Dzisiaj smakowite bułki skyrowe z farszem –smakują na ciepło i na zimno.
Idealna propozycja na sycący posiłek. Dzięki mega prostemu ciastu na bazie skyru oraz możliwości dowolnego komponowania farszu, mamy tu do czynienia z uniwersalnym przepisem na obiad, kolację czy przekąskę na wynos. A także na śniadanie, jeśli ktoś ma ochotę;)
Ja takie bułeczki najczęściej podaję jako dodatek do sałatki lub gorącej zupy. To co, zaczynamy?
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić bułki skyrowe z farszem, super na ciepło i na zimno, i BEZ wyrastania! :
Bułki skyrowe z farszem –na ciepło i na zimno (BEZ wyrastania!)
czas przygotowania: 15-20 minut + ok. 15 minut pieczenia
/proporcje na 2 bułki/
Bułki skyrowe z farszem –SKŁADNIKI
ciasto:
- 1 szklanka mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 200 g skyru naturalnego
- opcjonalnie: 1 łyżeczka posypki (np. mak, sezam, czarnuszka)
farsz:
(można użyć dowolnych składników, ważne, aby farsz nie był zbyt wilgotny, bo zamoczy ciasto)
- 200 g udek drobiowych
- 1 średnia cebula
- przyprawy do mięsa –dowolne ulubione do smaku
(np. sól, pieprz, oregano, kumin, ostra papryka lub ulubiona przyprawa do gyrosa) - 4 grubsze plastry żółtego sera o łagodnym smaku (np. mozzarella w kostce, gouda)
Bułki skyrowe z farszem –CIASTO
Do miski wsypuję mąkę, sól i proszek do pieczenia, mieszam. Dodaję skyr i zagniatam na zwarte ciasto. Można to zrobić ręcznie lub użyć blendera – w blenderze blenduję pulsacyjnie, aż ciasto zacznie formować się w kulę. Gotowe ciasto przekładam na talerz i odstawiam na 5-10 minut, aby odpoczęło.
W tym czasie zacznę szykować farsz.
Bułki skyrowe z farszem –FARSZ
Udka drobiowe kroję w paski. Cebulę obieram, kroję w piórka.
Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością tłuszczu, dokładam pokrojone mięso i doprawiam –w prezentowanej wersji przyprawą gyros.
►Jak zrobić domową pokazywałam tutaj: Domowa przyprawa gyros (grecka)
Dokładam pokrojoną cebulę i krótko podgrzewam ją razem z mięsem. Kiedy zmięknie, wyłączam grzanie i odstawiam, aż mięso ostygnie.
I wracam do ciasta –już odpoczęło.
Bułki skyrowe z farszem –FORMOWANIE BUŁEK
Przyprószam stolnicę lub deskę odrobiną mąki. Ser kroję w grubsze plastry. Można zetrzeć na tarce, ale plastry raz, że szybciej, a dwa: dają po stopieniu grubszą warstwą sera w środku.
Ciasto dzielę na 2 równe części. Każdą część rozpłaszczam na cienki placek (można użyć wałka lub dłoni). Na środku układam plastry sera, na nim porcję farszu.
Składam brzegi ciasta nad nadzieniem, formując podłużne bułeczki. Dbam, aby farsz był szczelnie zamknięty, a ciasto było cieniutkie, co skróci czas pieczenia.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Chcę uzyskać podłużne bułeczki, bogato wypełnione ostro doprawionym mięsem. Ciasto jest cienkie, więc nie piecze się długo, dlatego nie daję tu surowego farszu (np. z surowego mięsa), bo mógłby się nie dopiec. Czas pieczenia uwzględnia tylko czas pieczenia ciasta.
Bułki układam na papierze do pieczenia. Można je posmarować mlekiem lub rozkłóconym jajkiem i posypać ulubioną posypką. W prezentowanej wersji samo mleko.
I wstawiam do pieczenia.
Bułki skyrowe z farszem –PIECZENIE
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ja układam je na papierze do pieczenia, bo raz, że łatwiej je przenieść, a dwa: gdyby jednak wyciekło trochę sosu z mięsa czy sera, łatwiej będzie mi wyczyścić urządzenie do pieczenia –patrz dołączony video przepis.
Piekę:
• piekarnik: 180 st. C, funkcja grzanie góra-dół, 15-20 minut
• airfryer: 160 st.C, 15 minut.
Upieczone wyjmuję, przekładam na raszkę i zostawiam, aż ostygną lub podaję na ciepło.
Bułki skyrowe z farszem –PODANIE I PRZECHOWYWANIE
Bułki można podać od razu na ciepło lub schłodzić i przechowywać w lodówce do następnego dnia. Na zimno są świetną przekąską na wynos.
Najlepiej podawać z dodatkiem warzyw: prostą sałatką, kiszonym ogórkiem lub jako dodatek do treściwej zupy. Doskonale pasują do gęstej pomidorowej z soczewicą czy innych zup warzywnych.
Są przepyszne i na długo utrzymują w uczuciu sytości, bo nie ma tutaj efektu pulchnej pustej buły, która wypełnia żołądek, ale nie syci. Jest treściwa przekąska, konkretna do zjedzenia, która dostarcza sporej porcji białka i na długo utrzyma w uczuciu sytości.
Takie bułki z farszem są bardzo uniwersalne i pasują do wielu dodatków np. do prostych sałatek czy do gorących treściwych zup. Bo nie podaję ich oczywiście solo (chyba, że w roli przekąski na wynos, to wtedy czasem tak, ale i tak zwykle staram się mieć wtedy jakieś warzywo obok, więc albo jakaś sałatka, albo np. kiszony ogórek).
Bułki skyrowe z farszem –PROSTA ZUPA POMIDOROWA Z SOCZEWICĄ
Ja bardzo lubię te bułki do zupy pomidorowej z soczewicą, bo jest bardzo prosta i można ją wstawić do gotowania na samym początku, więc kiedy bułki będą gotowe, zupa również. Wszystko dzieje się równolegle.
Szybki przepis: puszka lub słoik pomidorów, taka sama ilość wody, pokrojone w małe kawałki marchew, papryka, cebula oraz 4 łyżki suchej czerwonej soczewicy. Gotuję pod przykryciem przez 20 minut, potem blenduję, doprawiam do smaku (u mnie: zioła, chili i odrobinka oliwy) i zupa gotowa.
Gęsta, pyszna i odżywcza, do tego bułeczka z farszem i niebanalny domowy posiłek gotowy. Mmmm, to jest serio pyszne, spróbujcie!
Mam nadzieję, że przepis się przyda i z niego wkrótce skorzystasz. Jeśli lubisz mięso w chlebkach, koniecznie zerknij na ►Marokańskie chlebki batbout –są pyszne!
Hej
Pracuję nad nowym kursem…
Jak komponować posiłki, by były proste, smaczne, szybkie, ale wciąż zbilansowane? Jeśli chcesz podejrzeć w jaki sposób szybko planuję nasze domowe posiłki, by smakowały i były odżywcze, to tu możesz zapisać się na ►Listę Zainteresowanych (zapis do niczego nie zobowiązuje, jak filmy będą nagrane, a kurs gotowy, dostaniesz informację mailem).
Ps. To będzie czysty konkret, bazujący wyłącznie na moim wypracowanym przez lata doświadczeniu w kuchni.
Zapis do niczego nie zobowiązuje, po prostu nie przegapisz informacji, jeśli temat jest dla Ciebie ciekawy!
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj