Dzisiaj szybkie domowe burgery –klasyczne w bułce, jak i kilka równie dobrych wariantów bez bułki.
Burgery mogą być bardzo szybkim i pożywnym posiłkiem. Można je zrobić w sposób wyszukany, z finezyjnymi czy nietypowymi dodatkami, ale nasze dzieci proszą o zwykłe domowe burgery, z klasycznymi dodatkami, więc u nas ostatnio jakiejś szalonej finezji nie ma. Za to jest szybko, domowo, z warzywami i z gwarancją smaku;) W wersji bez bułek mogą być posiłkiem bezglutenowym lub bezpszennym.
Wiele osób kojarzy robienie burgerów z czymś czaso- i pracochłonnym. Tymczasem w codziennych domowych warunkach wystarczy dobre gatunkowo mięso, bułka (lub inne dodatki) i patelnia, a najlepiej 2 patelnie, żeby całość poszła jeszcze sprawniej. I dzisiaj film o takim właśnie szybkim podejściu do domowych burgerów.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić szybkie domowe burgery –w bułce, z batatem i w sałacie:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Szybkie domowe burgery –w bułce, z batatem i w sałacie
Szybkie domowe burgery –w bułce, z batatem i w sałacie
czas przygotowania: 20-25 minut
/proporcje dla 4-6 osób/
burgery:
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
/można podmienić na inne mielone mięso: wołowina czy drób np. udka bez skóry i kości/ - 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka suszonego czosnku
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
dodatki – w zasadzie dowolne ulubione np.:
- sałata (lub inne liście np. roszponka, szpinak)
- plastry pomidora
- cienkie plastry cebuli
- plastry korniszona
- sosy do posmarowania bułki/batata/sałaty:
– musztarda
– sos tatarski
– majonez / majonez z przyprawami
– sos chili
– sriracha
– pesto
– pasta warzywna
– itp.
bułka lub „zamiast bułki”
- bułka
/kupna lub domowa np. z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2019/05/najlepsze-drozdzowe-buleczki-bez-wyrabiania/ - lub 1 średni batat
- lub 1 główka sałaty lodowej
Mięso doprawiam solą, czosnkiem i pieprzem. Starannie mieszam rozprowadzając przyprawy i lekko wyrabiając.
Formuję burgery –dłonią, czyli odrywam stosowne porcje mięsa, formuję w kulkę, następnie spłaszczam, formując burgery takiej wielkości, jakie potrzebuję. Ja dostosowuję je po prostu do wielkości bułek. Lub korzystam z praski do burgerów, totalnie opcjonalna, ale gwarantuje równej wielkości i równego kształtu kotlety –nabieram porcję mięsa, ubijam, dociskam i wyciskam burgery.
Tak przygotowane burgery mogę teraz:
– przełożyć do pojemnika i wstawić do lodówki, gdzie czekają na swoją kolej do smażenia (np. na wieczór lub na jutro),
– poporcjować i zamrozić
– lub smażyć od razu.
Rozgrzewam patelnię grillową, a obok drugą, na której będę opiekać bułki.
Przygotowane burgery wkładam na mocno rozgrzaną patelnię bez tłuszczu (zwykła lub grillowa). Opiekam na średnim ogniu, aż zrumienią się z wierzchu, a w środku dojdą, co jakiś czas dociskam łopatką, żeby zachowały równą grubość i opiekały się równomiernie.
Ja z jednej strony podpiekam je na małym ogniu, przykrywam, żeby najpierw lekko doszły, jeszcze bez rumienia, potem zdejmuję pokrywkę, przewracam i opiekam już bez przykrycia, na niezbyt dużym ogniu; co jakiś czas przewracam 2-3 razy, aż burgery będą gotowe.
W czasie, gdy burgery się pieką, szykuję kdodatki.
► Wersja z bułkami: Bułki przekrawam na pół i podgrzewam na bardzo małym ogniu na drugiej patelni tak, żeby były chrupiące i cieplutkie, co jakiś czas zmieniam je miejscami, by nie podpiekły się za mocno (patrz dołączony video przepis).
► Wersja z batatem lub sałatą: kroję alternatywne dodatki i odkładam na bok. Jeśli batat, duszę na małej ilości wody do pożądanej miękkości –szczegóły na końcu przepisu.
W międzyczasie kroję pomidory, cebulę czy generalnie takie warzywa, jakie planuję dodać do burgerów. Nasz najczęstszy i najszybszy zestaw to sałata (ew. inne liście np. szpinak, roszponka, rukola), plaster pomidora, cienkie plastry cebuli, czasami korniszon, czasami inne warzywa.
Robię szybką sałatkę –np. porwane liście sałaty, kawałki papryki, oliwek, ponidorów, skrapiam oliwą (+sól i pieprz) lub winegretem i gotowe.
Przygotowanie wszystkich dodatków zajmuje 15-20 minut i można składać burgery:
– ciepłe, delikatnie chrupiące połowy bułek smaruję na płaszczyźnie cięcia ulubionymi sosami
– sos: bułki można posmarować musztardą, sosem czosnkowym, sosem z ostrych papryczek chili, pesto czy po prostu majonezem lub majonezem z dodatkami, według uznania…
Na dolnej połówce układam piętrowo:
– liście sałaty (lub inne liście)
– gorący burger
– plaster sera (czasami kładę go na mięso jeszcze na patelni, w prezentowanej wersji miał być nieroztopiony)
– warzywa: np. cebula, pomidor, korniszon
Przykrywam już posmarowaną górną połową bułki, składam i delikatnie dociskam. Pośrodku wbijam patyczek, łącząc obie połowy bułki tak, żeby utrzymać kanapkę w całości i żeby była przyjaźniejsza do jedzenia (dzięki temu kotlet nie będzie się wysuwał, wszystkie dodatki zostają miejscu, a jedząc gryziemy kolejne kęsy wokół tego patyczka).
Powtarzam z kolejnymi burgerami (lub jak u nas: każdy członek rodziny sam konstruuje własnego burgera, wybierając ulubione sosy i dodatki).
Podaję z ulubioną sałatką i można się częstować: ciepła, chrupiąca bułka, do tego smakowite wnętrze z takimi dodatkami, jakie lubimy i pyszna kolacja lub pyszny szybki obiad zapewniony.
Wersja bez bułki
…a ja najczęściej jem burgera bez bułki.
Rzadko mam ochotę na takiego klasycznego w bule, więc mam kilka innych sposobów na podanie np.:
– z batatem, czyli chyba mój ulubiony sposób na burgera, gdzie podaję go z „frytkami”: obrany batat kroję w grubsze plastry, które następnie kroję we frytki i podduszam pod przykryciem na patelni z niewielką ilością masła klarowanego i wody (wystarczy kilka minut). Gorące przekładam na talerz, skrapiam oliwą (czasem olejem lnianym), dokładam porcję prostej sałatki oraz gorący burger (bądź dwa). I wersja z batatem gotowa.
– z plastrami batata: obrany batat kroję w plastry, które następnie duszę pod przykryciem na patelni z niewielką ilością masła klarowanego i wody (wystarczy kilka minut), gotowe lekko studzę, by nie parzyły dłoni, po czym traktuję je na połówki bułki i składam w burgera –patrz dołączony video przepis. Taki „burger” trochę brudzi dłonie, więc ja jednak jem go z pomocą noża i widelca. …choć w dłoniach też można, sprawdzone, tyle, że przyda się jakaś wilgotna chusteczka obok;)
– z sałatą lodową: dużo wygodniejszy do jedzenia jest burger z sałaty lodowej –ścinam z niej półokrągłe boki, krojąc w grubsze plastry, imitujące połówki bułek (resztę sałaty rwę na mniejsze cząstki i wykorzystuję do jakiejś sałatki) . Taka czapeczka robi za połówkę bułki, więc szykuję burgera w zasadzie dokładnie jak w bułce: mięso, sosy, dodatki, tylko zamiast pieczywa kawałek chrupiącej soczystej sałaty. Też pysznie! Na poniższym zdjęciu widzicie takiego sałacianego burgera z plastrami buraka, domowym majonezem na bazie oleju z awokado i sezamem.
No i co? Też pyszne sposób na burgera! Komu potrzebna jest bułka? 😉
I na koniec rzut na jeszcze inna wersja burgera z batatowymi frytkami –tym razem burger z udek drobiowych, doprawiony ostrą papryką i cebulką, do tego frytki i obowiązkowo sałatka. Spokojnie można się tym smacznie najeść, mimo, że bez bułki. Nie byłam głodna, więc na zdjęciu mniejsza porcja, ale spokojnie można dołożyć np. drugiego burgera.
Mam nadzieję, że przepis się przyda, a może także sposoby na ominięcie bułek, kto wie? Dajcie znać w komentarzach jaki Wy macie patenty!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj