Dzisiaj pulpeciki cynamonowe w sosie pomidorowym.
Super smaczne, intrygująco doprawione, o delikatnej orientalnej nucie, szybkie do przygotowania, a przede wszystkim proste i całkiem wartościowe odżywczo. Do tego proste, niedominujące w smaku dodatki (naszych faworytów przedstawiam w przepisie rzecz jasna) oraz jakaś sałatka i smakowity domowy posiłek gotowy;)
Takie pulpeciki smakują i dzieciom, i dorosłym, i ubiegając pytania: nie, cynamon nie dominuje w smaku, nie zabija dania, tylko wprowadza lekką i całkiem przyjemną nutę, która wraz z kuminem cudownie ożywia tę prostą potrawę. Zresztą, sami spróbujcie;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pulpeciki cynamonowe w sosie pomidorowym 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pulpeciki cynamonowe w sosie pomidorowym
Pulpeciki cynamonowe w sosie pomidorowym
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje na ok. 20 pulpecików (ilość zależy od wielkości)/
pulpeciki:
- 500-600 g mięsa mielonego
/u mnie drobiowe z indyka, można podmienić na mielone udka kurczaka bez skóry i kości lub niezbyt tłustą wieprzowinę/ - 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 1/2 łyżeczki mielonego kuminu (kmin rzymski)
- 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego (można utrzeć w moździerzu lub młynku do kawy)
- 1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
sos:
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka masła
- 400 g siekanych pomidorów z puszki lub z domowych przetworów: https://skutecznie.tv/2015/09/pomidory-jak-z-puszki-krojone-i-w-calosci
/mogą być świeże, wtedy 500 g, sparzam, obieram ze skórki i kroję w mniejsze kawałki/ - 2 łyżeczki miodu (ew. cukru)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/2 łyżeczki mielonego kuminu (kmin rzymski)
- 3/4 łyżeczki soli (lub do smaku)
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu (lub do smaku)
- 3-4 łyżki siekanej natki pietruszki
Mielę mięso (jeśli mam już mielone, pomijam;)). Obieram cebulę, wyjmuję wszystkie składniki.
Mięso wkładam do miski, dodaję przyprawy i starannie mieszam, rozprowadzając je w mięsie równomiernie. Zwilżonymi w wodzie dłońmi formuję małe pulpeciki –ja: odrywam małe, równe porcje mięsa, po czym formuję kulki, układam na talerzu i odstawiam na bok.
Na głębokiej patelni rozgrzewam oliwę z masłem –krótko, niezbyt mocno, ma być gorąca, ale tylko tyle, by roztopiło się masło. Wkładam pulpeciki, układam równą warstwą na dnie i podsmażam 1-2 minuty na średnim ogniu, aż lekko się zrumienią (można przykryć patelnię).
W tym czasie kroję cebulę w cienkie półtalarki.
Zaglądam na patelnię, przewracam klopsiki i dosmażam z drugiej strony, przykrywam patelnię, by szybciej doszły w środku. Gotowe przekładam na talerz.
Na patelnię wkładam pokrojoną cebulę, mieszam i krótko podsmażam na tłuszczu po mięsie, aż się zeszkli i zwiotczeje. Wtedy dokładam drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, mieszam i podgrzewam, aż cebula lekko się zrumieni, a czosnek zacznie aromatycznie pachnieć (raczej krótki i bardzo uważam, by go nie przypalić –wtedy będzie gorzki!).
Dokładam pomidory, miód, cynamon, kumin, sól i pieprz, mieszam, zagotowuję, po czym zmniejszam grzanie, przykrywam i gotuję 10-12 minut, aż składniki się „zaprzyjaźnią”, a sos lekko zgęstnieje.
W tym czasie nastawiam makaron ryżowy (ew. inne dodatki, z którymi planuję podać to danie) oraz szykuję sałatę (myję, osuszam, rwę na cząstki).
Po kilkunastu minutach zaglądam na patelnię, mieszam sos, jeśli trzeba doprawiam (zwykle nie trzeba). Do sosu wkładam pulpeciki, delikatnie mieszam, osnuwając je sosem. Przykrywam i gotuję 2-3 minuty na małym ogniu tak, by mięso się zagrzało.
W tym czasie siekam natkę pietruszki. I na koniec, jeszcze na patelni, posypuję pulpeciki natką.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami –pulpeciki cynamonowe świetnie smakują z ryżem lub makaronem ryżowym lub z kalafiorem na parze.
Generalnie sprawdzą się wszystkie dodatki, jaki lubicie do klopsików w sosie, ale w przypadku tych akurat pulpecików stawiam na niedominujące smakowo dodatki, by podczas jedzenia wybiła się ta delikatna, lekko orientalna nuta. Zatem u nas zamiennie: ryż, makaron ryżowy lub kalafior na parze (al dente).
W prezentowanej wersji podałam z makaronem ryżowym i mieszanką sałat ze schłodzonym jogurtem naturalnym (jogurt, sól, pieprz, delikatnie czosnek).
Z makaronem ryżowym ‘muszelki’:
Z makaronem ryżowym ‘wstążki’:
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Magda
witam Pani Magdo,
Czy to.danie można mrozić czy raczej Pani nie poleca? Pozdrawiam
Arleta
Witaj, Magda!
Dziekuje za przepis. Dzis mielismy na obiad.
Z pewnoscia bede do tego przepisu powracac.
Smakowalo ?
Z milym pozdrowieniem
Arleta