Dzisiaj zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem w sosie fetowym. Prosty i szybki obiad lub kolacja na ciepło.
U mnie w wersji LCHF, bo zrobiłam naleśniki niskowęglowodanowe. Bez większych wyzwań można je więc odtworzyć i skorzystać z dobrodziejstw jedzenia w tym stylu;) Można też podmienić naleśniki na dowolne ulubione i kilka linków do różnych naleśników podam na końcu przepisu (np. klasyczne, bezglutenowe, itp.)
Czasem wystarczy kilka prostych składników i chwila w kuchni, by wyczarować sycące danie pełne warzyw. Te zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem polecam zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zjeść coś lekkiego, ale zarazem pożywnego. Poniżej przepis na jedną porcję (dwa naleśniki) –chcąc uzyskać więcej wystarczyć proporcjonalnie zwielokrotnić ilości składników.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zapiekankę gyros z patelni (prosta zapiekanka obiadowa):
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem w sosie fetowym (LCHF)
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje na 4-6 porcji/
Zapiekane naleśniki w sosie fetowym –SKŁADNIKI
- 3 całe jajka
- 1 łyżka mąki kokosowej (10 g)
- 100 g białej kapusty
- 100 g ugotowanego brokuła (można skorzystać z mrożonki)
- 30-50 g sera feta (lub typu feta)
- 1 łyżka jogurtu greckiego
- przyprawy do smaku: sól, pieprz, oregano
- opcjonalnie: 1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych (podbijają smak i wartościowość odżywczą farszu)
- 1-2 łyżeczki masła klarowanego lub oliwy do smażenia
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem –WARZYWA
Warzywa myję i oczyszczam. Kapustę cienko szatkuję (nożem lub mandoliną). Umyty i oczyszczony brokuł dzielę na różyczki i gotuję al dente w osolonym wrzątku (ja duszę na patelni, pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody, aż będzie ugotowany, ale nie rozgotowany tj. żywo zielony i jędrny)
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ja od razu robię mealprep tj. gotuję całe opakowanie mrożonego brokuła, część biorę do dzisiejszego dania, resztę przekładam do szklanego pojemnika i kiedy ostygnie, zamykam i wstawiam do lodówki. Dzięki temu na 2-3 dni mam już gotowy brokuł np. do past, farszów czy jako dodatek do dan obiadowych. Oczywiście, robiąc obiad dla całej rodziny gotuję i zużywam całe opakowanie. Podobnie z kapustą: szatkuję od razu więcej (np. pół główki), duszę całą z neutralnymi przyprawami typu sól i pieprz, ostudzoną przekładam do pojemnika. I korzystam z niej do dań wszelakich –wygodne, bo jest już gotowa.
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem –NALEŚNIKI
Do miski lub misy blendera wbijam całe jajka. Dodaję mąkę kokosową i miksuję (ja: blenderem), aż uzyskam gładkie ciasto. Rozgrzewam patelnię, natłuszczam ją niewielką ilością oliwy i smażę po kolei dwa cienkie naleśniki. Wylewam połowę masy jajecznej na patelnię, rozprowadzam równą warstwą na dnie, czekam aż się zetnie, po czym delikatnie wsuwam pod sod łopatkę i przewracam na drugą stronę. Krótko dosmażam i przekładam na talerz. Powtarzam z drugim naleśnikiem.
Idzie to bardzo sprawnie. Jak zachowuje się taki naleśnik dokładnie widać w dołączonym video przepisie, więc zerknij w razie wątpliwości.
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem –FARSZ
Na osobnej patelni rozgrzewam oliwę. Wrzucam poszatkowaną kapustę i smażę, aż delikatnie zmięknie. Dodaję różyczki ugotowanego brokuła, doprawiam solą, pieprzem i szczyptą oregano. Rozgniatam z grubsza widelcem ma w miarę mazisty farsz. Doprawiam do smaku –ważne: już na tym etapie farsz musi smakować, bo to on będzie nośnikiem smaku (w połączeniu z sosem fetowym). Ja podbiłam smakowitość nieaktywnymi płatkami drożdżowymi.
Mieszam, by składniki się połączyły.
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem –ZAPIEKANIE
Natłuszczam naczynie żaroodporne. Na każdym naleśniku rozkładam połowę farszu, zwijam naleśniki, zamykając farsz w środku. Można w rulony lub w jak krokiety –patrz dołączony video przepis. Tak przygotowane układam w naczyniu żaroodpornym.
W miseczce rozkruszam fetę, dodaję jogurt i mieszam na gęsty „sos”. Smaruję nim naleśniki w naczyniu, przykrywając je fetową czapą. I wstawiam do zapieczenia:
–piekarnik: wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C i zapiekam na drugiej lub środkowej półce przez około 10 minut, aż feta lekko się zarumieni
–frytownica na gorąc powietrze vel airfryer: wstawiam bez wcześniejszego rozgrzewania i zapiekam w 160 st., z mniejszym termoobiegiem (lub w 150 st.C, gdy nie mam opcji zmniejszenia) przez około 10 minut, aż feta lekko się zarumieni.
Zapiekane naleśniki z kapustą i brokułem –PODANIE
Zapieczone wyjmuję i podaję na gorąco.
Świetnie smakują solo lub w towarzystwie prostego dodatku (np. sałaty z sosem winegret).
Jeśli zostaną resztki, następnego dnia można je podgrzać w piekarniku lub na patelni z pokrywką. Smakują też na zimno.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i wkrótce z niego skorzystasz. Jeśli lubisz zapiekane naleśniki, zerknij na Zapiekane naleśniki z sosem bolońskim lub na Zapiekane naleśniki z serem. A więcej przepisów na pyszne domowe naleśniki, znajdziesz ►TUTAJ!
A jeśli cenisz sobie czas i lubisz proste, odżywcze dania, zapraszam do eBooka „14 szybkich obiadów w 20 minut. Przepisy na 2 tygodnie!” –jeśli go jeszcze nie znasz, myślę, że obecna cena może Cię przyjemnie zaskoczyć.
Smacznego!
Szybkie obiady?
Bardzo lubię gotować, ale także doświadczam dni, gdy takie szybkie obiady są dosłownie na wagę złota. Nie mam wtedy czasu ani zastanawiać się co by tu ugotować, ani stać długo przy garach. A zamawiać jedzenia za bardzo nie chcę, bo wolę domowe (czasem kupuję gotowe, ale to raczej wyjątek niż reguła).
Na takie dni właśnie mam w zanadrzu pakiet sprawdzonych i lubianych przez nas obiadów –wystarczy, że po któryś z nich sięgnę. Nie chodzi o to, by tych pomysłów było dużo, ale by były sprawdzone, żeby gotowało się szybko i żeby wszystkim smakowały.
Z tych naszych pewniaków wybrałam 14 uniwersalnych przepisów. Wszystkie do przygotowania w około 20 minut, wszystkie z dostępnych, niedrogich składników i wszystkie smakują każdemu w rodzinie. Stworzyłam z nich eBooka, do którego link wstawiam poniżej (KLIK W FOTĘ) –zapraszam: zerknij, jeśli to temat także dla Ciebie.
Ps. Owszem, kusiło mnie, żeby wstawić tam więcej przepisów, skoro już je mam i z nich korzystam. Z doświadczenia jednak WIEM, że ilość często zabija decyzyjność. Tymczasem, jeśli chcesz zacząć gotować, a nie masz czasu, to taki sprawdzony i dobrze skomponowany przepis może być dobrym pierwszym krokiem.
14 przepisów oznacza obiady na 2 tygodnie (a czasem i na dłużej, bo jeśli obiad jest pyszny, to można ugotować więcej, np. od razu na 2 dni). Przez te 2 tygodnie spokojnie można przetestować gotowanie z szybkich przepisów i przekonać się czy idea tego sprytnego podejścia jest dla Ciebie dobra. Ja jestem przekonana, że tak, ale nie namawiam:) Po prostu sprawdź jak to zadziała u Ciebie i oceń. Zapraszam –sięgnij po eBooka, ugotuj wybrane obiady i przekonaj się czy w Twoim domu zadziała to tak doskonale jak u nas. (Czego Ci gorąco życzę.)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj