Dziś przepis na majonez fermentowany –pyszny, prosty i domowy.
Nie tylko smakuje lepiej niż sklepowy, ale dzięki fermentacji może zachować świeżość nawet przez kilka tygodni.
Majonez fermentowany to świetny sposób, by uniknąć konserwantów i wzbogacić dietę o naturalne probiotyki. Jego przygotowanie zajmuje tylko kilka minut, a efekt jest naprawdę rewelacyjny, i powiem, że od ponad roku, nie robię już majonezu innym sposobem. Zresztą, sami spróbujcie:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić domowy majonez fermentowany:
Domowy majonez fermentowany (pyszny, kremowy i trwały!)
czas przygotowania: 3-5 minut + czas fermentowania (5-7 godzin)
/proporcje na 1 średni słoik/
SKŁADNIKI:
- 1 jajko (w temperaturze pokojowej)
- 3/4 łyżeczki musztardy
- 1/2 łyżeczka soli
- 3/4 łyżki soku z cytryny (lub octu jabłkowego czy z białego wina)
- 2 łyżki płynu probiotycznego (serwatka, sok z kiszonek, kombucha)
- 1 1/8 szklanka oleju o neutralnym smaku (np. z awokado, z pestek winogron)
/uprzedzając pytania, oliwa lub olej lniany technicznie się sprawdzą, ale mają zbyt dominujący smak, więc jeśli szukasz klasyki, to nie rekomenduję/ - opcjonalnie dodatki smakowe, w wersji bazowej pomijam –np. 3/4 łyżeczki czosnku (np. suszonego), 3/4 łyżeczki suszonych ziół (np. koperek), itp.
Domowy majonez fermentowany –TYTUŁEM WSTĘPU
W przepisie porcja na 1 średni słoik, bo taki wygodniej przechowuje mi się w lodówce. Od razu jednak podpowiem, że jeśli masz dużą lodówkę lub potrzebujesz dużo majonezu, spokojnie można go zrobić z podwójnej porcji (np. w litrowym słoiku).
Domowy majonez fermentowany –SKŁADNIKI, KOLEJNOŚĆ
Jajko wyjmuję wcześniej z lodówki, aby miało temperaturę pokojową – to kluczowe dla udanej emulsji. Jeśli używam serwatki, odcedzam ją przez gazę lub filtr do kawy, aby była klarowna.
Do wysokiego naczynia (np. naczynie blendera lub do słoik, w którym zmieści się końcówka blendera) wlewam kolejno wszystkie składniki, zaczynając od jajek, a kończąc na oleju.
Kolejność jest ważna: najpierw jajko, potem musztarda, sól, świeżo wyciśnięty sok z cytryny (lub ocet), płyn probiotyczny (np. serwatka, sok z kiszonki) i na koniec powoli dolewam olej o neutralnym smaku. Czekam kilka sekund, aby olej oddzielił się na powierzchni.
Domowy majonez fermentowany –EMULSJA
Końcówkę blendera umieszczam na dnie słoika i włączam na najwyższą moc. Przez pierwsze sekundy trzymam go nieruchomo, aż dolna część majonezu zgęstnieje, zbieleje i zacznie się tworzyć emulsja –patrz: dołączony video przepis. Następnie powoli unoszę i opuszczam blender, aż całość stanie się jednolita i kremowa. Ten sposób już znacie, bo jest identyczny z prezentowanym kilka lat temu klasycznym majonezem –zatem 1-2 minuty i gotowe:)
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Majonez można zrobić bezpośrednio w słoiku, jeśli mieści się w nim końcówka blendera, wtedy jest mniej naczyń do mycia.
Przekładam do czystego i suchego słoika. Słoik przykrywam i zostawiam w temperaturze pokojowej na 5-7 godzin, aby rozpoczął się proces fermentacji.
Po tym czasie wygląda zamykam i przenoszę do lodówki – po kilku godzinach zgęstnieje jeszcze bardziej.
Gotowe, można korzystać:)
Domowy majonez fermentowany –POROZYCJE PODANIA, PRZECHOWYWANIE
Podaję jak klasyczny majonez –np.:
- do sałatek i kanapek
- jako baza do sosów (np. czosnkowego, tatarskiego)
- jako dodatek do burgerów, frytek i wrapów
- a także do pieczenia np. świetnie sprawdza się w babkach majonezowych (np. ►Babka majonezowa lub ►Babka czekoladowo-rumowa
Przed wielkanocą jak znalazł –kremowy, trwały i pełen naturalnych probiotyków domowy majonez fermentowany poleca się do Waszych lodówek.
Sprawdź go sobie na mniejszej porcji, dostosuj swoje dodatki i korzystaj!
Mam nadzieję, że przepis się przyda i z niego wkrótce skorzystasz. Wzmiankowane w filmie sałatki znajdziesz tutaj ►Sałatka gyros oraz ►Sałatka burgerowa.
Domowy majonez fermentowany –PRAKTYCZNE INFORMACJE
Dlaczego warto?
Majonez należy do najczęściej stosowanych dodatków w kuchni. Jego domowa wersja budzi czasem obawy ze względu na krótką trwałość (zwykle można go przechowywać przez kilka dni). Istnieje jednak prosty sposób, aby wydłużyć jego przydatność do spożycia (nawet do kilku tygodni), a także wzbogacić go o naturalne probiotyki. Wystarczy dodać serwatkę lub płyn z kiszonek, aby rozpocząć proces fermentacji, który w sposób naturalny konserwuje produkt.
