Dzisiaj domowy döner kebab –u mnie drobiowy.
…czyli Tavuk Döner, bo zrobię go dziś z udek drobiowych, ale spokojnie można te udka podmienić np. na wołowinę, robiąc kebab wołowy. Wszystko dokładnie tak samo, wystarczy podmiana mięsa.
Döner kebab to banalnie proste danie, od zawsze lubiane przez nastolatków, i nie tylko zresztą;) Od czasu do czasu zatem chętnie szykuję taki posiłek na ciepło. Z tym, że zachowuję pewną logistykę działań, by całość szła rzeczywiście sprawnie i szybko. Mięso do krojenia szykuję dzień wcześniej, podobnie jak dzień wcześniej robię lawasze, z którymi zwykle domowe kebaby podaję. Jeśli planuje ryż czy frytki w roli dodatków całość jest jeszcze szybsza.
Mięso na kebab odpowiednio doprawiam, po czym zamrażam i następnego dnia jeszcze zamrożone kroję w cieniutkie plastry i podsmażam. Daje to efekt niemal łudząco podobny do tradycyjnych kebabów, więc z przekonaniem ten sposób i zestaw przypraw polecam. Poniżej (oraz w filmie) kilka sprawdzonych trików, a zaczynamy!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić domowy döner kebab drobiowy. Turecki Tavuk Döner 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Domowy döner kebab drobiowy. Turecki Tavuk Döner …prosty i pyszny!
Domowy döner kebab drobiowy. Turecki Tavuk Döner. Prosty!
czas przygotowania: przygotowanie mięsa: 20 minut + czas mrożenia: 6-8h lub przez noc + czas gotowania: 15 minut (krojenie warzyw w międzyczasie;))
/proporcje na 4 porcje (często robię z podwójnej ilości, by mieć już mięso gotowe w zamrażarce)/
Domowy döner kebab –SKŁADNIKI:
MIĘSO:
- 1 średnia cebula
- 500 g mielonych udek drobiowych
(najlepsze ciut tłustsze mięso, stąd udka, piersi nie sprawdzą się tu tak dobrze)
/podmieniając na wołowinę, uzyskamy kebab wołowy/ - przyprawy:
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/4 łyżeczki kuminu rzymskiego
- 1/2 łyżeczki oregano
- 1/2 łyżeczki suszonego czosnku
- 1/4 łyżeczki chili lub ostrej papryki (w oryginale: papryka izot)
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego (grecki lub skyr)
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżka masła klarowanego lub oliwy –do smażenia
- + do podania:
- wrap: chlebki lawasz, ulubiona surówka (przykładowa propozycja w przepisie)
- bułka/pita: chlebek lub bułka lub pita, ulubiona surówka (przykładowa propozycja w przepisie
- na talerzu: frytki i/lub ryż, ulubiona surówka (przykładowa propozycja w przepisie), ew. ulubiony sos lub gęsty jogurt z ziołami
DODATKI (przykładowe):
/w zasadzie dowolne, poniżej zaproponuję dla przykładu nasze sprawdzone/
- warzywa:
- czerwona kapusta (np. 4-6 liści) + świeżo wyciśnięty sok z cytryny (np. 1 łyżeczka) i oliwa (np. 1 łyżeczka)
- sałata (np. 4-6 liści), można podmienić na rukolę, itp.
- cebula (np. 1/2 cebuli)
- pomidor (np. 2 pomidory)
- ogórki (np. 1 średni ogórek)
- korniszony (np. 2-4 mniejsze)
- lawasze (z tego ►przepisu) lub tortille (kupne lub domowe (link)) lub chlebki pita (kupne lub domowe (link)) lub duże bułki do kebaba (kupne lub domowe (przykładowy link)), itp.
- frytki, ryż
Domowy döner kebab –MIĘSO
Cebulę obieram, kroję w kawałki, rozdrabniam w blenderze –na miazgę. Przekładam na drobne sitko, odsączam, starannie dociskając –potrzebuję sok. I czasem tak robię, bo tak jest chyba w oryginale. Ale czasem mielę cebulę razem z mięsem;)
Mięso myję, osuszam, kroję w mniejsze kawałki, mielę przez maszynkę z nakładką o drobnych oczkach. Na koniec mielę cebulę, wypychając tym samym całe mięso z maszynki oraz cebulowy sok i miazgę. Niezmielona cebula zostaje w maszynce, do kebaba nie będzie mi już potrzebna.
Dodaję wszystkie przyprawy, jogurt i mleko, starannie mieszam, krótko wyrabiając.
Formuję, ubijając z grubsza w wałek, przekładam na papier do pieczenia lub folię spożywczą i szczelnie owijam.
Ja przekładam na folię, ubijam, by w mięsie nie było prześwitów, po czym z pomocą folią formuję wałek, który zawijam przy końcach jak cukierek. To zawijanie jeszcze dodatkowo zwiera i ściska mięso. W razie wątpliwości, pokazuję to dokładnie w dołączonym video-przepisie.
Wstawiam do lodówki do schłodzenia (na 2h), po czym wstawiam do zamrażarki (6-8 h lub na noc).
Można też od razu wstawić do zamrażarki, bez wcześniejszego schładzania.
I to cała praca na dzień dzisiejszy.
Domowy döner kebab –KROJENIE: MIĘSO, WARZYWA
Następnego dnia wyjmuję mięso z zamrażarki i zostawiam na blacie na kilka minut.
Ja odwijam mięso z folii, układam na talerzu lub desce, odstawiam na bok. I żeby nie marnować czasu kroję od razu warzywa, z którymi podam kebab.
Czerwoną kapustę drobno siekam lub kroję w cienkie paseczki –ja zwykle odkrawam kilka liści, zawijam w rulon i cieniutko szatkuję. Ponieważ ta kapusta lubi odbarwiać, to przekładam do szklanego naczynia, łatwo się domyje, po czym skrapiam świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i odrobiną oliwy. Mieszam i odstawiam na bok.
Reszta warzyw (np. sałata, cebula, pomidory, ogórki, korniszony, itp.) kroję później, w międzyczasie. Teraz wracam do mięsa.
Jeszcze zamrożone, z pomocą ciężkiego i ostrego noża kroję w większe lub mniejsze, bardzo cieniutkie plasterki. Krojąc, przytrzymuję kebab folią lub papierem do pieczenia –patrz: dołączony video przepis.
Kroję:
– albo tyle, ile potrzebuję w danej chwili, a resztę zawijam i wstawiam do zamrażarki;
– albo kroję od razu całe, bo np. mam więcej osób chętnych do jedzenia (choć ja akurat zwykle robię te kebaby w dniu, gdy każdy z nas je osobno, wtedy łatwiej mi nad tym logistycznie zapanować).
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Można też skroić w ten sposób całe mięso z wyprzedzeniem (np. rano lub wieczorem dzień wcześniej). Cała idea polega na tym, że kroję mięso wciąż zamrożone, więc i te cienkie plastry są jeszcze wciąż zamrożone. Pokrojone szybciutko przekładam do pojemnika, wstawiam do zamrażarki, gdzie czekają gotowe do smażenia w dniu podania.
Domowy döner kebab –SMAŻENIE
Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Na gorącą, ale nie dymiącą, wkładam plastry mięsa: w jednej warstwie na dnie. Smażę z obu stron, aż ładnie się zrumienią. Smażę partiami, nie wkładam za dużo mięsa na raz. Usmażone plastry przekładam na drugą, lekko natłuszczoną patelnię, pod którą trzymam minimalny ogień i której zawartość raz na jakiś czas mieszam.
Jeśli chodzi o technikę smażenia, to można układać i przewracać szczypcami, każdy plasterek osobno –idzie to w sumie raz, dwa. Albo z pomocą łopatki, wsuwając ją pod kilka plastrów jednocześnie i przewracając je wszystkie naraz. Ważne: mają stracić surowość i delikatnie się zrumienić.
Prosta, domowa wersja tureckiego döner kebaba drobiowego gotowa –smakuje tak dobrze, jak prawdziwy!
Domowy döner kebab –PROPOZYCJE PODANIA
Podaję jak döner kebab –tj. we wrapach lub kanapkach albo z porcją ryżu czy frytek. Do tego obowiązkowo jakieś warzywa.
My najbardziej lubimy tego typu mięsa w lawaszach, czyli cienkich chlebkach w stylu ormiańskim, zresztą w Turcji też się je jada.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ja zwykle robię lawasze wcześniej np. w przerwie w pracy, słuchając jakiegoś podcastu lub szkolenia, albo wieczorem dzień wcześniej tak, by w chwili szykowania kebabów mieć je już gotowe.
Tak przyrządzone mięso będzie też smakować w pitach czy w większej, jeśli tak wolicie. Mięso jest tak pełne smaku, że będzie smakować z każdym ulubionym dodatkiem, także z ryżem czy frytkami i warzywami obok.
Aby zrobić wrapy: na lawaszu układam warzywa (np. drobno posiekaną sałatę, czerwoną kapustę, cebulę, pomidory, ogórek), dokładam gorące mięso i zawijam. Lawasz można posmarować ulubionym sosem lub np. hummusem, z tego co kojarzę w Turcji oryginalnie jada się bez sosów. I ja tak właśnie je najczęściej przyrządzam. Synowie czasem smarują sobie lawasz domowym sosem czosnkowym, który szybciutko robią sobie sami, jeśli go akurat nie ma w lodówce…
Aby zrobić kanapki, wypełniam odpowiednie pieczywo (chlebek lub pitę) sałatką i gorącym dönerem z kurczaka.
A żeby podać go na talerzach, to szykuję odpowiednio duży talerz, na nim układam porcję mięsa, ryż i/lub frytki oraz sałatkę. Typowa w Turcji mogłaby być np. sałata, czerwona kapusta, pomidory, ogórek i pikle. Oczywiście sałatka lub surówka też mogą tu być dowolne;)
Wersja LCHF: Można też rzecz jasna pominąć dodatki węglowodanowe i podać samo mięso z warzywami lub np. z kalafiorem z ryżu. Albo zawinąć mięso w liście sałaty czy zblanszowanej kapusty.
Tak prezentuje się wersja na talerzu z frytkami…
Tak w cienkim domowym lawaszu…
Smakuje doskonale w obu wariantach. Póki nie zrobicie, to musicie mi uwierzyć na słowo: smakują naprawdę jak döner kebab, taki dobry, z dobrej jakości mięsa;) Mmmmm…
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
3 Komentarze
Monika
Pomysł na te mięsko jest rewelacyjny!
Całość zrobiłam ze składników, które akurat miałam pod ręką, w lodówce (sporo warzyw, tortilla i szybki sosik: tajsko-tatarski). Wyszło super – mięso robi robotę!
Dziękuję za kolejny świetny pomysł. Ponownie mam do czego kulinarnie wracać;)
Danuta
Dzień dobry pani Magdo , wczoraj na obiad zrobiłam kebab pieczony na cebuli. Wyszedł pyszny, podałam z surówką colesław i pieczonymi ziemniaczkami. Gdy go podałam na stół dzieci (dorosłe), dyskutowały jak go pokroić, ta chwila była bezcenna, śmieszna, sprawdzali jak udało mi się go zrobić na patyczkach do szaszłyków. Pani przepisy są świetnie. Czy jest możliwy wpis o krojeniu kapusty. Niestety nie potrafię jej kroić, proszę o instrukcje jak powinno kroić się kapustę. Pozdrawiam serdecznie Danuta.
Danuta
Witaj Magdo ! napewno zrobie ten turecki kebab, moglabym dodawac komentarze co tydzien ktore testuje i sa bardzo smaczne . Tobie i twojej rodzinie zycze wszystkiego dobrego oraz duzo zdrowia na nowy rok 2024.