Dziś zupa z pierożkami mięsnymi!
Wprawdzie na dzisiaj miałam do wykorzystania 2 duże burgery, ale okazało się, że nie mam wcale ochoty ani na kotlety, ani na burgery. Za to wezwała mnie gorąca zupa z pierożkami!
Taka zupa jest w sumie bardzo prosta i szybka. Najwięcej czasu zajmuje chyba lepienie pierożków, ale raz, że przy odpowiednim nastawieniu i podejściu idzie to naprawdę całkiem sprawnie. A dwa: jeśli nie masz czasu lub chęci na lepienie pierożków, to na końcu przepisu podaję szybki patent na skróty. Zupa wciąż jest smaczna, więc z powodzeniem można spróbować obu podejść. Dziś skupię się na wariancie z pierożkami. Zupa jest pyszna, treściwa i naprawdę smakuje świetnie. A o tej porze roku wręcz rozpieszcza podniebienia!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zupę z pierożkami mięsnymi 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Zupa z pierożkami mięsnymi
00:00 Wstęp
00:48 Warzywa i wywar
02:14 Ciasto
02:50 Farsz
03:22 Formowanie pierożków
05:09 Moja technika wałkowania
06:12 Gotowanie pierożków, finalizowanie zupy
06:42 Jak podawać
07:13 Gdy nie masz ochoty lub czasu na lepienie pierożków
Zupa z pierożkami mięsnymi
czas przygotowania: ok. 60 minut (wszystkie etapy dzieją się w międzyczasie)
/proporcje dla 4-6 osób (2,5 litra zupy, 40-48 pierożków (ilość zależy od wielkości))/
Zupa z pierożkami mięsnymi –SKŁADNIKI
wywar
- 1 cebula
- 2 papryki (np. czerwona i żółta)
- 2-3 średnie ziemniaki
- 1 marchew
- 1 pomidor
- 3 łyżki oliwy
- 3/4 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki kuminu
- 1/4 łyżeczki kozieradki
- 1/4 łyżeczki suszonego tymianku
- 2 litry zimnej wody
- 3-4 garście liści szpinaku (można dać szpinak mrożony)
- opcjonalnie: do przyprószenia przed podaniem: czarny sezam, siekana natka pietruszki
ciasto
- 1 i 1/2 szklanki (szklanka o poj. 200 ml) mąki pszennej typ 500 lub 650 lub orkiszowej
- 120 ml wody (1/2 szklanki)
- 3/4 łyżeczki soli
farsz
- 300 g tłustego mięsa mielonego (np. łopatka wieprzowa, mielone udka drobiowe, itp.)
- 1 średnia cebula
- przyprawy –do smaku:
- sól (np. 1/2 łyżeczki)
- pieprz (np. 1/4 łyżeczki)
- ostra czerwona papryka, kumin, suszony tymianek (np. po 1/4 łyżeczki)
Zupa z pierożkami mięsnymi –WYWAR WARZYWNY
Najpierw gotuję wywar z warzyw.
Warzywa myję, obieram i szykuję do krojenia –będę je kroiła kolejno, by etapami dodawać je do garnka i już gotować:
–najpierw cebula i papryka: kroję je w kostkę.
–Rozgrzewam duży garnek z 3 łyżkami oliwy, na gorącą dokładam cebulę i paprykę, mieszam i podsmażam przez ok. 2 minuty.
–W tym czasie kroję ziemniaki w kostkę, a marchew w półplastry.
–Dokładam do garnka, mieszam i podgrzewam kolejne 2 minuty…
–Na koniec pomidor: kroję w kostkę, dokładam do garnka, mieszam.
–Doprawiam: solą, kuminem, kozieradką oraz tymiankiem, mieszam.
–Zalewam zimną wodą i zagotowuję. Zmniejszam grzanie, przykrywam i gotuję na b.małym ogniu przez 30-40 minut.
W tym czasie zrobię pierożki.
Zupa z pierożkami mięsnymi –CIASTO I FARSZ
Najpierw ciasto:
–do miski wsypuję mąkę, sól, mieszam, zalewam wodą i mieszam łyżką na bazę ciasta, po czym zagniatam na ciasto. Można ręcznie lub mikserem, nie ma to większego znaczenia. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne.
–Gotowe formuję w kulę, po czym przykrywam folią i odstawiam na 15 minut, by odpoczęło.
W tym czasie szykuję farsz:
–mięso przekładam do miski
–drobno siekam cebulę, dokładam do mięsa i przyprószam solą, pieprzem, ostrą papryką, kuminem oraz odrobiną suszonego tymianku.
Starannie mieszam, farsz gotowy.
No i czas na pierożki😉
Zupa z pierożkami mięsnymi –FORMUJEMY PIEROŻKI
Ciasto wałkuję cienko i robię pierożki:
–tradycyjnie tj. ciasto dzielę na 3-4 równe części, każdą cienko wałkuję, po czym kroję w kwadraty. Na każdym układam farsz, składam na pół w trójkąt, zlepiam brzegi i formuję w uszka. Pokazywałam to w innych filmach z pierogami np.
•tu: https://skutecznie.tv/2012/12/uszka-lub-uszy-z-kapusta-i-grzybami/ lub
•tu: https://skutecznie.tv/2016/02/idealne-ciasto-na-pierogi-zwykle-i-pelnoziarniste/ lub
•tu: https://skutecznie.tv/2015/07/pierogi-pelnoziarniste-z-borowkami/
–albo techniką „każdy pierożek pojedynczo”
To ostatnio chyba moja ulubiona technika formowania pierogów z cieniutkim ciastem i dużą ilością farszu w środku. Ten sposób idzie mi naprawdę szybko i zdecydowanie wolę obecnie lepić pierogi właśnie tak. Raz, że nigdy nie lubiłam lepienia pierogów, a ta metoda eliminuje mi niechęć, wręcz na maksa mnie ta czynność relaksuje (co skutkuje tym, że częściej robię obecnie pierogi). A dwa: cieszę w nich cieniutko wywałkowanym ciastem, żadnych skrawków, ponownego wyrabiania i wałkowania.
Ciasto dzielę na 4 równe części (pracuję z 1 ćwiartką na raz, pozostałe przykrywam folią, by nie schły i odstawiam na bok). Z każdej ćwiartki ulepię 10-12 pierożków, więc uzyskam ich 40 lub 48, czyli u nas średnio po 10-12 na porcję zupy i warzyw. To dla nas całkiem niezła porcja obiadowa. W prezentowanej w filmie wersji robię ciut większe pierożki, bo każdą z ćwiartek dzielę kolejno na 10 małych części.
Farsz od razu dzielę na tyle równych części, ile planuję pierożków, czyli albo 40 albo 48 mniejszych porcji. Układam na talerzu.
Każdą kulkę ciasta wałkuję na bardzo cienki placek, układam na nim porcję farszu, składam na pół nad nadzieniem, zlepiam starannie brzegi zamykając farsz w środku. Końcówki sklejam ze sobą jak w uszkach, formując zgrabne pierożki, które będą pięknie prezentować się w zupie –cieniutkie ciasto, dużo dobrze doprawionego farszu.
Układam na czystym ręczniku kuchennym i powtarzam z kolejną kulką ciasta i porcją farszu, aż do wykończenia wszystkich składników.
Zupa z pierożkami mięsnymi –MOJA TECHNIKA WAŁKOWANIA
Takie pojedyncze wałkowanie idzie bardzo szybko –wystarczy rozpłaszczyć ciasto w placuszek, po czym układam go na stolnicy, kładę wałek na środku ciasta i mocno dociskając rozwałkowuję je ku górze, następnie ku dołowi, potem w jeden bok i w drugi bok (na krzyż lub w 4 strony świata;)).
Ciasto nie klei się, więc nie podsypuję mąką stolnicy, 4 ruchy i mam baaardzo cieniutki placuszek ciasta. I nawet, jeśli nie jest to idealne kółko, to po zdjęciu ze stolnicy lekko go naciągam, nadając mu ładny kształt. Proste prawda? (W razie wątpliwości wszystko precyzyjnie pokazuję i omawiam w dołączonym video przepisie.)
I teraz porcja farszu, składam nad nadzieniem, zlepiam staranie brzegi, by farsz nie wypłynął podczas gotowania, zlepiam końcówki, starannie dociskam, formując zgrabny pierożek. Układam na czystym ręczniku kuchennym i sięgam po kolejny kawałek ciast do wałkowania. Powtarzam aż do wykończenia składników. Idzie to naprawdę sprawnie i szybko, więc w praktyce, gdy wywar się ugotuje, pierożki są już gotowe.
Aby całość poszła jeszcze sprawniej, można przyjąć inną kolejność działań:
– najpierw robię ciasto, przykrywam i odstawiam na bok,
– mieszam składniki farszu, odstawiam na bok,
– nastawiam zupę, krojąc kolejno warzywa (jak opisane powyżej),
– kiedy się gotuje, zaczynam robić pierożki (ciasto i farsz są już gotowe i mam ok. 40 minut, bo tak długo gotuje się zupa).
Zupa z pierożkami mięsnymi –GOTUJEMY ZUPĘ
Uformowane pierożki wkładam jeden po drugim do gotującego się wywaru z warzywami.
Delikatnie mieszam i gotuję przez 4-5 minut od chwili wypłynięcia. Na ostatnie kilka minut dokładam liście szpinaku, mieszam, zanurzając je w zupie.
Zupa z pierożkami mięsnymi –JAK PODAWAĆ
Kiedy pierożki są gotowe, zupę można podawać. Serwuję na gorąco •w dużych, głębokich talerzach (jeśli zupa ma być daniem głównym) lub •w mniejszych miseczkach (jeśli zupa ma być tylko gorącą przekąską lub kolacją na ciepło).
Na koniec przyprószam czarnym sezamem, bo bardzo go lubię w tego typu daniach. Można też posypać siekaną natką pietruszki.
Gorąca, pełna smaku zupa, a w niej kolorowe warzywa, zielenina i mięsne pierożki z cieniutko wywałkowanym ciastem i smakowitym farszem. Absolutnie pyszne!
Zupa z pierożkami mięsnymi –CO GDY NIE CHCĘ LEPIĆ PIEROŻKÓW
A jeśli nie masz ochoty lub czasu na lepienie pierożków, to ciasto można cienko rozwałkować i pokroić w paski (jak krótki, szeroki makaron), a mięso uformuj w małe klopsiki. Do wywaru włóż klopsiki, zagotuj, aż się zetną, włóż krojone kluski, zagotuj 2-3 minuty. Podawaj na gorąco z siekaną zieleniną. Oczywiście z pierożkami ta zupa jest dużo bardziej spektakularna i cieszy nie tylko podniebienia, ale i oczy.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
4 Komentarze
Ewelina
Można taka zupę zrobić i zjeść na 2 dzień, czy raczej nie bo pierożki się rozlecą? Chciał być ja zrobić na 2 dni, może po ugotowaniu wyłowić pierożki do osobnego pjemnika.
MaGda
Ja tak właśnie robię -jeśli zostaną, pierożki wyjmuję, a potem dokładam i podgrzewam razem z zupą: tylko do chwili, aż będzie gorąca, podgrzewają się z nią razem i też są gorące w środku.
Teresa
Jeśli mięso użyte do pierożków jest surowe to jak ono ma się ugotować przez 4 – 5 minut w tej zupie.
MaGda
Gotują się 4-5 minut, ale od chwili wypłynięcia, więc są w niej jednak trochę dłużej (jak każde pierogi, zanim wypłyną potrzebują ok. 3 minut do wypłynięcia). Zupa jest bardzo gorąca, pierożki mają cienkie ciasto, farsz jest małą kulką (dużo mniejszą niż klopsiki;)). Dodatkowo, w filmie pokazuję pierożki w przekroju i widać, że mięso jest dobrze ugotowane;)