Bakłażan w ciecierzycy z miodem i fetą? Noooo, u mnie od dobrych kilku lat regularnie, bo bardzo lubię.
To pyszna, prosta i zdrowa przekąska. A także śniadanie, kolacja czy przystawka;) Taki bakłażan jest nie tylko banalne prosty do zrobienia, ale ma też mnóstwo wartości odżywczych do zaoferowania, no i przede wszystkim smakuje. Nawet dzieciom. Od czasu do czasu. Gdy mają ochotę.
No, ale tak zupełnie serio, to rzeczywiście tak przyrządzony bakłażan jest wyjątkowo smaczny, co więcej można go podać z ulubionymi dodatkami, nie tylko z proponowaną dzisiaj fetą i miodem. Będzie smakował z wszelkimi sosami, podpieczonym bekonem, salami, ze strużynami parmezanu, ba nawet z ketchupem. Spróbujcie!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić bakłażan w panierce z ciecierzycy z miodem i fetą:) Zapraszam do obejrzenia!
Bakłażan w ciecierzycy z miodem i fetą
czas przygotowania: 10-15 minut pracy własnej + 10 minut namaczania + kilka minut smażenia lub opiekania
/proporcje na 1 bakłażan, ale spokojnie można je zmieniać, są dość intuicyjne;)/
- bakłażan (np. 1 sztuka)
- 3-4 łyżki mąki –w prezentowanej wersji z ciecierzycy, ale może być dowolna ulubiona
/moja mąka była domowa tj. zwykłą zmielona ciecierzyca, taka sucha bez namaczania, ale może być też kupna mąka z ciecierzycy/ - sól –do smaku
/można dodać inne przyprawy czy zioła –w zależności od wybranych dodatków, z którymi plastry będą podane/ - dodatki:
– feta i miód:
* feta lub ulubiony ser typu feta (np. 50 g, ilość wg uznania)
* 1-2 łyżki płynnego miodu (do skropienia, więc ilość także wg uznania)
* opcjonalnie: chilli do przyprószenia na koniec i zaostrzenia smaku
– inne wg uznania np. parmezan, zimne sosy ostre lub łagodne, grillowane/pieczone pieczarki, boczniaki, salami, boczek, oliwa ziołowa, itp.
Bakłażan myję i osuszam. Nie obieram. Kroję w plastry –niezbyt grube i niezbyt cienkie. Pokrojone, przekładam do głębokiego naczynia i zalewam zimną wodą. Odstawiam na 10 minut, po czym odsączam, osuszam z grubsza czystym kuchennym ręcznikiem tak, by plastry były wilgotne, ale nie mokre (ociekające wodą).
Do głębokiego naczynia wsypuję mąkę, dodaję sól dla smaku i mieszam.
Czasem dodaję inne przyprawy i zioła –w zależności od dodatków, z jakimi planuję podać to danie. W prezentowanej wersji tylko niewielka ilość soli.
Wilgotne plastry bakłażana panieruję w przygotowanej mieszance tj. obtaczam starannie, dociskam, by panierka przywarła, nadmiar strząsam i opanierowane plastry układam na suchym talerzu.
Na koniec opiekam lub smażę. Można smażyć w ulubionym tłuszczu (np. olej kokosowy czy innym ulubiony do smażenia, staram się tu zwykle wybierać taki o w miarę neutralnym smaku lub takim, który będzie podkreślał smak dania i finalnych dodatków) lub opiekać na jedynie delikatnie natłuszczonej patelni.
W prezentowane wersji: gorąca patelnia, trochę tłuszczu (u mnie olej kokosowy), rozprowadzam go pędzlem i ponieważ wybrałam patelnią grillową, to głównie chodzi mi o to, by natłuścić jej prążki (by nie przywarła do nich mąka).
Układam plastry na gorącej patelni. Ponieważ nie smażę na dużej ilości tłuszczu, a chcę, by mąka straciła surowość i ładnie się podpiekła, to delikatnie spryskuję plastry wodą (nie za mocno, tylko tyle, by zwilżyć mąkę i uzyskać takie jakby ciasto). Opiekam po 2-3 minuty z każdej strony. Po przewróceniu znowu spryskuję wodą i opiekam krótko raz jeszcze: mniej więcej 3 minuty z jednej strony, 3 z drugiej.
Gotowe przekładam na talerz i podaję od razu.
Takie bakłażany można serwować na wszelakie sposoby i naprawdę z wieloma dodatkami (na słodko, wytrawnie, z sosami, z wędlinami, nawet z jakimś dobrym ketchupem, itp.). W prezentowanej wersji podałam je z miodem i fetą i jest to chyba mój ulubiony sposób:
– przekładam na talerz, ładnie aranżuję
– dokładam pokrojoną w mniejsze kawałki fetę
– skrapiam po całości płynnym miodem
– przyprószam płatkami chilli
Podaję od razu. I to jest BARDZO pyszna przekąska, spróbujcie;)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
3 Komentarze
Asia
Zrobiłam ale użyłam mąki pszennej pełnoziarnistej. Wyszło naprawdę smaczne danie.
Kamila
Bardzo podoba mi sie, ze pani Magda przedstawia wiecej pomyslow na dania vegetarianskie/bezglutenowe. Juz wczesniej proponowalam, zeby nastepna ksiazka miala wlasnie taka tematyke.
Asia
Widzę, że Pani kuchnia ewouluje od bardziej tradycyjnej kuchni polskiej w stronę zdrowszych potraw. Chyba na tym polega nowoczesna kuchnia tj. na większej świadomości tego co jemy i przywiązywaniu większej wagi do wartości odżywczych. W moim odczuciu zdecydowanie idzie Pani z duchem czasu i to bardzo fajne. Nie raz miałam okazję skorzystać z przepisu na zdrową, smaczną potrawę z ogólnie dostępnych składników. Jednak zauważyłam, że największym zainteresowaniem cieszą się chleb (choć to akurat samo zdrowie), ciasta drożdżowe, karkówka, pizza, mięsa w sosach itp. czyli raczej potrawy należące do „ciężkiej” kuchni, polecanej raczej od święta. Niniejszy przepis wygląda bardzo interesująco a nie pojawił się żaden komentarz. Zapewne byłoby inaczej gdyby to był przepis na schab czy karkówkę. Dla mnie to jest sygnał, że jest bardzo duża grupa ludzi, która nie chce próbować nowych rzeczy, poznawać nowych smaków i kurczowo się trzyma starych przyzwyczajeń. Szkoda, ponieważ ani bakłażan, ani feta, ani mąka z ciecierzycy nie są wcale aż tak trudno dostępne ani drogie. W zasadzie można je już kupić prawie w każdym większym sklepie.