Fermentowany majonez wyróżnia się lepszą trwałością i wyższą wartością odżywczą. Proces fermentacji dostarcza korzystnych enzymów, wspiera trawienie i nadaje majonezowi delikatnie głębszy smak. Różnica smaku względem klasycznego majonezu jest zwykle niezauważalna, więc bez obaw mogą go jeść także osoby, które nie przepadają za kiszonkami.
Większość sklepowych majonezów zawiera składniki budzące wątpliwości, takie jak:
- tanie, rafinowane oleje roślinne, najczęściej kukurydziany lub rzepakowy, poddane silnej obróbce przemysłowej, nierzadko pochodzące z upraw GMO
- zagęszczacze i wypełniacze, szczególnie w wersjach typu „light”, gdzie brak tłuszczu zastępowany jest modyfikowaną skrobią, gumami i innymi sztucznymi dodatkami
- konserwanty, np. EDTA (wapniowo-disodowy), który może kumulować się w organizmie i przy długotrwałym spożyciu wywierać negatywny wpływ na zdrowie.
Przygotowując majonez samodzielnie, zyskuję pełną kontrolę nad składem (eliminuję zbędne substancje, używam wyłącznie naturalnych składników).
Na czym polega fermentacja majonezu?
Fermentacja to naturalny proces konserwujący, znany od tysięcy lat, który polega na przekształcaniu cukrów przez bakterie w kwas mlekowy (lub alkohol). Powstałe w ten sposób środowisko ogranicza rozwój niepożądanych mikroorganizmów.
Fermentowane produkty są powszechnie znane i chętnie spożywane –np.:
- nabiał: jogurt, kefir, maślanka, sery
- warzywa: kiszona kapusta, ogórki, kimchi
- owoce: fermentowane chutneye, wina
- zboża: chleb na zakwasie, piwo, whisky
W przypadku majonezu za proces fermentacji odpowiada serwatka (płyn np. z jogurtu naturalnego, bogaty w aktywne bakterie probiotyczne). W razie braku serwatki można wykorzystać inne płyny fermentacyjne, np. sok z kiszonych ogórków/kapusty lub wodę z kefiru.
Jeśli chodzi o smak, to różnice są subtelne i najczęściej niemal niezauważalne:
- pojawia się delikatny, lekko kwaskowy posmak,
- konsystencja staje się bardziej kremowa i bogata,
- kolor zyskuje nieco bardziej żółty odcień.
W codziennym użytkowaniu, zwłaszcza jako składnik past, sosów lub sałatek, zmiany te są praktycznie niedostrzegalne.
Do wykonania potrzebnych jest zaledwie kilka podstawowych składników oraz blender ręczny. Po zmiksowaniu całości należy pozostawić majonez w temperaturze pokojowej na około 5–7 godzin, aby umożliwić rozpoczęcie fermentacji. Po tym czasie przechowuję go w lodówce, nawet przez kilka tygodni (choć zwykle znika szybciej).
Bezpieczeństwo domowego majonezu
Obawy dotyczące domowego majonezu jako potencjalnego źródła zatruć pokarmowych nie znajdują potwierdzenia. Przeciwnie, wysoka kwasowość tego produktu działa jako naturalny konserwant. Zatrucia pokarmowe częściej wynikają z nieprawidłowego przechowywania potraw (np. sałatek z majonezem) lub braku higieny podczas ich przygotowywania.
Z uwag praktycznych:
- Konsystencja: domowy majonez może być nieco rzadszy niż sklepowy, ponieważ nie zawiera zagęstników. W celu uzyskania gęstszej konsystencji można użyć samych żółtek zamiast całych jajek lub zmniejszyć ilość oleju. Dla mnie jest wystarczająco gęsty –patrz: dołączony vide przepis.
- Wybór oleju: najlepiej sprawdzają się oleje neutralne w smaku (np. z awokado, z pestek winogron). Można wciąż inne np. olej lniany czy oliwę z oliwek, ale ich intensywny smak może zdominować całość.
- Dodatki smakowe: dla urozmaicenia można dodać pesto, musztardę, czosnek, zioła czy pastę curry…
- Proces fermentacji: majonez powinien stać w temperaturze pokojowej przez 5–7 godzin przed schłodzeniem. Tylko wtedy bakterie probiotyczne będą miały szansę zadziałać, co znacząco wpłynie na trwałość i wartość zdrowotną produktu.
Hej
Pracuję nad nowym kursem…
Jak komponować posiłki, by były proste, smaczne, szybkie, ale wciąż zbilansowane? Jeśli chcesz podejrzeć w jaki sposób szybko planuję nasze domowe posiłki, by smakowały i były odżywcze, to tu możesz zapisać się na ►Listę Zainteresowanych (zapis do niczego nie zobowiązuje, jak filmy będą nagrane, a kurs gotowy, dostaniesz informację mailem).
Ps. To będzie czysty konkret, bazujący wyłącznie na moim wypracowanym przez lata doświadczeniu w kuchni.
Zapis do niczego nie zobowiązuje, po prostu nie przegapisz informacji, jeśli temat jest dla Ciebie ciekawy!
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj