Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

z Brak komentarzy

Dzisiaj zapraszam na duszone mięso –najprostszy sposób, po który sięgam zwykle, gdy mam mało czasu na pobyt w kuchni. Pomagam sobie wówczas dwiema rzeczami: szybkowarem oraz poniższym sposobem na mięso.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Duszone mięso wychodzi miękkie, soczyste, pełne smaku, co więcej smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno, więc biorąc więcej mięsa –np. dusząc od razu dwa 1-kilogramowe kawałki, zyskujemy obiad na kilka dni. To tylko kilka minut pracy na początku, później resztę przejmuje na siebie szybkowar, a za niecałą godzinę mamy pyszny, gorący, domowy obiad. Lub bazę przyszłych obiadów.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Z braku szybkowaru, można skorzystać ze zwykłego garnka, choć przyznam, że zdecydowanie wolę szybkowar: szybciej i ciut smaczniej. Szczegóły w przepisie.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić proste duszone mięso 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

czas przygotowania: 5-10 minut + czas duszenia (szybkowar: 40-50 minut, zwykły garnek: 60-70 minut)
/proporcje na 1 kg mięsa/

  • 900 g schab
    /można podmienić na dowolne mięso w jednym większym kawałku np. inne części wieprzowiny (karkówka, łopatka, itp.), drób, wołowina/
  • sól –do przyprószenia mięsa z każdej strony (np. 1 łyżeczka)
  • czarny pieprz –do przyprószenia mięsa z każdej strony (np. 1/2 łyżeczki)
  • 1-2 ząbki czosnku –do natarcie mięsa z każdej strony
  • 1 średnia cebula
  • 1 garść suszonych grzybów (można pominąć)
  • tłuszcz (tu: masło klarowane) –do krótkiego podsmażenia (np. 1 łyżeczka)
  • woda –do podlania podczas duszenia (np. 1/2 szklanki, ew. więcej, jeśli nie szybkowar)

Tytułem wstępu
► To bardziej „sposób na” niż konkretny przepis. Zaprezentuję go dzisiaj na kawałku schabu, ale mięso spokojnie można podmienić na dowolne ulubione lub takie, które akurat mamy w lodówce –ważne, żeby było w jednym większym kawałku, niepokrojone. W przypadku innych mięs trzeba dostosować czasy duszenia, odpowiednio je wydłużając lub skracając –moje czasy podam na końcu przepisu.
► Najchętniej duszę mięso w szybkowarze (pełniejszy smak, bardziej soczyste po pokrojeniu), szybkowar wymaga niewiele wody, bo wszystko zostaje pod pokrywą, a duszenie odbywa się pod ciśnieniem. Z braku szybkowaru, spokojnie można sięgnąć po zwykły garnek, tylko lekko wydłużyć czas duszenia i w trakcie pilnować podlewania wodą tak, by cały czas była jej niewielka ilość na dnie.

Duszone mięso
Mięso myję, osuszam, odkrawam bardziej tłuste kawałki, błony i ścięgna. Z każdej strony przyprószam solą i pieprzem, starannie nacieram. Nacieram drobno posiekanym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Rozgrzewam szybkowar/garnek z niewielką ilością masła klarowanego.  Na rozgrzane wkładam mięso, obsmażam z każdej strony tak, by się z zewnątrz ścięło, po czym układam je na dnie i dokładam suszone grzyby. Podgrzewam na małym ogniu, w tym czasie szykuję cebulę.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Cebulę obieram, kroję w kostkę lub z grubsza siekam. Przewracam mięso na drugą stronę i dokładam cebulę –większość wokół mięsa, małą część na górze mięsa.

Podlewam wodą –najczęściej daję gorącą, bo szybciej się zagotuje, ale może być też zimna.

Zamykam szczelnie pokrywkę, ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Wtedy zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 40-50 minut –ja gotowałam 40 minut (na najmniejszym ogniu), bo potem studziłam metodą naturalną, tj. czekając aż zawór w naturalny sposób opadnie, co oznacza, że w garnku nie ma już ciśnienia i można otwierać pokrywę. Przez czas oczekiwania mięso oczywiście jeszcze dochodzi.
Gotując dłużej (40 minut + czas dochodzenia), mięso jest bardziej miękkie tak, że niemal rozpada się pod naciskiem widelca.

Wskazówka: Można też gotować 50-60 minut, wyłączyć grzanie i zastosować metodę szybką: garnek wstawiam do zlewu (na kratkę, a nie bezpośrednio na mokrą zimną powierzchnię!) i brzeg pokrywy polewam wolnym strumieniem zimnej wody. Dzięki temu zawór szybciej opada, ciśnienie w garnku spada i można otworzyć pokrywę. Ważne: Tu jednak polecałabym zerknąć do instrukcji swojego szybkowaru, bo nie chcę się wypowiadać w imieniu wszystkich sprzętów.

Otwieram, wyjmuję mięso. Na dnie powinna zostać mała ilość wywaru, cebula oraz grzyby. Blenduję je na gładko blendrem z metalową końcówką, uzyskując gładki, aksamitny, niezbyt gęsty i niezwykle pyszny sos własny. Można zagęścić ulubioną metodą lub zostawić taki, jakim jest po zblendowaniu. Wkładam do niego mięso, osnuwam sosem z każdej strony i krótko podgrzewam przez 2-3 minuty.

Duszone mięso gotowe.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Mięso kroję w plastry –powinno być gorące, pachnące, miękkie i doskonale uduszone:) Podaję z sosem lub bez (w obu wariantach smakuje dobrze) oraz z ulubionymi dodatkami. Sprawdzi się też na zimno np. do kanapek. W tym przypadku zostawiam, aż się schłodzi, wstawiam do lodówki i kroję dopiero, gdy jest całkowicie zimne.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

W prezentowanej wersji podałam na obiad –z kaszą jasną gryczaną (gotowałam ją równolegle z mięsem) oraz kiszonym ogórkiem.

Szybki obiad. Najprostszy sposób na duszone mięso

Jak długo dusić inne mięsa?
To kwestia indywidualnych upodobań;) Podam moje czasy, ale spokojnie można je modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb lub do potrzeb dania, które planujemy z jego udziałem stworzyć (ja też często tak robię). Poniżej czasy na ok. 1 kg mięsa.

Drób (ze względu na wielkość sprawdzi się tu głównie filet indyka w całości):
•szybkowar: 25-30 minut
•zwykły garnek: 40 minut
lub do pożądanej miękkości mięsa

Wieprzowina (np. karkówka, łopatka, szynka, schab w całości):
•szybkowar: 40-50 minut
•zwykły garnek: 70-90 minut
lub do pożądanej miękkości mięsa

Wołowina (np. krzyżowa, zrazowa, karkówka, rostbef, mostek):
/z wołowiną stosuję ten sposób najrzadziej, bo jest najbardziej wymagająca, by była rzeczywiście miękka; wiele zależy od dobrego wyboru mięsa; uda się, ale tu jednak lepiej mieć szybkowar/
•szybkowar: 60-90 minut (lub do pożądanej miękkości mięsa)
•zwykły garnek: 2-3 godziny (lub do pożądanej miękkości mięsa)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj