Dzisiaj patelnia mięsno-warzywna, czyli rozbierany kebab, jak nazwały to danie moje dzieci.
Nie jest to wprawdzie do końca kebab, choć smakiem rzeczywiście budzi takie skojarzenia;) Przyprawy są dobrane tak, że śmiało można to danie nazwać potrawą w stylu tureckim. Kawałki mięsa i warzyw, zamarynowane w jogurcie i oliwie z przyprawami, do tego pieczone ziemniaki, a całość podana (i pieczona) na dużej blasze do pizzy. Można rzecz jasna sięgnąć po dowolną większą blachę lub niezbyt głębokie naczynie żaroodporne;)
Patelnia mięsno-warzywna to danie proste i nieskomplikowane do zrobienia, a cieszy efektem. Cała praca sprowadza się do pokrojenia udek i warzyw, zalania marynatą, a potem resztę przejmuje na siebie piekarnik, a my uciekamy z kuchni i spędzamy czas z rodziną lub na innych wybranych czynnościach. Na koniec wystarczy wyjąć i podać na stół gorącą blachę z pięknie pachnącym, smakowitym posiłkiem i można się częstować. Pyszne!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić patelnię mięsno-warzywną, czyli udka z ziemniakami w stylu tureckim:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Patelnia mięsno-warzywna. Udka z ziemniakami w stylu tureckim
Patelnia mięsno-warzywna. Udka z ziemniakami w stylu tureckim
czas przygotowania: ok. 15 minut + 50-60 minut pieczenia (piekarnik, bez naszego udziału)
/proporcje dla 4-6 osób/
- 600 g udek drobiowych bez skóry i kości
/można podmienić na podudzia z kością/ - 6-8 średniej wielkości ziemniaków
- 1 duża czerwona papryka
- 2 młode cukinie
- 1 duża cebula
- ulubiony tłuszcz do smażenia (do natłuszczenia blachy)
/w prezentowanej wersji: olej kokosowy/ - przyprawy do przyprószenia ziemniaków:
– sól
– suszony czosnek
– słodka czerwona papryka
– oregano
marynata:
- 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
- 1 łyżeczka ostrej czerwonej papryki lub chili
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- 1/2 łyżeczki przyprawy do gyrosa, kupnej lub domowej: https://skutecznie.tv/2015/03/domowa-przyprawa-gyros-grecka/
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka suszonego czosnku
(lub 1 drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku) - 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2-3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
Mięso myję, osuszam i kroję w mniejsze kawałki na 1 kęs (niezbyt drobne, ja moje udka pokroiłam na mniej więcej 4 kawałki).
Jeśli mam podudzia z kością (pałki), to myję, osuszam, nakrawam kilkoma cięciami aż do kości (szybciej się zamarynują i upieką) i dalej podstępuję tak samo.
Mieszam składniki marynaty.
Połowę marynaty dodaję do mięsa –starannie mieszam, dokładnie osnuwając każdy kawałek (jeśli pałki z kością, to wcieram marynatę w każde nacięcie). Jeśli się spieszę, to odstawiam na czas krojenia warzyw. Najlepsze są jednak, gdy odstoją w marynacie co najmniej 2 godziny (można na noc).
Szykuję warzywa.
Ziemniaki można obrać, ja zostawiam ze skórką, tylko starannie je szoruję. Z grubsza osuszam, po czym kroję w niezbyt cienkie plastry (kilka milimetrów grubości).
Pozostałe warzywa myję, osuszam i kroję w mniejsze kawałki: cukinię w plastry, paprykę w mniejsze kawałki na jeden kęs, a cebulę w ósemki, po czym je rozwarstwiam (patrz dołączony do video-przepis).
W prezentowanej wersji kroiłam w faliste plastry z pomocą specjalnej „tarki”, ale warzywa spokojnie można kroić nożem w zwykłe plastry.
Wszystkie warzywa z wyjątkiem ziemniaków mieszam starannie z resztą marynaty.
Dużą blachę cienko natłuszczam.
Można sięgnąć po większą prostokątną blachę lub blachę do pizzy. Ja wybrałam dużą okrągłą do pizzy (32 cm), bo według mnie danie ciekawiej się wówczas prezentuje na stole.
Na blasze rozkładam zamarynowane mięso, kładę je przy brzegach blachy, zachowując odstępy. Pomiędzy mięsem utykam ziemniaki i rozkładam je równomiernie na blasze (środek zostawiam pusty, ziemniaki częściowo przykryją mięso). Ziemniaki przyprószam solą, suszonym czosnkiem, oregano i słodką papryką.
Na środek blachy wykładam warzywa w marynacie i rozkładam je ku brzegom blachy, przykrywając ziemniaki i mięso, jeśli trzeba.
Na koniec wyjmuję pojedyncze kawałki udek tak, żeby gdzieniegdzie lekko „wyglądały” spomiędzy warzyw (choć wciąż mają leżeć na dnie blachy i być przykryte warzywami, dzięki czemu po upieczeniu zostaną pyszne i soczyste).
Wstawiam do rozgrzanego do 200 st.C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 50-60 minut (trzeba obserwować).
Pod koniec pieczenia szykuję dodatki tj. zimne sosy (np. paprykowy, czosnkowy, jogurtowy, itp.) oraz sałatkę.
Upieczone wyjmuję i podaję na gorąco, stawiając blachę na stół na odpowiedniej podkładce –każdy częstuje się sam. Patelnia mięsno-warzywna gotowa.
W prezentowanej wersji podałam z domowym sosem czosnkowym i z sałatą z solonym jogurtem czosnkowo-ziołowym. Wyszło pysznie!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
7 komentarzy
Magda W
Bardzo smaczne danie, zwiększyłam tylko dwukrotnie ilość papryki i wyszło pyszne 🙂 Super przepis, polecam.
Dorota
Uwielbiam dania jednogarnkowe, a to jest pyszne, polecam
Jadwiga
Zrobiłam, danie się udało a smak rewelacyjny.
Zagości w moim domu. Serdecznie pozdrawiam.
Małgorzata
Pani Magdo!
Skorzystałam z przepisu. Mięsko przepyszne, rozpływające się w ustach. Warzywa też bardzo smaczne. Robiąc danie ponownie, pokroję w grubsze plastry cukinię, bo lubię jak jest al dente.
Justyna
Danie wygląda smakowicie.
Mam pytanie o jaką przyprawę chodziło w marynacie zamiast tymianku,bo jest wymieniony dwa razy?
Dziękuję za pyszne inspiracje.
Pozdrawiam.
MaGda
Wszystkie przyprawy zostały wymienione, tymianek zdublował się (już poprawiłam, dzięki;))
Danuta
Dzień dobry jutro zrobię na obiad pozdrawiam.