙂
Weronika
dziękuje za odpowiedz!
u mnie na kuchence pyrka rosół:) juz slysze, ze maz wola od progu: ze gotowalam dzis z Pania MAgda;)
dobrego weekendu!
Weronika
Magda a mrozisz pyzy surowe czy takie ugotowane?
MaGda
Już ugotowane.
Weronika
Magda!dziękuję Ci za szybka reakcje i odpowiedz. Zaraz bede leciala do ogrodu kolezanki po lubczyk (bo w De nie kupi sie go raczej w sklepie)…
Teraz wiem, ze nie zmieszcze sie do mojego garnka z calym rosolem. A poniewaz zalezy mi, aby miesa dobrze odchodzilo od kosci- zamierzam 50-75% rosolu (czysta esensje) zrobic w szybkowarze (kurczak+mieso wolowe+podstawowe ziola) a jak on sie zrobi(wywar przez sito-bez szumowin)- dodac do warzyw do wiekszego garnka i zfinalizowac rosol.
Co do przepisu na pyzy- sprobuje najpierw, z tego co znalazlam w internecie (wlasnie ciasto z surowych i gotowanych ziemniakow)- w przyszlosci wyprobuje z Twojego przepisu- ale teraz nie zdaze- zachcianka ciazowa- pyzy z miesem:)) a w polskim sklepie w De sa strasznie drogie.
Mam tylko pytanie- czy ewentulanie mozna mrozic pyzy surowe czy ugotowane? Masz w tym temacie doswiadczenie, bo na pewno bede robila wieksza ilosc, aby bylo i na potem- ja pojawi sie ponownie zachcianka:))
dobrego dnia Magda!
i na koniec chcialam jeszcze dodac, ze zrobilam dzis jajko na miekko z Twojego przepisu (do zagotowanej wody z sola,dodac jajko i zostawic na wylaczonym gazie na 6 min!!!!)- nie jadlam nigdy lepszego jajka (zapomnialam wyjac wczesniej z lodowki, ale przy jajkach wielkosci M dalo rade:))- i teraz mam pewnosc, ze zawsze sie uda! dzieki!!!!
MaGda
Ja mrożę -ale rozmrażanie jest dość wymagające i wiem, że część osób nie mrozi z tego powodu właśnie. Odgrzewam na patelni z gorącą wodą na dnie lub -i ten wariant wolę- rozmrażam i od razu podgrzewam w piekarniku: woda na dnie naczynia i pod przykryciem (są ciut inne niż na świeżo z wody, ale najważniejsze, że dobrze smakują;)).
Weronika
Mam pytanie – choc niestety nie w temacie tego przepisu…
planuje jutro gotowac Twoj rosol w szybkowarze…mam jednak szybkowar o pojemnosci 4,5 litra… i nie wiem czy Twoj szybkowar jest wiekszy czy taki sam i tym samym czy bedzie to odpowiadnia proporcja…
z miesa z rosolu planuje robic pyzy z miesem:) pytalam juz o Twoj przepis- robilas kiedys? jakies wskazowki?
pzdr cieplo!
MaGda
Mój ma 6 litrów. Co do pyz to chyba jakaś telepatia:) „Chodzą za mną” od tygodnia i już zapowiedziałam rodzinie, że po weekendzie robię (radość, bo lubimy;)). Będę nagrywać, bo jeszcze nie prezentowałam ich tutaj. Jak tylko zmontuję i spiszę przepis, to wrzucę na bloga. Co do wskazówek, to trudno tak w komentarzu je przekazać:( Robię pyzy z samych gotowanych ziemniaków, jak i z mieszanki gotowanych i surowych (to dwa różne ciasta). Myślę, że pokaże najpierw jedne, kiedyś potem drugie -chyba, że znajdę wenę na pokazanie obu w jednym filmie, zobaczymy:)
KasiaP
Robiłam kiedyś podobne ziemniaczki i nawet nie wiedziałam, że tak się to danie nazywa.
Piotr
Drogie panie nie badzcie takie delikatne 🙂 dobrze umyc ziemniaki w razie potrzeby lekko wyszorowac szczoteczka upiec i mozna smialo zjesc ze skorka ktora chyba jest najlepsza w pieczonym ziemniaku 🙂 ja co prawda dopiero ucze sie gotowac ale szukam ciekawych przepisow bo przez 28 lat jadlem domowa mamina kuchnie wiec pora na odskocznie 🙂 a przepis oczywiscie kradne 🙂
MaGda
🙂
Ewa
A jak to się je… z łupinami czy wybiera się tylko środek ? 🙂
MaGda
Ziemniaki są myte, więc są tacy, którzy jedzą z łupinami, są tacy, którzy wydłubują (to tak jak z pieczonymi ziemniakami w sumie;)). Ja np. wydłubuję tzn. jem wszystko z wyjątkiem skóry, która po skończonym posiłku zostaje na talerzu.
Gośka
a co z łupką z ziemniaków? potem ciężko ją zdjąć.