Dzisiaj omlety śniadaniowe, czyli omlet w trzech odsłonach, a zatem: 3 przepisy na proste, smaczne i szybkie w przygotowaniu śniadanie. Lub kolację. Bądź przekąskę na wynos;)
Dzisiejsze omlety śniadaniowe nie dość, że są smaczne, puszyste i lekkie, są również bardzo uniwersalne!
Smakują ♥na ciepło, zaraz po zdjęciu z patelni –i takie są chyba najlepsze: leciutkie, puszyste, pełne smaku, no i ciepłe!
Ale odnajdą się też ♥na zimno np. w roli przekąski na wynos lub posiłku czy dodatku do posiłku np. na kolejny dzień. Na zimno smakują rzecz jasna jak jajka na zimno, więc oferują zupełnie inne doznania smakowe (kierunek myślenia: jajka faszerowane, jajka na twardo z pastami czy dodatkami, itp.). Jednak lubię je bardzo i chętnie robię taki omlet z wyprzedzeniem, bo raz, że świetnie smakuje, jest odżywczy i wiem z czego się składa, a dwa: jest po prostu szybciej (wyciągam z lodówki i gotowe;)).
Rozpisałam się o zaletach pobocznych, ale tak naprawdę prezentuję te omlety z myślą o ♥weekendowym śniadaniu. Sobotni lub niedzielny poranek, rodzina szykuje dodatki (pieczywo, sałatki, parzy się herbata, itp.), a na patelni dochodzi omlet, potem drugi, trzeci i kolejny jeśli trzeba. Takie omlety śniadaniowe robi się szybciutko! A potem siadamy do stołu i… próbujemy się nie kłócić;) A tak serio, to zwykle planujemy z grubsza co dalej w tym dniu będziemy robić.
A co u Was?
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić 3 omlety śniadaniowe na weekend, na co dzień… i na zimną przekąskę:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: 3 omlety śniadaniowe (na weekend i na co dzień)
3 omlety śniadaniowe (na weekend i na co dzień)
czas przygotowania: 10 minut
/w każdym przepisie: proporcje na 1 omlet (2 jajka)/
omlet z boczkiem
- 2 całe jajka
- przyprawy –do smaku:
– sól (np. 2 solidne szczypty)
– czarny pieprz (np. 1-2 szczypty)
– majeranek (np. 1/4 łyżeczki) - 2-3 łyżki wędzonego boczku, pokrojonego w paski lub kostkę
- opcjonalnie: 2-3 plastry cebuli, pokrojonej w drobną kostkę
/w prezentowanej wersji pominęłam/
omlet z łososiem i koperkiem
- 2 całe jajka
- przyprawy –do smaku:
– sól (np. 2 solidne szczypty)
– 1 łyżeczka siekanego koperku
– płatki chili (np. 1/4 łyżeczki) - 1 łyżeczka masła klarowanego –do smażenia
- 2-3 plastry wędzonego łososia
- do podania:
– 4-6 rzodkiewek
– 1 łyżeczka zielonego pesto
– opcjonalnie: inne ulubione dodatki do łososia (np. serek śmietankowy, sos tatarski, majonez czosnkowy, itp.)
omlet z jagodami
/nietypowy, ale zaskakująco pyszny/
- 2 całe jajka
- przyprawy –do smaku:
– sól (np. mała szczypta)
– czarny pieprz (np. mała szczypta)
– mielony cynamon (np. 1/4 łyżeczki) - 1 łyżeczka masła klarowanego –do smażenia
- 1/4 szklanki leśnych jagód (mogą być mrożone)
/można podmienić na borówki/ - do podania:
– liście świeżej mięty lub bazylii (do dekoracji, ale i dla smaku)
– sezam jasny lub czarny (do posypania z wierzchu)
– opcjonalnie: inne ulubione dodatki do jagód/borówek (np. gęsty jogurt naturalny, jogurt kokosowy, kwaśna śmietana, itp.)
TYTUŁEM WSTĘPU
- Standardowo omlety śniadaniowe robię na klasycznej okrągłej patelni (24-26 cm) i biorę 2-4 jajka (dwa, jeśli cieńszy, 4 –jeśli ma być grubszy).
