Dzisiaj zapraszam na polędwiczki drobiowe z batatem i papryką na ostro. I z kilkoma innymi dodatkami jeszcze;)
Banalnie proste, ale bogate odżywczo i wyjątkowo smakowite danie z piekarnika. Słodycz batatów pięknie równoważy się z lekką ostrością papryki, mięso jest soczyste i dobrze doprawione.
Jeśli zaś chodzi o przygotowanie to banał:) Polędwiczki drobiowe z batatem to kilka czynności na początku, a potem resztę przejmuje na siebie piekarnik i za 20 minut obiad lub ciepła kolacja wjeżdża na stół. To, co zaczynamy?
Zacznijmy;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić gulasz z łopatki z jabłkiem, grzybami i majerankiem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Polędwiczki drobiowe z batatem i papryką na ostro
Polędwiczki drobiowe z batatem i papryką na ostro
czas przygotowania: ok. 10 minut + czas pieczenia (20-30 minut w zależności od wielkości kawałków)
/proporcje dla 2-4 osób/
- 2 średniej wielkości bataty
- 300-400g (8-10 sztuk) polędwiczek drobiowych
- 1-2 łyżeczki suszonego czosnku
- 1 łyżeczka ostrej czerwonej papryki
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- sól –do smaku (u mnie ok. 1/2 łyżeczki, tylko do przyprószenia składników)
- 1 łyżeczka przyprawy włoskiej lub innej ulubionej mieszanki przypraw w stylu włoskim, może być kupna
/w prezentowanej wersji domowa mieszanka: suszone pomidory, oregano, bazylia, słodka czerwona papryka, kurkuma i pieprz/ - 1 łyżeczka oleju np. kokosowego (można pominąć)
- 1/2 dużej cebuli
- 1/2 dużej czerwonej papryki
- 2-3 garście liści szpinaku
- 1/2 szklanki wody –do podlania
Info: Można sięgnąć po dowolne ulubione mięso np. filet z indyka, kurczaka, polędwiczki wieprzowe czy inne delikatne, ale w miarę chude mięso. U mnie polędwiczki drobiowe, czyli najdelikatniejsza część piersi kurczaka (i tak, wiem, że kurczak nie ma polędwicy, ale tak przyjęło się je nazywać, a przy okazji pod tą nazwą można je znaleźć w sklepie).
Mięso można pokroić w mniejsze kawałki –takie na jeden kęs lub zostawić w całości. W prezentowanej wersji zostawiam w całości, bo polędwiczki drobiowe to zwykle większe paski/kliny, więc ich nie kroję, tylko do ich wielkości dostosuję pozostałe składniki.
Bataty obieram je i obrane płuczę. Kroję w kawałki wielkości mniej więcej odpadającej kawałkom mięsa –u mnie takie grubsze frytki i przekładam do naczynia żaroodpornego.
I doprawiam, czyli mięso oraz bataty posypuję tymi samymi przyprawami (pół na pół): suszony czosnek, ostra papryka, oregano, sól (do smaku) i mieszanka na bazie suszonych pomidorów. Na koniec dodaję olej i nacieram, masując tak, żeby równomiernie pokryć bataty oraz mięso przyprawami i olejem.
Paprykę przekrawam, usuwam gniazda nasienne, po czym kroję w grubsze paski. Cebule obieram i kroję w półtalarki lub piórka. Szpinak tnę nożyczkami w paski.
Bataty rozkładam pojedynczą warstwą na dnie naczynia tak, żeby w miarę możliwości nie nachodziły na siebie i układam na nich polędwiczki jedna obok drugiej. To jest baza dania.
Na niej układam pozostałe składniki, czyli: cebula (utykam między mięsem), papryka i obkładam szpinakiem. Podlewam wodą: leję ją po ściankach, żeby nie spłukać przypraw –woda ma spłynąć na dno naczynia. Na koniec przyprószam delikatnie suszonym oregano i niewielką ilością soli i gotowe.
Tak przygotowany zestaw można teraz pod przykryciem:
- wstawić do lodówki, gdzie czeka sobie spokojnie na następny dzień
- lub od razu wstawić do pieczenia;)
Jeśli do lodówki, to po wyjęciu wstawiam naczynie do zimnego piekarnika i rozgrzewam go razem z naczyniem w środku –czas pieczenia liczę od momentu, gdy piekarnik osiągnie temperaturę 180 stopni Celsjusza. Jeśli od razu, to można w trakcie szykowania dania rozgrzać piekarnik i wstawić do gorącego lub wstawić do zimnego i rozgrzewać go z naczyniem w środku.
Rozgrzewam zatem piekarnik do 180 st.C i piekę pod przykryciem na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 20-30 minut –czas pieczenia zależy od wielkości kawałków, na jakie pokrojone jest mięso i bataty.
W zasadzie piekę tylko tak długo, aż mięso i bataty będą dobre –to jest delikatne mięso, bataty też wymagają mało czasu, więc 20-30 minut zdecydowanie powinno wystarczyć.
Pod koniec zdejmuję pokrywkę i dopiekam bez przykrycia (1-2 minuty).
Gotowe wyjmuję, zostawiam na 2-3 minuty, żeby danie odpoczęło i można podawać.
Przed podaniem lubię jeszcze posypać świeżym szpinakiem (tnę w paski) w większej lub mniejszej ilości.
Serwuję od razu, póki gorące. Mięso soczyste i dobrze doprawione, batat również dobrze doprawiony, miękki, ale nie rozgotowany: pyszne, pożywne i odżywcze danie. Do tego kuskus, ulubiona kasza/ryż lub np. pieczywo –według uznania;)
Ja dla siebie nie dokładam już takich dodatków, wystarczą mi bataty i obok jakaś sałatka, męska część chętnie sięga po ryż lub kaszę, albo po grzanki.
Z praktyki:
Danie smakuje też na zimno, na przykład jako przekąska do pracy czy do szkoły. Wtedy po ostudzeniu porcjuję i pakuję do pudełka, przykrywam i traktuję jako zamiennik kanapki, zabierając na wynos.
Sałatka:
Do tego obowiązkowo jakaś sałatka –wg nas najlepiej pasuje tu taka na bazie liści czy mieszanki sałat, więc zwykle serwuję taką właśnie: zielone liście wymasowane sosem winegret, do tego pokrojone świeże warzywa np. pomidory lub ogórki lub papryka lub marchew, itp. Z podawanych na blogu będą pasować m.in.:
- https://skutecznie.tv/2014/08/salatka-tri-colore/ (nasza ulubiona)
- https://skutecznie.tv/2013/08/zielona-salatka-z-cukinii-szpinaku-i-papryki/
- https://skutecznie.tv/2018/07/salatka-szopska/
- https://skutecznie.tv/2015/08/salatka-z-fasolka-na-cieplo/
- https://skutecznie.tv/2014/09/salatka-z-ogorkow-i-marchwi-z-chilli/
- https://skutecznie.tv/2014/08/pikantna-salatka-z-ogorkow-z-chilli-i-czosnkiem/
- https://skutecznie.tv/2014/06/pyszna-salatka-z-kapusty-z-jablkiem/
- https://skutecznie.tv/2014/05/smakowity-sos-salatkowy-prosta-salatka/
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Dorota
Pani Magdo, czy można bataty zastąpić zwykłymi ziemniakami?
MaGda
Tak, jak najbardziej -smak i wartości odżywcze będę rzecz jasna inne, ale technicznie można;)
Gabi R.
smaczne, choć bataty po 40 minutach nadal były twarde.. ale zdecydowanie do powtórki 🙂
KasiaP
Nigdy nie jadłam batatów, ale w tym zestawieniu wyglądają całkiem zachęcająco. Trzeba wypróbować!
MaGda
O, to daj znać czy i jak Ci smakowały! 🙂
KasiaP
Danie wypróbowane. Smaczne ale nie spodziewałam się, że bataty – choć to w końcu „słodkie ziemniaki” – są aż tak słodkie, a połączenie mięsa ze słodyczą nie jest moim ulubionym. A czy pokaże Pani składniki do przyprawy włoskiej? Wiem że jest taka na blogu ale to nie ta, którą tutaj Pani stosuje.