Dzisiaj szybka pizza bez wyrastania, czyli odpada nam czas na wyrastanie przed pieczeniem, bo w trakcie pieczenia pizza rzecz jasna urośnie. Na spód wykorzystuję bowiem ciasto jogurtowe, które prezentowałam kiedyś przy okazji chlebków naan bodajże i które świetnie sprawdza się także przy pizzach.
Uwielbiam pizzę na klasycznym drożdżowym cieście, plus mam domu wielkich amatorów pizzy (moje dzieci), więc chętnie i często od czasu do czasu ją piekę, na różnych spodach (np. już upieczonych pitach: https://skutecznie.tv/2019/09/mini-pizze-szybki-obiad-lub-kolacja-w-15-minut/), różnych mąkach (czasem bez mąki: https://skutecznie.tv/2013/11/pizza-z-kalafiora-bezglutenowa-i-smaczna/) i w różnych wariantach np. z faszerowanymi brzegami (przepis tu: https://skutecznie.tv/2019/03/pizza-z-faszerowanymi-brzegami-pelnoziarnista/). Szykowanie pizzy nie jest dla mnie jakimś szalonym problemem i długim procesem. Czasem jednak po prostu nie mam ani weny, ani ochoty, ani czasu na wyrabianie i wyrastanie ciasta i tu kłania nam się ciasto jogurtowe które ratuje sytuację.
Spróbujcie! Pizza smakuje jak klasyczna, ciasto jest wilgotne i w trakcie szybkiego zagniatania nie tak elastyczne jak drożdżowe, ale po upieczeniu w niczym się od niego nie różni. Ma może w przekroju inne bąble niż to klasyczne na drożdżach, ale poza tym mało kto zorientuje się, że to coś innego. Smakuje naprawdę świetnie. Na weekend chyba w sam raz;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić Szybka pizza (bez wyrastania):) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Szybka pizza (bez wyrastania)
Szybka pizza (bez wyrastania)
czas przygotowania: 20-25 minut
/dla 2 osób: 2 średnie pizze lub 1 duża/
ciasto
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka jogurtu greckiego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
dodatki –w uznania, jak na pizzę:
- ulubiony ser np. mozzarella, gouda, cheddar, parmezan, itp.
- sprawdzony sos pomidorowy (np. 200 g pomidorów z puszki, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka suszonego czosnku, blenduję na sos/przecier i używam jak sos)
lub inne np. ajwar, inny ulubiony pomidorowy, pesto, pasta warzywna, mieszanka past i sosów - ulubiony obkład np. salami, szynka zwykła lub typu parmeńska/prosciutto, łosoś, tuńczyk, plastry grillowanych warzyw, kukurydza, pomidor, cebula, oliwki, kapary, itp.
- oregano –do posypania przed pieczeniem
- opcjonalnie po upieczeniu: zielenina np. rukola, szpinak, sałata, itp.
↓↓ Pizze z video przepisu:
- mozzarella, salami, oregano
- 2-4 łyżeczki sosu pomidorowego
(u mnie z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2019/10/domowy-ketchup-bez-cukru/ + odrobina wody, oliwa, oregano i suszony czosnek) - 4-6 łyżek tartej mozzarelli
- 10 plastrów salami
- oregano –do posypania z wierzchu
- 2-4 łyżeczki sosu pomidorowego
- gouda, wiejska szynka, oregano
- 2-4 łyżeczki sosu pomidorowego
- 4-6 łyżek tartej goudy
- 4 plastry wiejskiej szynki, pokrojonej w paski
- oregano –do posypania z wierzchu
Do miski wsypuję mąkę, proszek i sól, starannie mieszam. Dodaję jogurt, mieszam –najpierw łyżką do wstępnego połączenia składników (aż jogurt złapie mąkę), później ręcznie w misce lub na podsypanej mąką stolnicy na gładkie ciasto. Wyrabiam chwilę, zagniatając –nie trzeba jakoś szczególnie się tu starać i wysilać, zagniatam po prostu do połączenia składników.
Z uwag praktycznych: ciasto będzie bardziej wilgotne i nie tak miękkie/elastyczne jak klasyczne drożdżowe na pizzę. Gdyby ciasto okazało się zbyt wilgotne, podsypuję odrobiną mąki i kontynuuję zagniatanie, jeśli za suche, dodaję jogurt (mało i stopniowo np. najpierw 1 łyżkę), ALE dopiero na samym końcu, bo początkowo ciasto może wydawać się za suche, jednak w trakcie wyrabiania przebije się wilgoć z jogurtu i może okazać się za wilgotne (wtedy podsypać niewielką ilością mąki). Zagniatam 2-3 minuty i zwykle jest gotowe.
Rozgrzewam piekarnik do 200-250 st. C z blachami w środku (im wyższa temperatura, tym krótszy czas pieczenia pizzy).
Z ciasta formuję kulę, dzielę na 2 części, podsypuję stolnicę mąką i wałkuję lub rozciągam każdą część na cienki placek, w razie potrzeby podsypując mąką, żeby ciasto nie kleiło się do stolnicy blatu ani wałka. Najwygodniej wałkować, bo uzyskujemy równy, nie poprzerywany placek, a rozciąganie wymaga lekkiej wprawy, bo ciasto może się przerywać (nie jest tak elastyczne jak klasyczne drożdżowe). Placki układam na lekko natłuszczonym i podsypanym mąką papierze do pieczenia lub lekko natłuszczonej i podsypanej mąką na blasze do pizzy.
Spody do pizzy gotowe, dalej postępuję klasycznie tj. sos pomidorowy, ser, zioła, dowolny obkład, czyli to, na co mam w danym dniu ochotę;)
Smaruję sosem, posypuję serem, nakładam nadzienie, przyprószam oregano.
Następnie zsuwam gotową pizzę wraz z papierem, na którym leży prosto na gorącą blachę w piekarniku (wysuwam ją, żeby się nie poparzyć), jeśli w formie: wstawiam formę z pizzą prosto na rozgrzaną blachę. Zamykam i piekę w funkcji grzanie góra-dół, aż będzie gotowa, czas zależy od temperatury piekarnika oraz grubości ciasta:
- w 250 st.C 5-7 minut (w zależności jak grube jest ciasto)
- w 200 st.C ok. 12-15 minut (w zależności jak grube jest ciasto).
Z uwag praktycznych: Można piec 2 pizze naraz, na dwóch poziomach jednocześnie, zachowując odstępy między blachami tak, by każda pizza od góry miała nieco miejsca na „oddech”. W takim przypadku najczęściej pod koniec włączam termoobieg lub zmieniam blachy miejscami (góra na dół, dolna na górę).
Gotowe wyjmuję z piekarnika, zsuwam z papieru, na którym się piekły i przekładam na raszkę –układam tak, by od spodu miały przestrzeń (np. kładę raszkę na pustym zlewie lub ustawiam na 4 kubkach) i zostawiam na 2-3 minuty, by lekko od spodu odparowały. Jeśli piekę w formie do pizzy, to wyjmuję z pomocą łopatki, układam na raszce i zostawiam jak wyżej.
Po tym czasie, jeszcze gorącą, porcjuję i podaję. Jest pyszna!
Prawdziwego Włocha jeszcze nią nie częstowałam, ale z osób jedzących (w tym smakoszy pizzy) nikt nigdy nie zorientował się, że nie jest na klasycznym cieście, więc na szybkie domowe potrzeby w sam raz;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
10 komentarzy
Asiula
Rewelacyjna, szybka, smaczna pizza 🙂 dzięki za takie błyskawiczne przepisy 🙂
Golek
Czy można pizzę pięć na termoobiegu?
Ewelina
Pizza jest genialna! Szybka w przygotowaniu i szybciutko się piecze, jestem bardzo wdzięczna za tak świetny przepisl:)
Andrzej
Aby nie dostać cukrzycy od pożerania tony mąki można zastąpić połowę mąki z tego przepisu np mąka z kukurydzy,
jak ktos chce moze jeszcz dodac kilka lyzek maki z grochu, po rozwałkowaniu ciasto dobrze jest pomalować oliwa
z oliwek pierwszego tłoczenia, ja piekę na okrągłej blaszce z dziurami, spód po upieczeniu można ekstra zarumienić,
do tego należy wstawić blaszkę z pizza na metalowa kratkę i trzymac przez kilka minut blisko nagrzanej do czerwoności
płyty kuchennej..
MaGda
Super, dzięki za inspirację!
…można też nie zjadać całej pizzy naraz, a część głodu zaspokoić podanymi obok warzywami -innymi słowy: zjeść dużo warzyw (np. spora porcja sałatki) do kawałka pizzy i nie pochłaniać całej naraz;)
Aga
Witam Pani Magdo czy mogę spód do pizzy zrobić z 1 szklanki mąka zwykła pszenna i druga szklanka pszenna pełnoziarnista wyjdzie czy zrobi się jakiś twardy gniot ?? pozdrawiam serdecznie stała „testerka” Pani przepisów
MaGda
Wyjdzie, to bardzo wybaczające ciasto;) Być może tylko ciut więcej jogurtu trzeba będzie dodać, ale to tez zależy od mąki (i gęstości jogurtu), więc zaczęłabym od ilości z przepisu.
Joanna
Pizza wspaniała. Ciasto pulchne no a przede wszystkim szybkie do zrobienia jak mało czasu
Anetta
Pizza upieczona i zjedzona.Pycha! ciasto jest genialne.Nie miałam jogurtu greckiego, zastąpiłam kefirem i tez wyszło. Przepis na stałe zagości w naszym menu.pozdrawiam!
Asia
Przepis już przetestowany. Pizza wychodzi… Fajna opcja na tzw. czarną godzinę 🙂