Dzisiaj duszony stek z cebulą, czarnym pieprzem i kilkoma innymi ciekawymi przyprawami!
Miękka, dobrze doprawiona duszona wołowina (szczególnie taka z dobrego źródła) jest przepysznym pomysłem na odżywczy obiad lub kolację. Smakuje na ciepło i na zimno. [Naszym domowym zdaniem] to najprostszy przepis na najlepszy duszony stek z cebulą, pieprzem i jałowcem –na obiad, jak i w plastrach do sałatek lub np. na kanapki.
Mam nadzieję, że się Wam się spodoba, szczególnie, że całość jest banalnie prosta i szybka do ogarnięcia.
…i tu od razu praktyczna wskazówka: w upały mięso można przygotować wieczorem i następnego dnia po powrocie do domu podać na zimno lub tylko krótko podgrzać. Smacznego!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić najlepszy duszony stek z cebulą, pieprzem i jałowcem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Duszony stek z cebulą, pieprzem i jałowcem
Duszony stek z cebulą, pieprzem i jałowcem
czas przygotowania: 10-15 minut + ok. 30 minut duszenia
/proporcje na 500 g mięsa (1-2 osoby)/
- 500 g wołowiny na stek (u mnie: rostbef z kością)
/rostbef: dość gruby plaster, z jednej strony tłuszczyk, z drugiej strony kość, patrz dołączony do przepisy film/ - 1 cebula
- 1 łyżka masła klarowanego
- 1 liść laurowy
- 2-3 kulki jałowca
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego (suszony)
- czarny, świeżo mielony pieprz –ilość: do smaku / wg uznania (u mnie dość sporo)
- 1 szklanka wody
Robiąc duszony stek, najchętniej sięgam po wołowinę z kością, a konkretnie rostbef z kością (kość z boku, mniejszy kawałek, nie usuwam i mięso duszę właśnie z kością, dzięki czemu smak jest ciekawszy i bardziej „głęboki”). Mięso wyjmuję z lodówki 30 minut wcześniej i zostawiam w temperaturze pokojowej. Na razie niczym nie doprawiam.
Cebulę obieram, przekrawam na pół, po czym kroję w półtalarki lub w piórka.
Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością masła klarowanego. Na mocno rozgrzane wkładam stek i podsmażam po 2-3 minuty z każdej strony.
Układam mięso na gorącej patelni i już nie ruszam, by go nie rozerwać. Po 2-3 minutach zetnie się od spodu i łatwo będzie można je podważyć i przewrócić na drugą stronę.
Ja obsmażam go krótko także od strony skóry (tj. z boku), przytrzymując mięso szczypcami. Gotowe przesuwam na bok i dokładam cebulę. Rozkładam ją wokół mięsa i krótko podsmażam, aż się zeszkli. Wtedy dodaję przyprawy: liść laurowy, jałowiec, ziele angielskie, rozmaryn, tymianek, czosnek niedźwiedzi oraz dość sporo czarnego pieprzu (najlepszy świeżo mielony). Mieszam cebulę z przyprawami, osnuwając ją wokół mięsa, pod koniec podlewam wodą.
Przykrywam, zmniejszam grzanie i duszę na najmniejszym ogniu przez ok. 30 minut. Co jakiś czas podnoszę pokrywkę, mieszam sos i przewracam mięso na drugą stronę (2-3 razy w trakcie podanego czasu duszenia).
Kiedy stek jest już odpowiednio miękki (można sprawdzić czubkiem ostrego noża), doprawiam: zdejmuję stek z patelni i z obu stron przyprószam solą i pieprzem. Odstawiam na bok –soki się uspokoją, stek będzie bardziej soczysty, sól się rozpuści i wchłonie w mięso.
W tym czasie szykuję sos. Wyjmuję kulki jałowca i ziela oraz liście laurowe. Sos blenduję tak, żeby część cebuli się zmiksowała, zagęszczając go, a część została w całości, tworząc ciekawszą konsystencję. Mieszam i na maksymalnie dużym ogniu zostawiam do lekkiego odparowania. Kiedy odparuje i nieco zgęstnieje, wkładam ponownie mięso, osnuwam gorącym sosem i danie gotowe;)
Mięso jest miękkie, pięknie uduszone i pełne smaku.
Podaję na ciepło z ulubionymi dodatkami to może być np.: ryż, kasza, makaron, ziemniaki czy po prostu sałatka, surówka lub warzywa na parze –według uznania;) Można też ostudzić, po ostudzeniu pokroić w plastry i podać jako dodatek do sałatki lub jako mięso do kanapek. W każdym wariancie smakuje to dobrze: i na ciepło, i na zimno, więc można wybierać.
Kość
Kość z mięsa odkrawam dopiero po uduszeniu i zachowuję do ugotowania wywaru lub bazy do jakiejś zupy (wnosi sporo fajnego smaku). Można mrozić, zbierając w ten sposób np. więcej kości do wzbogacenia przyszłego rosołu / wywaru / zupy.
Szybkowar
Taki stek / steki spokojnie można przyrządzić w szybkowarze, skracając czas przygotowania i/lub zwiększając ilość mięsa. Proporcje w dzisiejszym przepisie to porcja dla 2 osób, więc sięgam po patelnię. Gdy robię to danie dla 4 osób, to biorę 2 steki i duszę je w szybkowarze –do pożądanej miękkości mięsa (15-20 minut). Czas zależy oczywiście od pożądanej miękkości mięsa.
Bez kości? Też można
Jeśli macie kawałek bez kości, mięso można przyrządzić dokładnie w ten sam sposób. Ale… kość naprawdę wnosi tu fajny smak (większa głębia smaku;)). Plus można ją na koniec odkroić i wykorzystać do gotowania zupy –patrz akapit wyżej.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Jeden komentarz
zosia
Niesamowite smaki 🙂