Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

z 13 komentarzy

Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

Dzisiaj mamy przepis na uniwersalne ciasto ziemniaczane drożdżowe –uniwersalne, czyli takie, z którego zrobimy i bułeczki, i rogaliki, i słodkie chlebki, i pączki, a po drobnej modyfikacji ilości cukru także mniej słodkie wypieki np. rogale bez nadzienia, bułki (np. burgerowe) czy drożdżową bułkę w keksówce lub w formie bochenka. W zasadzie pełna dowolność;)

Ja najczęściej sięgam po to ciasto do pączków, do nadziewanych bułek (słodkich i wytrawnych) oraz do rogalików. Z jego pomocą można jednak upiec naprawdę wiele domowych smakołyków, co udowodnię w kilku kolejnych przepisach, niekoniecznie jeden po drugim, ale będę je co jakiś czas regularnie wstawiać i w każdym odwołam się do tego ciasta bazowego, pokazując że jest ono prawdziwie uniwersalne;)

To, co? Zaczynamy, prawda? Zapraszam!

Ps. Zobacz też:

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić uniwersalne ciasto ziemniaczane (na pączki, rogale, bułki, drożdżówki):) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

czas przygotowania: ok. 20 minut (w tym czas gotowania ziemniaków) + 25-30 minut wyrastania + czas pieczenia zależny od wypieku (np. rogale, bułki ok. 12 minut, faszerowana bułka czy chałka ok. 20 minut, ciasto w keksówce ok. 40 minut, itp.)
/proporcje na 2 bochenki chleba lub 48 mniejszych/36 większych rogalików lub 12-14 bułek itp./

  • 500 g ugotowanych ziemniaków (waga ugotowanych)
  • 100 g masła
  • 50 g drożdży (można dać mniej np. 25 g, wtedy ciasto dłużej wyrasta)
  • 8 łyżek letniego mleka
  • 1/3 szklanki cukru
    /w wersji wytrawnej: 1 łyżka cukru/
  • szczypta soli
  • 450 g mąki pszennej lub orkiszowej pełnoziarnistej
    /jeśli zwykła jasna, to 500 g/
  • 1 całe jajko

Obieram i gotuję ziemniaki. W prezentowanej wersji gotowałam z solą, kurkumą i pieprzem, ale można ugotować klasycznie. Ugotowane odlewam i zostawiam do lekkiego przestygnięcia i odparowania.
Ziemniaki można ugotować wieczorem lub sięgnąć po już ugotowane z lodówki, ale przed przeciśnięciem przez praskę trzeba je podgrzać tak, by były ciepłe (mikrofala lub zalać wrzątkiem).

Roztapiam masło –ma być płynne, ale nie gorące.

Do kubeczka wkruszam drożdże, dodaję 1 łyżeczkę z odmierzonego cukru, 1 łyżeczkę z odmierzonej mąki oraz 5 łyżek ciepłego mleka. Mieszam, rozprowadzając drożdże i odstawiam na bok.

Jeszcze ciepłe ziemniaki przeciskam przez praskę, można rozgnieść widelcem i przetrzeć przez sito, ale praską idzie to szybciej (ważne: nie rozdrabniam blenderem, zupełnie nie ten efekt).

Do mąki wsypuję resztę cukru oraz sól i dokładnie mieszam.

I szykuję ciasto. Do ziemniaków dolewam roztopione masło oraz drożdże. Z grubsza mieszam. dokładam mąkę, mieszam i wyrabiam ciasto –można ręcznie. Ja najpierw łyżką, potem mikserem z hakiem lub hakami do ciasta drożdżowego. W trakcie, kiedy mąka zacznie się łączyć z ziemniakami dodaję rozkłócone jajko oraz resztę mleka i kontynuuję wyrabianie.

Wyrobione przekładam na stolnicę i jeszcze chwilę zagniatam ręcznie. Ciasto jest miękkie, elastyczne, nie lepi się i ładnie odchodzi od dłoni (idealne do formowania).

Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

Formuję kulę, przekładam do miski, przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia. Dość sporo drożdży, ziemniaki ciepłe, więc rośnie naprawdę szybko –czasem wystarczy nawet 20 minut (ja zwykle daję mu 30).

Wyrośnięte podwaja swoją objętość, jest miękkie, sprężyste, elastyczne.

Przekładam na stół i formuję to, co chcę z niego piec. Po uformowaniu nie musi już ponownie wyrasta, można od razu piec lub smażyć.

Uniwersalne ciasto ziemniaczane (pączki, rogale, bułki, drożdżówki)

Np. pączki, które oczywiście można nadziać tak, jak lubimy. Smażę jak pączki na głębokim, mocno rozgrzanym tłuszczu, może być olej. Takie pączki są nieco bardziej wilgotne niż klasyczne, ale cudownie pulchne i miękkie, według mnie: super. No i dużym plusem jest to, że takie ciasto pięknie się formuje w pączki i nie sprawia problemu początkującym.

Z tego samego ciasta, bez żadnych zmian, można też zrobić chlebki (są bardziej wilgotne niż klasyczne, co przy słodkich np. cynamonowych jest całkiem przyjemne), bułki o dowolnym kształcie, plecionki, drożdżowe paluchy, warkocze, obwarzanki, bułki z dziurką itp. A także rogaliki, bułki z bakaliami (np. z siekaną suszoną morelą, żurawiną czy z rodzynkami), pseudo-drożdżówki z budyniem czy owocami, itp.

Robiąc pieczywo wytrawne, pomijam cukier lub daję tylko 1 łyżkę i reszta bez zmian.

Po uformowaniu piekę w piekarniku na złoty kolor, temperatura: 180 st.C lub 200 st.C, czas pieczenia zależy od wielkości wypieku, więc nie podam, ale standardowo;) Tj. np. jeśli zwykle piekę bułki przez ok. 12 minut, to z tego ciasta tak samo –w najgorszym przypadku trzeba obserwować i po pierwszym będzie wiadomo.

Miękkie rogaliki drożdżowe cynamonowe i z dżemem

Kilka propozycji, gdzie wykorzystać to ciasto:
/w niektórych przepisach robiłam inne ciasto i z powodzeniem można je powielić, ale to dzisiejsze też się sprawdzi/

Wkrótce dla przykładu wstawię kilka wypieków z tego ciasta, więc już teraz serdecznie zapraszam do przyszłych przepisów. Na pewno będą nadziewane bułeczki oraz rogaliki, a reszty na razie nie zdradzam;)

My bardzo lubimy wypieki z jego udziałem, więc mam nadzieję, że i Wam przepis się przyda.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

13 komentarzy

  1. Ania
    | Odpowiedz

    Trzy pytania
    1. Ile dać drożdży suchych?
    2. Czy ciasto można mrozić surowe?
    3, czy można zamienić masło na olej?
    Będę wdzięczna za podpowiedź ?

  2. KAROLINA
    | Odpowiedz

    Poproszę o przepis na ten chlebek

  3. Justyna
    | Odpowiedz

    Madziu, chcę upiec pączki z tego ciasta w przeddzień Tłustego Czwartku. Co zrobić, żeby następnego dnia wyglądały i smakowały tak samo jak w dniu pieczenia? Masz jakieś rady?

  4. Wioleta
    | Odpowiedz

    Dzisiaj wpadłam na pomysł takiego chleba i wiedziałam, że jeśli gdzieś znajdę przepis to będzie u Pani i całe szczęście tak jest 😀 Mam pytanie czy można dać drożdże instant? Jeśli tak to paczuszkę czy pół będzie odpowiednie? Nie mam ręki do wypieków w odróżnieniu do gotowania i na razie tylko takie drożdże mnie nie zawodzą.

    • Monika
      | Odpowiedz

      Robiłam dziś z drożdżami instant i wyszło super 🙂

  5. Janka
    | Odpowiedz

    Jeszcze nie wykorzystałam tego przepisu, ale jest ciekawy. Na pewno wypróbuję.

  6. Ewa
    | Odpowiedz

    Proszę napisać p.Magdo czy to ciasto można mrozić -dziękuję

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Wypieki z tego ciasta na 100% tak, zaś samo ciasto surowe -nie wiem (jeszcze nie sprawdzałam, bo nie miałam takiej potrzeby;)). Drożdżowe na pizzę czasem mrożę (przed wyrastaniem) i jest ok, to: nie wiem.

  7. Danka
    | Odpowiedz

    Pani Magdo.Przepyszne rogaliki.Pozniej jakby troche zbite,pomimo,ze je odparowalam na raszce.A tak w ogole przeeepyszne.Pozdrawiam.

  8. Maria
    | Odpowiedz

    Zawsze mi to ciasto nie wychodzi, może teraz będzie inaczej 😀

  9. Ania
    | Odpowiedz

    Świetnie to wygląda :). Zastanawiam się ile kalorii jest w takim cieście…. Bez żadnych dodatków?
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  10. Ania
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, czy ciasto mozna zrobic wieczorem i wstawic na noc do lodowki, jak normalne drozdzowe?
    Pozdrawiam?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie próbowałam, ale ono za szybko rośnie wg mnie. Może ze zmniejszoną ilością drożdży?