Dziś zapiekane naleśniki z kurczakiem i warzywami.
U mnie padło na pomidory i szpinak, ale warzywa mogą być dowolne –takie, jakie pasują i jakie lubicie do kurczaka. Sprawdzą się też pieczarki;)
To potrawa świetnie wpisująca się w serię „jak smacznie zagospodarować resztki”. A u nas dobre dania resztkowe są zawsze w cenie, bo nie lubię marnować jedzenia. Zapiekane naleśniki wyszły super smacznie i prezentują się też niezwykle apetycznie. Jako, że dla 4 osób, to poprzedziłam je zupą (u mnie ogórkowa) i przyznam, że obiad był naprawdę świetny.
Takie naleśniki są proste do zrobienia i mam nadzieję, że będą i Wam nam smakować. Zachęcam do wypróbowania przepisu;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zapiekane naleśniki z kurczakiem w pomidorach:) Zapraszam do obejrzenia!
Zapiekane naleśniki z kurczakiem w pomidorach
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje dla 2-4 osób/
- 6-8 naleśników
– smażyłam wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2010/12/nalesniki-pelnoziarniste-na-sniadanie-i-nie-tylko, ale to mogą być dowolne ulubione naleśniki np.:
– naleśniki gryczane (bezglutenowe, nie łamią się): https://skutecznie.tv/2016/05/nalesniki-gryczane-bezglutenowe-nie-lamia-sie/
– naleśniki ryżowe (bezglutenowe): https://skutecznie.tv/2015/09/nalesniki-ryzowe-z-jablkiem-i-cynamonem-bezglutenowe/
– zielone naleśniki: https://skutecznie.tv/2015/12/zielone-nalesniki-z-twarozkiem/ - tarty żółty ser –do farszu i do zapiekania
/ilość według uznania ja daję niewielką ilość do farszu (do każdego naleśnika ok. 1 łyżeczka) i symbolicznie na wierzch zapiekanki/
farsz:
/podaję ilości wykorzystane w video przepisie, ale można je zmieniać, składniki nie muszą być odmierzone super dokładnie/
- 200 g pieczonego/gotowanego/duszonego w przyprawach mięso np.:
– 1-2 ugotowane w przyprawach lub upieczone piersi kurczaka
– lub jak u mnie: mięso z pieczonego w całości kurczaka, już bez skóry i kości (u mnie resztki z kurczaka z wczoraj) - 200 g liści szpinaku (kilka liści odkładam do posypania przed podaniem)
/jak przechowywać rukolę i inne liściaste: https://skutecznie.tv/2014/12/jak-przechowywac-rukole-i-inne-lisciaste/ - 50 g fety
- 50 g ugotowanej czerwonej fasolki (może być z puszki)
- 2 łyżeczki czerwonego pesto
- sól i czarny pieprz –do smaku
sos –dowolny ulubiony pomidorowy lub np. wg tego przepisu:
- 400 pokrojonych pomidorów
/z puszki lub domowych przetworów: https://skutecznie.tv/2015/09/pomidory-jak-z-puszki-krojone-i-w-calosci/ - 1 łyżeczka oregano
- 1/3 łyżeczki ostrej czerwonej papryki (lub mniej/więcej, według własnych upodobań)
- 1 łyżeczka suszonego czosnku (lub 2 ząbki świeżego)
- 3/4 łyżeczki soli (lub do smaku)
- 2 łyżeczki czerwonego pesto
- opcjonalnie: cukier lub miód dla złamania kwaśnego smaku pomidorów (do smaku)
Zaczynam od sosu: będzie się gotował, a ja w tym czasie przygotuję pozostałe składniki. Oczywiście można sięgnąć po dowolny ulubiony sos pomidorowy.
Do garnka wkładam pomidory, dodaję wszystkie przyprawy (z wyjątkiem cukru/miodu), mieszam i gotuję na małym ogniu do czasu, aż przygotuję resztę dania. Pod koniec blenduję na gładko, sprawdzam smak i jeśli trzeba doprawiam. Można lekko dosłodzić do smaku, gdyby sos był za kwaśny.
W czasie, gdy sos się gotuje szykuję naleśniki –wg dowolnego sprawdzonego przepisu. To mogą być naleśniki z mąki pszennej, pełnoziarnistej, orkiszowej, ryżowej czy inne jakie lubicie lub na jakie macie ochotę, u mnie pół na pół pełnoziarniste z mąką orkiszową: https://skutecznie.tv/2010/12/nalesniki-pelnoziarniste-na-sniadanie-i-nie-tylko.
Naleśniki spokojnie można usmażyć poprzedniego dnia, bo po nadzianiu farszem i tak są zapiekane i podawane na gorąco.
Zacznę od podsmażenia szpinaku. Rozgrzewam patelnię z masłem klarowanym, na roztopione wkładam umyty i z grubsza osuszony szpinak. Przyprószam solą oraz czarnym, świeżo mielonym pieprzem i co jakiś czas mieszając podsmażam krótko do czasu, aż delikatnie zwiotczeje. Wtedy wyłączam grzanie i kroję kurczaka.
W prezentowanej wersji sięgnęłam po pieczonego –bez skóry i kości. Kroję w mniejsze kawałki, po czym dodaję do szpinaku.
Dokładam pokruszoną feta, rozgniecioną widelcem opłukaną i osączoną fasolkę oraz pesto. Starannie mieszam i jeśli trzeba doprawiam do smaku –solą i czarnym pieprzem.
Tak przygotowany farsz dzielę na tyle części, ile biorę naleśników –u mnie 6 równych części.
Na każdy naleśnik wykładam równą porcję nadzienia, rozprowadzam równomiernie, posypuję odrobiną tartego żółtego sera, po czym zawijam w ścisły rulon.
Układam w naczyniu żaroodpornym (przed włożeniem naleśników delikatnie je natłuszczam). Układam ściśle jeden przy drugim. Ostatni naleśnik kroję na części i wypełniam nim puste miejsca.
Zalewam gorącym sosem (rozsmarowuję go w miarę równo) i z wierzchu posypuję tartym żółtym serem –ilość wg uznania, u mnie dość symbolicznie, nie robię grubej czapy sera.
Wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika i zapiekam przez ok. 20 minut na środkowej półce bez przykrycia.
W prezentowanej wersji piekłam trochę krócej.
Na koniec tnę w cienkie paski liści szpinaku: zawijam w rulon i tnę na cienkie paski, posypując nimi danie z wierzchu. I gotowe, można podawać.
Kroję to dowolnie tj. jak lasagne i nie trzymam się jakoś szczególnie linii rulonów, choć oczywiście można (patrz dołączony do przepisu film).
Podaję z prostą sałatką na bazie szpinaku i pomidorków, a reszta warzyw w ilości dość sporej znajduje się w zupie, którą podałam na pierwsze danie (u mnie: ogórkowa). Wyszło super pysznie!
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
7 komentarzy
Dorota
Przepis jak zwykle wysmienity. Dziękuję 🙂
A co to za pompka do dozowania tłuszczu na tym filmiku??
Kasia
Świetny przepis a danie wyśmienite.
Narzeczeni w kuchni.pl
Oczywiście, że tak 🙂
Marta
Czy na kościach z upieczonego kurczaka można ugotować wywar? Nigdy czegoś takiego nie robiłam, wyrzucałam te kości, a tu słyszę, że Pani wykorzystuje je do wywaru…
MaGda
Tak, od czasu do czasu gotuję i wykorzystuję do zup, sosów, itp. Ten w moim wykonaniu jest naprawdę prosty -mogę nagrać. Mam? 😉
Asia
TAK TAK
wszystko wszystko sie przyda
Marta
Oj tak, bardzo poproszę taki film :))