Uniwersalne ciasto drożdżowe (wytrawne i słodkie)

z 25 komentarzy

Uniwersalne ciasto drożdżowe (wytrawne i słodkie)

Dzisiaj uniwersalne* ciasto drożdżowe, takie do bardziej delikatnych wypieków typu rogale, bułki czy np. paluchy serowe, a z bardziej słodkich: chałka, jagodzianki, drożdżówki z lukrem czy owocami.

Jest wiele świetnych przepisów na ciasta drożdżowe idealne do słodkich i wytrawnych wypieków. Sama korzystam z co najmniej kilku, ale dzisiaj postanowiłam skupić się na jednym i wybrałam ostatnio moje ulubione –takie, które robię na drożdżach i jogurcie lub kefirze. Z tego ciasta spokojnie można robić rozmaite domowe smakołyki, stosując za każdym razem ten sam przepis (ewentualnie można dodać mniej lub więcej cukru, jeśli chcemy piec coś bardziej lub mniej słodkiego). Ciasto za każdym razem robi się tak samo –składniki, wyrobić, dać mu wyrosnąć i można formować to, co chcemy lub na co akurat mamy ochotę. Wypiek za każdym razem jest pulchny i miękki, a samo ciasto banalnie proste do przygotowania. Jak z każdym ciastem drożdżowym trzeba jedynie poczekać na wyrastanie, reszta idzie jak z płatka. Szczególnie, gdy wyrabiamy mikserem.

*Do tego przepisu planuję się odwoływać przy okazji wypieków z wykorzystaniem tego ciasta, by nie powielać non stop tego samego. Propozycje wypieków z tego ciasta oraz kilka linków do już prezentowanych podaję na końcu przepisu.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić uniwersalne ciasto drożdżowe, idealne do wypieków wytrawnych i słodkich:) Zapraszam do obejrzenia!

Uniwersalne ciasto drożdżowe -wytrawne i słodkie

czas przygotowania: 10 minut + 40-60 minut wyrastania + czas pieczenia zależny od wypieku (np. rogale, bułki ok. 12 minut, faszerowana bułka czy chałka ok. 20 minut, ciasto w keksówce ok. 40 minut, itp.)
/proporcje na keksówkę 25 cm x 11,5 cm LUB blachę o podobnych wymiarach LUB 2 chałki LUB 12 bułek/

  • 25-30 g świeżych drożdży piekarskich (1/4 standardowej kostki)
    /lub 1 opakowanie drożdży instant (7 g)/
  • 1/2 szklanki mleka (100 ml)
  • 50 g masła
  • 500 g mąki pszennej lub orkiszowej (ja: pszenna typ 500)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 całe jajko
  • 200 g gęstego jogurtu naturalnego lub kefiru (1 mały kubek)

Drożdże zalewam ciepłym mlekiem (mleko w temperaturze ciała, nie gorące!), dodaję łyżeczkę mąki, mieszam i odstawiam na chwilę na bok.
Jeśli biorę drożdże instant, wsypuję je po prostu do mąki i mieszam z suchymi składnikami, a mleko (bez drożdży) dodaję razem ze składnikami mokrymi –reszta przepisu bez zmian.

Roztapiam masło i odstawiam na bok –będę potrzebowała płynne, ale nie gorące.
Często po prostu roztapiam je od razu w gorącym mleku, po czym czekam chwilę, aż to przestygnie i dodaję drożdże.

Do miski wsypuję mąkę, cukier oraz sól i dokładnie mieszam –najlepiej rózgą/trzepaczką, bo od razu spulchniam mąkę i równomiernie je rozprowadzam.

Następnie dodaję składniki mokre tj. mleko z drożdżami (lub samo mleko, jeśli piekę z suchymi instant), jajko, jogurt/kefir oraz roztopione masło. I dokładnie wyrabiam na miękkie, gładkie, elastyczne ciasto –można ręcznie lub maszyną do chleba w funkcji do wyrabiania ciasta  albo po prostu mikserem o nakładach do ciasta drożdżowego. Ja zazwyczaj korzystam z miksera. Ciasto ma być miękkie, więc jeśli „czuję”, że jest za twarde/sztywne, dolewam więcej jogurtu/kefiru, jeśli jest za mokre/lejące, dosypuję trochę mąki. ALE dopiero pod koniec! Ciasto z początku może wydawać się rzadkie, ale spokojnie: tak właśnie ma być –po dłuższym wyrabianiu nabierze odpowiedniej formy. Jest gotowe, gdy jest miękkie, elastyczne i nie lepi do dłoni –i to odpowiednio długie wyrabianie sprawi, że właśnie takie będzie.
WAŻNE: dobre wyrobienie ciasta gwarantuje pulchny wypiek, więc warto chwilę się nad tym pochylić. W moim przypadku (tj. mikserem) miksuję co najmniej kilka minut, ręcznie –nieco dłużej.

Wyrobione ciasto przekładam do miski, przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (40-60 minut w zależności od temperatury na zewnątrz tj. gdy cieplej, rośnie szybciej;))
Miskę z ciastem można wstawić do miski lub zlewu z ciepłą wodą, wtedy rośnie szybciej.

I ciasto gotowe do dalszych wypieków.

Z tak przygotowanego ciasta można teraz formować bułki, drożdżowe warkocze z makiem, paluchy serowe, chałkę, rogale śniadaniowe, rogaliki z nadzieniem, bułki z farszem, prostą bułkę w keksówce czy wreszcie pyszne jagodzianki. Wszystkich propozycji nie sposób wymienić, bo jest ich naprawdę wiele –ciasto jest na tyle uniwersalne, że odnajdzie się w całej masie domowych wypieków.

Przepis sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy pulchnego, miękkiego drożdżowego ciasta, a ponieważ cukru jest tu niewiele używam go do przepisów i słodkich, i wytrawnych, smak wypieku regulując dodatkami:
– jeśli słodkie: to sięgam po bakalie, owoce, dżemy, lukier itp.
– jeśli wytrawne: to często sięgam po sezam, grubą sól, kminek, zioła, tarty ser, mięsa, wędliny, warzywa, itp.

Proste, prawda? Z przekonaniem polecam: przepis warto sobie zapisać, bo sprawdzi się w wielu sytuacjach, sami zobaczycie:)

W prezentowanej wersji piekłam z niego rogale z makiem i lukrem, a z drugiej połowy chałkę z kruszonką.

Kilka propozycji, gdzie wykorzystać to ciasto:
/w niektórych przepisach robiłam inne ciasto i z powodzeniem można je powielić, ale to dzisiejsze też spokojnie się sprawdzi/

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

25 komentarzy

  1. Mekomeko
    | Odpowiedz

    Zrobilam bez jajka( zastapione siemieniem lnianym i paroma lyzkami mleka) z mlekiem i maslem roslinnym – jagodzianki, kilka rogalikow z dzemem i bulki cynamonowe. Wyszly pyszne. Czuje sie jakby mnie ktos przeniosl w czasie do milych momentow dziecinstwa w Polsce. Przepis bedzie goscil u mnie regularnie. Za tydz bede robic buleczki z wege kielbaska i grzybami dla odmiany ?

  2. Joasia
    | Odpowiedz

    Magda jestes the best! Czesto korzystam z Twich przepisow i jestem bardzo zadowolana a dodam ze mam dwie lewe rece do gotowania!? Pozdrawiam ?

  3. Karolina
    | Odpowiedz

    Pani Magdo????uwielbiam panią „życie jest łatwiejsze z pani przepisami ????????pozdrawiam serdecznie

  4. Piotr
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo….
    Dzięki piękne za ten przepis…znakomity,wykorzystałem kilkakrotnie na różne wypieki.Doskonale się sprawdza.Rogaliki z różą wyszły bajeczne.

    Pozdrawiam Piotr.

