Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

z 9 komentarzy

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem, czyli obiecane we wcześniejszym przepisie domowe wypieki z uniwersalnego ciasta ziemniaczanego: https://skutecznie.tv/2019/07/uniwersalne-ciasto-ziemniaczane-drozdzowe. Ciasto jak pamiętacie jest proste i sprawne do zrobienia i dzisiaj zutylizujemy je do rogalików właśnie.

Efekt? Miękkie pulchne ciasto drożdżowe, zawinięte wokół ulubionego dżemu lub posypane cynamonem oraz cukrem i zwinięte w pyszne rogale. Można je upiec z całej lub z połowy porcji –jeśli  zostaną (lub gdy upieczemy specjalnie w tym celu więcej), to można poporcjować i zamrozić, a potem tylko rozmrażać według uznania i podać do kawy lub zabrać jako przekąskę do pracy lub do szkoły. Więcej szczegółów w przepisie i na końcu przepisu –zapraszam!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

czas przygotowania: ok. 20 minut (w tym czas gotowania ziemniaków) + 25-30 minut wyrastania + 15-20 minut pieczenia (czas zależny od wielkości rogalików)

ciasto na rogaliki –do wyboru:

– na całą porcję 96 mniejszych lub 72 większych rogalików:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków (waga ugotowanych)
  • 200 g masła
  • 100 g drożdży (można dać mniej np. 50 g, wtedy ciasto dłużej wyrasta, ale są mniej drożdżowe w smaku)
  • 16 łyżek letniego mleka
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 900 g mąki pszennej lub orkiszowej pełnoziarnistej
    /jeśli zwykła jasna, to 1 kg/
  • 2 całe jajka

– na pół porcji 48 mniejszych lub 36 większych rogalików:

  • 500 g ugotowanych ziemniaków (waga ugotowanych)
  • 100 g masła
  • 50 g drożdży (można dać mniej np. 25 g, wtedy ciasto dłużej wyrasta, ale są mniej drożdżowe w smaku)
  • 8 łyżek letniego mleka
  • 1/3 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 450 g mąki pszennej lub orkiszowej pełnoziarnistej
    /jeśli zwykła jasna, to 500 g/
  • 1 całe jajko

do tego:

Szykuję ciasto wg przepisu bazowego –na uniwersalne ciasto ziemniaczane: https://skutecznie.tv/2019/07/uniwersalne-ciasto-ziemniaczane-drozdzowe/
Rogaliki można też zrobić z dowolnego sprawdzonego przepisu na ciasto drożdżowe np. to: https://skutecznie.tv/2015/11/uniwersalne-ciasto-drozdzowe-wytrawne-i-slodkie/ lub inne ulubione.  

Proponowane ciasto ziemniaczane wyrasta całkiem szybko i w praktyce już po 25-30 minutach można przystąpić do kolejnego etapu.

Kiedy ciasto jest już gotowe i wyrośnięte, można przystąpić do formowania rogalików.

Z nadzieniem:

Dzielę ciasto na części (jeśli robię z całej porcji na 8 części, jeśli z połowy składników, to na 4 części) i każdą z nich po kolei rozwałkowuję w koło i dzielę na trójkąty (jak pizzę), nakładam nadzienie i z każdego trójkąta formuję rogalik.

Ilość trójkątów, na jaką podzielimy koło zależy od tego jakie chcemy mieć rogaliki –małe czy duże:) Ja zazwyczaj robię małe, więc każde koło dzielę na 12 trójkątów i otrzymuję łącznie: z całej porcji 96 rogalików, a z połowy: 48 rogalików. U mnie połowa porcji to 2 blachy, a cała porcja to 4 blachy, czyli 4 „wsady” do piekarnika lub 2 wsady po 2 blachy:)

Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła nakładam gęsty dżem (lub dowolne inne nadzienie), po czym zawijam go, zakładając na dżem i rolując w rogaliki (dla tych, którzy nigdy nie robili rogalików, pokazuję to szczegółowo w dołączonym video przepisie).

Cynamonowe (lub z inną posypką)

Wszystko jak wyżej, tylko uformowane koła z ciasta przed pokrojeniem w trójkąty posypuję cynamonem i cukrem.
Smaczną opcją (i bardziej kaloryczną) jest posmarowanie koła masłem i dopiero posypanie cukrem oraz cynamonem (lub inną posypką).

Dalej w obu przypadkach (nadzienie / posypka) postępuję tak samo.

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Rogaliki układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą rosły w czasie pieczenia. Można posmarować z pomocą pędzelka (lub palcami, jeśli nie mam pędzelka) rozkłóconym jajkiem albo mlekiem. Ja często ten etap pomijam (uprzedzając pytanie: smarowanie da lekki połysk na górze wypieku).

Piekę w 180 st. C na drugiej półce od dołu (można z termoobiegiem) przez 15-20 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości rogalików oraz od piekarnika, więc pod koniec obserwuję –powinny być ładnie zrumienione.

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Upieczone wyjmuję i wykładam na kratkę-ruszt, żeby wystygły.
Pierwsza partia piecze się trochę dłużej, druga krócej, bo piekarnik jest już mocno nagrzany.

Kiedy przestygną, szykuję lukier: mieszam cukier puder z mlekiem lub jogurtem (mleko wlewam stopniowo, zawsze można dolać, a odlać już nie za bardzo; lukier powinien być gęsty).

Rogaliki polewam ozdobnie lukrem, czekam aż zastygnie, wykładam na talerz i podaję na stół.

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Sprawdzone opcje:
– można zrobić rogaliki bez nadzienia i potraktować je jak pieczywo np. śniadaniowe do masła, dżem, miodu, kremów, itp.
– lukrowanie spokojnie można pominąć i potraktować rogale jako „drożdżówki”, fajne jako przekąska na piknik, ale też do pracy czy np. do szkoły.
– przed pieczeniem można od góry posmarować mlekiem/rozkłóconym jajkiem i posypać ulubioną posypką (mak, siekane orzeszki, sezam, itp.)

Miękkie rogaliki drożdżowe z cynamonem lub dżemem

Podsumowując, prezentowane dzisiaj miękkie rogaliki drożdżowe są proste, szybkie i smaczne, i… również uniwersalne. Mam nadzieję, że przepis się przyda.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

9 komentarzy

  1. Ania
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, czy mogę użyć mleko roślinne?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie próbowałam, ale ja bym dała.

      • Ania
        | Odpowiedz

        Pani Magdo, zastosowałam mleko ryżowe. Upiekłam w postaci ślimaczków cynamonowych. Wyszło super! Polecam uczulonym na mleko krowie – tradycyjne ciasto nie wychodzi tak smacznie na mleku roślinnym. To jest doskonałe! 🙂 Będę wracać do tego przepisu.

  2. Justyna
    | Odpowiedz

    Madziu, może to głupie pytanie ale chciałam zapytać o odmrażanie. Wyciągnąć rogaliki, np. wieczorem, zostawić na noc w lodówce w tym pudełku czy jeszcze jakoś inaczej?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja wyjmuję, układam jedną warstwą na talerzu i rozmarzają w ciągu 1-2 h.

  3. Danka
    | Odpowiedz

    Przrzepyszne.Zrobilam z polowy porcji.Jednakze na drugi dzien byly juz dosc twarde.Dlaczego ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie mam pomysłu. A były czymś przykryte? Ja zwykle przykrywam i wtedy są miękkie drugiego i nawet 3-ciego dnia (jeśli dotrwają).

  4. Danuta
    | Odpowiedz

    Często piekę z ciasta drożdżowego tych jeszcze nie robiłam.W sobotę pieklam pizze z Pani przepisu pychota poproszę o przepis na dżemy lub mrożenie warzyw na zimę . Dziękuję .

  5. Tesia
    | Odpowiedz

    Zrobiłam dzisiaj rogaliki na bazie ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków. Przyznam szczerze że miałam pewne obiekcje co do tych ziemniaków, ale rogaliki wyszły wspaniałe. Mięciutkie, delikatne. Gorąco polecam przepis wyśmienity.