Dzisiaj udka drobiowe po cygańsku. Lub podudzia drobiowe po cygańsku, bo udka można podmienić na podudzia (tzw. pałki).
Bardzo szybki do przygotowania obiad;) Wykonuję kilka prostych i krótkich czynności na początku, a potem całą pracę przejmuje piekarnik. Pod koniec tylko szykuję dodatki i można podawać. A udka drobiowe po cygańsku to bardzo uniwersalne danie. Można je podać z wieloma dodatkami: z ryżem i prostą sałatką, z pieczywem i sałatką, z bułeczkami z patelni, z kalafiorem na parze, itp.
To rodzaj obiadu, po który chętnie sięgam w dni, gdy nie mam czasu na długie przebywanie w kuchni. Całość praktycznie dzieje się sama, a ja muszę tylko z wyprzedzeniem pamiętać, żeby mieć rozmrożone mięso lub kupić to mięso w drodze do domu. Reszta wykonywana jest ze składników „spiżarkowych”, które zazwyczaj w domu są. Kurczak wychodzi pyszny i soczysty i choć ja najczęściej lubię podawać go z ryżem, to w szalenie zabiegane dni na talerzach ląduje z sałatką i pieczywem, i też jest pysznie. Można zabrać do pracy w roli przekąski na wynos i zjeść na zimno lub po podgrzaniu.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić udka drobiowe po cygańsku:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Udka drobiowe po cygańsku
Udka drobiowe po cygańsku
czas przygotowania: ok. 10 minut pracy własnej + ok. godzina minut pieczenia
/proporcje na 6 udek/
Udka drobiowe po cygańsku –SKŁADNIKI
- 6 udek (lub podudzi, pałek) z kurczaka
- 1 duża cebula
- 8-10 suszonych śliwek, bez pestek
- 1/2 szklanki koncentratu pomidorowego o dobrym składzie
- 1/2 szklanki letniej wody
- 3-4 łyżki ostrego keczupu lub ulubionego gęstego sosu pomidorowego
/w prezentowanej wersji: 2 łyżki keczupu + 1 łyżka sosu sriracha/ - 1 łyżeczka mielonej papryki
/u mnie słodka, może być zwykła lub wędzona/ - 1 łyżeczka octu jabłkowego lub ryżowego
- 1/4 łyżeczki soli (lub do smaku)
- 1/4 łyżeczki pieprzu (lub do smaku)
- solidna szczypta ostrej czerwonej papryki (lub do smaku)
- 1 łyżeczka majeranku –do przyprószenia z wierzchu przed pieczeniem
Udka drobiowe po cygańsku –TYTUŁEM WSTĘPU
W prezentowanej wersji robię mniejszą porcję, dla 3 osób. Stąd zmniejszyłam ilości, sięgnęłam po mniejsze naczynie oraz przetestowałam mniejszy piekarnik (a właściwie frytownicę na gorące powietrze). Dzięki temu mogę teraz rozpisać sposób pieczenia w dwóch urządzeniach: klasycznym piekarniku i w mniejszym z termoobiegiem;) W obu całość pójdzie bardzo szybko, bo jest to banalnie proste i bardzo szybkie do przygotowania danie.
Udka drobiowe po cygańsku –MIĘSO
Najpierw marynata: do miski dodaję koncentrat pomidorowy, wodę, ostry keczup (lub inny ulubiony gęsty sos pomidorowy), mieloną paprykę, ocet jabłkowy lub ryżowy oraz przyprawy: sól, pieprz i ostrą czerwoną paprykę. Starannie mieszam i odstawiam na bok.
Cebulę kroję w cienkie plasterki lub półtalarki.
Udka myję, osuszam i układam w naczyniu żaroodpornym. Pomiędzy nimi utykam część cebuli. Następnie zalewam przygotowanym sosem i obkładam resztą cebuli oraz suszonymi śliwkami. Ja każdą śliwkę tnę nożyczkami na mniejsze kawałki tj. na połówki lub ćwiartki, obkładam plastrami cebuli i delikatnie mieszam je z sosem z wierzchu, utykając dodatki pomiędzy kawałkami mięsa. Wycieram brzegi naczynia. Całość z wierzchu przyprószam majerankiem.
Tak przygotowane danie jest gotowe do pieczenia –można je teraz przykryć i wstawić do marynowania do lodówki (np. na kilka godzin lub noc) lub piec od razu.
Udka drobiowe po cygańsku –PIECZENIE
Wstawiam naczynie do piekarnika i piekę w 180 st.C przez mniej więcej godzinę, a tak naprawdę do czasu, aż mięso straci surowości i będzie ładnie odchodzić od kości. Zazwyczaj (dla 4-6 osób) piekę te udka w klasycznym, dużym piekarniku, dla mniejszej ilości zdecydowałam się upiec je we frytkownicy na gorące powietrze, która bardzo często zastępuje mi mały piekarnik.
Frytownica: w tym urządzeniu piekę danie w 2 etapach. Jako, że jest to frytownica, która działa non stop z termoobiegiem, to •przez pierwsze 35 minut piekę udka w 180 st.C pod przykryciem (pokrywka, można też przykryć po prostu folią aluminiową). Po tym czasie wyjmuję naczynie, przewracam mięso na drugą stronę (dół do góry, góra do dołu), przykrywam sosem i cebulką i wstawiam ponownie do pieczenia na •drugi etap: niższa temperatura, u mnie 160 st.C i 20 minut, bez przykrycia.
Zwykły piekarnik: wszystko dokładnie tak samo –gotowe mięso wstawiam do piekarnika i piekę przez godzinę w 180 st.C, bez przykrycia, w funkcji grzanie góra-dół. Pod koniec tj. na jakieś ostatnie 15 minut pieczenia można przewrócić mięso na drugą stronę i dopiec. Jeśli z termoobiegiem, to piekłabym pod przykryciem (jak we frytownicy).
I to w zasadzie cała moja praca. Upieczone wyjmuję i podaję z ulubionymi dodatkami.
Udka drobiowe po cygańsku –DODATKI
Najbardziej lubię te udka z ryżem i sałatą lub mizerią i łatwo można sobie to danie w tym zestawieniu wyobrazić: biały ryż, zielona sałata, soczyste mięso w pomidorowym sosie.
Jako, że ryż jedliśmy niedawno i nie mieliśmy na niego ochoty, to w prezentowanej wersji podałam mięso z opieczonym domowym chlebem na zakwasie i sałatą z rzodkiewką i skyrem.
Dodatki szykuję pod koniec pieczenia tak, by były gotowe równo z mięsem. Wkładam chleb do tostera, niech już się opieka. Sałatę myję, osuszam (ja zwykle mam już umytą w pojemniku w lodówce (mealprep)). Rwę ją na mniejsze kawałki i przekładam do miski. Rzodkiewki kroję na takie kawałki, jakie chcę w sałatce –plastry, ćwiartki. Dokładam do miski, dodaję skyr (gęsty jogurt, typ islandzki, o wysokiej zawartości białka), solę i mieszam osnuwając warzywa skyrem. Można dodać siekaną zieleninę –koperek, natka pietruszki.
Nie nagrywałam, ale gorąco polecam spróbować tego kurczaka także z ryżem (nam najbardziej smakuje z białym). Mięso jest soczyste, pięknie upieczone, ładnie odchodzi od kości i pięknie współgra z dodatkami. Sos lekko odparowuje, cebulka mięknie, a śliwki wnoszą ciekawy smak i lekką słodycz do dania. Jeśli lubicie takie sosy, to zachęcam do wypróbowania przepisu!
Z UWAG PRAKTYCZNYCH
Sosu jest dość sporo, więc u nas zwykle zostaje, mimo, że nakładamy sobie sporą porcję do mięsa. Nie wyrzucam go, tylko blenduję i dodaję następnego dnia do zupy lub do jakiegoś sosu. Sprawdza się bardzo dobrze i wnosi ciekawą nutę smakową.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Monika
Wyśmienite danie , wszystkim domownikom bardzo smakowało
Joanna
Na pewno wypróbuję. Zaciekawiło mnie to urządzenie. Zazwyczaj frytkownice beztłuszczowe są inne. Ci to za sprzęt i jakiej firmy? Można w nim też suszyć i odmrażać?
Kasia
Wypróbowane – bardzo smaczne i szybkie danie!
Mad
Polecam! Szybkie danie, łatwe no i przede wszystkim smaczne!
Ania
Cześć,
Bardzo ciekawy przepis, obłędny zapach i smak. Dziękuję za pomysł
Było super
MaGda
Cieszę się, że smakowało! Pozdrawiam serdecznie:)