Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

z Jeden komentarz

Dziś obiecana od dawna ciecierzyca w słoikach.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Ciecierzyca, podobnie jak fasola, groch i wszystkie strączkowe, wymaga moczenia i długiego gotowania. Nie zawsze na to jest czas, więc gdy się spieszę, chętnie sięgam po już ugotowaną. Można taką kupić w sklepach –i w puszce, i w słoikach. I czasem kupuję, ale bardzo rzadko, bo od lat stosuję pewien sprawdzony sposób. Gdy już gotuję ciecierzycę, gotuję od razu więcej i część wykorzystuję na obiad, a część wkładam do słoika lub do słoików. Dzięki temu mam posiłek na bieżący dzień oraz 2-3 porcje już ugotowanej ciecierzycy na później.

O domowej ciecierzycy wspominam niemal w każdym przepisie z jej udziałem i obiecałam, że przy okazji gotowania nagram moje podejście do tematu –będzie prosto, szybko i w tak zwanym „międzyczasie”;) Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

czas przygotowania: ok. 20 minut + czas gotowania (szybkowar: 30-40 minut, zwykły garnek: ok. 3 godziny)
/proporcje na 4-5 średnich słoików o poj. ok. 600 ml/

Ciecierzyca do słoików SKŁADNIKI

 • 500 g ciecierzycy (sucha, nienamoczona)
 • woda do namoczenia (objętościowo 3x więcej niż ciecierzycy)
 • woda do gotowania
 • opcjonalnie: sól do smaku, jeśli zalewa ma być słona
  /ja zawsze pomijam i gotuję bez soli, dzięki czemu ciecierzyca ma własny, neutralny smak, a solę dopiero dania, do których ją dodaję/

Ciecierzyca do słoików –TYTUŁEM WSTĘPU

Dzisiaj bardziej sposób na niż konkretny przepis, ale postaram się przemycić wszystkie istotne uwagi, które mogą być pomocne. Poniżej opisuję jak gotuję ciecierzycę do słoików moim domowym sposobem –nie gotuję jakiejś szalonej ilości słoików, tylko 1 paczkę i część biorę na obiad, resztę albo do słoików, albo do pojemnika do lodówki z myślą u wykorzystaniu przez kilka najbliższych dni (np. zamiast mięsa lub do past, sałatek, itd.).

Takie podejście jest bardzo praktyczne, bo z tej ilości zwykle robię co najmniej 1 porcję już ugotowanej ciecierzycy na później –potem wystarczy tylko taki słoik odkręcić i dodać ciecierzycę do planowanego dania.

Ciecierzyca do słoików –NAMACZANIE

Dzień przed gotowaniem namaczam ciecierzycę w zimnej wodzie. Ciecierzycę przesypuję na sito i starannie płuczę pod bieżącą wodą z ewentualnego kurzu i zanieczyszczeń, następnie osączam i przekładam do garnka. Zalewam zimną wodą –ja biorę filtrowaną, może być zwykła zimna woda z kranu.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Wody daję dużo więcej niż ciecierzycy, co najmniej 3 razy więcej, bo będzie pęcznieć. Ja zwykle namaczam ją na noc, czyli zalewam wodą wieczorem i dopiero następnego dnia, kiedy jestem gotowa do gotowania, zaglądam do niej i przystępuję do kolejnego etapu.

Ciecierzyca do słoików –GOTOWANIE

Następnego dnia odlewam, krótko przepłukuję, po czym osączam. Odsączoną zalewam czystą przefiltrowaną wodą –tej wody znowu więcej, ponad poziom ciecierzycy, bo będzie mi potrzebna w roli zalewy. U mnie zimna przefiltrowana, może być z kranu.

Dokładam liść laurowy. Nie solę (choć można).
Ja gotuję bez soli, a solę dopiero w finalnym daniu, do której będę ją dodawać.

Jak gotować ciecierzycę prezentuję w osobnym przepisie: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/

Ciecierzycę gotuję do pożądanej miękkości, a czas gotowania zależy od tego, w jaki sposób jest gotowana:
– w zwykłym garnku przez 2-3 godziny, w zależności od pożądanej miękkości i celu wykorzystania,
– w szybkowarze: 30-40 minut.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Ja gotuję w szybkowarze, bo skoro go mam, to korzystam z jego zalet. Zamykam pokrywę szybkowaru, ustawiam drugi, ten wyższy stopień gotowania, włączam grzanie i czekam, aż podniesie się zawór. Od tej chwili liczę czas i gotuję 30- 40 minut, po czym wyłączam grzanie i czekam, aż zawór samoistnie opadnie.

W zwykłym garnku wszystko dokładnie tak samo, tylko czas gotowania ok. 3 godziny, gotuję na małym ogniu, aż ciecierzyca będzie miękka.

Ciecierzyca do słoików –PORCJOWANIE

Ugotowana ciecierzyca powinna być miękka i lekko pulchna. Można ją teraz dodawać do dania, z myślą, o którym ją gotowałam lub przekładać do słoików bądź do pojemnika z pokrywką.

Ja najczęściej robię tak, że jeśli planuję obiad z jej udziałem, to najpierw odkładam część ciecierzycy przeznaczoną na obiad (bez zalewy, samą ciecierzycę), a to co zostanie przekładam do słoika lub słoików i pojemnika.

Ciecierzyca do słoików –SŁOIKI

Słoiki umyte i wyparzone, pokrywki również. Moje słoiki zwykle mają pojemność 600-700 ml, bo to taka nasza obiadowa porcja, rzecz jasna mogą być mniejsze np. 300 ml

Przykładam ciecierzyce do mniej więcej 7/8 wysokości słoika. Zalewam wodą z gotowania ciecierzycy tak, żeby zalewa całkowicie przykryła strączki.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Jeśli trzeba wycieram krawędzie słoika i szczelnie zakręcam (ostrożnie, bo ciecierzyca jest gorąca). Słoiki stygnąc, zamkną się szczelnie (jak weki) i generalnie to cała moja praca.

Odstawiam, aż całkowicie ostygną –ja przykrywam je ręcznikiem kuchennym i stygną pod nim. Kiedy ostygną, wstawiam do lodówki i za kilka godzin sprawdzam czy pokrywki są wklęsłe, co oznacza, że ciecierzyca zawekowała.

Z UWAG PRAKTYCZNYCH:
– Ponieważ nie robię dużych ilości to takie wekowanie mi całkowicie wystarcza. Tak przygotowaną ciecierzycę przechowuję w lodówce, wykorzystując przez najbliższe 2-3 tygodnie. Najdłużej stały u mnie bodajże 3 miesiące –dłużej nie trzymałam, ale podejrzewam, że pasteryzowane powinny wytrzymać podobnie jak inne przetwory.

– Uprzedzając pytania, prezentuję tu mój domowy sposób i ja raczej nigdy ciecierzycy nie wekuję –zwykle gotuje ją z całej paczki, uzyskując kilka słoików i to w zupełności wystarcza mi na bieżące potrzeby. Zbyt wiele pracy tu nie ma, więc zdecydowanie wolę takie podejście niż wekować całe półki słojów. Ale oczywiście można wekować: zakręcone słoiki wstawiam do garnka z wodą i pasteryzuję przez 10 minut. Po ostygnięciu wstawiam do szafki.

Ciecierzyca do słoików –POJEMNIK

Resztę ciecierzycy razem z wodą, w której się gotowała przekładam do szklanego pojemnika z pokrywką, czekam, aż ostygnie, po czym przykrywam i wstawiam do lodówki.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Wykorzystuje na bieżące potrzeby –na obiad, do zup, past czy jako szybki dodatek do sałatek bądź wzbogacenia dań typu curry czy gulasz warzywny.

Ciecierzyca do słoików –ILOŚCI

Z tej ilości uzyskuję zwykle •4-5 średnich słoików lub •2-3 słoiki i pojemnik z pokrywką lub •1 obiad i 2 słoiki ciecierzycy na później.

Ciecierzyca do słoików. Ciecierzyca w zalewie

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na liczne pytania i zaspokoiłam Waszą ciekawość oraz, że sposób się przyda i zechcesz z niego skorzystać.

PRZYKŁADOWE PRZEPISY Z CIECIERZYCĄ:
https://skutecznie.tv/2021/01/ostra-zupa-z-ciecierzyca-komosa-batatem-i-papryka/
https://skutecznie.tv/2020/04/tunczyk-z-ciecierzycy-zamiast-tunczyka/
https://skutecznie.tv/2018/09/pyszna-pasta-z-ciecierzycy-z-porem/
https://skutecznie.tv/2018/11/najlepsza-kapusta-z-ciecierzyca-grzybami-i-sliwkami/
https://skutecznie.tv/2016/01/proste-curry-z-ciecierzyca-pomidorami-i-mlekiem-kokosowym/
…oraz więcej → https://skutecznie.tv/?s=ciecierzyca

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj

Jeden komentarz

 1. Joanna
  | Odpowiedz

  Hej Maga. Próbowałam zawetować ciecierzycę ale jeden słoik mimo że pokrywką wklęsła skisl. Nie stał długo może tydzień poza lodówka. Wiesz dlaczego tak się mogło stać? Drugie pytanie i tu będę mega wdzięczna za rady. Gotuję cucierke tak samo jak ty a ona po gotowaniu często śmierdzi. Dla mnie jest to smród jak z popielniczki. Co może być powodem? Czy to że widoczne są minimalnie kiełki ma jakieś znaczenie? Moczę nie za długo i zmieniam wodę