Gorące, pyszne, wartościowe danie, które może być szybkim obiadem lub kolacją na ciepło.
Zupa pomidorowo-dyniowa z soczewicą to kolejna szybka domowa zupa, idealna w trakcie tygodnia, bo gotuje się ją dość szybko. Można ją także ugotować wieczorem, a następnego dnia tylko podgrzać. Ja robię ją najczęściej wtedy, gdy mam już pokrojoną i poporcjowaną dynię, bo jej przygotowanie zajmuje chyba najwięcej czasu, a tak, tylko sięgam np. zamrażarki i można gotować.
Ps. Moje dzieci za dynią samą w sobie nie przepadają, ale w połączeniach z innymi warzywami już ujdzie i spokojnie jest zjadana. A już najlepiej jak jest zblendowana i jej nie widać, to jedno z takich dań właśnie;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zupę pomidorowo-dyniową z soczewicą:) Zapraszam do obejrzenia!
Zupa pomidorowo-dyniowa z soczewicą
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje dla 4-6 osób/
- 1 litr wywaru warzywnego lub mięsno-warzywnego
/lub 1 litr wody z domową kostką warzywną: https://skutecznie.tv/2014/03/baza-do-zup-i-sosow-czyli-domowa-kostka-warzywna-vel-bulionetka/ LUB 2-3 łyżeczkami domowej wegety: https://skutecznie.tv/2016/08/domowa-wegeta-do-sloikow/ - 300 g miąższu dyni (tj. już obranej i pokrojonej np. w kostkę, może być mrożona, może być puree)
/3 proste sposoby na puree oraz jak ją mrożę pokazuję tutaj: https://skutecznie.tv/2015/09/puree-z-dyni-3-proste-sposoby/ - 400 g pomidorów bez skóry –z domowych przetworów lub z puszki np. tych: https://skutecznie.tv/2015/08/pomidory-w-sloikach-na-zime-szybkie-i-proste/ LUB https://skutecznie.tv/2015/09/pomidory-jak-z-puszki-krojone-i-w-calosci/
/mogą być świeże, wtedy 500 g: umyć, sparzyć, usunąć skórę i pokroić w mniejsze kawałki/ - 1 szklanka (200 ml) czerwonej soczewicy
- 1-2 łyżeczki gładkiego masła orzechowego
- 1/3 łyżeczki chili
- 1/3 łyżeczki papryki wędzonej
/można pominąć i np. podmienić na zwykłą słodką lub ostrą papryką, ale wędzona wnosi głębszy, ciekawy posmak do zupy/ - 1 łyżka sosu sojowego
- opcjonalnie: 1 drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku
- siekana natka pietruszki
Podgrzewam wywar (lub wodę z domową kostką warzywną lub 2-3 łyżeczkami domowej wegety (linki do moich przepisów podaję w składnikach). W prezentowanej wersji wywar mięsno-warzywny.
Wywar jest już doprawiony, więc masę pracy mam z głowy, wystarczy dodać warzywa. Dlatego tak bardzo lubię gotować w trakcie weekendu dużą porcję rosołu, bo potem to, co zostaje zużywam w ciągu tygodnia do tego typu zup właśnie.
Do wywaru wkładam dynię –już pokrojoną i obraną (sam miąższ). Brałam mrożoną w kostkach –jak ją przygotować prezentowałam w osobnym filmie, link w składnikach. Może być też dyniowe puree.
Od razu dolewam też pomidory (wraz z sokiem) –świeże, z domowych przetworów lub z puszki.
Włączam grzanie, co jakiś czas mieszam i czekam, aż wywar się ogrzeje. Wsypuję soczewicę, przykrywam i gotuję jakieś 10-15 minut, a tak naprawdę do czasu, aż dynia zacznie się rozpadać.
Dopowiedzenie: Ja zwykle połowę z odmierzonej soczewicy wsypuję wcześniej, żeby się rozgotowała, a pozostałą połowę dodaję 7 minut przed końcem gotowania (to taka moja fanaberia, mam wrażenie, że wtedy ma więcej wartości, ale na koniec i tak wszystko blenduję, więc można wsypać całość od razu. Wspominam, bo w filmie tak robię, więc dla jasności dopowiadam:)).
Gdy dynia już zmięknie (rozpada się pod naciskiem widelca), dosypuję resztę soczewicy. Mieszam, sprawdzam smak i doprawiam. Dodaję masło orzechowe, które nada przyjemnej nuty smakowej (nie za dużo, nie więcej niż 1 łyżkę, w prezentowanej wersji czubata łyżeczka). Doprawiam też chili, wędzoną papryką oraz sosem sojowym. Mieszam i sprawdzam czy smak mi odpowiada –na tym etapie warto sprawdzić i podrasować smak wg własnych upodobań np. dodając ząbek czosnku, itp.:)
Na koniec starannie blenduję –zupa robi się gładsza, nabiera pięknej dyniowo-pomidorowej barwy. Gdyby była za gęsta, można rozcieńczyć odrobiną wywaru, u mnie było w porządku. I gotowe, można podawać.
Przed podaniem posypuję zieleniną np. siekaną natką pietruszki. Serwuję z pieczywem, choć myślę, że dodatki jak najbardziej mogą być dowolne np. kluseczki twarogowe czy inne ulubione, które współgrają z pomidorami i dynią, makaron ryżowy, itp. Ja lubię ja po prostu z domowym pieczywem:)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
7 komentarzy
Magda
Zupa jest przepyszna, skład genialny zwłaszcza jak się ma w domu rocznego malucha, uwielbiamy twoje zupy, krupnik i dyniowa to nasze hity. Uwielbiam inspirować się Twoimi pomysłami, bo to naprawdę ułatwia życie matce z dzieckiem, mamy swój ogródek i obserwujemy co nowego możemy ugotować, a że gust mamy podobny to chętnie do Ciebie zaglądamy, Madziu jesteś genialna.:)
karina
Zakochalismy się z mężem w najprostszej zupie z dyni, teraz zrobilam tą z ciekawości. Ogólnie połączenie dyni z pomidorami wydaje się fajne, ale tu za bardzo wyczuwalna jest soczewica i antystraczkowy mąż zaprotestowal 🙁 nie chciałabym z niej calkiem rezygnowac..a gdyby tak dac pół szklanki soczewicy a drugie pół hmmm np ryżu, kaszy jaglanej, dużego ziemniaka albo marchewke? Albo wiecej dyni lub pomidorów? Bylabym wdzięczna za odpowiedz 🙂
MaGda
No jasne, że można mniej:) Z kaszą jaglana też fajny pomysł, ale spokojnie można po prostu pobawić się ilością dyni i/lub pomidorów;)
Piotr
Juz robiłem cztery razy. Jest napawde prosta, tania i szybka. Szczegolnie smaczna z dynia hokkaido. Dziekuje zavprzepis!
Agnieszka
Zupa palce lizać! Pyszna!
Anna
Ta zupa jest przepyszna! Nawet bez przypraw. Sądzę, ze na stałe zagości w moim zimowym menu. Pozdrawiam 🙂
Maria
Witam. Zupka super. Poproszę o przepis na ten chleb z maszyny. Dziękuję. Pozdrawiam.