  5. Anna
    | Odpowiedz

    Świetny przepis! Nie byłabym sobą, gdybym nie pozmieniała nieco: mąka orkiszowa razowa, zamiast kefiru maślanka. Ciasto łatwe, bardzo dobrze się z nim pracuje i co najważniejsze: pyszne i puszyste. Mimo użycia razowej mąki wypieki były lekkie. Rozwałkowałam na dwa prostokąty, oba posmarowałam roztopionym masłem, na jeden dałam cukier z cynamonem. Zwinęłam w rulony i pokroiłam na takie bułeczki ślimaczki, te z samym masłem posypałam makiem. Obie wersje świetne. Będę wracać do tego ciasta. Dziękuję, Pani Magdo

  6. Ania
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, bardzo proszę o przepis na masę z sera białego do tego ciasta drożdżowego! Pozdrawiam

  7. Izabela
    | Odpowiedz

    Mam pytanie, czy można upiec ciasto drożdżowe z samej mąki żytniej lub samej mąki orkiszowej? jeśli tak, czy nie wpłynie to niekorzystnie na smak i pulchność ciasta?
    Pozdrawiam
    Iza

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Z samej orkiszowej piekłam i było ok. Z samej żytniej próbowałam tylko z pełnoziarnistą do wypieku chleba (chyba gdańskie młyny, ale pewna nie jestem), to była taka ciut lżejsza mąka i ciasto dało radę, mimo, że tylko żytnia była. Z innymi nie próbowałam.

  8. Aneta
    | Odpowiedz

    W ilu stopniach piec?

  9. Beata
    | Odpowiedz

    Może Pani zdradzić nazwę Pani robota?

  10. Dorota
    | Odpowiedz

    Czy zamiast mleka można dodać wody, albo coś innego? Syn ma nietolerancję laktozy.

    • ania
      | Odpowiedz

      W biedronce jest mleko bez laktozy

  11. Natalia
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo )

    Może zrobi pani przed świętami fantastyczny tradycyjny sernik na dużą blachę i makowca 🙂

  12. Katarzyna
    | Odpowiedz

    witam ,chciałam zapytać czy wypiek drożdżowego jest możliwy z mąki z amarantusa lub innej bezglutenowej (jakiej)

  13. Joanna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,
    czy w przypadku pieczenia tego ciasta z drożdży instant, ciasto jest tak samo pulchne? Kiedy dodajemy drożdże instant? Zaraz do suchych składników i zalewamy ciepłym mlekiem?

    dziękuję za radę,

    JGL

  14. Marta
    | Odpowiedz

    Madziu, Kiciuś został nowym domownikiem, czy tylko wpadł na testy? 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Kupiłam, więc raczej na stałe:)

  15. Anka
    | Odpowiedz

    Czekam z niecierpliwością na rogale marcińskie w wersji full wypas i jakiś fajny przepis na gęsinę 😀

  16. anna
    | Odpowiedz

    madziu dawno temu obiecalas inny sposob na rogale marcinskie moze bys kiedys cos podrzucila

  17. edyta
    | Odpowiedz

    super,dzieki za przepis,uwielbiam piec z pani przepisów,bo wszystko mi się udaje i mówią,ze jestem dobrą kucharką,uwielbiam panią i gorąco pozdrawiam☺ miłego świętowania☺

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję i nawzajem. Ps. U nas dziś rządzą rogale marcińskie:):):)

  18. Magda
    | Odpowiedz

    Dlaczego do drożdży dodajemy mąkę? Słyszałam, że dodaje się cukier, ale o mące słyszę pierwszy raz 🙂 Czemu to służy? 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Zaczynają już działać -nie robię tu zaczynu, tylko rozpuszczam drożdże. Cukier podobno jest mitem, zresztą jest już w mleku:) Co do mąki, można jej nie dodawać i rozpuścić drożdże w samym mleku -też będzie dobrze. Ja daję, żeby już pomału ruszyły.

      • Magda
        | Odpowiedz

        O proszę 🙂 nie wiedziałam, że z tym cukrem to mit
        Dziękuję za odpowiedź. Dodanie mąki wydaje się teraz sensowne 🙂

        • Ewa
          | Odpowiedz

          Cukier nie jest mitem ale też nie koniecznie potrzebny. Drożdże żyją z węglowodanów a tych jest w cukrze bardzo dużo więc szybciej działają. W mące węglowodany też są, tylko mniej.