- W prezentowanej wersji sięgnęłam po mniejszą patelnię (mam tylko kwadratową, bo kupowałam ją z myślą o tostach i jajkach na tosty właśnie;)), ale kształt ma tu drugorzędne znaczenie. Wzięłam mniejszą, bo chciałam zrobić 3 omlety z 2 jajek każdy i chciałam, by były grubsze.
- Spokojnie można je zrobić na klasycznej okrągłej patelni i
– dać podwójną ilość składników (jeśli mają być grubsze)
– lub zrobić z 2 jajek i uzyskać omlet cieńszy, w który można zawinąć ulubiony farsz lub złożyć na pół –dla zobrazowania patrz ten przepis: https://skutecznie.tv/2019/09/omlet-z-boczniakami-i-pomidorem-i-zielona-salatka/)
UWAGI DOTYCZĄCE WSZYSTKICH PONIŻSZYCH PRZEPISÓW NA OMLETY ŚNIADANIOWE
Przed smażeniem:
Przed wlaniem jajek patelnia powinna być porządnie rozgrzana.
Czas smażenia:
Kiedy omlet się zetnie i widzę, że można go przy brzegach podważać łopatką, to delikatnie te brzegi podważam i ruszając patelnią przesuwam omlet po dnie –jeśli patelnia była dobrze rozgrzana i natłuszczona, uda się bez problemu. Teraz można:
– obłożyć połowę omleta dowolny ulubionym farszem, po czym złożyć na pół, chwilę podgrzać i zsunąć na talerz –po przykład zerknij tu: https://skutecznie.tv/2019/09/omlet-z-boczniakami-i-pomidorem-i-zielona-salatka/
– lub przewrócić omlet na drugą stronę, by dopiec go delikatnie z drugiej –przewracam szybkim zdecydowanym ruchem z pomocą łopatki, krótko opiekam (niepełna minuta), po czym zsuwam na talerz, gdzie obkładam farszem i składam na pół lub zwijam w rulon.
– Na małej patelni takiej, jak w prezentowanym video przepisie składanie nie ma sensu, więc wsuwam łopatkę pod spód omleta i przewracam go na drugą stronę. Dopiekam na niezbyt dużym ogniu przez 1-2 minuty. Zsuwam na talerz i omlet gotowy.
Sposób podania:
Prezentowane dzisiaj omlety (grubsze) można podać:
– na ciepło, zaraz po usmażeniu
– lub na zimno –wtedy studzę, kroję w trójkąty, wkładam do pojemnika z pokrywką i częstujemy się nimi przez 1-2 kolejne dni (nie dłużej!), gdy czas na przekąskę.
Mogą też służyć jako składowa przekąski na wynos (np. w wersji wytrawnej z sałatką, a w wersji słodkiej z jogurtem, orzechami czy jakimś owocem).
OMLET Z BOCZKIEM
Boczek kroję w paski lub kostkę, wkładam na patelnię i podsmażam, co jakiś czas mieszając, aż się wytopi i lekko zrumieni.
Do naczynia wbijam jajka, dodaję przyprawy i starannie mieszam (najlepiej widelcem / trzepaczką), by rozkłócić białko z żółtkiem, rozprowadzić przyprawy i lekko spienić, napowietrzyć jajka.
Podsmażony boczek rozprowadzam równo na dnie patelni. Na rozgrzaną patelnię wlewam masę jajeczną i rozprowadzam na dnie.
Ważne, by patelnia była gorąca, wtedy wlana na nią masa jajeczna zetnie się od spodu i omlet łatwiej będzie zsunąć na talerz w stanie nieuszkodzonym.
Podważam brzegi omletu łopatką i przechylając patelnię zlewam płynną masę z góry ku brzegom, wyrównując omlet tak, by smażył się równomiernie –w razie wątpliwości pokazuję to w video przepisie dołączonym do tekstu.
Wsuwam łopatkę pod spód omleta i przewracam go na drugą stronę. Dopiekam na niezbyt dużym ogniu przez 1-2 minuty. Przekładam na talerz i można podawać.
OMLET Z ŁOSOSIEM I KOPERKIEM
Łososia kroję w paski.
Do naczynia wbijam jajka, dodaję przyprawy i starannie mieszam (najlepiej widelcem / trzepaczką), by rozkłócić białko z żółtkiem, rozprowadzić przyprawy i lekko spienić, napowietrzyć jajka.
Rozgrzewam patelnię z masłem klarowanym. Przygotowane jajka wlewam na gorącą patelnię i rozprowadzam równo na dnie.
Ważne, by patelnia była gorąca, wtedy wlana na nią masa jajeczna zetnie się od spodu i omlet łatwiej będzie zsunąć na talerz w stanie nieuszkodzonym.
Podważam brzegi omletu łopatką i przechylając patelnię zlewam płynną masę z góry ku brzegom, wyrównując omlet tak, by smażył się równomiernie –w razie wątpliwości pokazuję to w video przepisie dołączonym do tekstu.
Wsuwam łopatkę pod spód omleta i przewracam go na drugą stronę. Dopiekam na niezbyt dużym ogniu przez 1-2 minuty.
Przekładam na talerz, obkładam łososiem i dekoruję pesto. Kroję rzodkiewki i podaję, póki ciepły –z sałatką, pieczywem czy innymi ulubionymi dodatkami. Smakuje też na zimno;)
OMLET Z JAGODAMI
Do naczynia wbijam jajka, dodaję sól, pieprz oraz cynamon i starannie mieszam (najlepiej widelcem / trzepaczką), by rozkłócić białko z żółtkiem, rozprowadzić przyprawy i lekko spienić, napowietrzyć jajka.
Rozgrzewam patelnię z masłem klarowanym. Masę jajeczną wlewam na gorącą patelnię i rozprowadzam równo na dnie.
Ważne, by patelnia była gorąca, wtedy wlana na nią masa jajeczna zetnie się od spodu i omlet łatwiej będzie zsunąć na talerz w stanie nieuszkodzonym.
Dokładam jagody, rozprowadzam równomiernie, po czym podważam brzegi omletu łopatką i przechylając patelnię zlewam płynną masę z góry ku brzegom, wyrównując omlet tak, by smażył się równomiernie. Jednocześnie staram się pilnować, by jagody rozkładały się równo na całej powierzchni omletu –w razie wątpliwości pokazuję to w video przepisie dołączonym do tekstu.
Wsuwam łopatkę pod spód omleta i przewracam go na drugą stronę. Dopiekam na niezbyt dużym ogniu przez 1-2 minuty.
Z uwag praktycznych: jagody/borówki są soczyste, więc trudniej przewrócić omlet w całości na drugą stronę, szczególnie, jeśli patelnia jest większa. Ja najczęściej:
- rozgrzewam drugą patelnię o tej samej lub większej średnicy i na rozgrzaną szybkim zdecydowanym ruchem przekładam omlet górą do dołu, dołem do góry, czyli przewracając go na druga stronę;) Dopiekam na drugiej patelni, po czym zsuwam na talerz i podaję. Ten sposób pokazuję w dołączonym do tekstu video przepisie.
- jeśli nie mam do dyspozycji drugiej patelni, to wszystko jak w przepisie, tylko mniejszy ogień (tak, by jajka ścinały się równomiernie i nie przypaliły od spodu) i po rozprowadzeniu masy i wstępnym ścięciu, przykrywam patelnię, nie przewracam omletu, tylko czekam, aż jajko na górze zetnie się odpowiednio. Zsuwam na talerz i podaję.
Gdybym miała wybierać, to w chwili obecnej wolę wersję opiekaną z obu stron;)
I moje 3 omlety śniadaniowe gotowe. Uwielbiam je i na ciepło, i na zimno, więc z przekonaniem polecam. Mam nadzieję, że i Wam posmakują! Kto wie, może nawet dzisiaj? 😉
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
Jeden komentarz
Joanna
witam Cie Magdo, oglądam Cie od lat i teraz postanowiłam podesłac przepis, smacznie szybko i skutecznie na serek topiony.
250-300 g twarogu
1/2 łyżeczki sody
1 żółtko surowe
1/2 łyż soli
ja dodałam też paprykę ostrą i szczypiorek pod koniec, ale to wg uznania
twaróg zmiksować z sodą i podgrzewać w garnuszku póki się nie stopi ciągle mieszając, dodać żółtko i przyprawy, zagotować.
Poki jest ciepłe jest smarowne, po zastygnięciu trzeba kroić nożem. Przepis szybki na coś do kanapki, bez tego całego syfu sklepowego, dlatego uznałam , ze warto podesłać, bo chyba na kanale nie widziałam jeszcze