Dzisiaj zapraszam na proste pesto z rukoli i ulubionych orzechów. Bardzo szybkie do zrobienia, więc zwykle nie robię jakichś hurtowych ilości, tylko na bieżące potrzeby. Lub ciut więcej, bo jeśli zostanie, to w ciągu 1-2 dni chętnie wykorzystuję jako smarowidło do kanapek, tortilli czy jako przyprawę do sałatek lub zup:)
Najczęściej jednak robię je z myślą o marynacie do mięs/ryb, jako dodatek do makaronów/klusek/kasz (zamiast sosu) lub po prostu jaki dip do surowej marchewki (uwielbiam:)). Proste, szybkie, zdrowe. A jakie pyszne! Spróbujcie…
To właściwie dodatek do dań, ale można spojrzeć na nie także jak na pomysł na szybki posiłek: wystarczy ugotować makaron (lub np. podgrzać kluski z poprzedniego dnia), w międzyczasie zrobić pesto, połączyć je z gorącym ugotowanym makaronem (już odlanym), posypać tartym parmezanem i pyszny klasyk gotowy. Proste, błyskawiczne, zdrowe. I naprawdę smaczne.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić proste pesto z rukoli:) Zapraszam do obejrzenia!
Pesto z rukoli
czas przygotowania: 5 minut
/proporcje na ok. 100 ml pesto/
- 2 garście rukoli (40g)
- 1 czubata łyżka (20g) orzechów
/np. samych nerkowców lub mieszanka orzechów włoskich, laskowych, migdałów i nerkowca/ - 1 mały ząbek czosnku
- pieprz
- sól
- 40 ml dobrej oliwy z oliwek (extra virgin)
/pomijam, jeśli ma być bardziej gęste lub np. nie chcę dodatkowego tłuszczu np. do pieczenia mięs/ryb; jeśli dodam, pesto staje się bardziej płynne, ma lepszą konstencję i jest zdrowsze:)/
Do blendera wkładam umytą i osuszoną rukolę, dodaję orzechy, czosnek, szczyptę soli oraz pieprzu i blenduję na jednolity sos. Jeśli trzeba doprawiam do smaku solą i pieprzem.
Takie pesto jest lekko gęste, dobrze sprawdza się do mięs czy ryb. Świetnie smakuje do pieczywa, ale też do paluszków, chipsów czy np. surowych warzyw do chrupania. W tej gęstszej postaci często stosuję także jako smarowidło do tortilli, pieczywa czy dodatek do sałatek, można bowiem na nie spojrzeć jak na taką swoistą pastę.
Równie często jednak wzbogacam je oliwą z oliwek (jakieś 40 ml). Dolewam i krótko blenduję. Wtedy pesto nabiera bardziej płynnej formy (jak klasyczne pesto) i jest świetne do klusek, makaronów, kasz (a także do wszystkich wymienionych w poprzednim akapicie).
No i dodając oliwę, wzbogacam je w cenne składniki odżywcze i wartościowe kwasy tłuszczowe.
Wykorzystuję od razu lub przekładam do pojemnika z pokrywką i zużywam w ciągu najbliższych 1-2 dni.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
12 komentarzy
M
Zrobiłam to pesto, niestety wyszło tak gorzkie, że nie dało się rady zjeść.Nie wiem czy coś nie tak z moimi kubkami smakowymi czy rukola była jakaś przerośnięta czy stara:(
Maria
Moje ulubione klasyczne pesto z bazylii i orzeszków piniowych.Pyszne do makaronu
lawenda
Fajny przepis. Jak myślisz, czy olej lniany zamiast oliwy bardzo zmieni smak?
Pozdrawiam
Victoria
Czy jest też przepis na wspomniane kluski owsiano-kokosowe
MaGda
Nie, jeszcze nie ma, bo tym razem ich nie nagrywałam, ale dopisuję do Listy i nagram kiedyś przy okazji. W skrócie: to kluski, które robię przy okazji mleka roślinnego (poniekąd z odzysku:)).
Victoria
Czy jest też przepis na wspomniane kluski owsiano-kokosowe?
Justyna
Witam, gdzie kupić dobrą rukolę? Może macie jakieś sugestie, ponieważ ja kilkakrotnie kupiłam i wg. mnie była dziwna w smaku. Nauczyłam się już w związku z tym oglądać czy w pudełku z rukolą jest sucho, ale nawet to nie gwarantuje, ze jest smaczna. Ta kupiona ostatnio miała jakiś „ziemisty” posmak.
Jola
Natka pietruszki zamiast rukoli sprawdza sie wspaniale! Wlasnie zrobilam – pietruszkowe pesto jest pyszne!
Joanna
A jeśli nie lubię rukoli, to co zamiast?
MaGda
np. jarmuż, szpinak, w zasadzie biorę tu dowolne ciemnozielone liście (ale jakby co: rukola zmienia smak w tym pesto, możesz nawet nie rozpoznać, że to ona;))
Joanna
Dzięki. Spróbuję;)
Marta
Bardzo smaczne pesto sama bardzo często je robię 🙂 ja dodaję dodatkowo kawałek twardego sera startego na drobnych oczkach (50-100g). Polecam skosztować:D