Dziś 3 domowe przyprawy, które zawsze (lub prawie zawsze) mam w domu, czyli zapraszam na domowe przyprawy, obiecane kilka filmów temu.
Skończyły mi się niemal w 1 czasie 3 domowe przyprawy, które zawsze (lub prawie zawsze) mam w domu, więc odebrałam to jak odgórne wołanie, by to właśnie je nagrać w obiecanym filmie o przyprawach, o który tak prosiliście.
Pokażę dziś używaną u nas •sól smakową, •najszybszą przyprawę do mięs i •przyprawę farmerską. Będzie prosto, szybko i z całą pewnością pysznie –w końcu po to sięgamy przecież po przyprawy;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić 3 DOMOWE PRZYPRAWY: sól smakowa, szybka przyprawa do mięs oraz przyprawa farmerska 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: 3 DOMOWE PRZYPRAWY, które zawsze (lub prawie zawsze) mam w domu
3w1: 3 DOMOWE PRZYPRAWY, które zawsze (lub prawie zawsze) mam w domu
3 DOMOWE PRZYPRAWY –SKŁADNIKI:
sól smakowa:
(do mięs, warzyw (surowych, gotowanych, pieczonych), frytek, popcornu, itp.)
/proporcje na: 1 niepełny słoiczek przyprawowy tj. ok. 1/3 szklanki)/
- 1/4 szklanki soli kłodawskiej (ew. himalajskiej)
- 1 łyżka wędzonej papryki
- 1 łyżeczka suszonego mielonego czosnku
- 2 łyżeczki suszonej mielonej cebuli
- 1 łyżeczka mielonej kurkumy
- 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
- opcjonalnie: 1 łyżeczka cukru lub erytrytolu
/można pominąć, ja często daję, bo sól smakowa rządzi się swoim smakiem/
szybka przyprawa do mięs (bazowa):
(do wstępnego doprawiania i marynowania wszelkich mięs)
/proporcje na: 1 niepełny słoiczek przyprawowy tj. ok. 1/3 szklanki)/
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
- 2 łyżeczki ostrej czerwonej papryki
- 4 łyżeczki oregano
- 4 łyżeczki suszonego mielonego czosnku
- 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki (jeśli nie mam, pomijam)
przyprawa farmerska (ranch powder)
(do nabiału (twaróg, twarożki, kefir, jogurt, jajka), dipów i dressingów, marynat, ale też ziemniaków, warzyw, mięs, ryb, itp.)
/proporcje na: 1 większy słoik (ok. 700 ml) tj. ok. 3 szklanki)/
- 3/4 szklanki suszonej natki pietruszki
- 1/4 szklanki suszonego szczypiorku
- 1/4 szklanki suszonego koperku
- 1/4 szklanki suszonego mielonego czosnku
- 1/4 szklanki suszonej mielonej cebuli
- 1/4 szklanki suszonej cebuli w wiórkach lub płatkach
- 2 łyżki soli
- 2 łyżki mielonego czarnego pieprzu
- 1 szklanka maślanki w proszku
/ten składnik kupuję głównie z myślą o tej przyprawie, bo raczej trudno go pominąć: wnosi naprawdę pożądaną nutę smakową; jeśli już naprawdę jej nie mam, to pomijam kosztem smaku przyprawy (szczegóły w przepisie), kupuję rzecz jasna taką o czystym składzie, bez zbędnych dodatków i konserwantów/
3 domowe przyprawy –SÓL SMAKOWA
Zacznę od soli smakowej, bo chyba najbardziej uniwersalna i najczęściej „schodzi”;)
Wszystkie składniki wsypuję do pojemnika na przyprawy lub najpierw do miski, potem do pojemnika na przyprawy;) Starannie mieszam, przesypuję do szczelnego pojemnika na przyprawy, może być też np. słoik. Zamykam i przechowuję szczelnie zamkniętą wraz z innymi suchymi przyprawami, z których korzystam najczęściej. To oznacza, że stoi u mnie w kuchni na wyciągnięcie ręki;)
Używam zamiast klasycznej soli. Nie oznacza to, że wyeliminowałam całkowicie klasyczną sól z przepisów, bo korzystając z przepisów wiecie, że nie. Jednak na co dzień używamy soli smakowej do doprawiania dań na bieżąco –np. pomidory do śniadania, sałatki, pasty kanapkowe… Z rzeczy obiadowych solimy nią np. frytki, pieczone ziemniaczki bądź pieczone warzywa (np. kalafior, brokuł czy miks różnych warzyw), a także popcorn, domowe krakersy, itp. Solimy jak zawsze z umiarem i w granicach rozsądku.
Do gotowania natomiast używam tej soli gównie do marynowania mięs, które często widzicie w przepisach już pokrojone w szklanych pojemnikach (mealprep).
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Jak zapewne wiecie, lubię sobie pokroić mięso z wyprzedzeniem, doprawić, zamknąć szczelnie w szkle i wstawić do lodówki, bo potem dzięki temu dużo szybciej i dużo sprawniej jestem w stanie przygotować obiad. Nie jest tajemnicą, że uwielbiam mealprep (a właściwie półmealprep, bo szykuję tak głównie składowe dań, a nie całe danie). Dzięki temu, mając np. już doprawione mięso w lodówce, mogę przygotować i podać obiad czasem nawet w kilkanaście minut od spóźnionego przyjścia do domu. Więcej na temat mealprepu tu: ►MealPrep. Jak gotować wygodniej ♦ Teoria. Praktyka. Przykłady lub tu ►MealPrep | Duszona wołowina. Plus 3 szybkie dania z jej wykorzystaniem
3 domowe przyprawy –SZYBKA PRZYPRAWA DO MIĘS (BAZOWA)
Dlaczego szybka? Mięsa najczęściej doprawiam w stały sposób tj. przyprószam je solą, pieprzem, ostrą papryką, czosnkiem i oregano, czasem odrobinką kuminu. Oczywiście, że kombinuję z różnymi przyprawami, ale ten zestaw chyba pojawia się u nas najczęściej. Żeby usprawnić sobie życie, wsypuję zatem przyprawy w odpowiednich proporcjach do pojemnika, mieszam. Przyprószam mięso gotową już mieszanką, bez otwierania poszczególnych pojemników i odmierzania. Używam głównie do wstępnego doprawiania mięs, ale przyprawa sprawdzi się też do zup i gulaszów.
Wszystkie składniki wsypuję do pojemnika, starannie mieszam. Zamykam szczelnie i wstawiam na półkę z przyprawami.
Wykorzystuję głównie do marynowania mięs, które potem świetnie smakują smażone, duszone, we wszelkiego rodzaju gulaszach czy nawet szybkich stirfry’ach. To taka bazowa mieszanka, gdzie dania, w których występuje wstępnie doprawione nią mięso, doprawiam w trakcie gotowania do smaku. Dodatkowe przyprawy dobieram w zależności od tego, jakie konkretnie danie robię. Np. w daniach włoskich daję jeszcze czosnek, bazylię i więcej oregano. W meksykańskich idę bardziej na ostro, dając np. chili, kumin, jalapeno, w azjatyckich –imbir, olej sezamowy itd. W polskich daniach natomiast w zależności od potrawy np. majeranek, pierz ziołowy czy kozieradkę…
3 domowe przyprawy –PRZYPRAWA FARMERSKA. RANCH POWDER
Tę przyprawę zaadoptowałam na nasze domowe potrzeby z kuchni amerykańskiej. Dlatego nie wiem czy ją znacie i jak nazwać ją po polsku. My mówimy na nią przyprawa farmerska, czyli ranch powder, w wersji domowej rzecz jasna. To świetna przyprawa, która jest szalenie uniwersalna i ja lubię doprawiać nią wszelkiego rodzaju dipy i dressingi. A bardziej po polsku: zimne sosy i sosy sałatkowe z tą przyprawą smakują po prostu genialnie! Doprawiam nią też ziemniaki (pieczone, ale i puree), twarożki, domowe serki śmietankowe czy pasty na bazie serków śmietankowych. Używam jako składnik suchych i mokrych marynat do mięs –głównie drobiu, ale akurat karkówka sprawdzona i też smakuje genialnie;)
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Jest tu kilka składników, które kupuję wyłącznie do tej przyprawy i ja w tym przypadku posiłkuję się zakupami online (np. Allegro). Warzywa i zieleninę suszę sama lub kupuję już ususzoną –i też zazwyczaj online. Jeśli nie mam maślanki w proszku, to robię pomijam ten składnik, kosztem smaku przyprawy. Uzyskuję wówczas mieszankę ziół i przypraw, która też jest w porządku, ale dla mnie to wtedy taka bardziej przyprawa ziołowa. Stosuję tak samo jak oryginalną przyprawę. Ja zrobiłam tak tylko raz i było ok, ale jednak szybko dokupiłam maślankę w proszku do kolejnej partii;)
Składniki odmierzam miarką kuchenną o poj. 1/4 szklanki, bo tak idzie sprawniej.
Wszystkie składowe przyprawy wsypuję do większej miski. Starannie mieszam, rozprowadzając równomiernie. Gotowe.
Przesypuję do większego słoika, szczelnie zamykam i wstawiam do szafki.
Jak widzicie robię tej przyprawy od razu więcej, bo naprawdę można ją dodać do niemal wszystkiego i używać np.:
– na surowo: do dipów, zimnych sosów, sałatek, posypek
– do pieczenia np. do domowych chlebów, do posypki przy wypiekach bułek czy wytrawnych muffinów
– do marynowania, a następnie smażenia, pieczenia bądź duszenia mięs (u nas głównie do drobiu i ryb np. łosoś, dorsz czy w sezonie karp)
Wyjątkowo dobrze pasuje do ziemniaków –dodając ją do puree, w bardzo prosty sposób uzyskuję genialny posmak. A jeśli chodzi o sosy czy dipy, to można zaszaleć –w najprostszej wersji wystarczy wymieszać majonez i przyprawę, rozcieńczyć mlekiem i mamy pyszny sosik sałatkowy lub do mizerii. Można też dodać te przyprawę do oliwy, starannie wymieszać i skrapiać np. sałaty, pomidory czy dajmy na to ogórki. Absolutnie pyszne i niebanalne w smaku.
Przechowuje się świetnie i długo, więc ja od razu robię tej przyprawy więcej.
Obiecany w video przepisie przepis na szybki sos z przyprawą farmerską.
Szybki ranch dressing
• 1 łyżka przyprawy
• 1/3 szklanki majonezu
• 1/3 szklanki mlekaWszystkie składniki starannie mieszam. Super w surówkach (np. kapusta, marchewka), ale też jako dip np. do surowych warzyw (paski papryki, selera, marchwi). Przechowuję w szczelnym pojemniku w lodówce.
Jeśli lubisz domowe przyprawy, koniecznie zerknij też na przyprawę w stylu hinduskim ►Przyprawa do drobiu, ryb i warzyw (nuta hinduska). Plus szybki kurczak –warto!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
5 komentarzy
Joanna
No właśnie wchidzę tutaj by zapytać o smak Pani suszonej maślanki. Liczyłam że będzie tu jakaś nutka kwasowości a smakuje identycznie jak mleko w proszku. Mam w domu i Robiłam test smaku. Czy Pani maślanka tez jest w ogóle nie kwaśna?
Iza
A co z zamiana maslanki w proszku na mleko w proszku? Konsystencja może podobna by wyszla tylko smak delikatnie inny?( zamiast nie dodawac wcale).
MaGda
Ciekawy pomysł;) Z mlekiem w proszku nie próbowałam -myślę, że można sprawdzić (np. na mniejszej ilości), tylko nie wiem czy nie dałabym mniej niż maślanki, bo wydaje mi się, że może za słodkie będzie?
Maris
Uwielbiam Pani przyprawy a przyprawe gyros w 3 wersjach używam od kilku lat.Napewno sprobujevi tych.
Pozdrawiam
Joanna
No właśnie wxhodE tutaj by zapytać i smak Pani suszonej maślanki. Liczyłam EbefIe tu jakaś nitka kwasowości a smakuje identycznie jak mleko w proszku. Mam w domu i Robiłam test smaku. Czy Pani maślanka te jest w ogóle nie kwaśna?