Heeeej, zapraszam na szybką kolację;) Dziś pizza z tortilli z ajwarem i farszem mięsno-paprykowym.
…a że pizza zazwyczaj nie jest szybka, to można się domyślić, że będzie oszukana, co oczywiście potwierdzam. Robię dziś dwie takie pizze, obie na bazie pełnoziarnistych tortilli. To rozwiązanie już znacie, bo kiedyś pokazywałam, choć z innym obkładem. Dziś zatem zupełnie inny przepis, gdzie wspólny jest chyba tylko spód z tortilli.
Ten wcześniejszy przepis na szybką pizzę z tortilli tu: https://skutecznie.tv/2014/07/szybka-pizza-z-tortilli-z-serem/
Dla mnie takie podejście ma dużo zalet: mniej pracy, cienkie ciasto, więcej farszu, pięknie wygląda i świetnie smakuje. U mnie pizza z tortilli pełnoziarnistej –można wziąć kupną lub domową –jak zrobić domową pokazywałam w osobnym przepisie: No to zaczynamy!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pizzę z tortilli z ajwarem i farszem mięsno-paprykowym:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pizza z tortilli z ajwarem i farszem mięsno-paprykowym
Pizza z tortilli z ajwarem i farszem mięsno-paprykowym
czas przygotowania: 25-30 minut (w tym ok. 10 minut pieczenia)
/proporcje na 2 pizze o średnicy tortilli/
- 4 tortille pełnoziarniste –kupne lub domowe
/np. z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2018/07/jak-zrobic-tortille-pelnoziarniste-cienkie-miekkie-domowe/ - 4 łyżki ajwaru
/można podmienić na dowolny sos pomidorowy lub warzywny np. paprykowy, z bakłażana, itp./ - 200 g żółtego sera o niezbyt ostrym smaku (w prezentowanej wersji: gouda)
- 250 g mielonego uda indyka
/można podmienić na inne ulubione mięso/ - 1 czerwona papryka
- 1/2 średniej cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 8-10 pieczarek
- ulubione przyprawy lub mieszanka przypraw do mięs/farszów –do smaku
…np.:
– sól, pieprz, kurkuma
– suszone pomidory, papryka, czosnek, oregano, sól
– oregano, czosnek, sól i pieprz
– mieszanka przypraw do gyrosa
– dowolna ulubiona przyprawa do mięs i farszów;) - 2 garście liści szpinaku –do posypania przed podaniem
INFO: Korzystam z pomocy blendera, dzięki czemu całość idzie dużo szybciej. Oczywiście można sięgnąć po tarkę, nóż, itp.
Żółty ser ścieram na tarce o grubych oczkach lub kroję na mniejsze kawałki i blenduję pulsacyjnie, rozdrabniając go dość mocno.
Teraz warzywa. Cebulę obieram, przekrawam na pół i kroję w mniejsze kawałki i wkładam do blendera. Paprykę przekrawam na pół, usuwam gniazda nasienne, kroję w mniejsze kawałki i wkładam do blendera. Dokładam ząbek czosnku. Warzywa blenduję pulsacyjnie, aż się rozdrobnią, ale NIE na miazgę, tylko tak, by były widoczne i wyczuwalne. Przekładam na talerz.
Jeśli nie mam blendera, to cebulę i paprykę można drobno siekać z pomocą noża.
Pieczarki obieram i oczyszczam, kroję w mniejsze kawałki i również blenduje –pulsacyjnie i dość krótko tak, żeby nie zrobić z pieczarkowej miazgi, tylko po prostu rozdrobnić. Gotowe dokładam do warzyw.
Jeśli nie mam blendera, to pieczarki można zetrzeć na tarce lub posiekać z pomocą noża.
Rozgrzewam patelnię i na gorącą, bez tłuszczu wkładam mielone mięso. Dodaję przyprawy, mieszam i podsmażam, aż mielone straci surowość, a na patelni powstanie lekki sos. Wtedy dokładam warzywa i pieczarki, mieszam i co jakiś czas mieszając, trzymam na patelni przez 5-10 minut, aż całość ładnie się podsmaży, odparuje i może nawet delikatnie skarmelizuje.
Farsz ma być gęsty i bez płynu/sosu, bo ten powinien całkowicie odparować, zostawiając na patelni tylko mięso, warzywa i przyprawy.
Blachy do zapiekania wykładam paskiem papieru do pieczenia (patrz dołączony do przepisu film), dzięki którym łatwiej będzie wyjąć pizze z blach.
Na spód jednej pizzy biorę dwie tortille i „sklejam” je sosem i serem –będą ciut grubsze i smaczniejsze. I buduję pizza z tortilli według poniższego schematu:
- blaszkę wykładam paskiem papieru, na nim układam 1 tortillę
- tortillę smaruję z góry ajwarem lub ulubionym sosem (np. pomidorowym)
- posypuję cienko tartym żółtym serem
- przykrywam drugim plackiem tortilli, delikatnie dociskam
- tak przygotowany „spód pizzy” smaruję ulubionym sosem (u mnie mieszanka ajwaru i ostrego ketchupu)
- posypuję dość obficie serem
- obkładam połową masy mięsno-paprykowej (rozprowadzam równo po całości)
- opcjonalnie: posypuję odrobinką sera dla lepszego wyglądu po zapieczeniu.
Ponawiam operację z drugą pizzą.
Wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę z termoobiegiem przez ok. 10 minut, aż ser się stopi i apetycznie zapiecze, a tortille zaczną się złocić przy brzegach.
Z praktyki:
Można piec osobno jedną po drugiej lub jednocześnie: na dwóch półkach piekarnika lub korzystając ze specjalnego stelaża do pieczenia pizzy (patrz dołączony do przepisu film). Można piec w 200 st. C –wtedy skracam czas pieczenia, po prostu obserwując pizzę.
Upieczone wyjmuję i od razu delikatnie dociskam brzegi widelcem, by gorący, roztopiony ser jeszcze lepiej je zlepił oba placki stanowiące spód.
Posypuję pociętymi w paski liśćmi świeżego szpinaku –dla lepszej prezentacji ORAZ dla wartości odżywczych i można kroić i podawać.
Można jeść z pomocą noża i widelca lub jak pizzę, czyli dzierżąc pizzowy trójkąt w dłoni. Ja lubię pokroić na ćwiartki i jemy to, chwytając ćwiartkę i delikatnie składając na pół (ale nie całkowicie;)), dzięki czemu usztywniam trzymany kawałek i zapewniam „czystsze” jedzenie. Przepyszne!
Z praktyki:
Taka pizza z tortilli świetnie smakuje zarówno na ciepło, czyli od razu po wyjęciu z piekarnika, jak i na zimno, na przykład następnego dnia w roli przekąski czy zamiast kanapki do pracy lub szkoły.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
8 komentarzy
Kasia
Pomysł na pizzę z tortilli to strzał w dziesiątkę Pani Magdo. Świetne przepisy. Pozdrawiam.
dorota
Jeszcze nie jadłam ajwaru w pizzy, ale wydaję mi się, że to będzie świetny smak
Marta
Wspomina Pani w filmie o zamieszczonym na blogu linku do sosów – ale ja nie mogę go znaleźć 🙁
Karolina
Może nie do końca sprecyzowałam myśl. Polecam się na przyszłość ☺ proszę wspominaj w przepisach o ewentualnych „podmianach” no jeśli jest to gdzieś w idei bloga a jak nie to zapytam znów. Dobrego weekendu! ?
Karolina
Mijaka widzę 🙂 pominęła Pani pieczarki :). Czy sos to może być – ketchup? 🙂
MaGda
Pieczarki: Na początku nie zrozumiałam gdzie, bo przecież o pieczarkach pisałam -ale już wiem, że chodziło o składniki;) Musiało się nie zapisać -dopisane, dzięki♥
Sos: tak może być ketchup… ale jak tylko można, to lepiej nie. Ketchup „spłaszcza”, sprawiając, że danie smakuje zawsze tak samo. To już lepiej pomieszać koncentrat pomidorowy z czosnkiem, ziołami (np. bazylia, oregano), papryką czy innymi przyprawami wg swojego smaku, rozcieńczyć wodą i użyć, serio;) Lub dowolny inny sos / pastę warzywną, na pewno „pizza” będzie wtedy ciekawsza w smaku!
Małgośka
Ha, wiem już co zrobię na jutro do pracy 🙂
Lecę do sklepu kupić co potrzeba 🙂
Małgorzata
Zrobiam na kolację, dwie porcje od razu. Baaaardzo smakowało wszystkim, nawet dzieckom (mimo warzyw w środku hihi), dziś bedę się tym pysznym daniem zajadać w pracy, pyyyyycha